Mégegyszer a kínai modern chipgyártásról és ebben Kína szorult helyzetéről A VALÓSÁG !
--------------------------------------------
Miután a kereslet a szakértők szerint a jövőben tovább növekszik, köszönhetően az élet egyre több területét átszövő digitalizációnak, a legnagyobb kínai gyártó ambiciózus terveket jelentett be csütörtökön. A Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) új gyárat épít Sencsenben, amelyet közel 2,5 milliárdos befektetéssel valósítanának meg. Sencsen egyébként Kínában hatalmas technológiai központként ismert, és olyan óriások központja található itt, mint a Tencent és a Huawei. Vélhetőleg ennek is betudható, hogy a gyár beruházásának a költségeibe a dél-kínai nagyváros is beszáll.
Annak ellenére egyébként, hogy a köztudatban a chipek is azon elektronikai eszközök közé számítanak, amelyekkel Kína látja el a világot, a gyakorlatban nettó importőrnek számít az ország.
Így a most bejelentett terv, hasonlóan az uniós törekvésekhez, azt szolgálják, hogy Kína is úgymond önellátó legyen félvezetőkből.
Az új sencseni üzemban ugyanis a vállalat az úgynevezett 28 nanométeres és afeletti chipek gyártását tervezi. Az ilyen chipek meglehetősen régi technológiának számítanak, a szektor két legnagyobb vállalata, a TSMC és a Samsung ugyanis 5 nanométeres félvezetőket gyárt, amelyek a legmodernebb chipek, amelyeket az okostelefonokban használnak.
A napvilágot látott hírek szerint egyébként a világ harmadik legnagyobb chipgyártójának számító SMIC az égető hiányra reagál most elsősorban.
Ugyanakkor számos termékbe, legyen szó egyszerűbb autóalkatrészekről vagy szórakoztató elektronikai cikkről, amelyek nem a legmodernebb csúcstechnológiát képviselik, a régebbi típusú chipekkel is ki lehet elégíteni a keresletet. Így akár már rövid távon meg lehet oldani az égető alkatrészhiányt.
------------------------------------------------------
Megj.: Tehát kína olyan szorult helyzetben van ma chipgyártás tekintetében, hogy egy régi elavult technológiára is horribilis új gyárat épít, hogy a kitettségét valamennyire csökkentse. Az okosmobilok gyártásához ma is Tajvani importból származnak a chipek, vagy a Samsungtól.
Más gyártók is érintettek a chiphiány létrejöttében, pld a világon az autókban használt chipek 30%-át egy japán gyárban gyártották, ami kétszer is leégett. Nem csak Kína, de az EU is saját ellátását erőlteti chipekből. Ma az EU a világ össz chip és félvezető gyártás 10%-át adja, ezt szeretnék 20%-ra felnyomni a modern 5nm-es chipgyártást is beleértve. Iparági szakértők szerint az elektronikai készülékek árai kb. 20-30%-ot fognak emelkedni 2022 januártól, és az ár nem fog csökkenni legalább 2023 közepéig. Ez minden teméket érint, tehát TV-k laptopok memoriák processzorok stb. stb.. Mindenki erre számítson a jövőben. Volt már hasonlóra példa nem is oly rég, amikor a Tajvani áradások után az égbe szöktek a merevlemez árak a termelőüzemeket ért áradások miatt, és kettő év kellett mire elkezdődött az ár visszarendeződés. Nem két hónap...
A kínai chip gyártás nanométerben kifejezett értéke látható grafikonon a
@Horizon által linkelt videoban is.
Még egy lényeges dolog amiről nem sűrűn esik szó: miért kell mindenáron a telefonokhoz pár nanométeres felbontású chip ? Azért mert a méretcsökkenéssel nő az egységnyi teljesítmény, valamint emellett a töredékére csöken a chip fogyasztása is, ami komoly mobiléret csökkenést és jóval nagyobb üzemidőt jelent. Hamarosan a két vetető gyártó készül a 2 nm-es chipek bevezetésére a volumen termelésbe.
No comment. Ez a post azért sokmindent megmagyaráz. (a sértődött önérzetes kisfiú - ha az igazat merem írni, az "önfényezés"

- tehát mutassátok azt hogy hülyék vagytok, az nem bántja a lelkét - elképesztő...)