[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

starkiller

Well-Known Member
2020. június 6.
92
306
53
Mi a büdös francnak akarnának a szerbek belépni az EU ba? Az EU a szétesés felé tántorog, a UK kilépett, katonailag erőtlen, politikailag sem egységes kelet nyugat europa ellentét, ráadásul az egész EU egy USA csicska.
Nekünk biztosan jó lenne, mert így még több szerb húzna el az országból és így növelhetnénk a súlyunkat a térségben.
 
T

Törölt tag 2361

Guest
Ez egyáltalán nem igaz, Szerbiában kb. 350.000 Román él, akiknek a Románok szerint a Szerbek elveszik a kisebbségi jogait:

https://kronikaonline.ro/kulfold/roman-remeny-a-timok-volgyeben#

"Anyaországuktól az állampolgárság megadását, szülőföldjük kormányától pedig az anyanyelvű oktatás biztosítását várják a Timok-völgyi románok"

https://www.maszol.ro/index.php/belfold/32010-a-timok-volgyi-romanok-az-anyaorszag-vedhatalmat-kerik

"Románia határozottabb fellépését sürgette a szerbiai Timok-völgyi román (vlah) közösség képviselője egy, a bukaresti parlamenben tartott konferencián"

https://www.nyest.hu/hirek/jogfosztottak-a-szerbiai-romanok

"Boian Alexandrovici román ortodox pap, a Timok-völgyi román közösség szellemi vezetője a konferencián elmondta, hogy az általa 350 ezer fősre becsült közösség az asszimiláció szélére került. Hozzátette: olyan falvak vannak a Timok völgyében, ahol a szerbül nem beszélő nagyszülők, dédnagyszülők nem tudnak szót váltani a románul már nem beszélő unokáikkal."

Honnan is ismerősek nekem ezek a jelenségek? Mintha hasonlókról hallottam volna már Romániában is ...

Tan te jobban tudod mint en aki itt elek?

Problemak mindenhol vannak, de ugy egeszet nezzve, semmi nagyobb gond nincs a szerbek es a romanok kozzul.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 046
6 460
113
Tan te jobban tudod mint en aki itt elek?

Problemak mindenhol vannak, de ugy egeszet nezzve, semmi nagyobb gond nincs a szerbek es a romanok kozzul.

Természetesen azt nem tudom, hogy az egyszerű Román és Szerb emberek hogyan jönnek ki egymással, de nem ez volt az eredeti komment tartalma, amire reagáltam, hanem ez:

"A romanok es a szerbek egeszen jol megvannak. Lehet az egyetlen orszag akivel tobb evtizede nem cirkuszoltak semmit."

Tehát állítólag ország (vagyis kormány) szinten több évtizede nem volt semmi "cirkusz".

A két ország közötti viszonyt alapvetően két dolog árnyékolja be:

1. A Timok völgyi Vlahok (Románok), akiket a Szerbek nem tekintenek se őshonosnak, se nemzeti kisebbségnek és igen agresszív asszimilációs politikát folytatnak, lásd:

https://itthon.transindex.ro/?cikk=25249
"Az első szerb bevándorlók 1690 körül érkeznek a Timok-völgyébe, majd a szerb állam 1817-es újjáalakulása és az orosz-török háború után a Timok-völgye és egyéb területek is szerb uralom alá kerülnek. A Milos Obrenovici vezette szerb állam ekkor agresszív asszimilációs politikába kezdett, és a népességcserétől kezdve az iskolák bezárásán át a tanítási nyelv és a templomozási nyelv megváltoztatásáig minden eszközt bevettek. Ez a folyamat évtizedeken át tartott, míg kialakult és állandósult a mai helyzet. A szerbek a saját szempontjaik szerint kezelik a vlach kérdést, holott a Timok-völgyében a vlachok tekinthetők őslakosoknak, a szerbek később érkeztek, és a terület nem is tartozott mindig Szerbiához"
"Politikai szempontból a vlach kérdés 2012-ben vált élessé, amikor a vlachok helyzete miatt veszélybe került Szerbia EU-s tagjelöltsége. A szerb álláspont ugyanakkor az, hogy a vlachok nem románok így asszimilációról sem lehet beszélni, míg Bukarest szerint a vlachok románok. A 2009-es nemzeti tanácsok megalakulásáról szóló törvény értelmében 2010-ben létrejött a vlach nemzeti tanács, addig semmilyen képviseleti struktúra nem létezett."

És az ide vonatkozó Román reakció:
https://www.magyarhirlap.hu/kulfold/Basescu_Romania_megvetozhatja_Szerbia_EUcsatlakozasat
"Románia megteheti, hogy a tárgyalások lezárultakor ne ratifikálja Szerbia csatlakozási szerződését az Európai Unióhoz mindaddig, míg nem teljesül a (kétoldalú kisebbségi) megállapodás minden pontja. Románia nagyon erős eszközzel rendelkezik, mert megakadályozhatja Szerbia csatlakozását"
"Románia korábban azt sérelmezte, hogy Szerbia nem ismeri el a Timok-völgyi román kisebbséget, a vlachokat, Belgrád ezt a közösséget vlach kisebbségnek tekinti, és nem ismeri el, hogy ők is románok"

Bizony, az olyan vérnackók, mint Basescu és társai (márpedig elég sokan vannak) bármikor előveszik a szerbiai Vlach kártyát, nem csak a Magyart.

2. Románia az USA popójában van, Szerbia pedig az Oroszok popsijában (virágnyelven szólva) és ez is okoz feszültséget, pl.:
https://444.hu/2019/07/29/romania-n...z-fegyvereket-magyarorszag-termeszetesen-igen


Persze a Szerbeknek is vannak érdekes reakcióik:
https://eurocom.wordpress.com/2018/...-romanianak-sebastian-ghitat-kronika-mti/amp/
"2016 decemberében megszökött Romániából, majd 2017 áprilisában fogták el a szerb hatóságok Belgrádban.
A belgrádi fellebbviteli bíróság helybenhagyta a szerb legfelsőbb bíróság egy hónappal ezelőtti döntését, amely elutasította a politikai menedékjogért folyamodó Ghiță kiadatását."

Szóval a két ország kapcsolatát inkább hidegnek lehet nevezni, semmint jónak. (Mondjuk van egy Román mondás, miszerint Romániának egyetlen jó szomszédja van: a Fekete Tenger - ez alapján ez érthető is).
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113
Természetesen azt nem tudom, hogy az egyszerű Román és Szerb emberek hogyan jönnek ki egymással, de nem ez volt az eredeti komment tartalma, amire reagáltam, hanem ez:

"A romanok es a szerbek egeszen jol megvannak. Lehet az egyetlen orszag akivel tobb evtizede nem cirkuszoltak semmit."

Tehát állítólag ország (vagyis kormány) szinten több évtizede nem volt semmi "cirkusz".

A két ország közötti viszonyt alapvetően két dolog árnyékolja be:

1. A Timok völgyi Vlahok (Románok), akiket a Szerbek nem tekintenek se őshonosnak, se nemzeti kisebbségnek és igen agresszív asszimilációs politikát folytatnak, lásd:

https://itthon.transindex.ro/?cikk=25249
"Az első szerb bevándorlók 1690 körül érkeznek a Timok-völgyébe, majd a szerb állam 1817-es újjáalakulása és az orosz-török háború után a Timok-völgye és egyéb területek is szerb uralom alá kerülnek. A Milos Obrenovici vezette szerb állam ekkor agresszív asszimilációs politikába kezdett, és a népességcserétől kezdve az iskolák bezárásán át a tanítási nyelv és a templomozási nyelv megváltoztatásáig minden eszközt bevettek. Ez a folyamat évtizedeken át tartott, míg kialakult és állandósult a mai helyzet. A szerbek a saját szempontjaik szerint kezelik a vlach kérdést, holott a Timok-völgyében a vlachok tekinthetők őslakosoknak, a szerbek később érkeztek, és a terület nem is tartozott mindig Szerbiához"
"Politikai szempontból a vlach kérdés 2012-ben vált élessé, amikor a vlachok helyzete miatt veszélybe került Szerbia EU-s tagjelöltsége. A szerb álláspont ugyanakkor az, hogy a vlachok nem románok így asszimilációról sem lehet beszélni, míg Bukarest szerint a vlachok románok. A 2009-es nemzeti tanácsok megalakulásáról szóló törvény értelmében 2010-ben létrejött a vlach nemzeti tanács, addig semmilyen képviseleti struktúra nem létezett."

És az ide vonatkozó Román reakció:
https://www.magyarhirlap.hu/kulfold/Basescu_Romania_megvetozhatja_Szerbia_EUcsatlakozasat
"Románia megteheti, hogy a tárgyalások lezárultakor ne ratifikálja Szerbia csatlakozási szerződését az Európai Unióhoz mindaddig, míg nem teljesül a (kétoldalú kisebbségi) megállapodás minden pontja. Románia nagyon erős eszközzel rendelkezik, mert megakadályozhatja Szerbia csatlakozását"
"Románia korábban azt sérelmezte, hogy Szerbia nem ismeri el a Timok-völgyi román kisebbséget, a vlachokat, Belgrád ezt a közösséget vlach kisebbségnek tekinti, és nem ismeri el, hogy ők is románok"

Bizony, az olyan vérnackók, mint Basescu és társai (márpedig elég sokan vannak) bármikor előveszik a szerbiai Vlach kártyát, nem csak a Magyart.

2. Románia az USA popójában van, Szerbia pedig az Oroszok popsijában (virágnyelven szólva) és ez is okoz feszültséget, pl.:
https://444.hu/2019/07/29/romania-n...z-fegyvereket-magyarorszag-termeszetesen-igen


Persze a Szerbeknek is vannak érdekes reakcióik:
https://eurocom.wordpress.com/2018/...-romanianak-sebastian-ghitat-kronika-mti/amp/
"2016 decemberében megszökött Romániából, majd 2017 áprilisában fogták el a szerb hatóságok Belgrádban.
A belgrádi fellebbviteli bíróság helybenhagyta a szerb legfelsőbb bíróság egy hónappal ezelőtti döntését, amely elutasította a politikai menedékjogért folyamodó Ghiță kiadatását."

Szóval a két ország kapcsolatát inkább hidegnek lehet nevezni, semmint jónak. (Mondjuk van egy Román mondás, miszerint Romániának egyetlen jó szomszédja van: a Fekete Tenger - ez alapján ez érthető is).

A cirka 350 ezer vlachot gondolom a nem nyilatkozók között kell keresni...
https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Serbia
..
Így még ki is jön, mivel a "kisebbek" közül ~ 17,5 ezret írtak össze, ami levonva a 368 ezerből éppen annyi!
http://media.popis2011.stat.rs/2012/site_eng.pdf
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113
a magyar lakta telepulesekben nincsenek magyar polgarmesterek, nemtom mit okoskodnak, inkabb szegyelhetnek magukat.

fasza kis gyozelem lett a valasztasokon.

Ha jól tudom a képviselők választják meg őket majd ezután, én azt vettem ki a szavaiból!
???
..
Azért azt meg ne magyarázd nekem, hogy a TÖBB magyar képviselő az valójában a kevesebb!
Vagy szerinted az lett volna a győzelem, ha rosszabbul szereplünk?
Nem értelek...
..
Én itt, a fővárosban is erőt merítettem ebből az eredményből, függetlenül attól, hogy nem ismerem a bekerült és megválasztott képviselők életútját, rátermettségüket, jellembeli kiválóságukat, vagy épp töredékességüket! Jó munkát kívánok mindegyiknek!
..
Voltál egyébként szavazni a magyar jelöltre, vagy csak dohogsz és fanyalogsz?
Megtetted azt a minimumot, ami megtehető?
Hány magyart beszéltél rá, hogy vegyen részt, számít a szavazata?
 
T

Törölt tag 2361

Guest
Ha jól tudom a képviselők választják meg őket majd ezután, én azt vettem ki a szavaiból!
???
..
Azért azt meg ne magyarázd nekem, hogy a TÖBB magyar képviselő az valójában a kevesebb!
Vagy szerinted az lett volna a győzelem, ha rosszabbul szereplünk?
Nem értelek...
..
Én itt, a fővárosban is erőt merítettem ebből az eredményből, függetlenül attól, hogy nem ismerem a bekerült és megválasztott képviselők életútját, rátermettségüket, jellembeli kiválóságukat, vagy épp töredékességüket! Jó munkát kívánok mindegyiknek!
..
Voltál egyébként szavazni a magyar jelöltre, vagy csak dohogsz és fanyalogsz?
Megtetted azt a minimumot, ami megtehető?
Hány magyart beszéltél rá, hogy vegyen részt, számít a szavazata?

Mindegy hany kepviselo van amikor a hatalmat atpaszoljak a vucic embereinek (szabadka erre a legjobb pelda mar evek ota)...azert zavazak hogy a pasztorek jol eljenek a magyar nep meg egyen sz@rt?

Nem, nem voltam szavazni. minek mennek?

ilyesmikert?


Kosz de nem, meg van valami emberi erzes bennem.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113
Mindegy hany kepviselo van amikor a hatalmat atpaszoljak a vucic embereinek (szabadka erre a legjobb pelda mar evek ota)...azert zavazak hogy a pasztorek jol eljenek a magyar nep meg egyen sz@rt?

Nem, nem voltam szavazni. minek mennek?

ilyesmikert?


Kosz de nem, meg van valami emberi erzes bennem.

Nézd, én nem akarom megmagyarázni innen a tutit neked, de minden ilyen választásnak van pszichológiai kisugárzása is!
És ennek jelentősége jóval túlmutat annál, mint ahogy azt gondolnád elsőre! Egy kiugró eredmény, teszem azt a gömörvidéki magyarságot, vagy a székelyeket is "tüzelheti", de, ha csak egy-egy magyar családot, egyént, az is számít! Mint, ahogy egy lesújtó eredmény pedig Kárpát-medence szerte demoralizálhat!
(És ezt egyébként az ellenségeink is pontosan tudják!)

..
Remélem érted, hogy mire gondolok!?
..
És semmiképp nem tudok ezzel a defetista hozzáállásoddal azonosulni!
Az, hogy megalkuvók, jellemhibások is mandátumhoz jutnak, az nem mentség!
Akkor változtass Te Magad! Indulj el, mérettessél meg és csináld becsülettel, acélosan, egyenes gerinccel, jobban mint azok, akik most bekerültek!
..
Partvonalon kívülről, outszájderként mindig könnyű okoskodni, meg lemondóan legyinteni!
..
(Azt tartsd szem előtt, hogy egy vajdasági magyar szavazat, Kárpátalján is számít! De ha ennek a pszichológiáját nem érted,
akkor magyarázhatom én a dolgokat napestig... Gondolj bele, hogy a mentalitás sokszor többet nyom a latban, mint a gyíkleső technikai jellemzői, ami a kezedben van! Hányszor és hányszor volt már a harcmezőn a történelemben, hogy a mentalitás vitt győzelemre egységeket, seregeket a hatalmas túlerővel szemben!)
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
Mindegy hany kepviselo van amikor a hatalmat atpaszoljak a vucic embereinek (szabadka erre a legjobb pelda mar evek ota)...azert zavazak hogy a pasztorek jol eljenek a magyar nep meg egyen sz@rt?

Nem, nem voltam szavazni. minek mennek?

ilyesmikert?


Kosz de nem, meg van valami emberi erzes bennem.
Ha még szavazni sem voltál akkor mar megbocsáss, de mit magyarázok itt? Nincs magyar polgi? Már hogy lenne ha a hozzad hasonlók el sem mentek szavazni!
 
T

Törölt tag 2361

Guest
Akkor ki lenne neked jó? A szerb az jó de a Pásztor az nem?

olvaszd el amit irtam megegyszer, aztan tudod, ertelmezni a leirtakat (ami itt ugylatszik soknak problemas)...

na, hogy segitsek, ha nehezen men...

miert szavazak a pasztora ha az ODAADJA a hatalmat a szerbeknek??????
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
olvaszd el amit irtam megegyszer, aztan tudod, ertelmezni a leirtakat (ami itt ugylatszik soknak problemas)...

na, hogy segitsek, ha nehezen men...

miert szavazak a pasztora ha az ODAADJA a hatalmat a szerbeknek??????


Olvasnánk ha tudnál írni (legalább a helyes írás figyelőt kapcsold be ) .

De ha olvasnánk is pont az jön le mint Dzsúlia írásaiból . Szóval részemről te Dzsúlia szerbiai kollégája vagy , mondjuk a Magyarsághoz is pont annyi közöd van mint neki !

Ne fáradj nem , nem kell válaszolni .
 
  • Tetszik
Reactions: b4l4g3
T

Törölt tag 2361

Guest
Olvasnánk ha tudnál írni (legalább a helyes írás figyelőt kapcsold be ) .

De ha olvasnánk is pont az jön le mint Dzsúlia írásaiból . Szóval részemről te Dzsúlia szerbiai kollégája vagy , mondjuk a Magyarsághoz is pont annyi közöd van mint neki !

Ne fáradj nem , nem kell válaszolni .

Szoval, ha nem a pasztora szavazok, akor nem vagyok magyar?

Elmesz te a b...os...pics...a... Hulye.

Evekig ra szavaztam, de eleg volt. Vanank dolgok amikkel nem ertek egyet is nem erdekel semmi. Nem fogok birka lenni sem propaganda agymosot.

Nem szavaztam senkire, sem magyara, sem szerbre mert nincs egy olyan ember sem aki megerdemelne. A kisebb rossz politika meg egy rakas szar. Azert is megyunk tonkre mar 3 evtizede mert mindig a kisebb szara szavazunk, aztan meg kiderul h mindegyik egyforma. Majd ha lesz egy normalis ember akor majd szavazni fogok.

Anyam meg volt szavazni, a pasztora persze, 2x meg operaltak mert rakos volt, meg mindig jo beteg de o meg szalad mint a hulye szavazni egy olyan orszagba ahol a virus ujbol bedurrant.

Hiaba mondtam hogy ne...mert magyar meg ez a ti dumatok. Aztan meg mi a francot kezdjek vele ha elkapta?


Amugy lattad a videot amit betettem? A valasztasok megvoltak lopva. Csak a hulyek menek ilyen viszonyokban szavazni.

Konnyu budepestrol a fotelbol, razni a zaszlot h magyar vagyok...hol voltatok amikor anno a vucsis es a seselj es szendvicset akartak adni a magyaroknak es elzavarni innet? Vagy hol vagytok amikor a szerp pap egy osszejovetelen szetalazza a magyarsagot, a pasztorkatok meg tapsol neki??
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord