• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 940
19 231
113
A koronavírus-ellenes korlátozások feloldása után Kínában a vezető tudósok és mérnökök nagy arányban haltak meg, csak a Kínai Műszaki Akadémián (CAE) 20 tag halt meg kevesebb mint egy hónap alatt. A South China Morning Post szerint ez több, mint az egy év alatt szokásosan elhunytak száma.

A Kínai Mérnöki Akadémia az egyik vezető akadémiai intézmény és Kína legrangosabb mérnöki szervezete. Az akadémiának több mint 900 fő a tagja. Az akadémia tudósai és mérnökei szinte valamennyi kínai megaprojekt koncepciójának kidolgozásában, tervezésében és kivitelezésében vettek részt. Közreműködésükkel létrejött a világ legnagyobb gátas vízierőműve, a „Három-szoros”, a nagysebességű vasutak hálózata és a Tiangong űrállomás .

Amint arról az akadémia korábban beszámolt, 20 tagja halt meg december 15. és január 4. között. Ugyanakkor a 2017-től 2021-ig tartó időszakban évente átlagosan 16, 2021-ben pedig 19 Akadémia tagja halt meg.

Az akadémia legfiatalabb tagja a 77 éves fizikus, Ti Tianchu volt, aki az atomórákra specializálódott.

A legidősebb a 102 éves Zhang Jinzhe, aki 1950-ben megalapította Kína első gyermeksebészeti osztályát a Pekingi Egyetemi Kórházban.

Emlékezzünk vissza, hogy a kínai hatóságok elkezdték enyhíteni a koronavírus terjedése elleni intézkedéseket. Így január 8-tól egyszerűsödnek az országba való beutazás karantén-korlátozásai.
Nyugodjanak békében... de tegyük hozzá, hogy a 77 éves meg a 102 éves akadémikusok lehet, hogy már inkább nyugdíjban, nem az akadémiában kellett volna legyenek.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 940
19 231
113
A Global Times cikke a tavalyi népességcsökkenésről.
Túlságosan is tárgyilagos a cikk, nem igazán kongatják a vészharangokat, pedig szerintem nem ártana.
Nem kongatják, mert nem úgy működnek a társadalmuk alrendszereinek a visszacsatolási mechanizmusai, mint amit megszoktunk.

Eközben a párttagoknál már elvárás a 3 gyerek, úgy tudom.


Nem kell kongatni, ha parancsba is adhatod! (bár a guardian szerint a cikk eltűnt, de fene tudja... talán @ozymandias tud majd infókkal szolgálni első kézből)
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 978
13 991
113
A népességcsökkenés a női emancipációval függ össze. Ha elég sokat ülteted a lányokat iskolapadba és mindenféle karrierlehetőséget biztosítasz számukra, a születésszám drasztikusan lecsökken.
Részemről ez ténymegállaoítás, nem valamilyenfajta hímsovinizmus.
Annyiban az, hogy figyelmen kívül hagyod, hogy férfiak se akarnak annyi gyereket mint anno, de te csak a nők megváltozott körülményeit okolod. Pedig a korszellem változása a férfiakat is érinti.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A népességcsökkenés a női emancipációval függ össze. Ha elég sokat ülteted a lányokat iskolapadba és mindenféle karrierlehetőséget biztosítasz számukra, a születésszám drasztikusan lecsökken.
Részemről ez ténymegállaoítás, nem valamilyenfajta hímsovinizmus.
Meg a mobiltelefonnal. A szórakozási lehetőségek sokkal érdekesebbek, mint a baszás és a babázás.
 

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 531
6 601
113
Shanghai-ban a járművek kb. 70%-a elektromos, a robogók 99%-a. Rengeteg a teherrobogós csomagfutár, kb. 100kg cuccot lehet felrakni ezekre a robogókra. Emellett a tömegközlekedés díja egy vicc. Havonta fizetek 160 yüant a metróért (kb. 10000HUF), minden nap 3 perces ütemben jár, ingyenes és tiszta budi minden megállóban, 5g-s ingyen net, 2 hónap alatt összegyűlt annyi "kreditem", hogy kaptam 1 hét ingyen használatot.

Olyan ütemben építik a metrókat, hogy az irodai 2 éves terképen 3 vonal, a hotelben kapott tavalyi térképen megy 1 vonal hiányzik. Az ígéret az, hogy 2030-ra a városban nem lesz olyan hely, ami nincs egy metrómegálló 600 méteres körzetében - ennek megfelelően villamos hálozat minimális, ellenben sok a troli.

A szemetet is ilyen elektromos 3 kerekűvel gyűjtik be. Kirakod a ház elé a papírt, 10 perc múlva már elment - még az ilyen szemétkirakás is szelektíven megy.

Ha elektronikai hulladékot raksz ki, akkor minden társasházban van két matrica - sárga, ha működőképes, akkor jön kétnaponta a begyűjtős, ezek cuccok mennek belső Kínába/Tibetbe, ha meg kuka, akkor piros plecsni és megy az utcára.

A lakóparkban ahol lakunk, fejenként van egy akkutöltő a robogóknak, a garázsban meg minden második beállónál ott a töltő - ahol nem, azok többnyire katonai/belügyes/diplomata/kőgazdagék 10000€ feletti járgánya.

A poén, hogy a Tesla-k zömén a nagy made in China logó virít.

Érdekes hely és nagyon nem olyan, ahogy a médiában előadják...
Köszi az ízelítőt. Jöhet még, ha van időd. Vagy készíthetnél Youtube bemutatót is. A munkádról is. Szerintem sok embert érdekelne.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 978
13 991
113
Meg a mobiltelefonnal. A szórakozási lehetőségek sokkal érdekesebbek, mint a baszás és a babázás.
Már a mobiltelefon megjelenése előtt bezuhant a születési ráta nyugaton.
A szex meg még mindig a világ egyik mozgató ereje, de gyerek általában egyik elég. Néha még sok is..
1668091967000-1.jpg
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 082
13 480
113
A népességcsökkenés a női emancipációval függ össze. Ha elég sokat ülteted a lányokat iskolapadba és mindenféle karrierlehetőséget biztosítasz számukra, a születésszám drasztikusan lecsökken.
Részemről ez ténymegállaoítás, nem valamilyenfajta hímsovinizmus.
Csakhogy iskolázot nok nélkul nem lesz elég munkaero. Mindemellet sokkal tobb péz kell a megélhetéshez, mint valaha - ezért is egyre tobb nonek kell dolgoznia. A pénzhiány, melynek enyhítése sokkal tobb munkát igényel, a legfobb oka annak, hogy kevesebb gyermeket tudnak válalni az emberek. Ráadásul az urbanizáció se nem pont családbarát módon alakul.

Nem kell kongatni, ha parancsba is adhatod! (bár a guardian szerint a cikk eltűnt, de fene tudja... talán @ozymandias tud majd infókkal szolgálni első kézből)
Adhatni adhassák, viszont minden kínaira egyre tobb eltartando szulo és nagyaszulo hárul (akiknek az eltartása társadalmilag elvárt), így nem lesznek képesek tobb gyermeket válalni.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
Nem kongatják, mert nem úgy működnek a társadalmuk alrendszereinek a visszacsatolási mechanizmusai, mint amit megszoktunk.

Eközben a párttagoknál már elvárás a 3 gyerek, úgy tudom.


Nem kell kongatni, ha parancsba is adhatod! (bár a guardian szerint a cikk eltűnt, de fene tudja... talán @ozymandias tud majd infókkal szolgálni első kézből)
A pártnál 3 gyerek, de ha el tudod tartani őket, akkor bárkinek lehet 3 gyereke. Az egyke politikát asszem 10 éve elvetették, több kollégámnál is van 2 gyerek. Viszont az "el tudod tartani" részt nem véletlenül írtam, mert itt is egyre több a magánsuli, ahol ezer €-nyi hüan a tandíj már az általános iskolában is. Ezek két (angol/kínai) vagy 3 (angol/kínai/valami, többnyire német) nyelvű iskolák.

Az élet önmagában nem drága Kínában - a kaja, közlekedés bagó pénz, viszont a lakhatás, na az horror, olyan négyzetméter-árak vannak a nagyobb (+10 milliós) városkban, hogy elsőre nem akartam elhinni, mert mindenki ilyen helyen akar élni.

Csak viszonyításként: Shanghai-Suzhou-Nanjing háromszög (kb. Magyarország fele) vagy Hong-Kong+Shenzhen kettőst megnézed, nagyjából egy másik naprendszer, ha itt tudsz érvenyesülni valami olyan életed van, ami nehéz úgy elmondani, hogy nem látod. Élsz egy olyan városban, ahol zéró a bűnözés. Nincs lakáskulcsom. Nincs nálam pénztárca. Becsukom az ajtót kilincsre, felhúzom és ennyi. Lemész a portára, ott egy doboz, tele slusszkulcssal, naponta x száz futár jön csak ebbe a lakóparkba, nem tűnik el semmi.

Élsz valami felhőkarcolóban, utazol 2 órát a gyorsvasúttal, fent vagy a hegyekben, utazol 2 órát és lent vagy a tengerparton, a neten bármit megkapsz, a melóhelyen sem teszik magukat nagyon tönkre, a városok agyig vannak zöld területtel. Viszont ennek ára van. Kurva drága. Ez sokaknak úgy működik, hogy a nagyszülők odaadják az összes megtakarítást és sok esetben a nagyszülők a fiatalokkal laknak, majd szülj ide 1-2 gyereket (mondjuk a felvigyázás így kapásból adott).

Egyedülálló nők. Rengetegen vannak. A kínai nagyvárosokban egyik mall (kb. Új Buda center) a másik után, tele luxusmárkákkal, nem a gagyi. Az egyedülállók tudatos döntés miatt egyedülállóak. Egyedüli gyerekek voltak - mint ahogy a +25ös generáció, tanultak, hajtottak, inkább marad egyedül a saját uraként, mint kifogjon valami balfasz férjet a kínaiak közül. Itt ha elmész valami bárba, ők hívnak meg, mondom is ilyenkor, hogy helló, házas ember vagyok, a Feleségemmel vagyok jöttem. Nem baj. WTF!?

Kínában nincs nyugdíjrendszer, az állam nem sok pénzt szed le rólad, viszont a szülőket neked kell eltartani. Ez mondjuk akkor gáz, ha jön a gyerek, ott a lakáshitel plusz 2+2 felmenő. A social credit rendszerben a nagyszülők gondozása nagy súllyal szerepel. Vasárnap van itt az új év, mindenki megy vissza vidékre, kezdődik a nagyszülőzés. Ilyenkor úgy 5-600 millió ember útnak indul. Az idősek eltartása mellett van egy másik pont, a temetés, ami hihetetlenül drága. Valami miatt itt nem szeretik a hamvasztást, sírcellák vannak. Mivel a sírcellákhoz nem nyúlhatsz - valami kung fu-ce tanítás, így a temető egyre nagyobb egy olyan országban, ahol a telekárak szó szerint aranyárban vannak, így pl. Hong Kong-ban egy temetés 50-100000€ átszámolva.

Itt megint kijön a kínai kivagyiság, veretni kell, a legfontosabb manapság a kép magadról, kifelé. Egy bizonyos beosztás felett sofőrös autó kell, a helikopterezést tiltják, de a Maybach Merci mehet. Ahol melózom - már amikor bemegyek, inkább home-office van, mert fos irodánk van - a felső részben - ami nem fos módra néz ki - vannak a helyi menő vállalkozók, Maybach Merci, személyi asszisztens megy le neki a kávéért, LV táska, Hugo Boss öltöny meg köpködés és büfögés a liftben, illetve hiányos fogazat, kajamaradék kibányászása a lift tükörfelületére - mindezt ugyanattól az embertől.

Egyre több a sugar-daddy is, esténként lehet látni. Ugyanígy rengeteg a meleg. A fodrász srác meleg, a pékségben nyiltan leszbikusok vannak, van transz emberke a környéken (pasi, női ruhákban, nőnek kisminkelve - mondjuk sokat nem kell, mert eléggé nőies arca van itt sokaknak), senki sem foglalkozik vele. Az az általános policy, te nem mondod, én nem kérdezem és ennyi. Van szivárványos karkötő vagy karszalag, a lőtéri kutyát sem érdekli. Az irodában is van magassarkúban lófráló faszi. Viszont nincs semmi lmbtetwetwetwet akármi.

Van helyette mindenhol kínai zászló/sarló kalapács/vörös csillag, hazafias domborművek, rengeteg szobor melósokról, katonákról és az elmaradhatatlan Mao idézetek az étkezdében, de nem a zavaró mennyiségben. Valami nagy pártközpontszerűség van mellettünk, ott minden lámpaoszlopon kint a zászló, bent a lakóparkban van egy nagy kert - tényleg szép - ott vannak plakátok a pártról meg aktuálpolitikai cuccok. Észak-Kína dettó, csak ott érződik az erős orosz beütés - cserébe nagyon jó orosz éttermek vannak. A múlt héten az orosz határ mellett voltam, Vladivosztok felett, de kínai területen. Orosz étterem, oroszok zenélnek, majd jön a hegedű és egy kínai népdalt kezdett játszani az orosz - valami "imádom Kínát" vers, minden kínai ismeri. Kaja lerak, felállnak és tele torokból éneklik, majd megtapsolják magukat. Kérdeztem a kollégát, hogy akkor ez itt most hogyan is működik: kötelező, mert jön a bünti vagy belső késztetés? Belső késztetés, büszkék az országukra, büszkék arra, hogy kínaiak, amit elértek. De nincs már ilyen retorziós rendszer? Nincs, az évfolyamtársai közül sokaknak a szülei kint voltak a nemíromlemilyentérenmertaszavakatfigyelianet, a gyerekeket már nem bűntetik.

Igen, van cenzúra, rengeteg oldal nem elérhető. Igen, mivel túlságosan is minden digitalizált, egy gombnyomással lekapcsolnak, de ehhez valamit tenned kell. A játékszabályok ismertek. Nem politizálsz, nem lázítasz, nem balhézol, nem drogozol, nem hordasz magadnál kést/fegyvert, nem szarsz az utcán, akkor nincs gond. Vannak dolgok, amiket nem hozol szóba, plusz vannak helyek, ahová nem mész - ezzel közönséges halandó nem találkozik. Kb. 2 millió külföldi él Shanghai-ban, egyedüli gondom az angol nyelv hiánya. Kínaiul megtanulni meg képtelenség, mert egymást sem nagyon értik. Egyre több mindent el tudok olvasni meg le tudok írni (jobbára számítógépen, mert a pinyit kezdtem el tanulni). A beszédet elengedtem, sikerült már mondanom olyanokat, hogy:
  • én egy hazaáruló vagyok (a hegesztési hézagot mondtam >> hentye a hegesztés, hentyee meg a hazaárulás)
  • nagyon nehéz fej felett hegeszteni ezzel a pálcával, majd néztek rám furán és mutogattak >> kolléga fordított, hogy az óriási pöcsöm nehezíti a fejem (szleng, plusz pocsék a kiejtés), szóval marad az angol. Kézzel nem tudok írni, csak telefon/számítógép.

Melóról:

sokat nem mondhatok, mert papírok hadát kellett aláírnom, az esetek többségében szabadon tudok mozogni, de sokszor kapok a cégeken belül kísérőt, mivel kettős felhasználású alapanyagok/technológiákkal van dolgom. Civil energia, OK. Civil nukleáris cucc OK, de akkor kísérő, katonai cucc >>> sokkoló. Rendszeresen kapok papírt, hogy a zöld részen mehetsz, a többire tilos bemennem, de mondjuk nehéz tévedni, ott vannak a katonai rendészek. Fényképezésnél engedélyt kell kérni a végén meg megmutatom a fényképeket, tiszta sor (Európában is ez volt, mínusz sokkoló (legalább is ennyire nyíltan nem mondták)). Van évente 5 nap fizetett szabadságod (valahol 15), meg az állami ünnepek, ebből idén 17 van hétköznap. Nincs hétvége, minden ugyanúgy van nyitva/üzemel, mint hétköznap.

Privát szféra:

Na, olyan itt nincs. Wechat-en (facebook) keresztül kell elküldenem az útlevelem adatlapját meg a zöldkártyám fényképét. Arccal/névvel felrakják, mikor volt koronavírus tesztem, bármilyen programot telepítesz, mindenhez is hozzáférést kell neki adnod. Volt cég, ahol úgy mehettem be, hogy újjlenyomat és fénykép. 2 óra múlva mentünk le megbeszélésről, a képem az összes adatommal fel volt rakva a központi hirdető táblára (hogy a rendszet ne problémázzon. kérdeztem is, ugyan mennyi nem kínai van per pillanat az üzem területén vagy volt itt mondjuk az elmúlt 5 évben...). Ha levelet kapsz, ki van bontva. Igazából már nem is számolom, hány helyen van az útlevelem egy-az-egyben, adatlappal elküldve.

Szóval ez van idekint.
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 712
15 496
113
A pártnál 3 gyerek, de ha el tudod tartani őket, akkor bárkinek lehet 3 gyereke. Az egyke politikát asszem 10 éve elvetették, több kollégámnál is van 2 gyerek. Viszont az "el tudod tartani" részt nem véletlenül írtam, mert itt is egyre több a magánsuli, ahol ezer €-nyi hüan a tandíj már az általános iskolában is. Ezek két (angol/kínai) vagy 3 (angol/kínai/valami, többnyire német) nyelvű iskolák.

Az élet önmagában nem drága Kínában - a kaja, közlekedés bagó pénz, viszont a lakhatás, na az horror, olyan négyzetméter-árak vannak a nagyobb (+10 milliós) városkban, hogy elsőre nem akartam elhinni, mert mindenki ilyen helyen akar élni.

Csak viszonyításként: Shanghai-Suzhou-Nanjing háromszög (kb. Magyarország fele) vagy Hong-Kong+Shenzhen kettőst megnézed, nagyjából egy másik naprendszer, ha itt tudsz érvenyesülni valami olyan életed van, ami nehéz úgy elmondani, hogy nem látod. Élsz egy olyan városban, ahol zéró a bűnözés. Nincs lakáskulcsom. Nincs nálam pénztárca. Becsukom az ajtót kilincsre, felhúzom és ennyi. Lemész a portára, ott egy doboz, tele slusszkulcssal, naponta x száz futár jön csak ebbe a lakóparkba, nem tűnik el semmi.

Élsz valami felhőkarcolóban, utazol 2 órát a gyorsvasúttal, fent vagy a hegyekben, utazol 2 órát és lent vagy a tengerparton, a neten bármit megkapsz, a melóhelyen sem teszik magukat nagyon tönkre, a városok agyig vannak zöld területtel. Viszont ennek ára van. Kurva drága. Ez sokaknak úgy működik, hogy a nagyszülők odaadják az összes megtakarítást és sok esetben a nagyszülők a fiatalokkal laknak, majd szülj ide 1-2 gyereket (mondjuk a felvigyázás így kapásból adott).

Egyedülálló nők. Rengetegen vannak. A kínai nagyvárosokban egyik mall (kb. Új Buda center) a másik után, tele luxusmárkákkal, nem a gagyi. Az egyedülállók tudatos döntés miatt egyedülállóak. Egyedüli gyerekek voltak - mint ahogy a +25ös generáció, tanultak, hajtottak, inkább marad egyedül a saját uraként, mint kifogjon valami balfasz férjet a kínaiak közül. Itt ha elmész valami bárba, ők hívnak meg, mondom is ilyenkor, hogy helló, házas ember vagyok, a Feleségemmel vagyok jöttem. Nem baj. WTF!?

Kínában nincs nyugdíjrendszer, az állam nem sok pénzt szed le rólad, viszont a szülőket neked kell eltartani. Ez mondjuk akkor gáz, ha jön a gyerek, ott a lakáshitel plusz 2+2 felmenő. A social credit rendszerben a nagyszülők gondozása nagy súllyal szerepel. Vasárnap van itt az új év, mindenki megy vissza vidékre, kezdődik a nagyszülőzés. Ilyenkor úgy 5-600 millió ember útnak indul. Az idősek eltartása mellett van egy másik pont, a temetés, ami hihetetlenül drága. Valami miatt itt nem szeretik a hamvasztást, sírcellák vannak. Mivel a sírcellákhoz nem nyúlhatsz - valami kung fu-ce tanítás, így a temető egyre nagyobb egy olyan országban, ahol a telekárak szó szerint aranyárban vannak, így pl. Hong Kong-ban egy temetés 50-100000€ átszámolva.

Itt megint kijön a kínai kivagyiság, veretni kell, a legfontosabb manapság a kép magadról, kifelé. Egy bizonyos beosztás felett sofőrös autó kell, a helikopterezést tiltják, de a Maybach Merci mehet. Ahol melózom - már amikor bemegyek, inkább home-office van, mert fos irodánk van - a felső részben - ami nem fos módra néz ki - vannak a helyi menő vállalkozók, Maybach Merci, személyi asszisztens megy le neki a kávéért, LV táska, Hugo Boss öltöny meg köpködés és büfögés a liftben, illetve hiányos fogazat, kajamaradék kibányászása a lift tükörfelületére - mindezt ugyanattól az embertől.

Egyre több a sugar-daddy is, esténként lehet látni. Ugyanígy rengeteg a meleg. A fodrász srác meleg, a pékségben nyiltan leszbikusok vannak, van transz emberke a környéken (pasi, női ruhákban, nőnek kisminkelve - mondjuk sokat nem kell, mert eléggé nőies arca van itt sokaknak), senki sem foglalkozik vele. Az az általános policy, te nem mondod, én nem kérdezem és ennyi. Van szivárványos karkötő vagy karszalag, a lőtéri kutyát sem érdekli. Az irodában is van magassarkúban lófráló faszi. Viszont nincs semmi lmbtetwetwetwet akármi.

Van helyette mindenhol kínai zászló/sarló kalapács/vörös csillag, hazafias domborművek, rengeteg szobor melósokról, katonákról és az elmaradhatatlan Mao idézetek az étkezdében, de nem a zavaró mennyiségben. Valami nagy pártközpontszerűség van mellettünk, ott minden lámpaoszlopon kint a zászló, bent a lakóparkban van egy nagy kert - tényleg szép - ott vannak plakátok a pártról meg aktuálpolitikai cuccok. Észak-Kína dettó, csak ott érződik az erős orosz beütés - cserébe nagyon jó orosz éttermek vannak. A múlt héten az orosz határ mellett voltam, Vladivosztok felett, de kínai területen. Orosz étterem, oroszok zenélnek, majd jön a hegedű és egy kínai népdalt kezdett játszani az orosz - valami "imádom Kínát" vers, minden kínai ismeri. Kaja lerak, felállnak és tele torokból éneklik, majd megtapsolják magukat. Kérdeztem a kollégát, hogy akkor ez itt most hogyan is működik: kötelező, mert jön a bünti vagy belső késztetés? Belső késztetés, büszkék az országukra, büszkék arra, hogy kínaiak, amit elértek. De nincs már ilyen retorziós rendszer? Nincs, az évfolyamtársai közül sokaknak a szülei kint voltak a nemíromlemilyentérenmertaszavakatfigyelianet, a gyerekeket már nem bűntetik.

Igen, van cenzúra, rengeteg oldal nem elérhető. Igen, mivel túlságosan is minden digitalizált, egy gombnyomással lekapcsolnak, de ehhez valamit tenned kell. A játékszabályok ismertek. Nem politizálsz, nem lázítasz, nem balhézol, nem drogozol, nem hordasz magadnál kést/fegyvert, nem szarsz az utcán, akkor nincs gond. Vannak dolgok, amiket nem hozol szóba, plusz vannak helyek, ahová nem mész - ezzel közönséges halandó nem találkozik. Kb. 2 millió külföldi él Shanghai-ban, egyedüli gondom az angol nyelv hiánya. Kínaiul megtanulni meg képtelenség, mert egymást sem nagyon értik. Egyre több mindent el tudok olvasni meg le tudok írni (jobbára számítógépen, mert a pinyit kezdtem el tanulni). A beszédet elengedtem, sikerült már mondanom olyanokat, hogy:
  • én egy hazaáruló vagyok (a hegesztési hézagot mondtam >> hentye a hegesztés, hentyee meg a hazaárulás)
  • nagyon nehéz fej felett hegeszteni ezzel a pálcával, majd néztek rám furán és mutogattak >> kolléga fordított, hogy az óriási pöcsöm nehezíti a fejem (szleng, plusz pocsék a kiejtés), szóval marad az angol. Kézzel nem tudok írni, csak telefon/számítógép.

Melóról:

sokat nem mondhatok, mert papírok hadát kellett aláírnom, az esetek többségében szabadon tudok mozogni, de sokszor kapok a cégeken belül kísérőt, mivel kettős felhasználású alapanyagok/technológiákkal van dolgom. Civil energia, OK. Civil nukleáris cucc OK, de akkor kísérő, katonai cucc >>> sokkoló. Rendszeresen kapok papírt, hogy a zöld részen mehetsz, a többire tilos bemennem, de mondjuk nehéz tévedni, ott vannak a katonai rendészek. Fényképezésnél engedélyt kell kérni a végén meg megmutatom a fényképeket, tiszta sor (Európában is ez volt, mínusz sokkoló (legalább is ennyire nyíltan nem mondták)). Van évente 5 nap fizetett szabadságod (valahol 15), meg az állami ünnepek, ebből idén 17 van hétköznap. Nincs hétvége, minden ugyanúgy van nyitva/üzemel, mint hétköznap.

Privát szféra:

Na, olyan itt nincs. Wechat-en (facebook) keresztül kell elküldenem az útlevelem adatlapját meg a zöldkártyám fényképét. Arccal/névvel felrakják, mikor volt koronavírus tesztem, bármilyen programot telepítesz, mindenhez is hozzáférést kell neki adnod. Volt cég, ahol úgy mehettem be, hogy újjlenyomat és fénykép. 2 óra múlva mentünk le megbeszélésről, a képem az összes adatommal fel volt rakva a központi hirdető táblára (hogy a rendszet ne problémázzon. kérdeztem is, ugyan mennyi nem kínai van per pillanat az üzem területén vagy volt itt mondjuk az elmúlt 5 évben...). Ha levelet kapsz, ki van bontva. Igazából már nem is számolom, hány helyen van az útlevelem egy-az-egyben, adatlappal elküldve.

Szóval ez van idekint.
Nagyon érdekes, és megdöbbentő (nem feltétlen negatív értelemben), amiket írsz.
Az élménybeszámolóid alapján teljesen lehetetlen európai fejjel megérteni Kínát és a kínaiakat anélkül, hogy ott élnél, ezért hálásak vagyunk ezekért a leírásaidért!

Tapasztalataid szerint az átlag kínainak van bármilyen véleménye a magyarokról, kicsi néemzet létünkre egyáltalán mennyire ismernek minket?
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
Nagyon érdekes, és megdöbbentő (nem feltétlen negatív értelemben), amiket írsz.
Az élménybeszámolóid alapján teljesen lehetetlen európai fejjel megérteni Kínát és a kínaiakat anélkül, hogy ott élnél, ezért hálásak vagyunk ezekért a leírásaidért!

Tapasztalataid szerint az átlag kínainak van bármilyen véleménye a magyarokról, kicsi néemzet létünkre egyáltalán mennyire ismernek minket?
2 hónapja még javában ment a covid, napi szinten kellett tesztelni, Suzhou-ban voltam, nagyjából egyedüli külföldiként a hotelben. Menni kellett tesztelni, külön helyre kerültem, mert külföldi vagyok. Amikor átadtam az útlevelet, a tükröződő monitoron láttam, hogy nagyban keresi a neten, merre van Magyarország...

Mondod, hogy magyar vagy, nem értik. Hungarian, ugyanúgy nem értik. SUNGJÁLI!!!, akkor jön az ahaaaaaaa, és ugyanúgy nem érti. Nagyjából annyi megvan, hogy Puskás, meg Rákosiék ismerték először külföldön Mao-t.

A gondolkodásuk, mentalitásuk teljesen más, mint egy másik galaxis, egyéni döntés nincs, az egyén - mint fogalom nem létezik. Véget nem érő meeting, mindent ötszázszor kell a szájukba rágni, mire megcsinálják. Számukra az képtelenség, hogy egyedül döntök műszaki kérdésekben.

Már az iskolában kezdik. Kapnak egy kifestőkönyvet, bal oldalon az üres, jobb oldalon az előre kifestett, neked az a feladatod, hogy ugyanúgy kifesd a baloldali képet, eltérés nincs. Az írás ugyanez, nem csak lerajzolni kell a karaktert, ugyanolyan sorrendben kell a vonalakat húzni, ahogy mutatják.

Bemész a metróba, minden metróállomáson csomagátvilágítás, ott áll 2 ember és mutogat minden egyes utasnak, hogy hová tegye a csomagot, mintha nem lenne egyértelmű. Esik az eső, akkor kiállítanak az irodaház előtt 4 embert és osztogatják a műanyaghuzatot az esernyőre.

Volt egy cégnél, jött a szokásos szöveg, hogy nem mehetünk be egy bizonyos üzemrészre, mert az topszíkrőt. A delegációban mindenki fejet lehajt, ez van, erre mondom nem. Éppen eleget fizetünk, hogy bemehessek, nem azért jöttem el Belső-Mongoliába, hogy papírokat nézegessek, szóval szépen felhívod a főnököd, majd a főnököd az ő főnökét és elintézed a bejutást, vagy fogom ezt a telefont és én is telefonálok... 10 perc múlva bent voltunk. Ilyet egy kínai nem tesz.

Kínában nem létezik a nem kifejezés. Aztán szintén egy megszokást igénylő feladat, hogy "képekben gondolkodj". Ez azt jelenti, hogy ha főnököd azt mondja, 2+2=5, akkor nem azt kell mondani, hogy rossz, hanem csendbe kell maradni és addig kell gondolkodni, míg te is ugyanezt nem látod. Erre annyit mondtam, ha majd lesz annyi szakmai kredit, hogy valami ezt a tézist alátámasztja, addig bunkó külföldi leszek és ha valami nem tiszta, akkor kérdezek.

Kimész valahová auditra, nem írhatsz le negatív dolgot - ezzel sem foglalkozom, nem mások jókedve miatt vagyok, a minőségért felelek. Akkor folyamatosan megy a rang szöveg, fél órát képesek elcseni azzal, hogy minek mi a rangja. Lemenni egy üzemet megnézni!? Azt nem szabad, inkább hoznak 15 fogásos ebédet, csak ne menj le, de megint bunkó külföldi vagyok, mert kezdek beöltözni és akkor a csapat felét elküldöm papírt nézni, mi meg megyünk. Na de, az hogy!? Ő már dolgozott korábban is németekkel, náluk ez nem volt divat... Pech, nem vagyok német.

A proaktivítás sem divat. Nem tudom hányszor mondtam el, hogy ebben a csapatban nem a kínai szabályok szerint játszunk, itt lehet vitatkozni, senki sem tévedhetetlen, ha valamiről azt gondolod, hogy nem jó, vagy más a véleményed, nyugodtan elmondhatod. Nem. Direkt vétettem hibát, nem szólnak. Kimegyünk hegesztőket vizsgáztatni, a srác rosszul hegeszt. Kolléga nem szól semmit. Kérdezem tőle, jó ez így, nem lát semmi problémát? Boss, okay, okay. Nem okay. Szólok a srácnak, tedd le az elektródát, te meg tolmácsolsz. Hegessz így, állítsd be ezt a gépen, csináld így. Láttad? Jó, most te jössz. Közben jön valaki, hogy ezt nem szabad, mert megalázom!? Mivan!? Mutattam neki egy trükköt, ami a te dologod lett volna, de amúgy hogyan akarsz megtanítani valakit hegeszteni, ha te sem tudsz? A srácnak meg kellett mutatni és tudja.

Kb. kung fu vs. MMA. Teljesen más gondolkodásmód, egyéni szerepek, beidegződések, munkamorál, reakció. Ez főleg akkor komoly gond, ha egyedi és komplex cuccost kell gyártani, ami egy szérimunka és nincs korábbi példány, ami le lehet másolni. Itt kreatívnak kell lenni, de akkor visszatérünk a kifestőkönyvhöz. De ha valamit többször kell megcsinálni, le van írva hogyan és mit kell, akkor az úgy lesz
 

trojaiak

Active Member
2022. március 16.
254
232
43
Pár hónapja néztem meg, hogy Kínában 20-30 év múlva kb 200 millióval(!) kevesebb aktív korú lesz, mint most. A várható élettartam növekedése miatt pedig egyre több öreget kell eltartaniuk. Kína is meg fogja élni ugyanazt a demográfiai katasztrófát, mint Európa.
Ne legyél biztos abban hogy az igazat olvasod. Mindenki hazudik.
Demographics are about the balance between young and old. Young folks do the work and raise the kids. They are the consumers.
A románok hazudnak maguknak 2 millió románt, hogy meglegyen a 20 millió, Magyarország is gyanús. 70-130 millió Kínában nem is sok. Komolyan India lehet népesebb?

Nagyon utálom az EU zöld hülyeségeit szerencsére ők is. A kedvencem ez a rész.
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 762
11 972
113
Nagyon érdekes, és megdöbbentő (nem feltétlen negatív értelemben), amiket írsz.
Az élménybeszámolóid alapján teljesen lehetetlen európai fejjel megérteni Kínát és a kínaiakat anélkül, hogy ott élnél, ezért hálásak vagyunk ezekért a leírásaidért!

Tapasztalataid szerint az átlag kínainak van bármilyen véleménye a magyarokról, kicsi néemzet létünkre egyáltalán mennyire ismernek minket?

 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 648
55 277
113
Minden jót a felkelő nap birodalmàban, Ozzy!
Nagyon érdekes, amit irsz, mert ilyesmit nem lehet itt olvasni. Valóban mi "nyugatiak" nem ismerjük, értjük meg Kinát. Még azok sem, akik szakértőnek nevezik magukat. Mi mindent csak a mi szemüvegünkön keresztűl vagyunk képesek nézni.
Várjuk a folytatást!