• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

torsen

Guest
Annyit érdemes tudni ,hogy a Debrecen környéki tavakat a 70 években hozzták létre akkor egy csapadékosabb periódus volt,de már akkor is felhívták a figyelmet a szakemberek arra,hogy Magyarország és azon belul Debrecen és az Alföld éghajlatára jellemző,hogy időről időre előfordulnak szárazabb periódusok is amikor ezek a tavak kiszáradhatnak ezért ki kell dolgozni és meg kell,ki kell építeni az infrastruktúrát a biztonságos víziutánpótlás érdekében a tervek el is készültek de az infrastruktúra nem épült meg.Ez a mostani program ezeknek a terveknek a leporolása.Ezt csak azért írtam le,hogy képbe legyél ezt a vízpótlást csak mesterségesen lehet megoldani tehát a terv nem kókányolás hanem a debreceniek számára egy nagyon szükséges beruházás ráadásul arról nem esett szó de ennek a beruházásnak a fentebb említettekkel meg egyező (hanem nagyobb) jelentőségű hozadéka,hogy a Tisza vizének "elhozása" lehetővé teszi a Debrecen körüli kiváló minőségű földek öntözhetőségét,egy érdekes adalék a földek kiváló minőségére,hogy a BMW a gyár építését megelőző földmunkák során letermelt termőföldet vagonokba rakta és eladta Svájcba:).

Hát Svájc máshol Németo., meg Hollandia, de tény, hogy a termőföld eltűnt. PEDIG a magyar föld nem eladó! Vagy csak a magyar terület?

Hát a vízgazdálkodási TERV az nagyon régi. Már 1976-ban megszületett egy ide vonatkozó átfogó tervezet, úgy hívták: Hajdúhátsági Többcélú Vízgazdálkodási Rendszer (HTVR). Az ehhez kapcsolódó Civaqua program sem mai. A Civaqua ötlet (előzetes terv) 1998-as. 2012-ben Nagy Sándor (Fidesz) debreceni önkormányzati képviselő (az agrártudományok doktora) közzé tett egy dolgozatot:

https://dea.lib.unideb.hu/dea/bitstream/handle/2437/171124/file_up_Nagy S.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Ebben 15 milliárdra becsüli a bekerülési költséget. Majd tíz évvel vagyunk utána...
Hozzá teszem (és Wilson) megerősít, hogy a Debrecen környéki úgynevezett jóléti tavak (Vekeri, Fancsikai rendszer, Mézeshegyi) döglődik, totálisan vízhiányosak vagy már ki is száradtak. Mindeközben az azonos területen létező bekerített, fizetős horgásztavakban meg van víz! Ki érti ezt?
 
W

Wilson

Guest
Hát Svájc máshol Németo., meg Hollandia, de tény, hogy a termőföld eltűnt. PEDIG a magyar föld nem eladó! Vagy csak a magyar terület?

Hát a vízgazdálkodási TERV az nagyon régi. Már 1976-ban megszületett egy ide vonatkozó átfogó tervezet, úgy hívták: Hajdúhátsági Többcélú Vízgazdálkodási Rendszer (HTVR). Az ehhez kapcsolódó Civaqua program sem mai. A Civaqua ötlet (előzetes terv) 1998-as. 2012-ben Nagy Sándor (Fidesz) debreceni önkormányzati képviselő (az agrártudományok doktora) közzé tett egy dolgozatot:

https://dea.lib.unideb.hu/dea/bitstream/handle/2437/171124/file_up_Nagy S.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Ebben 15 milliárdra becsüli a bekerülési költséget. Majd tíz évvel vagyunk utána...
Hozzá teszem (és Wilson) megerősít, hogy a Debrecen környéki úgynevezett jóléti tavak (Vekeri, Fancsikai rendszer, Mézeshegyi) döglődik, totálisan vízhiányosak vagy már ki is száradtak. Mindeközben az azonos területen létező bekerített, fizetős horgásztavakban meg van víz! Ki érti ezt?

Bizony így van ahogy leírtad sok debreceninek köztuk nekem is nagyon sokat jelentenek azok a tavak mivel ahogy nekem is és sok debreceninek hozzátartoznak a gyermekkorához az ott átélt dolgok (horgászás,baráti főzések stb)és nagyon szomorú látni,hogy most milyen állapotban vannak,hozzáteszem a tavaktól függetlenul az éghajlatváltozás miatt szükség van erre a beruházásra a térségnek.
 
W

Wilson

Guest
Hát Svájc máshol Németo., meg Hollandia, de tény, hogy a termőföld eltűnt. PEDIG a magyar föld nem eladó! Vagy csak a magyar terület?

Az érdekes az egészben az, hogy a gyár területét teljes egészében a BMW-l kötött megállapodás értelmében a debreceni önkormányzat illetve így a magyar állam készítette elő a több tíz milliárdos költségeket megelőlegezve.Amit a BMW az előkészítés után kifizet vételár formájában (már megtörtént:))az önkormányzatnak.A BMW azonban a szerződésben kikötötte,hogy a letermelt termőföld az övé miután a németek bevizsgálták a leendő gyár területén található termőföldet,hiába Hans nem hülye:).Hozzáteszem volt némi tiltakozás a helyi gazdák részéről,hogy ugyan miért pont az ország egyik legkiválóbb termőföldjére kell felépíteni a gyárat miközben a város déli részén a repülőtér mellett ugyanúgy fel lehetett volna húzni a gyárat.
 
T

torsen

Guest
Az érdekes az egészben az, hogy a gyár területét teljes egészében a BMW-l kötött megállapodás értelmében a debreceni önkormányzat illetve így a magyar állam készítette elő a több tíz milliárdos költségeket megelőlegezve.Amit a BMW az előkészítés után kifizet vételár formájában (már megtörtént:))az önkormányzatnak.A BMW azonban a szerződésben kikötötte,hogy a letermelt termőföld az övé miután a németek bevizsgálták a leendő gyár területén található termőföldet,hiába Hans nem hülye:).Hozzáteszem volt némi tiltakozás a helyi gazdák részéről,hogy ugyan miért pont az ország egyik legkiválóbb termőföldjére kell felépíteni a gyárat miközben a város déli részén a repülőtér mellett ugyanúgy fel lehetett volna húzni a gyárat.

Mondjuk ott se sokkal rosszabb a termőföld. Egy ismerősöm részt vett az ottani ipari park infrastruktúra tervezésben és a kivitelezési tervbe bele kellett írnia, hogy a munkák csak száraz időben végezhetők, Ott is nagyon jó vendégmarasztaló talaj van eső után.

Annyit még a Civaqua-hoz (és messze álljon tőlem a politika ebben az esetben, mert Hozzád hasonlóan gyerekkoromban a Vekerin jégkorongoztam, és máig rengeteg mountain bikeozok a környék erdeiben, így nekem mindegy, de valaki tegyen vizet azokba a tavakba) hogy a tervezgetés már nagyon régóta folyik. A város vezetése csak azután kezdte felkapni a dolgot, hogy aláírás gyűjtés indult a Civaqua végrehajtásához. Nem mondom, hogy ez kényszerítette ki a terv felkarolását, de mivel népszerű dologról van szó, az egyébként eléggé ötlettelen és (Palkovicsnak, Kósának) kiszolgáltatott városvezetésnek végre van egy jó "ötlete".
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
W

Wilson

Guest
Mondjuk ott se sokkal rosszabb a termőföld. Egy ismerősöm részt vett az ottani ipari park infrastruktúra tervezésben és a kivitelezési tervbe bele kellett írnia, hogy a munkák csak száraz időben végezhetők, Ott is nagyon jó vendégmarasztaló talaj van eső után.

Annyit még a Civaqua-hoz (és messze álljon tőlem a politika ebben az esetben, mert Hozzád hasonlóan gyerekkoromban a Vekerin jégkorongoztam, és máig rengeteg mountain bikeozok a környék erdeiben, így nekem mindegy, de valaki tegyen vizet azokba a tavakba) hogy a tervezgetés már nagyon régóta folyik. A város vezetése csak azután kezdte felkapni a dolgot, hogy aláírás gyűjtés indult a Civaqua végrehajtásához. Nem mondom, hogy ez kényszerítette ki a terv felkarolását, de mivel népszerű dologról van szó, az egyébként eléggé ötlettelen és (Palkovicsnak, Kósának) kiszolgáltatott városvezetésnek végre van egy jó "ötlete".

Jól látod a helyi Momentum karolta fel a dolgot amikor elkezdett alárást gyűjteni és ezt már nem hagyhatta figyelmen kívul a városvezetés (mint a többi korábbi civil kezdeményezést) és láss csodát kiderült lehet rá pénzt szerezni az Uniótól:).
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 082
10 243
113
A szántás nélküli földművelés nem jelenti azt, hogy a nincs talajművelés. A talaj lazítására itt is szükség van. Csak a talaj forgatása marad el. Ennek ott jelentkezik leginkább az előnye, ahol kevés a csapadék. Ezzel a műveléssel azt éred el, hogy nem kerül a felszínre a talaj viszonylag nedvesebb alsó rétege.

Ezt is tanulni kell, illetve megfelelő talajművel eszköz is kell. Egyik rokonunk például úgy próbálkozott, hogy szántás helyett csak tárcsázott. Persze nem jött be.

Az első lépés valóban a szántás elhagyása, de ezután jön az amit helyette, a talaj regenerálódásáért, egészségéért tenni kell.
Csak a TMMG minden elemének együttes, következetes használatával lehet javitani a talajt.
Tehát:
1. Nem szántani.
DE:
2. Mulcshagyó művelés
3. Biológiai oltás, komposzttal, komposzt kivonatokkal
4. Takarónövényezés, mindig legyen élő gyökér a talajban, + ezzel megtermeli a mulcsanyagot.
+1 Tömeglegeltetés. Eza legnehezebb nálunk...

Szóval újjatt kell tanulni....
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
W

Wilson

Guest
Más léptékben gondolkodunk, a 70-es évek semmiben nem mérvadóak. Arról a vidékről konkrét folyóvizek tűntek el, pl. a Zádor.

Ez igaz de példával a Zádor a folyamszabályozások és az ahhoz kapcsolódó vízrendezés miatt tűnt el,ahogyan a Debrecent övező Erdőspuszta is a 19.század végi és 20.század eleji vízrendezés miatt lett egyre "víztelenebb"és ehhez még hozzájön az éghajlatváltozás is.Az állítsuk vissza a természetes vízfolásokat gondolatoddal pedig teljes mértékben egyetértek(ahol csak lehet térjuk vissza fok gazdálkodáshoz a jelenkor elvárásainak megfelelően) de az eredeti állapotokat reálisan felmérve nem lehet visszaállítani.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Azert a kertet fel lehet asni? :)

Mikor ide költöztünk már megvolt a virágoskert, ránézésre 40+ éves rózsákkal. A talaj viszont egy kalap szar alattuk. A néni gondolom a szokásos, a virágoskert akkor szép, ha csak föld van benne mentalitással hetente felkapálta. így gyakorlatilag száraz homok, ha sokáig nem esik, akkor por a virágoskert talaja. Be akarom füvesíteni, de az asszony nem engedi. Ő is a fenti kapálós, csak a virág legyen a kertben mentalitást hozta magával otthonról. 5-6 éve vettem egy teherautónyi fekete földet. 2 napig talicskáztam azt a szart, a kert vagy 25 centivel lett magasabb. Beásni nem mertem, mert féltettem a rózsákat. 5 év alatt a felhordott réteg teljesen eltűnt. Ugyanúgy tiszta homok az egész virágoskert. Én nem tudom, hogy a szél hordta el vagy az eső mosta be a homokba, de semmi látszata nincs a 10m3 feketeföldnek.
Hasonló volt a helyzet a zöldségeskertben is. Az egész éves zöldhulladékot lekomposztálom, tényleg mindent, almacsutka, banánhéj, lehulló levelek, a kertben termett zöldségek szárai, sőt a bogrács vagy a kandalló hamuját is rá szoktam dobni. Minden kora tavasszal szépen szétszórom ezt a mixet a zöldséges kertben és 1 ásónyom mélységben beforgatom. Mire oda kerül az idő, hogy lehet palántálni addigra az egész terület tele van dudvával. Ezt kihúzgálom, megy a komposztba és simán csak kapával húzok egy barázdát, amibe palántálok vagy vetek. Ameddig nem erősödnek meg a zöldségek addig ki szoktam húzni a közvetlen közeléből a gazt, de utána ezt is abba hagyom. Így szépen befüvesedik/gazosodik a kert alja, fent pedig szépen nő a zöldség. Ezt 5 éve csinálom, itt egészen más a színe már a talajnak mint a virágoskertben. A virágoskertben pillanatok alatt kiszárad a talaj, a zöldségeskertben viszont sokkal tovább megtartja a nedvességet.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 822
65 383
113
Mikor ide költöztünk már megvolt a virágoskert, ránézésre 40+ éves rózsákkal. A talaj viszont egy kalap szar alattuk. A néni gondolom a szokásos, a virágoskert akkor szép, ha csak föld van benne mentalitással hetente felkapálta. így gyakorlatilag száraz homok, ha sokáig nem esik, akkor por a virágoskert talaja. Be akarom füvesíteni, de az asszony nem engedi. Ő is a fenti kapálós, csak a virág legyen a kertben mentalitást hozta magával otthonról. 5-6 éve vettem egy teherautónyi fekete földet. 2 napig talicskáztam azt a szart, a kert vagy 25 centivel lett magasabb. Beásni nem mertem, mert féltettem a rózsákat. 5 év alatt a felhordott réteg teljesen eltűnt. Ugyanúgy tiszta homok az egész virágoskert. Én nem tudom, hogy a szél hordta el vagy az eső mosta be a homokba, de semmi látszata nincs a 10m3 feketeföldnek.
Hasonló volt a helyzet a zöldségeskertben is. Az egész éves zöldhulladékot lekomposztálom, tényleg mindent, almacsutka, banánhéj, lehulló levelek, a kertben termett zöldségek szárai, sőt a bogrács vagy a kandalló hamuját is rá szoktam dobni. Minden kora tavasszal szépen szétszórom ezt a mixet a zöldséges kertben és 1 ásónyom mélységben beforgatom. Mire oda kerül az idő, hogy lehet palántálni addigra az egész terület tele van dudvával. Ezt kihúzgálom, megy a komposztba és simán csak kapával húzok egy barázdát, amibe palántálok vagy vetek. Ameddig nem erősödnek meg a zöldségek addig ki szoktam húzni a közvetlen közeléből a gazt, de utána ezt is abba hagyom. Így szépen befüvesedik/gazosodik a kert alja, fent pedig szépen nő a zöldség. Ezt 5 éve csinálom, itt egészen más a színe már a talajnak mint a virágoskertben. A virágoskertben pillanatok alatt kiszárad a talaj, a zöldségeskertben viszont sokkal tovább megtartja a nedvességet.
Es mit csinalsz a kertben a gazzal miutan a noveny megerosodott, lenyirod valamivel?
En meg speciel eleg surun ultetek ezt azt es egy ido utan elnyomja a gazt, nem kell kapalni, kb majus vege, juni eleje utan mar csak 1x 2x szoktam oszig.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Es mit csinalsz a kertben a gazzal miutan a noveny megerosodott, lenyirod valamivel?
En meg speciel eleg surun ultetek ezt azt es egy ido utan elnyomja a gazt, nem kell kapalni, kb majus vege, juni eleje utan mar csak 1x 2x szoktam oszig.

Semmit. Szerencsére a porcsin szereti nagyon a helyet, az meg nem nő magasra. Itt-ott ki szokott jönni fű, vérehulló fecskefű, pitypang, madársóska, mezei acat, de karózás, kötözés meg vizsgálgatás közben ezeket simán le szoktam totyogni. Csak azt húzom ki, ami kezd magasra nőni. Talán 2-3 éve volt az egyetlen mikor kapálnom kellett, mert baromi esős volt a május-június és rettenetesen nőtt a gaz.
Ha földiepret, póréhagymát vagy más a talajhoz közelebb eső növényt szeretnék termeszteni, akkor ez a módszer nem menne. Paradicsom, paprika, uborka esetén viszont nekem simán jó.
3 éve kinőtt egy napraforgó is a gyom között. Mikor rájöttem mi az, akkor körbekaróztam, nehogy véletlenül rálépjek. Szépen megnőtt vagy 2,5 méter magasra. Eltettem a fejét, télen felkötöttem a madáretető mellé, szórakozzanak vele a kis szarosok.
Idén meg tök jött a semmiből, illetve valószínűleg a komposztra dobott tökbélből. Megnőtt vagy 12 méter hosszúra, össze-vissza igazgattam, hogy elmenjen a többi zöldség között. Rengeteg virág lett rajta, pár kis tököt is láttam, de megjött a hűvösebb idő és már nem volt ideje kinevelni a termést.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Szimpla hülyeségnek tartom Magyarországról Svájcba logisztikázni termőföldet ! Semmi értelmes és gazdaságilag igazolható magyarázata nincs ! Csak számoljunk , uszkve 1300km-rel számolva , 1 vagon 60t ez kb 40m3 föld(nedvességtől függően) . Ezt előtte hord be , rakd be a vagonba , szállítsd el 1300km-t , ott szedd ki a vagonból , hord ki a területre és dolgozd el . 1m3 földdel 20cm vastagságban 5m2 terület borítható be azaz egy vagon 200m2 egy 40 kocsis szerelvény már 8000m2 tehát már majdnem 1 ha ! Akkor ha jól számolok a Svájciak vannak olyan hülyék , hogy hektáronként vagy 7-8 millió Ft-nyi Svájci frankot költsenek , hogy idegen biodiverzitású földel minőségi javítást végezzenek ! Ugye ezt senki nem veszi komolyan ? Béláim az égbe gondolkodjunk !
 

svajcibeka

Well-Known Member
2013. február 10.
938
2 621
93
Szimpla hülyeségnek tartom Magyarországról Svájcba logisztikázni termőföldet ! Semmi értelmes és gazdaságilag igazolható magyarázata nincs ! Csak számoljunk , uszkve 1300km-rel számolva , 1 vagon 60t ez kb 40m3 föld(nedvességtől függően) . Ezt előtte hord be , rakd be a vagonba , szállítsd el 1300km-t , ott szedd ki a vagonból , hord ki a területre és dolgozd el . 1m3 földdel 20cm vastagságban 5m2 terület borítható be azaz egy vagon 200m2 egy 40 kocsis szerelvény már 8000m2 tehát már majdnem 1 ha ! Akkor ha jól számolok a Svájciak vannak olyan hülyék , hogy hektáronként vagy 7-8 millió Ft-nyi Svájci frankot költsenek , hogy idegen biodiverzitású földel minőségi javítást végezzenek ! Ugye ezt senki nem veszi komolyan ? Béláim az égbe gondolkodjunk !
Ennek a történetnek annyi értelme van mint a Korózs videóknak. Lehet hogy ugyanazok is terjesztik.
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 211
3 558
113
https://g7.hu/vilag/20210102/uj-szuperhatalom-szulethet-az-olvado-foldbol/
Az oroszországi mezőgazdaság kihívásai olykor jelentős világpolitikai változásokat okoztak az elmúlt évtizedben. Egy különösen sanyarú szezon például szerepet játszott a közelmúlt egyik legjelentősebb politikai mozgalmának, az Arab tavasznak a kitörésében. Az Oroszország elleni mezőgazdasági szankciók és a melegedő éghajlat pedig közelebb hozta egy évszázados álom megvalósulását, az orosz Távol-Kelet benépesülését, amellyel a 21. században ismét szuperhatalmi státuszba kerülhet Oroszország.

Na egy újabb ok amiért az imperialisták megint csak ütni akarják majd az Oroszokat. Illetve akár Kínával és Indiával is konfliktusba kerülhet az orosz Távol-Kelet benépesítése kapcsán...:cool: