[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113
Azért nekem a 100 évre bérbe adjuk konstrukció tetszene! Ez így nem okés!
Állami vagyont ne adogassunk már el!

..
A Lánchíd Palota műemlék épületét veszi meg székhelyének a Nemzetközi Beruházási Bank (NBB), ahova a tervek szerint még az idei év végéig átköltözik - közölte az NBB az MTI-vel szerdán. Az NBB és a tulajdonos DÖB-68 Zrt. a vásárlással kapcsolatos dokumentumokat kedden írta alá a Fő utcában található épületről.
..
Nyikolaj Koszov, az NBB igazgatótanácsának elnöke a közleményben elmondta: az ingatlan megvásárlásával a bank, amely az egyetlen kelet-közép-európai központtal rendelkező multilaterális fejlesztési intézmény, nemcsak megerősíti Budapest nemzetközi pénzügyi központként elért státuszát, hanem nagyban hozzájárul Magyarország befektetési vonzerejének további növekedéséhez is.
..
Az NBB tavaly költözött Budapestre. Tavaly év végén az NBB már több mint 170 szervezetet és intézményt tudhatott befektetői között - bankokat, nyugdíjalapokat, biztosítótársaságokat -, többek között Ausztria, Bulgária, Horvátország, Csehország, Németország, Hollandia, Magyarország, Moldova, Románia, Oroszország és az Egyesült Királyság területéről. Tízmillió euróval 17,2 százalékra növelte tőkerészesedését Magyarország az NBB-ben január 15-én.
..
A hozzájárulást követően 60 millió euró összegű alaptőke részesedésével (17,2 százalék) Magyarország a Nemzetközi Beruházási Bank második legnagyobb részvényesévé vált. A bank befizetett alaptőkéje ezzel 349,61 millió euróra nőtt. A XIX. században épült neoreneszánsz stílusú palotát Ybl Miklós tervezte. Az épületegyüttes, amelynek a Lánchíd Palota is része, rajta van az UNESCO világörökség-listáján. 1870-ben a tulajdonjogot a Magyar Államkincstár kapta meg.
Forrás: https://kuruc.info/r/2/209999/
..
https://hu.wikipedia.org/wiki/Lánchíd_Palota
A Lánchíd Palota nem állami tulajdon!
 

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113
???
A Magyar Államkincstár milyen javakat "gondoz"?
..
Vagy hibás a tudósítás?
Bevallom, nem ellenőriztem az ingatlan nyilvántartásban...
Ezt követően négy évig üresen állt a CIB Bank cégének tulajdonában; mígnem 2013-ban Nobilis Kristóf cége vásárolta meg 3 milliárd forintért.
1870-ben volt az Állam tulajdona!
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 781
25 331
113
Ezt követően négy évig üresen állt a CIB Bank cégének tulajdonában; mígnem 2013-ban Nobilis Kristóf cége vásárolta meg 3 milliárd forintért.
1870-ben volt az Állam tulajdona!

Na meg elfelejtettem a cikk végére, mi volt az elején:
"Az NBB és a tulajdonos DÖB-68 Zrt. a vásárlással kapcsolatos dokumentumokat kedden írta alá a Fő utcában található épületről."
..
Talán a wiki szócikk már nem friss, vagy a DÖB-68 az Nobilisé!
 
  • Tetszik
Reactions: jurgenbauer

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113
Na meg elfelejtettem a cikk végére, mi volt az elején:
"Az NBB és a tulajdonos DÖB-68 Zrt. a vásárlással kapcsolatos dokumentumokat kedden írta alá a Fő utcában található épületről."
..
Talán a wiki szócikk már nem friss, vagy a DÖB-68 az Nobilisé!
A szócikk teljesen jó: "Nobilis Kristóf cége vásárolta meg"
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Szlovák beiktatás. Na ilyet se látni bármikor.
ETt8At5WkAAtbEb
Kifizetik a megrendelt F-16-osokat (1,6-2 milliard eur), mert szerintük ha nem tennék az lebőgés lenne a szövetségesek előtt. Helyette elsőnek a 13. nyugdijat törlik el (400milió eur).
https://www.hlavnespravy.sk/nova-vl...e-stihacky-kupime-13-dochodky-zrusime/2094952
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Kifizetik a megrendelt F-16-osokat (1,6-2 milliard eur), mert szerintük ha nem tennék az lebőgés lenne a szövetségesek előtt. Helyette elsőnek a 13. nyugdijat törlik el (400milió eur).
https://www.hlavnespravy.sk/nova-vl...e-stihacky-kupime-13-dochodky-zrusime/2094952

Azon túl, hogy sose értettem a 13. havi fizetés, meg nyugdíj értelmét (én még úgy tanultam, hogy 12 hónap van), ezen nincs hőbörgés felvidéken politikusok, megmondó emberek személyében, vagy csak az átlagpolgár esetében?
 
  • Tetszik
Reactions: borisz
R

rejsz felügyelő

Guest
Azon túl, hogy sose értettem a 13. havi fizetés, meg nyugdíj értelmét (én még úgy tanultam, hogy 12 hónap van), ezen nincs hőbörgés felvidéken politikusok, megmondó emberek személyében, vagy csak az átlagpolgár esetében?
Ha jól tudom a 13. havi fizu első felét június-júliusban, a másodikat decemberben kapja akinek van ilyenre lehetősége. Nyaralás és karácsony előtt nagyon jól jön. Gondolom én... nekem sosem volt ilyen munkahelyem.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 564
113
Ha jól tudom a 13. havi fizu első felét június-júliusban, a másodikat decemberben kapja akinek van ilyenre lehetősége. Nyaralás és karácsony előtt nagyon jól jön. Gondolom én... nekem sosem volt ilyen munkahelyem.
Jobb cégekben van 13. és 14. havi fizetés is. Én dolgoztam olyanban. 13 havi júlisban van -szabadsághoz(+1 havi rámegy a havira) és decemberben a 14.karácsonyra.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Azon túl, hogy sose értettem a 13. havi fizetés, meg nyugdíj értelmét (én még úgy tanultam, hogy 12 hónap van), ezen nincs hőbörgés felvidéken politikusok, megmondó emberek személyében, vagy csak az átlagpolgár esetében?
Kicsit összetettebb...
A 13. nyugdijat még az előző kabinet fogadta el a kampány hajrájában,...korábban nem volt. (ugyanakkor reflektálva néhány fenti kommentre, nekem néhány szar évet eltekintve mindig volt 13. havi fizim, ami inkább egy év végi prémium, csak hát igy nevezik mifelénk is.)
Az idei szlovák törlesztőrészelt úgy emlékszem 500 millió körül van, a nyugdijkifizetés 400, nyilván ezt mindenki párhuzamba állitja, mikor pont kiderül, hogy igazából semmire sincs pénz és tombol a járvány. Bevallom, értelmes szövetséges felajánlaná a halasztást, értelmes kormány meg kérné ezt vagy újratárgyalná a dolgot. Továbbra is a formula nálam úgy kezdődik: ha nem volt pénz 6 Gripen bérlésére éveken kersztül annak ellenére, hogy a legolcsóbb opció volt Szlovákiának, honnan lenne/lett pénze 14 F-16 vételére?!...
Ha nem lesz vásárlóerő (értsd pénz az embereknél), akkor a főként autóiparból élő szlovák gazdaság olyan mélyrepülésbe kezd hamarosan, hogy az új F-16-osok múzeumi gépként lesznek kiállitva Szliácson szépen libasorban ;)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Kicsit összetettebb...
A 13. nyugdijat még az előző kabinet fogadta el a kampány hajrájában,...korábban nem volt. (ugyanakkor reflektálva néhány fenti kommentre, nekem néhány szar évet eltekintve mindig volt 13. havi fizim, ami inkább egy év végi prémium, csak hát igy nevezik mifelénk is.)
Az idei szlovák törlesztőrészelt úgy emlékszem 500 millió körül van, a nyugdijkifizetés 400, nyilván ezt mindenki párhuzamba állitja, mikor pont kiderül, hogy igazából semmire sincs pénz és tombol a járvány. Bevallom, értelmes szövetséges felajánlaná a halasztást, értelmes kormány meg kérné ezt vagy újratárgyalná a dolgot. Továbbra is a formula nálam úgy kezdődik: ha nem volt pénz 6 Gripen bérlésére éveken kersztül annak ellenére, hogy a legolcsóbb opció volt Szlovákiának, honnan lenne/lett pénze 14 F-16 vételére?!...
Ha nem lesz vásárlóerő (értsd pénz az embereknél), akkor a főként autóiparból élő szlovák gazdaság olyan mélyrepülésbe kezd hamarosan, hogy az új F-16-osok múzeumi gépként lesznek kiállitva Szliácson szépen libasorban ;)

Köszönöm a részletes választ!
Miből fogják üzemeltetni, ha még a vételhez is ilyen -szerintem- jelentős megszorítás kellett?
Mi miatt változott, hogy egyszer 6 gépen lamentáltak, most meg hirtelen 14 kellett? Ha velünk történelmi okok miatt nem is, de a csehekkel összeállhattak volna valami közös fenntartásban a Gripenek üzemeltetésében, kiképzésben amivel talán még költséghatékonyabb lett volna a dolog.

13. havi témában: nekem az a prémium, hogy azt mondták, hogy az vállalja el a munkát, akinek van miből finanszíroznia magát. Már csak röhögni tudok az egészen, de ez is olyan mint az index.hu "nincsmásik". :)
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Azon túl, hogy sose értettem a 13. havi fizetés, meg nyugdíj értelmét (én még úgy tanultam, hogy 12 hónap van), ezen nincs hőbörgés felvidéken politikusok, megmondó emberek személyében, vagy csak az átlagpolgár esetében?
Valami olyasmi, hogy 1 hónap 4 hét, havi fizetést 12x kapsz egy évben --->12*4=48, heti fizetés esetén 1 teljes év 52 hetén át kapod a fizetést, 52-48=4 azaz 4 hét kimarad (1 hónap mínuszba vagy), innen jött a 13. havi fizetés vissza jobb helyeken, meg a 13. havi nyugdíj.
Majd valaki kijavít ha rosszul tudom.
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Valami olyasmi, hogy 1 hónap 4 hét, havi fizetést 12x kapsz egy évben --->12*4=48, heti fizetés esetén 1 teljes év 52 hetén át kapod a fizetést, 52-48=4 azaz 4 hét kimarad (1 hónap mínuszba vagy), innen jött a 13. havi fizetés vissza jobb helyeken, meg a 13. havi nyugdíj.
Majd valaki kijavít ha rosszul tudom.

A jobb helyeken a ledolgozott órák száma számít adott tárgyhó első napjától az utolsóig, vagy teljesítménybérezés van. Persze munkahelye válogatja, de általánosságban, a ledolgozott óraszám számít ami többnyire 160+ óra lehet 176, 184, stb. lényegében ez havonta változik.

Persze ez túlórák nélkül értendő.
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 130
19 915
113
Akinek a munkaszerződésében havibér van az havonta kap fizetést, függetlenül attól, hogy az január (31 nap) vagy február (28 nap).
Pénzt számos egyéb címen is lehet adni a fizetésen túl, csak az nem jár, hanem adható. Ahol kollektív szerződés van ott egyes havibéren túli tételek belekerülhetnek, és akkor már "jár". Hogy ezt minek nevezik - féléves/éves prémium/13./14. havi fizetés - az helyi szokás kérdése.
Valójában a kafetéria is bér. Lehet havi fix, negyedéves vagy éves keret, esete válogatja. Csak épp adóügyi szempontból nem "normál" bér, másképp - kedvezményesen - adózik és vannak egyéb kötöttségek is. És ennek ára is van. Ami után nem fizetik meg az összes illetéket az nem számít bele pl. a nyugdíjba.