[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
Vagyis ha ez a nyugat akciója volt Lukake megbuktatására akkor kontraproduktív lett, és pont hogy visszalökték Putyin karmaiba... akár hogy is volt a vége ez lett
Aminek viszont - tekintetbe véve Lukasenko eddigi halogatott befagyasztási politikáját- orosz részről akkor van értelme, ha az oroszok közlik, hogy a szerződéseket mondjuk 5-7 napon belül kösse meg Lukasenko. (de mindenképpen egy olyan határidő kellene, hogy Lukasenko ne kezdjen neki megint "hintázni")

Ez gyakorlatilag azonnal lehűtené az országot (meg gyakorlatilag erősen gátolná a Lengyelek, Litvánok/ a háttérben tanácsokat osztogató egyes amerikai körök gyakorlati mozgásterét), még akkor is, ha Lukasenko valamilyen formában maradna még egy darabig/átmeneti időre.
Tekintetbe véve, hogy Lukasenkonak jelenleg nincs hová visszavonulnia ( bár persze pár milliárd dollárból fussa pár elit Dél-Afrikai zsoldoscsapat kimenekítési akciójára. De akkor is ott lenne a kérdés, hogy hová) a későbbi Oroszországi nyugdíj még mindig jobb mint hogy azután mindenki minimum vadászna rá (különböző okok miatt)

Ez a jelen helyzetben nem ütközhetne nagyobb akadályokba/különösebben heves/hosszas tiltakozásokba Belorusiában.

Putyinnak meg többek közt azért (is) jó lenne, mert az új/megújítandó bázisok kérdése/Oroszország számára létfontosságú telepítési/védekezési... pontok léte gyorsan megoldódna. Ezzel egyébként Közép-Kelet Európában higgadtabb lenne a hangulat/az ostoba háborús tengerentúli ötletek még a gyengébb USA "stratégák" számára is távolabb kerülnének a gyakorlati próbálkozástól...
 
  • Tetszik
Reactions: b4l4g3
B

b4l4g3

Guest
Most akkor egy kicsit személyesebb félig off hangvételű hozzászólás. Nagyjából 10 éve vagyok itt fórumozó, és minden felvágás nélkül írom le, az egyik top kommentelővé váltam ezen idő alatt, jelentsen ez egyébként bármit is. (Szerintem egyébként nem jelent semmi pluszt egyébként...!) Az egyik olyan kommentelő vagyok a magam tárgyilagos és kimérten higgadt stílusában, aki még ezen 10 év alatt nem állt még büntetés alatt, mert nem megyek bele parttalan vitákba, személyeskedésekbe, stb.! Egyszer voltam feljelentve egy "jóakaróm" által, de nem sértettem akkor sem fórumszabályzatot, és azóta sem; így az akkori moderátor le is vette az érintett kommentemről anno a billogot. Ezen a hozzáállásomon nem kívánok változtatni, meg az a nagy helyzet, hogy az a stílusom, amit a hozzászólásaim tükröznek.

A kedves fórumtársaknak azt kell megérteniük, hogy egy színes világban élünk, a színskála széles palettáján helyezkednek el a személyiségeink, a világlátottságunk, a tapasztalataink, stb.! Hozzáteszem, hála az égnek, és nem egy véső-kalapács párossal kivésett kocka vagy háromszög, másként mondva nem csak feketék és fehérek vagyunk, hanem végtelen keverékei bármelyik "színnek! :) Ez engem személy szerint nem zavar, inkább jó érzéssel tölt el. Viszont vannak olyanok, akiket zavarnak bizonyos dolgok. Megsúgom engem is, csak én nem teszem szóvá, nem reagálok rá, mert minek parttalanul vitázni, idegeskedni, összeveszni?! Nem is szoktam reagálni, csak az engem személyemben sértő, vagy épp támadó, esetleg kekeckedő hozzászólásokra. (Ahogy egyik egykori katonatársam fogalmazta meg: "Ne akard, hogy kijöjjön belőlem az állat!" Nyugi, nem fog, annál kultúrabb ember vagyok, meg

Nézzük ezt a tíz évet: Tíz esztendővel több élettapasztalat, de alapvetően ugyan az a fickó vagyok, aki anno feliratkozott ide a fórumba, mert érdekesnek és hiánypótlónak tartottam a magyar net tengerében. A hozzászólásaim akkor és ma is a közvetlen és közvetett személyes és szakmai tapasztalataimon alapulnak, valamint az közelebbi ismeretségemből származókkal folytatott beszélgetéseinkkor elhangzottakból levont következtetéseken, információkon. Ez anno az ukrán, szíriai topikban a többségnek a kedvére tett, a járványügyes topikban már voltak súrlódások, az USA és Észak-Amerka és a jelenlegi topikban már vannak komolyabb hangadók a kommentjeim ellenében.
Legyenek, hisz nem vagyunk, egyformák, de szerintem jobb továbbgörgetni, mint mindig bekóstolni a másikat! És azt se feledjük el, hogy bár mindannyian rendelkezünk egy világképpel, és az alapján gondolunk bizonyos dolgokról, folyamatokról valamit, az attól még nem mindig van úgy. Éppenséggel lehet az is a realitás, de teljesen más is, amit lehet, hogy épp egy általam írt kommentben olvashatsz el kedves fórumtárs. Járjunk nyitott szemmel, és ne csak nézzünk, hanem lássunk, és ha már látunk is, akkor vegyük észre a fától az erdőt is! :p ;)

A videókhoz: Először egy technikai részlet, a fórummotornak vannak technikai korlátai. Egy posztban max. 5 db videót és 10 db képet enged közzétenni, a többi linkkként jelenik meg az adott kommentben. Rugalmas vagyok, meghajlok a fórum "népének" kívánsága előtt, ezentúl kevesebb videó lesz. De erre is meg lehet kóstolgatás nélkül, lazán kérnünk bármelyik fórumtársunkkat, velem egyetemben.

És végezetül jöjjön egy cikk, Stier Gábor tollából, aki a keleti-szláv térséggel kapcsolatban eléggé képben van idehaza. Sokkal részletesebben, szofisztikáltabban írja le a Berolusz helyzetet mint azt én egy kommentben megtudnám írni, de ha figyelmesen elolvassa bárki is, akkor nagyjából ezeket írtam le zanzásítva az elmúlt napokban a saját kommentjeimben.


A választások elcsalása miatt tiltakoznak napok óta Minszkben és Belarusz több mint harminc városában. Az Ukrajnában történtekből láthatóan sokat tanult hatalom durván lép fel az egyre radikalizálódó tüntetőkkel szemben, akik lapzártánkig nem tudtak áttörni Aljakszandr Lukasenka 26 év alatt kiépült rendszerének falán. A szembenállás kimenetele így nyitott, ám az biztos, hogy Belarusz már nem lesz az, ami az elnökválasztás előtt volt. A történteknek nem csak belpolitikai következményei lesznek, minden bizonnyal szűkül Lukasenka külpolitikai mozgástere is. Már amennyiben megkezdheti hatodik elnöki ciklusát.
Oroszország lehet Lukasenka meggyengülésének nyertese
a like a monológra ment nem a magyarhangos hablatyra, bár a végkövetkeztetése igaz is lehet
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Aminek viszont - tekintetbe véve Lukasenko eddigi halogatott befagyasztási politikáját- orosz részről akkor van értelme, ha az oroszok közlik, hogy a szerződéseket mondjuk 5-7 napon belül kösse meg Lukasenko. (de mindenképpen egy olyan határidő kellene, hogy Lukasenko ne kezdjen neki megint "hintázni")

Ez gyakorlatilag azonnal lehűtené az országot, még akkor is, ha Lukasenko valamilyen formában maradna még egy darabig/átmeneti időre.
Tekintetbe véve, hogy Lukasenkonak jelenleg nincs hová visszavonulnia ( bár persze pár milliárd dollárból fussa pár elit Dél-Afrikai zsoldoscsapat kimenekítési akciójára. De akkor is ott lenne a kérdés, hogy hová) a későbbi Oroszországi nyugdíj még mindig jobb mint hogy azután mindenki minimum vadászna rá (különböző okok miatt)

Ez a jelen helyzetben nem ütközhetne nagyobb akadályokba/különösebben heves/hosszas tiltakozásokba Belorusiában.

Putyinnak meg többek közt azért (is) jó lenne, mert az új/megújítandó bázisok kérdése/Oroszország számára létfontosságú telepítési/védekezési... pontok léte gyorsan megoldódna. Ezzel egyébként Közép-Kelet Európában higgadtabb lenne a hangulat/az ostoba háborús tengerentúli ötletek még a gyengébb USA "stratégák" számára is távolabb kerülnének a gyakorlati próbálkozástól...

Erre jelenleg az igen túlfeszített orosz költségvetésben nincs pénz, és a jelenlegi geopolitikai helyzet miatt szerintem akarat sem.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Vlagyimir Putyin orosz elnök és fehérorosz hivatali partnere, Aljakszandr Lukasenka kifejezték meggyőződésüket, hogy hamarosan megoldást találnak minden problémára, amely az elmúlt időszakban felmerült Fehéroroszországban - közölte a Kreml szombaton a két vezető telefonbeszélgetéséről kiadott közleményben.
"Nem szabad, hogy ezeket a problémákat kihasználva destruktív erők kárt tegyenek a két ország (Fehéroroszország és Oroszország) közötti, az unió keretén belül megvalósuló, kölcsönösen előnyös együttműködésben "


Akkor tényleg lement kiskutyába az idiótája (nincs is más megoldása) nagyon nem kellett volna a nagy tesót baxtatni !
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
Erre jelenleg az igen túlfeszített orosz költségvetésben nincs pénz, és a jelenlegi geopolitikai helyzet miatt szerintem akarat sem.
Az amerikaiak nyomulnak újabb és újabb telepítésekkel.
Ha Oroszország elveszíti a Belorus területeket, és az USA újabb bázisokat épít, az mennyiben is lenne jobb Oroszországnak? (Szerencsétlen Belorusokról nem is beszélve - lásd többek között Ukrajna)
Igazából túl sokba nem is kerülne. Ez nem egy lerongyolt Krím- igaz az sokba került, és Belorussia népessége úgy négyszer nagyobb, de alapjában egy működő infrastruktúrát és nagyjából működő államszervezetet csatolnának. Katonailag lényegében a tartalékból megoldanák . Lényegében nem lenne drágább mint Kalinyingrád fenntartása- és vélhetően sokkal kevesebb mint a Krím helyrepofozása- De azért a Kuril Szigeteki bázisok, flottabázisok létrehozásánál vélhetően drágább. (bár itt gyakorlatilag nem újból a szinte semmiből kellene felépíteni a védvonalakat, bázisokat...)

De a Krím bár tényleg nagyon drága befektetés volt, de azonkívül hogy életbevágóan fontos stratégia pont (akárcsak Belorusia, Kalinyingrád, a Kuril szigetek/ Ohotszki tenger) hatalmas előny volt Oroszországnak pl a nélkülözhetetlen hajógyárak miatt (is), ahol több tucat hadihajó építésébe/tervezésébe kezdtek, és elkezdték helikopterhordozók építését.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos and b4l4g3

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 564
113
original.png
 
  • Tetszik
Reactions: Python

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Az amerikaiak nyomulnak újabb és újabb telepítésekkel.
Ha Oroszország elveszíti a Belorus területeket, és az USA újabb bázisokat épít, az mennyiben is lenne jobb Oroszországnak? (Szerencsétlen Belorusokról nem is beszélve - lásd többek között Ukrajna)
Igazából túl sokba nem is kerülne. Ez nem egy lerongyolt Krím- igaz az sokba került, és Belorussia népessége úgy négyszer nagyobb, de alapjában egy működő infrastruktúrát és nagyjából működő államszervezetet csatolnának. Katonailag lényegében a tartalékból megoldanák . Lényegében nem lenne drágább mint Kalinyingrád fenntartása- és vélhetően sokkal kevesebb mint a Krím helyrepofozása- De azért a Kuril Szigeteki bázisok, flottabázisok létrehozásánál vélhetően drágább. (bár itt gyakorlatilag nem újból a szinte semmiből kellene felépíteni a védvonalakat, bázisokat...)

De a Krím bár tényleg nagyon drága befektetés volt, de azonkívül hogy életbevágóan fontos stratégia pont (akárcsak Belorusia, Kalinyingrád, a Kuril szigetek/ Ohotszki tenger) hatalmas előny volt Oroszországnak pl a nélkülözhetetlen hajógyárak miatt (is), ahol több tucat hadihajó építésébe/tervezésébe kezdtek, és elkezdték helikopterhordozók építését.

Alacsony az olajár, ez bizony komoly gondokat okoz. Az idei orosz költségvetés eleve túlfeszítettre volt tervezve tudtommal, erre jött rá a COVID-19 járvány és annak gazdasági hatásai. De majd meglátjuk, hogy mit hoz a hétvége meg a jövőhét. Én arra tippelek, hogy még marad a papa, csak megroggyantan, Moszkva pedig még szorosabbra öleli az eddigi kapcsolatokat, erre tökéletes lesz a tüntetések, sztrájkok miatt megtépázott nimbuszú elnök, és a megroskadt költségvetésű Belarusz, de minimális pénz ráköltéssel fog Moszkva operálni, max. megint olcsóbb áron kapják majd az energiahordozókat. Aztán ha ez megvan 3-9 hónap alatt, akkor Lukasenkonak mennie kell majd. De ez csak az én tippem.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 790
113
Szerintem te eltévesztetted a vágányt. Nem a magyar-ukrán kapcsolatok szintje a kérdés, hanem a kárpátaljai magyarok sorsa.
A kettő összefügg. Természetesen az is a megegyezés részét kell képezze. Nyugati támogatók nélkül egyedül nem tudunk az ukránokra hosszú távon nyomást gyakorolni.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Az első képen a középső fickó Jevgenyij Fjodorov Nemzeti Felszabadítási Mozgalmához tartozik (ebből következően a többiek is)! Mindenhol felbukkan, ahol az CCCP-t kell népszerűsíteni!

Szóval aktivizálódnak a vörösök! Mondtam én!!

Efdgzs4XoAAq9xw

Többek között ezért is osztotta meg, meg a Belorusz OMON mellett tüntettek.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Többek között ezért is osztotta meg, meg a Belorusz OMON mellett tüntettek.

Így van, Moszkvában tüntetnek Fjodorov emberei a Belarusz OMON mellett. Fjodorov már hetek óta Belarusszal foglalkozik. Reményei szerint miután széthullottak a jelenlegi posztszovjet államok, az őáltala vezetett Nemzeti Felszabadítási Mozgalom fogja visszaállítani az 1945-ös szovjet határokat. Fjodorov amúgy Putyin pártjának a parlamenti képviselője.