[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 391
2 646
113
<blockquote rel="szuvorov"><blockquote rel="panoz">Lássuk be, ezért a pofonért az oroszok szaladtak oda. Ha Törökország stabil szövetségesnek látszana, nem merülne fel a közelebb költöztetése az atomnak Moszkvához.
Putyin közeledése Erdoganhoz átgondolatlan lépés volt. A korább instabilitás fokozása Törökországban az oroszok által (erre tudok hivatkozást adni százat a fórumból) ugyancsak visszájára sült el.

Nem Erdogan közeledett Putyinhoz, miután a CIA támogatásával megakarták puccsolni?
Mert előtte még bőszen lőtte az orosz gépeket...
Amúgy az oroszoknak nem oszt nem szoroz az a pár bomba a románoknál, inkább a románoknak lesz félnivalója az oroszoktól. </blockquote>

Ez az orosz értesítés a puccsról azért furcsa történet. Mert ez alapján az oroszok megtudták az államcsíny tervét egy elleséges(?) országban, eljuttatták haza az infókat részletekkel együtt (időpont, célpontok, résztervek, stb), ott valaki eldöntötte, hogy kamu szaga van-e a dolognak vagy sem, erre összeült minimum online vagy telefonon pár felsővezető pl hadsereg, titkosszolgálat, akármiügyminisztértium, elnök stb, megvitatták az opciókat, meghozták a döntést, és még így is félóra-órával hamarabb tudtak szólni Erdogánnak (aki nem is biztos egyből elérhető volt) még mielőtt a saját emberei értesítették volna vagy odaért volna az elfogására / megölésére odaküldött csoport. </blockquote>

Miért?
Anno atomfegyver technológiát is loptak az oroszok. Pediig még net se volt.
Most mi lehet?
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Kicsit visszatérve még az AEGIS ASHORE-okra. Egyelőre két ilyen bázisról van szó, darabonként 24 VLS-sel. Ez a mennyiség az oroszok szempontjából akár rakétavédelem, akár az erősen hipotetikus támadó nukleáris cirkálórakéták szempontjából nem igazán jelentős. Én a helyükben akkor kezdenék el aggódni, ha több ilyen létesítményt is elkezdenének építeni a Norvégiától Bulgáriáig tartó vonalon, de különösen északon. Bulgáriától délre már mindenki számára egyértelműen nem az oroszok ellen menne (itt a Görögország-Olaszország vonalra gondolok, ami pont a törökök és csak halkan, psszt! Izrael ellen lehet jó). De ezzel, biztos vagyok benne, az oroszok is tisztában vannak. Viszont, mivel ez a két bázis is jó politikai muníció részükről, illetve az USA részéről is, ezért hát megy a generált hiszti.

Az amerikai bombákat meg elég hülyék lennének az amcsik pont az ABM-bázisukra vinni, hiszen akkor egyetlen csapással lehetne nullázni az ABM-eket és a B61-eket is.

<blockquote rel="Veér István">Az illesztések az adapteren??? Az adapter minositse es az együttese szükséges, hiaba minősített a robbanofej maga.
</blockquote>

Két bázis X 24 indító, az 48 valamilyen rakétát/fegyvert jelent. Én nem voltam ott, mikor ezeket telepítették, gondolom közülünk senki sem, így ez lehet 48 védelmi elfogórakéta is, de akár 48 csapásmérő fegyver is a konténerekben, mondani meg mindenki azt mond ami az érdeke. Mindenesetre én elég vén vagyok hogy emlékezzek, mikor anno Kubában megjelentek a szovjet rakéták válaszul az akkor is Törökországban telepített amerikai rakétákra - és közel sem 48 darab - és mekkora felháborodás (és félelem) tört ki az USA-ban! Pedig azok a rakéták is voltak olyan messze Washigtontól és New York-tól, mint ezek az amerikaiak Moszkvától, úgyhogy inkább majd a nagyok döntsék el, mikor is kezdjenek aggódni.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
<blockquote rel="joker"><blockquote rel="szuvorov"><blockquote rel="panoz">Lássuk be, ezért a pofonért az oroszok szaladtak oda. Ha Törökország stabil szövetségesnek látszana, nem merülne fel a közelebb költöztetése az atomnak Moszkvához.
Putyin közeledése Erdoganhoz átgondolatlan lépés volt. A korább instabilitás fokozása Törökországban az oroszok által (erre tudok hivatkozást adni százat a fórumból) ugyancsak visszájára sült el.

Nem Erdogan közeledett Putyinhoz, miután a CIA támogatásával megakarták puccsolni?
Mert előtte még bőszen lőtte az orosz gépeket...
Amúgy az oroszoknak nem oszt nem szoroz az a pár bomba a románoknál, inkább a románoknak lesz félnivalója az oroszoktól. </blockquote>

Ez az orosz értesítés a puccsról azért furcsa történet. Mert ez alapján az oroszok megtudták az államcsíny tervét egy elleséges(?) országban, eljuttatták haza az infókat részletekkel együtt (időpont, célpontok, résztervek, stb), ott valaki eldöntötte, hogy kamu szaga van-e a dolognak vagy sem, erre összeült minimum online vagy telefonon pár felsővezető pl hadsereg, titkosszolgálat, akármiügyminisztértium, elnök stb, megvitatták az opciókat, meghozták a döntést, és még így is félóra-órával hamarabb tudtak szólni Erdogánnak (aki nem is biztos egyből elérhető volt) még mielőtt a saját emberei értesítették volna vagy odaért volna az elfogására / megölésére odaküldött csoport. </blockquote>

Miért?
Anno atomfegyver technológiát is loptak az oroszok. Pediig még net se volt.
Most mi lehet?</blockquote>
Nem az a meglepő, hogy tudomást szereztek a puccsról, hanem hogy annyira előre, hogy meg is tudták tárgyalni, döntöttek, beszóltak Erdogannak, és még maradt is fél órája, hogy lelépjen. Erdogan emberei ehez képest minimum fél nappal le voltak maradva.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 921
13 098
113
Mellesleg az USA a jövőben mivel tervezi hordoztatni a B61-es bombáit? Na mivel? Hát persze, hogy F-35-el. Nem is titkolják. Most adjuk össze az F-35 lopakodási képességét, hatósugarát egy könnyű bombával és a kelet-európai előretolt telepítést! Mi jön ki? Egy első csapásmérő fegyver. Ami ezzel a konfiggal épp eléri Moszkvát.

Ettől az oroszok helyében én is nagyon ideges lennék.

Le ne írja valaki, hogy Romániának nincs F-35-je! Tisztában vagyok vele. Csak ugye az amcsik úgy járnak oda gyakorlatozni, mintha haza mennének.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 383
23 116
113
A puccsisták előre szóltak a Nato-nak a puccsról, innen már nem volt nehéz megtudni az oroszoknak sem. Azért szólhattak Erdogannak, mert a sikeres puccs után biztos egy nyugatbarát USA-hoz hűséges világi vezetőt kapnak, aki oroszellenes lesz. Erdogan őrült ugyan, de ha sikerül rávenniük hogy lépjen ki a NATO - ból, akkor egy jelentős mező kerül át a sakktáblán az oroszokhoz.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
<blockquote rel="wolfram">
A józan paraszti ész szerint 24 MK41 VLS nem oszt- nem szoroz semmit. Nem az 50-es, 60-as években vagyunk (Trident, Minuteman, B2).

A Trident meg a Minuteman nem tudja észrevétlenül megközelíteni a célt. A robotrepülő meg erre való. Ezért olyan veszélyes.</blockquote>

Egy fix bázisról történő CM-indítást azért az orosz hírszerzés szerintem elég hamar észlelne. Szerintem akkor már célszerűbb egy B-52-ről indítani valahol Európa légteréből, ahola z orosz radarok még nem látják. Vagy egy tengeralattjáróról az Égei-tengerről, nem?


A másik, Törökökben B61-esek vannak. Szerinted menyivel nagyobb az esélye a 0-nál annak, hogy, hogy a B61-esek robbanófeje kompatibilis a Tomahawkkal.

Ezt a butaságot szerinted ki mondta? Mert hogy én nem, az biztos.
A B61-eseket repülőgépek hordozzák.</blockquote>

Bocs akkor. Valamiért abból a bekezdésedből, amit idéztem, úgy értelmeztem, hogy erre akarsz kilyukadni.


A harmadik, Tomahawkokhoz pont nem kell semmilyen. ismert pozíciójú, ezért könnyen támadható fix bázis:
https://en.wikipedia.org/wiki/BGM-109G_Ground_Launched_Cruise_Missile

Amire hivatkozol az egy 25 éve kivont változat. Jelenleg nincsenek földi telepítésű mozgó Tomahawk indítók.</blockquote>

Hát, ha nem hisszük el az Ashore-ok amcsik által mondott célját és a bennük lévő eszközök típusát, akkor azt miért hisszük el, hogy azokat az indítókat kivonták? Ugye érted?

A negyedik, ha az amcsik nukleáris fegyvert akarnak vinni Románba, pláne titokban akkor az az USA-ból fogják (teherszállítógépen, vagy hajón), miután, mint emel is írta, kiépítik a megfelelő infrastruktúrát a robbanófejek tárolásához. Nem pedig Törökből, sebtében és a sajtó kereszttüzében.

Vagy egy fél tucatszor írtam le, hogy nagyon remélem, hogy nem igaz a hír. Én is kételkedek benne.
De ha az atombombáikat elviszik Incirlikből, akkor valahova csak tenni fogják.</blockquote>

Én remélem, hogy szépen hazaviszik őket. Európában semmi szükség nincs amerikai nukleáris fegyverekre. Már csak azért sem, amit korábban írtam. A XXI. században már nincs hadászati értelme, hogy itt legyenek, viszont arra pont jók, hogy kiemelt célponttá váljanak azok az országok, ahol tárolják őket.

Meg egyébként is Észak-Lengyelországon keresztül a Közel-Keletről nem vezet röppálya ésszerű célhoz.

Vezet. Viszont az oroszoktól épeszű célhoz (USA) pont nem vezet az európai egy (és a másik tervezett) ABM létesítmény hatósugarán keresztül röppálya.

Na és ha a Közel-Keleten Izraelen kívül senkinek nincs se atomfegyvere, sem hordozó eszköze. De ha lenne is, akkor is legfeljebb közép hatótávolságú lenne, azaz Európa (meg persze Izrael) ellen irányulhatna, az olyan röppálya pedig Redzikowon keresztül bizony sajnos nem vezet. Az oroszoknak viszont nincs közép-hatótávolságú rakétája az INF miatt. Az ICBM-ek lelövésére pedig nem alkalmas az SM3. Meg amúgy is az USA-ba nem ott vezet az Oroszországból induló röppálya. Továbbá tömeges támadás ellen ennyi rakéta édeskevés. Akkor mindebből vajon mi következik? Nem az-e, hogy az SM3 csak a látszat, de értelme semmi? Viszont az indítókba Tomahawkot lehet tenni.

Ha kérhetném, az olyan ködös gyermekmeséket hanyagoljuk, hogy majd egyszer talán Iránnak lesz ICBM-e, meg hozzá robbanófeje (bár ugye pont azért oldották fel vele szemben a szankciókat, mert ilyet még az USA szerint sem fejleszt). Meg hogy majd egyszer talán az SM3 le tudja majd lőni az ICBM-et, annak ellenére, hogy ezt a rakéta, meg az MK-41-es cella szerény méreteiből elég nehéz ügy kihozni.

Szóval honnan hová vezet a röppálya, ami Redzikowon megy keresztül?


Így van, Európát tudja csak védeni ez a rendszer. És nem az oroszok ellen, mivel ahhoz édeskevés. Ha ezt így elhisszük, akkor az SM-3 is értelmet nyer. És az ide is később tervezett SM-3 Block IIA már le tudja szedni a nagyhatótávolságúakat (~1000 km-es repülési magasságúakat) is.


Arról nem is beszélve, hogy nem Irán az egyedüli ország a térségben, akinek van, vagy lehet a közeljövőben ICBM-e, ami az USA-t pont nem, viszont Európát meg éppen el tudja érni.

Nem van, hanem nincs nekik. Olyan távol állnak tőle mint Makó Jeruzsálemtől. De az Iránból Európába menő rakéták nem is ICBM-ek. Közép hatótávolságúak lennének, ha léteznének, csak éppen azok nem a lengyeleken keresztül mennének. Hacsak nem Dánia ez egyedül lehetséges célpontjuk, mert akkor Redzikowo tényleg útba esik.

Iránon kívül még kinek szeretnél ICBM-et álmodni? Pakisztánnak?
Vagy a szaúdiaknak? Ők úgy tudnák elérni Rómát, hogy még Deveselutól is bő 700 km-re délnyugatra lenne a pálya legközelebbi pontja. De Párizsba, vagy Londonba vezető út is 600 km-re van a román támaszponttól. Hogy mondjuk Madridról ne is beszéljünk. Akkor már inkább Görögországban kellene lennie a másik támaszpontnak. Dél-Európát mondjuk Azerbajdzsán, vagy Tádzsikisztán tudná úgy lőni, hogy az elhárításhoz legalább Deveselu jó helyen legyen. Esetleg az ő szörnyűséges rakéta fejlesztéseik ihlették az amerikai terveket?</blockquote>

Nem mondtam, hogy Iránnak van, csak azt, hogy lehet majd. Rakétákkal elég jól állnak.
Igen, pl. Pakisztán. Pakisztánból hogy nézne ki a pálya?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Az ICBM-ek lelövésére pedig nem alkalmas az SM3.

Az SM-3 Block II alkalmas lesz...

EPAA-Joan-op-ed-figure3.jpg


Ez mondjuk a Lengyel állomásra vonatkozik és az SM-3 Block IIA-ra, de alkalmas lesz. ld. grafikon solid line. Majd 250 sec. idejük lesz az elfogásra.

Továbbá tömeges támadás ellen ennyi rakéta édeskevés.

Ki beszélt eddig - rajtad kívül - tömeges támadásról?

Iráni ICBM
Nem van, hanem nincs nekik. Olyan távol állnak tőle mint Makó Jeruzsálemtől.

Mondod ezt egy olyan országról amelyik műholdat állított pályára...
:)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Ehh...

A Trident meg a Minuteman nem tudja észrevétlenül megközelíteni a célt. A robotrepülő meg erre való. Ezért olyan veszélyes.

Egy fix bázisról történő CM-indítást azért az orosz hírszerzés szerintem elég hamar észlelne. Szerintem akkor már célszerűbb egy B-52-ről indítani valahol Európa légteréből, ahola z orosz radarok még nem látják. Vagy egy tengeralattjáróról az Égei-tengerről, nem?


Ezt a butaságot szerinted ki mondta? Mert hogy én nem, az biztos.
A B61-eseket repülőgépek hordozzák.

Bocs akkor. Valamiért abból a bekezdésedből, amit idéztem, úgy értelmeztem, hogy erre akarsz kilyukadni.



Amire hivatkozol az egy 25 éve kivont változat. Jelenleg nincsenek földi telepítésű mozgó Tomahawk indítók.

Hát, ha nem hisszük el az Ashore-ok amcsik által mondott célját és a bennük lévő eszközök típusát, akkor azt miért hisszük el, hogy azokat az indítókat kivonták? Ugye érted?


Vagy egy fél tucatszor írtam le, hogy nagyon remélem, hogy nem igaz a hír. Én is kételkedek benne.
De ha az atombombáikat elviszik Incirlikből, akkor valahova csak tenni fogják.

Én remélem, hogy szépen hazaviszik őket. Európában semmi szükség nincs amerikai nukleáris fegyverekre. Már csak azért sem, amit korábban írtam. A XXI. században már nincs hadászati értelme, hogy itt legyenek, viszont arra pont jók, hogy kiemelt célponttá váljanak azok az országok, ahol tárolják őket.


Na és ha a Közel-Keleten Izraelen kívül senkinek nincs se atomfegyvere, sem hordozó eszköze. De ha lenne is, akkor is legfeljebb közép hatótávolságú lenne, azaz Európa (meg persze Izrael) ellen irányulhatna, az olyan röppálya pedig Redzikowon keresztül bizony sajnos nem vezet. Az oroszoknak viszont nincs közép-hatótávolságú rakétája az INF miatt. Az ICBM-ek lelövésére pedig nem alkalmas az SM3. Meg amúgy is az USA-ba nem ott vezet az Oroszországból induló röppálya. Továbbá tömeges támadás ellen ennyi rakéta édeskevés. Akkor mindebből vajon mi következik? Nem az-e, hogy az SM3 csak a látszat, de értelme semmi? Viszont az indítókba Tomahawkot lehet tenni.

Ha kérhetném, az olyan ködös gyermekmeséket hanyagoljuk, hogy majd egyszer talán Iránnak lesz ICBM-e, meg hozzá robbanófeje (bár ugye pont azért oldották fel vele szemben a szankciókat, mert ilyet még az USA szerint sem fejleszt). Meg hogy majd egyszer talán az SM3 le tudja majd lőni az ICBM-et, annak ellenére, hogy ezt a rakéta, meg az MK-41-es cella szerény méreteiből elég nehéz ügy kihozni.

Szóval honnan hová vezet a röppálya, ami Redzikowon megy keresztül?


Így van, Európát tudja csak védeni ez a rendszer. És nem az oroszok ellen, mivel ahhoz édeskevés. Ha ezt így elhisszük, akkor az SM-3 is értelmet nyer. És az ide is később tervezett SM-3 Block IIA már le tudja szedni a nagyhatótávolságúakat (~1000 km-es repülési magasságúakat) is.



Nem van, hanem nincs nekik. Olyan távol állnak tőle mint Makó Jeruzsálemtől. De az Iránból Európába menő rakéták nem is ICBM-ek. Közép hatótávolságúak lennének, ha léteznének, csak éppen azok nem a lengyeleken keresztül mennének. Hacsak nem Dánia ez egyedül lehetséges célpontjuk, mert akkor Redzikowo tényleg útba esik.

Iránon kívül még kinek szeretnél ICBM-et álmodni? Pakisztánnak?
Vagy a szaúdiaknak? Ők úgy tudnák elérni Rómát, hogy még Deveselutól is bő 700 km-re délnyugatra lenne a pálya legközelebbi pontja. De Párizsba, vagy Londonba vezető út is 600 km-re van a román támaszponttól. Hogy mondjuk Madridról ne is beszéljünk. Akkor már inkább Görögországban kellene lennie a másik támaszpontnak. Dél-Európát mondjuk Azerbajdzsán, vagy Tádzsikisztán tudná úgy lőni, hogy az elhárításhoz legalább Deveselu jó helyen legyen. Esetleg az ő szörnyűséges rakéta fejlesztéseik ihlették az amerikai terveket?

Nem mondtam, hogy Iránnak van, csak azt, hogy lehet majd. Rakétákkal elég jól állnak.
Igen, pl. Pakisztán. Pakisztánból hogy nézne ki a pálya?
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
<blockquote rel="wolfram">Kicsit visszatérve még az AEGIS ASHORE-okra. Egyelőre két ilyen bázisról van szó, darabonként 24 VLS-sel. Ez a mennyiség az oroszok szempontjából akár rakétavédelem, akár az erősen hipotetikus támadó nukleáris cirkálórakéták szempontjából nem igazán jelentős. Én a helyükben akkor kezdenék el aggódni, ha több ilyen létesítményt is elkezdenének építeni a Norvégiától Bulgáriáig tartó vonalon, de különösen északon. Bulgáriától délre már mindenki számára egyértelműen nem az oroszok ellen menne (itt a Görögország-Olaszország vonalra gondolok, ami pont a törökök és csak halkan, psszt! Izrael ellen lehet jó). De ezzel, biztos vagyok benne, az oroszok is tisztában vannak. Viszont, mivel ez a két bázis is jó politikai muníció részükről, illetve az USA részéről is, ezért hát megy a generált hiszti.

Az amerikai bombákat meg elég hülyék lennének az amcsik pont az ABM-bázisukra vinni, hiszen akkor egyetlen csapással lehetne nullázni az ABM-eket és a B61-eket is.

<blockquote rel="Veér István">Az illesztések az adapteren??? Az adapter minositse es az együttese szükséges, hiaba minősített a robbanofej maga.
</blockquote>

Két bázis X 24 indító, az 48 valamilyen rakétát/fegyvert jelent. Én nem voltam ott, mikor ezeket telepítették, gondolom közülünk senki sem, így ez lehet 48 védelmi elfogórakéta is, de akár 48 csapásmérő fegyver is a konténerekben, mondani meg mindenki azt mond ami az érdeke. Mindenesetre én elég vén vagyok hogy emlékezzek, mikor anno Kubában megjelentek a szovjet rakéták válaszul az akkor is Törökországban telepített amerikai rakétákra - és közel sem 48 darab - és mekkora felháborodás (és félelem) tört ki az USA-ban! Pedig azok a rakéták is voltak olyan messze Washigtontól és New York-tól, mint ezek az amerikaiak Moszkvától, úgyhogy inkább majd a nagyok döntsék el, mikor is kezdjenek aggódni.</blockquote>

Reload:
http://htka.hu/kozosseg/discussion/42471/biztpol-koezep-kelet-europa/p80
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 823
81 185
113
Kicsit visszatérve még az AEGIS ASHORE-okra. Egyelőre két ilyen bázisról van szó, darabonként 24 VLS-sel. Ez a mennyiség az oroszok szempontjából akár rakétavédelem, akár az erősen hipotetikus támadó nukleáris cirkálórakéták szempontjából nem igazán jelentős. Én a helyükben akkor kezdenék el aggódni, ha több ilyen létesítményt is elkezdenének építeni a Norvégiától Bulgáriáig tartó vonalon, de különösen északon. Bulgáriától délre már mindenki számára egyértelműen nem az oroszok ellen menne (itt a Görögország-Olaszország vonalra gondolok, ami pont a törökök és csak halkan, psszt! Izrael ellen lehet jó). De ezzel, biztos vagyok benne, az oroszok is tisztában vannak. Viszont, mivel ez a két bázis is jó politikai muníció részükről, illetve az USA részéről is, ezért hát megy a generált hiszti.

Az amerikai bombákat meg elég hülyék lennének az amcsik pont az ABM-bázisukra vinni, hiszen akkor egyetlen csapással lehetne nullázni az ABM-eket és a B61-eket is.

<blockquote rel="Veér István">Az illesztések az adapteren??? Az adapter minositse es az együttese szükséges, hiaba minősített a robbanofej maga.

Na meg magáé a hordozóplatformé (vagyis ez esetben a Tomahawk szerkezete), amihez nem ez a fej volt tervezve. Az ugyan igaz, hogy a Tomahawkokhoz tervezett fejek és a B61-ben lévő fejek között van rokonság, de akkor sem azonosak.</blockquote>

Mégegyszer ....
Nem iráni és észak-kóreai rakétás fenyegetés ellen irányul(ami nincs)- hanem Oo ellen.
Feladata nem az orosz nukleáris elso csapás rakétáinak leszedése, hanem az amerikai elso csapás vagy gyors globális csapás (nem nukleáris) utáni (az orosz stratégiai(nukleáris) erok elleni)- orosz válaszcsapás rakétáinak(még megmaradt) illetve egy részének leszedése. Ez az elso védelmi vonal. Második a hajókon lévo Aegis. Harmadik az amerikai szárazfoldon lévo rakétavédelmi rendszer. 3 lépcsos védelem. Ez az amerikai elképzelés-forgatokonyv.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Mellesleg az USA a jövőben mivel tervezi hordoztatni a B61-es bombáit? Na mivel? Hát persze, hogy F-35-el. Nem is titkolják. Most adjuk össze az F-35 lopakodási képességét, hatósugarát egy könnyű bombával és a kelet-európai előretolt telepítést! Mi jön ki? Egy első csapásmérő fegyver. Ami ezzel a konfiggal épp eléri Moszkvát.

Ettől az oroszok helyében én is nagyon ideges lennék.

Le ne írja valaki, hogy Romániának nincs F-35-je! Tisztában vagyok vele. Csak ugye az amcsik úgy járnak oda gyakorlatozni, mintha haza mennének.

Moszkvát? Romániából? Az nagyon ki lenn ecentizve. De továbbra sem értem, hogy akkor miért nem inkább egy B-2-vel, ami az USA-ból felszáll, esetleg az atlanti óceán fölött még tankol is egyet. Ha egy sunyi első csapást akarnak mérni az oroszokra, akkor pont tökmindegy, hogy 1.5 óra alatt ér oda a "lopakodó" gép, vagy 8-10 óra alatt.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Ja és egyetlen B-2 nem két darabot vihet, hanem 16-ot, ráadásul a jóval komolyabb B83-asból is. És elvileg VHF-radarral nehezebb is észleni, mint az F-35-öst.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 823
81 185
113
ICBM-je 10000-12000 km hatótávval jelenleg Kínának, usának, Oroszországnak van. Indiának és Pakisztánnak jelenleg 5000 km hatótávu rakétájuk van ami kozepes hatótávolságú rakétának számít.
Irán szintén a kozepes hatótávú rakétáknál tart 3500 km hatótáv korul(Shabab, Kedar). A 10000km hatótáv még igen messze van(kb 20 év)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Mégegyszer ....
Nem iráni és észak-kóreai rakétás fenyegetés ellen irányul(ami nincs)- hanem Oo ellen.

Ja, nincs észak-koreai... Boki, azért ennyire ne már!
Mondjuk az európai rendszereknek Észak-Koreához sok köze nincs, hisz a dagi nem akarja Európát támadni, úgyhogy hagyjuk is ezt a részt.

Feladata nem az orosz nukleáris elso csapás rakétáinak leszedése, hanem az amerikai elso csapás vagy gyors globális csapás (nem nukleáris) utáni (az orosz stratégiai(nukleáris) erok elleni)- orosz válaszcsapás rakétáinak(még megmaradt) illetve egy részének leszedése. Ez az elso védelmi vonal. Második a hajókon lévo Aegis. Harmadik az amerikai szárazfoldon lévo rakétavédelmi rendszer. 3 lépcsos védelem. Ez az amerikai elképzelés-forgatokonyv.

Az orosz válaszcsapás (USA-ellen) rakétáit nem tudják elérni az európai két bázis ABM-jei, ugyanis az orosz rakéták az Északi-sark fölött mennének az USA-ba. Tehát ez a rendszer maximum Európát, meg az Európában lévő amerikai bázisokat védheti.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 823
81 185
113
wolfram
Volt olyan fórumozó nem is egy aki Észak Kóreát említette. :
Csak azért. :)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
ICBM-je 10000-12000 km hatótávval jelenleg Kínának, usának, Oroszországnak van. Indiának és Pakisztánnak jelenleg 5000 km hatótávu rakétájuk van ami kozepes hatótávolságú rakétának számít.
Irán szintén a kozepes hatótávú rakétáknál tart 3500 km hatótáv korul(Shabab, Kedar). A 10000km hatótáv még igen messze van(kb 20 év)


Na azt én egy szóval sem mondtam, hogy ennek a két bázisnak nem célja a feszkószítás az oroszokkal szemben is.
Az a 20 év meg... Ennél azért a szovjeteknek is gyorsabban ment, pedig anno nem volt számítógépek, meg ennyire fejlett metallurgia.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 823
81 185
113
<blockquote rel="boki">ICBM-je 10000-12000 km hatótávval jelenleg Kínának, usának, Oroszországnak van. Indiának és Pakisztánnak jelenleg 5000 km hatótávu rakétájuk van ami kozepes hatótávolságú rakétának számít.
Irán szintén a kozepes hatótávú rakétáknál tart 3500 km hatótáv korul(Shabab, Kedar). A 10000km hatótáv még igen messze van(kb 20 év)


Na azt én egy szóval sem mondtam, hogy ennek a két bázisnak nem célja a feszkószítás az oroszokkal szemben is.
Az a 20 év meg... Ennél azért a szovjeteknek is gyorsabban ment, pedig anno nem volt számítógépek, meg ennyire fejlett metallurgia.
</blockquote>

Irán két legnagyobb ellensége Izrael és SZA. Nem hallottam, hogy az usát akarnák megtámadni és ahhoz fejlesztenének ICBM-et, ha nukleáris fegvert sem fejlesztenek(lásd az atommegállapodást) .
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 921
13 098
113
Egy fix bázisról történő CM-indítást azért az orosz hírszerzés szerintem elég hamar észlelne.

Ezt azért kifejthetnéd, hogy hogyan kellene a hírszerzésnek észlelnie egy Tomahawk indítását. Netán van egy webkamerájuk, ami az amcsi bázis mutatja Romániában?

Hát, ha nem hisszük el az Ashore-ok amcsik által mondott célját és a bennük lévő eszközök típusát, akkor azt miért hisszük el, hogy azokat az indítókat kivonták? Ugye érted?

Bazi nagy csinnadrattával megsemmisítették őket a szovjetek orra előtt. 25 éve senki sem látta nyomukat. Ha már belinkelted a wikipédiás cikket, akkor legalább olvasd el.

Én remélem, hogy szépen hazaviszik őket. Európában semmi szükség nincs amerikai nukleáris fegyverekre.

Na ebben tökéletesen egyetértünk.

viszont arra pont jók, hogy kiemelt célponttá váljanak azok az országok, ahol tárolják őket.

Meg ebben is.

Így van, Európát tudja csak védeni ez a rendszer. És nem az oroszok ellen, mivel ahhoz édeskevés. Ha ezt így elhisszük, akkor az SM-3 is értelmet nyer. És az ide is később tervezett SM-3 Block IIA már le tudja szedni a nagyhatótávolságúakat (~1000 km-es repülési magasságúakat) is.

Látom a kényes kérdést nem szereted észrevenni. Megismétlem: Mi a búbánatos fenének lesz Észak-Lengyelországban bázis? Ugyan ki, kire és mivel fog arrafelé lövöldözni, ami ellen SM3 használható?

Amúgy meg kezdj el számolgatni, hogy egy akkora rakétába, amekkora a MK-41-es cellába cipőkanállal befér, mennyi hajtóanyagot lehet beszuszakolni és az mekkora összimpulzust tud generálni. Azzal az összimpulzussal pedig a rakéta szerkezetét és hasznos terhét 3 lépcsőben menyire lehet felgyorsítani. Gyorsan rá fogsz jönni, hogy az SM3 olyan kevés ICBM ellen, mint mackósajtban a brummogás. Ez bármelyik Blockra igaz, egészen addig, amíg térbővítő bűbájt végre nem hajtanak az indító cellán. Ahhoz meg ugye át kell építeni az egész hóbelebancot. Egy 4,5 km/s végsebességű rakétával lehet ugyan 1500 km-es magasságú lelövésről álmodni, de ez az álom kategóriája. Mindamellett hogy kevés támadó rakéta teszi meg azt a szívességet, hogy pont a fejed fölött menjen el és ezredmásodpercre pont jó pillanatban érjen oda. Ha az ICBM-ek sebesség és magasság tartományát 1,8 tonnás rakétával is el lehetne érni, akkor az ICBM-ek sem lennének ekkorák. OK, hogy azoknak nehezebb a feje és a teste, de nem ennyivel.
Nem is beszélve arról, hogy létezik emelt röppálya is. Na az meg aztán az übermega-giga szopóág az elhárító rakétának, ha nem a cél közelében van. Hogy az egyéb nyalánkságokról, mint csalik, EMP, ballisztikustól eltérített röppálya és társai ne is beszéljek.

Igen, pl. Pakisztán. Pakisztánból hogy nézne ki a pálya?

Na most már tényleg ne nevettess! A pakik, mint akik ICBM-et fejlesztenek, hogy Nyugat-Európát elhamvasszák. Ez viccnek is rossz. Aztán jönnek a jóságos jenkik, akik ezt előre látták az üveggömbben és bőszen védik Európát. Nem hiszem el, hogy ezt te tényleg beveszed!