[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 172
113
De az nem jelent semmi! Attol meg az algoritkus atnezi az OSSZES forgalmadat! Es ha gaynus, akkro ember is atnezi. Te tenyleg olyan hulye vagy, hogy azt hiszed, hogy az a papir arra van, hogy NE kelljen atnezni a forgalamdat?? Akkor minden terrorista, adocsalo, stb . alairna, te nagyon hulye, mar elenzest! Arrol nem is beszelve, hogy had tudjam mar jobban az en munkamat, mert igen, ez volt az egyik feladatom a 4 nagynal, akik bankokat auditalnak!
Most már átmentél agresszívból bunkóba! Állj le!
Közgazdász vagyok, k. tudom mi a FATCA - a banki aláírást csak példányak hozta, mert kb. mindenki találkozik ezzel, aki bankszámlát nyit!
Személy szerint leszarom ha az amcsik nézik a pénzügyimet. Egészségükre!
Az USA attól szuperhatalom, hogy vany 11 repülőgéphordozó-csoportja, többszáz bázisa és, sok szövetségese és a dollár a nemzetközi kereskedelem elsődleges valutája, pláne az olajé. A FATCA annyira nem lényeges ebből a szemponból.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 172
113
Németolszág nagyhatalom, ez egyéltelmű, a lengyel és a magyal világpolitikához viszonyulás viszont ég és föld. Mindkettő hibás... Melt feldolgozatlan sélelmekből fakad.
Az orosz megszállást azért meglepően gyorsan feldolgoztuk: az egykor a ruszkik kivonulását követelő Orbán már az oroszok legnagyobb cimborája az EU-ban! :p
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Nem kivánok minden pontra reagálni, csak erre a kettőre:
  • Akitol fegyvert veszel az ellen nem fogsz harcolni, hanem a masik oldal ellen. Ha tehat veszel Gripent, azzal azt mondod a diplomacia nyelven, hogy a nemet-sved szovetseg ellen nem fogsz harcolni. Ha veszel F-35-ot akkor azt mondod, hogy az USA(NATO) ellen nem fogsz harcolni.
Ez szerintem egy nagyon leegyszerűsitett példa akar lenni, ami ráadásul hibás, mert azzal, hogy NATO német (és NATO "német szatelit svéd") harcezköszt vesz valaki, akkor az nem jelenti azt, hogy az USA vagy akár a NATO mint szövetség ellen kiván szembehelyezkedni. Ez nonszensz...
Orban deklaralta, tobbszor is, hogy nem USA, hanem Nemet oldalon all (Gripen, majd a Zrinyi program)
A 10 milliós Magyarország sorsát leginkább az európai hatalmak befolyásolják, mint EU tag egyértelműen főleg Franciaország és Németország. Önmagában a német gazdasági befolyás hatalmas Magyarországon.
Azt szemére vetni Magyarországnak, hogy bűn az, ha Európában a szomszédos országokkal ill. az európai hatalmakkal keresi a szorosabb együttműködést és nem a tengeren túliakkal szerintem szintén nem korrekt dolog....a mi "életterünk" eggyértelműen itt van.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 643
113
Komolyan, egy olyan allam ami kepes volt a sajat gazdasaga ala 20 masik gazdasagot betenni, meg az UK-t is, az neked nem nagyhatalom??? Te ovodas szinten allsz, sajnalom. Irhattad volna a beszelgeftes elejen, hogy te eldontoted, hogy X es kesz. Ovoda.
Az az ország amely nem képes a saját lakosságát, iparát energiával ellátni, az az ország amely nem képes nyersanyaggal, élelemmel ellátni az iparát és lakosságát. Az az ország amelynek nincsen hadereje biztosítani számára az alapvető nyersanyagokat az az ország aminek nincs atom ütőérő a kezében az minden csak nem NAGYHATALOM!
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 074
13 702
113
Megprobaltatok, oke. De most mar abba kellene hagyni az olcsoskodast, mert ahogy ismerem a torokoket, vegul bele fognak menni, de olyan rossz szajizzel, hogy mar kozeptavon is megbanjatok. Szerintem eddig csak illembol nem kuldtek el a fenebe. Ha egyszeruen nem akarjak adni a gyartast, akkor nem akarjak. Szerintem ezt a maguk kozelkeleti modjan jeleztek, de a politikusaitok nem ertik. Ne ertsetek felre, szerintem jo a torok vonal, de nem ugy hogy a masiknak a fogat huzzak. Vagy vegyetek annyit amivel mar adjak a gyartast, vagy ne akarjatok gyartast. De az szanalmas, hogy mar lassan 3 eve konyorogtok nekik... mondom, szerintem rabolintanak vegul, de megeri majd az idot es a tekintelyt?
Láttál már Dèlkoreai filmet?
Na èn inkább tőlük óvakodnèk.:p
 
W

Wilson

Guest
Jaj. Igen, tudom ti ezt tanuljatok a nemet balos, meg az orosz jobboldali propagandabol. De ezzel nem bennunket csaptok be hanem magatokat. Nektek a "szovetseges" valoban elnyomo, kizsakmanyolo, vazallussa tevot jelent mert ti mindig ezt kaptatok a szovetsegeseitektol, jellemzoen a nemetektol. El sem tudjatok kepzelni, hogy 2 fuggetlen allam onkent dont ugy hogy a kozos cel erdekeben szovetkezik. A torz es szornyu tortenelmi tapasztalatokat ne akard kivetiteni a vilagra, mert nem ugy mukodik a vilag. Amikor a ti szovetsegesetek (Nemetorszag) kiirtotta tobb szazezer allampolgarotokat, lecserelte a kormanyotokat, addig mikor tett ilyet velunk az USA? Soha. Mi onkent fogadtuk el az amerikaiak ajanlatat, hogy beszallnak a mi oldalunkon az 1000 eve tarto harcunkba az oroszok ellen. Es nem sajnaljuk toluk, hogy ez nekik is jo. Nemetorszag mikor donthetett arrol, hogy a gyoztesek megszalljak? Soha, mert vesztes! Nemetorszagnak a kormanyat nemreg lecserelte az USA! Mikor tett ilyet velunk?? Ha inkabb megneznetek a rossz es jo peldakat a tortenelemben az irigysegbol eredo ragalmazas helyett, akkor ti is tobbre mennetek. En csak sajnalom, hogy ti el sem tudjatok kepzelni, hogy egy szovetseg kisebb tagja nem vazallus, hanem inkabb hazudtok, meg magatoknak is.
Az USA cserélte le a Német kormányt na ez nekem új, én azt hittem ezt a német választópolgárok a szavazás segítségével hajtották végre, de tudod mit ezt a logikát követve 2016-ban meg Putyin Oroszországa adott új elnököt az USA-nak.
Ha pedig azt hiszed, hogy majd egyenlő parnerek lesztek az USA-l akkor szerintem álomvilágban élsz mert ez szembemegy az emberi és magának a hatalomnak természetével.

A NATO tul nagyra nott, nyilvanvalo, hogy igy szeteshet. Torokorszag talan mas utat valaszt. De ez az o szabad dontesuk, hogy NATO vagy nem, nem ugy mint a Nemeteknek.
Miért esne szét a NATO? Hiszen maga Vlagyimir Vlagyimirovics gondoskodott arról idén február 24-én, hogy még jobban megerősödjön a NATO legitimációja és szerepe.
 
  • Tetszik
Reactions: Kockás ing

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 172
113
Ezt azért nem egyszerűsiteném le ennyire.
A megjegyzésem elsősorban a lakosság oroszokhoz való hozzáállásának szólt - ami leginkább "érzelmi alapú".

Ha a morális, és a történelmi szempontokat félreteszem, akkor sem látom miért kifizetődő nekünk az oroszok melletti kiállás - pláne most. Nem kapunk több gázt, mint más és olcsónak sem olcsóbb mint másnak - különben nem kellett volna 7x-resére növelni a lakossági gázárat. Abszolút parasztként kezelnek minket a sakktáblán a ruszkik, semmit nem nyerünk azon hogy szinte az egész nyugati világgal szemben velük haverkodunk. Kiment Szijjartó Lavrovhoz, aztán lényegáében üreskézzel jött vissza, de a "propaganda győzelmet" az oroszok söpörték be: "látjátok van aki szóba áll velünk az EU-ból és kuncsorg a gázért". Lavrov kb. annyit mondott a magyar kérésre, amiért a külügyminiszterünk ki ment égetni magát és az országot egész Európa előtt, hogy "majd meglátjuk adunk-e gázt!"
Még megértem, hogy nem akarnak fegvert küldeni az ukránoknak, mert nekünk sincs sok, de legalább szavak szintjén egyértelműen kiállhatnának a megtámdott Ukrajna mellett és nem az orosz propit kéne tolni az M1-en éjjel nappal - morálisan ez lenne a helyes. Oroszoktól meg hátrább kell lépni: megvesszük a gázukat, olajukat, mint bárki más, de nem kell ennél jobban kötődni hozzákuk! Ezt a kötődést, vagy inkább függést is le kell építeni amilyen gyorsan csak lehet. Nyilván ez évekbe telik, de nem most kellett volna elkezdeni...
 

Lengyel_nem_medik

Well-Known Member
2022. március 30.
520
1 513
93
Nem kivánok minden pontra reagálni, csak erre a kettőre:

Ez szerintem egy nagyon leegyszerűsitett példa akar lenni, ami ráadásul hibás, mert azzal, hogy NATO német (és NATO "német szatelit svéd") harcezköszt vesz valaki, akkor az nem jelenti azt, hogy az USA vagy akár a NATO mint szövetség ellen kiván szembehelyezkedni. Ez nonszensz...

A 10 milliós Magyarország sorsát leginkább az európai hatalmak befolyásolják, mint EU tag egyértelműen főleg Franciaország és Németország. Önmagában a német gazdasági befolyás hatalmas Magyarországon.
Azt szemére vetni Magyarországnak, hogy bűn az, ha Európában a szomszédos országokkal ill. az európai hatalmakkal keresi a szorosabb együttműködést és nem a tengeren túliakkal szerintem szintén nem korrekt dolog....a mi "életterünk" eggyértelműen itt van.
1. Megis mindenki inkabb F-16-ot vett akkoriban, nem nemetet. Mert mindenki tudta, hogy attol meg, hogy Nemetoraszag papiron NATO tag, attol meg igenis letezik USA oldal is es nemet oldal is.
2. Dehogy bun! Nem ezt irtam! Azt irtam, hogy hiba a nemet oldalra allni, mert van rola tapasztalatotok, hogy az mit jelent. En csak nem akarok vegignezi egy 3-ik vh-s vereseget a nemet oldalon.
 
  • Imádom
Reactions: Raszputyin

empontipont

Well-Known Member
2015. augusztus 17.
717
2 607
93
Ugy, hogy az USA annyira eros (szuperhatalom), hogy meg a vazallusa is nagyhatalom. Igen, Nemetorszag nagyhatalom, de az USA meg pechjere pont az ot megszallo szuperhatalom. Ennyire eros az USA, olyan ami meg sosem volt a tortenelemben. Es foleg az altalam amugy nem szeretett Obama alatt lett azza, amikor elertek, hogy meg Kinai bankok is jelentsenet az USA adohivatalnak. (Bankszakemberkent tudom, a munkam volt). Ez az igazsag, par pici es jelentektelen kozep-afrikai allamot leszamitva (plusz eszak korea) senki sem csinalhat semmilyen komolyabb banki atutalast ma mar az USA adohivatalanak tudta nelkul. Nem, Putyin sem. (most 10.000 dollar a limit, ami alatt nem kell jelenteni, ha jol emlekszem, de lehet nem pontos a szam)
De ha a németek az USA vazallusa, akkor a németek oldalára állva nem az USA oldalán állunk?
:oops:
 
W

Wilson

Guest
De az nem jelent semmi! Attol meg az algoritkus atnezi az OSSZES forgalmadat! Es ha gaynus, akkro ember is atnezi. Te tenyleg olyan hulye vagy, hogy azt hiszed, hogy az a papir arra van, hogy NE kelljen atnezni a forgalamdat?? Akkor minden terrorista, adocsalo, stb . alairna, te nagyon hulye, mar elenzest! Arrol nem is beszelve, hogy had tudjam mar jobban az en munkamat, mert igen, ez volt az egyik feladatom a 4 nagynal, akik bankokat auditalnak!
Azért szerintem @Aladeen teljes mértékben tiszteletben tartotta a személyedet ,semmi szükség arra, hogy személyeskedj arról nem is beszélve, hogy osztod itt az észt a Németek nagyhatalmi státuszáról.

Miközben abszolút nem fajsúlyos szereplő még Európa biztonságpolitikájában sem, amelyet jól prezentált például, hogy teljesen a partvonalon kívülre került amikor február 24-e előtt a Putyinnal történő egyeztetésekre került, sor, ugyanis ezen a területen nem elég ha gazdasági nagyhatalom egy ország az érdekérvényesítő képességhez bizony komoly katonai erőt is prezentálni kell.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 172
113
Azért szerintem @Aladeen teljes mértékben tiszteletben tartotta a személyedet ,semmi szükség arra, hogy személyeskedj arról nem is beszélve, hogy osztod itt az észt a Németek nagyhatalmi státuszáról.

Miközben abszolút nem fajsúlyos szereplő még Európa biztonságpolitikájában sem, amelyet jól prezentált például, hogy teljesen a partvonalon kívülre került amikor február 24-e előtt a Putyinnal történő egyeztetésekre került, sor, ugyanis ezen a területen nem elég ha gazdasági nagyhatalom egy ország az érdekérvényesítő képességhez bizony komoly katonai erőt is prezentálni kell.
Február 24-én pont a német németek az az elve mondott csődöt hogy gazdasági kapcsolatok, összefonódás sakkban tarthatja az oroszokat és "nem fognak támadni". Ha valaki a gazdasági ereje mellé nem tud katonai erőt tenni, az nem nagyhatalom!
 

Lengyel_nem_medik

Well-Known Member
2022. március 30.
520
1 513
93
De ha a németek az USA vazallusa, akkor a németek oldalára állva nem az USA oldalán állunk?
:oops:
Megprobaltak onallosodni, nem sikerult nekik. Nemetorszag nagyhatalom, van sajat szovetsegesi rendszere. De pechjere epp egy szuperhatalom szallta meg. Nemetorszag azt csinal amit akar (elvegre nagyhatalom) de vannak vonalak amiket nem lephet at, az USA miatt. Lehetsz az USA szovetsegese is, meg lehetsz Nemetorszage is (ha nincs sajat szovetsegesi rendszered ugye). De jobb, ha talalsz kozos celokat az USA-val, mintha azt mondja az USA Nemetorszagnak, hogy fogod a szovetsegeseidet (pl.: Magyarorszagot, Svedorszagot,...) es ezt vagy azt csinalsz. Kicsit olyan ez mint a huberi rendszer. Jobb ha feljebb vagy a rangletran.
 

Kockás ing

Active Member
2020. február 10.
66
236
33
Megprobaltak onallosodni, nem sikerult nekik. Nemetorszag nagyhatalom, van sajat szovetsegesi rendszere. De pechjere epp egy szuperhatalom szallta meg. Nemetorszag azt csinal amit akar (elvegre nagyhatalom) de vannak vonalak amiket nem lephet at, az USA miatt. Lehetsz az USA szovetsegese is, meg lehetsz Nemetorszage is (ha nincs sajat szovetsegesi rendszered ugye). De jobb, ha talalsz kozos celokat az USA-val, mintha azt mondja az USA Nemetorszagnak, hogy fogod a szovetsegeseidet (pl.: Magyarorszagot, Svedorszagot,...) es ezt vagy azt csinalsz. Kicsit olyan ez mint a huberi rendszer. Jobb ha feljebb vagy a rangletran.
Szóval akkor ti is hűbéresei vagytok az amerikaiaknak csak nem a németek alatt, hanem mellett? (bocsi ezt nem hagyhattam ki, tudom ti igazi szövetségesei vagytok.)

Németország nagyhatalmi státusza egészen megkérdőjelezhető, mivel bár még az USA-ban az ő autójukkal is mennek , addig nyomást más országokra igen nehezen tudnak gyakorolni. Lényegében az EU-n kívül semerre. Azonban még a saját érdekszférájukban is alul szerepelnek, lásd ti. A franciáknak sokkal nagyobb érdekérvényesítő ereje van, lásd volt francia gyarmatok (bár épp most vonultak ki Maliból :( )