W
Wilson
Guest
A globális felmelegedés következtében az Arktisznak egyre fontosabb stratégiai jelentősége lesz.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Mivel ezt területet már 30 évvel ezelőtt érintette a szakmám és már akkor is profi szinten otthon voltam benne így hozzászólnék a témához.2.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Így az előzetes vizsgálatok eredményei a gyakorlatban is teljes mértékben megerősítést nyertek. Ugyanezen számítások szerint egy ilyen módszer napi 10 órán keresztül biztosíthatja a kommunikációt az Északi szélesség 85º00'-os szélességén, sőt közvetlenül az Északi-sarkon is körülbelül két órán keresztül.
Elméletileg 2-3, fázison kívüli, "lógó" műhold váltakozó használata 24/7 valós idejű széles sávú kommunikációt biztosíthatna az Északi-sarkvidék nagy részén. Ezenkívül az elavult orbitális berendezések használatának költségei jelentősen alacsonyabbak, mint a hasonló célú modern rendszereké.
A kísérlet eredményeit sikeresnek ítélték, és úgy döntöttek, hogy ezt az új kommunikációs megoldást bevezetik a Norvég Fegyveres Erőknél. E célból a tervek szerint tanulmányozni fogják a piacon rendelkezésre álló ajánlatokat, hogy kiválasszák a legelőnyösebb lehetőségeket, majd ezt követően megfelelő megállapodásokat kötnek az orbitális rendszerek üzemeltetőivel, és új műholdas kommunikációs programokat dolgoznak ki az Északi-sarkvidéken működő norvég fegyveres erők számára.
Én azt hámoztam ki a dologból,hogy ez egy kisegítő plusz lehetőség lesz a cikkben is említett vadiúj erre a célra fellőtt műholdak mellett.Mivel ezt területet már 30 évvel ezelőtt érintette a szakmám és már akkor is profi szinten otthon voltam benne így hozzászólnék a témához.
Ez lényegében a kuka geostacionárius műholdak "újrahasznosítása". Na most ezek már űrszemétnek minősülnek sok ezer más műholddal együtt. A használatuk olyan bizonytalan mint a kutya vacsorája. Eleve az üzemanyag hiánya miatta a megmaradt még működő transzpondereik nyalábjainak irányítása kérdéses. A jel feladás és vétele a földi irányító fejállomásokon is kérdéses, mivel a vevőantennák ugyan úgy fordulnak a műholddal mint a nagyteljespítményű transzpondereik. (ez lényegében sugárzó esetenként sugárzó / vevőantenna is egyben, előre meghatározott sugárzási nyaláb tulajdonságokkal - ez úgy működik mint egy elemlámpa fény nyalábja, tehát nagyon nem 360°-ban sugároz, csak egy profilozott "nyalábban", ami a műhold "kóvalygása" esetén elfordul a földi irányról)
A másik probléma a geostacionarius műholdak nagy távolsága. (a távolsággal arányosan logaritmus függvény szerint csökken) Szóval nem "véletlen" hogy az US és az USR külön földközeli elosztott pályás műholdakat használ ilyen célra. Azokat is folyamatos automata pályakövető rendszerekkel lehet "etetni" a fejállomásról, de ez mindegyik fejállomásnál így van a világon. Ezeknek a "kukázott" műholdaknak a használatához viszont a vételi helyen is ilyen precíz műholdkövető rendszer kell minden vételi helyhez, ha a Tx ágat (az adás ága) más műholdas rendszerrel is oldják meg. A Musk által tömegével fellőtt nagysebességű internetes jeltovábbításra tervezett alacsony pályás műhold rendszer a sarkokon a későbbiekben sem lesz használható, ezért fáj annyira a norvégok feje, mert a problémájuk később a jövőben sem oldható meg kereskedelmi műholdas hálózatokkal előfizetéssel. Ez a most kipróbált rendszer is csak az elmúlt 30 évben a vételi technológiák fényéves fejlődésével valósulhatott meg. (pld. az un. "dropout" kiszűrő rendkívül érzékeny vevők, extra zajmentes nagyfrekvenciás erősítő elemek, hiper érzékeny kerámia ês quarz szűrők, stb. + a számítástechnika hihetetlen mértékű fejlődése (új protokolok, codekek, adatcsomag rendszerek, programok és programozási nyelvek fejlődése stb.))
Szóval a norvég "megoldás" semmilyen áttörést nem jelent, csak a "kukázással" a saját kommunikációs problémáik átmeneti ideiglenes de bizonytalan megoldását sok pénzzel és bazisok minkával. Ezt azért nem árt tudni a "megoldásukról". Magas technikai színvonal kellett ehhez a megoldáshoz ? Persze, az, ez dícséretes hogy fel tudták mutatni, de ez akkor is egy "kukázás" egy "bizonytalan mint a kutya vacsorája" "megoldás".![]()
Nem is értem miértNem tudom ti hogy vagytok vele, de a skynet névtől valahogy kiráz à hideg![]()
"Kukázás" és bizonytalan. Na de ezzel nem szokás cikket írni, sem a polkorrektség miatt megemlíteni.Én azt hámoztam ki a dologból,hogy ez egy kisegítő plusz lehetőség lesz a cikkben is említett vadiúj erre a célra fellőtt műholdak mellett.
A cikkben itt említik a fő megoldást:"Kukázás" és bizonytalan. Na de ezzel nem szokás cikket írni, sem a polkorrektség miatt megemlíteni.Valahogy úgy tudnám megfogalmazni a lényeget norvég részről, hogy "ez a mi lovunk, öreg, fogatlan, hullik a szőre, de a mienk és még működik".
Ha EU tagok lennének lenne valódi megoldás is az ESA-n keresztül. (az európai űrügynökség) De ha az ESA nyélbe üt nélkülük is egy globális kommunikációs megoldást (talán van is már) az EU tagállamainak közös használatra, akkor majd oda is úgy "bekéretőznek" majd mint a gazdasági társult tagsággal az EU piacaira. "No comment" a részemről egy ilyen forgatókönyvre.![]()
A mindig "különutas" norvégok akik majd csodát tesznek.A cikkben itt említik a fő megoldást:
"A legfontosabbak közül kettő már folyamatban van az egyik egy pár nehéz ASBM/GX-10 műhold és egy ultra kicsi, egyelőre meg nem nevezett műhold pályára állítására irányuló program. "
Ha az anyagilag végtelenül legatyásodott szétlopott Ukrajnának van pénze védelmi illetve polgári célokra felhasználható műholdat építeni és azt vagy ez év végén vagy jövő év folyamán fellőni a Musk gyerekkel akkor aztán a kőgazdag Norvégia is képes vadiúj kommunikációs műholdakat megfinanszírozni, hogy szélessávú neten tudják letölteni a norvég jegesmedvék a cicás videókatA mindig "különutas" norvégok akik majd csodát tesznek.![]()
De legalább előadták hogy mindenki hülye és majd ők megmutatják a világnak ők egyedül is megoldanak mindent.
Kíváncsi vagyok ezek után a holdraszállást önerőből mikorra tervezik.![]()
Úgy veszik / terveztetik az ilyen műholdakat erre szakosodott űrcégekkel, szóval ez nem tudás hanem pénz kérdése manapság ki milyen műholdat terveztet és készíttet. A norvégok is szinte biztos hogy ezt teszik, az önálló műhold építésük (szerintem) kizárt, ahogy az ukránoké is. Magyarország ebben előttük jár már régóta. Nemrég lőttek fel extra kicsi saját gyártású tudományos kutató műholdakat (maguk funkciójában kizárólagosak és páratlanok), amelyeknek a feladata háromszögeléses helymeghatározás amely gravitációs hullámok kiindulási pontjának pontos meghatározásához kellenek. Már van belőle fennt, és kifogástalanul működik. De említhetném a magyar rádióamatőr műholdakat, vagy a nagy műhold projektekben való számtalan részvételünket is.Ha az anyagilag végtelenül legatyásodott szétlopott Ukrajnának van pénze védelmi illetve polgári célokra felhasználható műholdat építeni és azt vagy ez év végén vagy jövő év folyamán fellőni a Musk gyerekkel akkor aztán a kőgazdag Norvégia is képes vadiúj kommunikációs műholdakat megfinanszírozni, hogy szélessávú neten tudják letölteni a norvég jegesmedvék a cicás videókatAz meg,hogy a kukázott műholdakat is felhasználják kisegítő lehetőségként az a találékonyságukat dícséri.
Bizony az ukránok önállóan építettek műholdat nézz át az űrkutatás topikba most raktam be egy interjút Volodimir Taftay-l, az ukrán Állami Űrügynökség vezetőjével.Úgy veszik / terveztetik az ilyen műholdakat erre szakosodott űrcégekkel, szóval ez nem tudás hanem pénz kérdése manapság ki milyen műholdat terveztet és készíttet. A norvégok is szinte biztos hogy ezt teszik, az önálló műhold építésük (szerintem) kizárt, ahogy az ukránoké is. Magyarország ebben előttük jár már régóta. Nemrég lőttek fel extra kicsi saját gyártású tudományos kutató műholdakat (maguk funkciójában kizárólagosak és páratlanok), amelyeknek a feladata háromszögeléses helymeghatározás amely gravitációs hullámok kiindulási pontjának pontos meghatározásához kellenek. Már van belőle fennt, és kifogástalanul működik. De említhetném a magyar rádióamatőr műholdakat, vagy a nagy műhold projektekben való számtalan részvételünket is.
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..