[BIZTPOL] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Hiryu
A Déli Áramlatot az oroszok nem azért mondták le, mert az EU tiltakozott, hanem mert a bolgárok (némi tengerentúli meggyőzésre) közölték, hogy nem engedik át területükön a vezetéket. Egyébként Putyin azt mondta, hogy ők nem lemondtak róla, hanem próbálnak új nyomvonalat keresni (azóta megtalálták a török-görög-szerb-Mo-Ausztria vonalat). Bár még itt is közbejöhet a "meggyőzés".
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
... A Déli Áramlat esetében is hasonló történhetett: a hatalmas gázvezeték építését Vlagyimir Putyin orosz elnök az Európai Bizottság tiltakozása miatt mondta le hivatalosan, de a legtöbb elemzés szerint az orosz állam anyagi gondjai miatt hátrálhattak ki a vállalkozásból.
...

Tehát a "szakértők" szerint oroszo-nak nem volt pénze megépíteni azt a Déli-Áramlatot amiben a nyugati vállalatok részt vállaltak 50%-ig - megjegyzem a visszalépéskor azonnal ki is fizette /kártalanította őket a gazprom -, de a Török-Áramlatra meg van pénz?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
<i>legalább két hete kering a pletyka, hogy a paksi beruházásból lehet, hogy semmi sem lesz, és az EU-ra lehet majd fogni a hatalmas beruházás bukását. </i>

Ez sem teljesen hihetettlen verzió
 

Eltorro

Active Member
2010. szeptember 27.
1 394
2
38
A Török Áramlat jelenlegi végpontja az Egykori Jugoszláv Köztársaság Makedónia (vagy, hogy kellene ezt magyarra fordítani), szóval már csak a Szerbeken múlik, hogy feljön-e idáig. Nekik meg úgyis kifizeti a nagy testvér ha nekik adják a Szerb Telekom-ot nem az Usankának.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
Mielőtt a paksi ellenzők pezsgőt bontanának - mint ma reggel a szektatv-ben - sajnos meg kell barátkozniuk a gondolattal, hogy talán mégsem jön össze... Most abba kötöttek bele "adóoptimalizáló" Juncker apuék, hogy a fűtőelemek beszerzésekor más - értsd saját retyerutyából való - céget is hozzá kell engedni a konchoz.
http://inforadio.hu/hir/belfold/hir-710390
Amúgy meg csinálhatják a mocskos kis üzelmeiket, ezzel csak egyet fognak elérni: az euroszkepticizmus növekedését. Igaz a bentlévőknek nehezebb a pattogás, de nekik legalább volt eszük:
http://www.origo.hu/nagyvilag/20150312-izland-megsem-akar-unios-tag-lenni.html
Azért kommentálhatná a ballib sajtó - hvg, nol, népszaga, 168 óra - úgy ahogy szokták: <b>Hatalmas pofont kapott (Orbán helyett) az EU :)))) </b>
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Az Origo is lehozta a cikket.
http://www.origo.hu/itthon/20150312-az-unio-megalljt-parancsolt-paksnak.html
Olvasom a hozzászólásokat és én szégyenlem magam, hogy mekkora sötétség és rosszindulat van a fejekben. Remélem nagyrészük csak bérkommentelő, mert ha ez a nagy magyar valóság akkor nagyon nagy baj van az országban és még ennél sokkal nagyobb lesz.

Az emberek 90%-a muszaki analfabeta. Olyanok kommentelnek, akik azt hiszik, hogy az aram a konnektorbol jon. Ok csak annyit latnak, hogy az origo, index es tarsaik naponta hatmillio cikket irnak arrol, hogy a napenergia milyen jo es az atom rossz.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
legalább két hete kering a pletyka, hogy a paksi beruházásból lehet, hogy semmi sem lesz, és az EU-ra lehet majd fogni a hatalmas beruházás bukását. Elsősorban az terjedt, hogy Oroszországnak a mostani gazdasági helyzetben nincs pénze belevágni. Az építkezés első évtizedében még törleszteni sem kellett volna a hitelt, és az olajár esése és a nyugati embargók így is elég gondot okoztak az orosz költségvetésnek. Viszont ha az EU mond nemet a beruházásra, akkor nem kell Moszkvában kimondani, hogy erre mégsincs pénz. A Déli Áramlat esetében is hasonló történhetett: a hatalmas gázvezeték építését Vlagyimir Putyin orosz elnök az Európai Bizottság tiltakozása miatt mondta le hivatalosan, de a legtöbb elemzés szerint az orosz állam anyagi gondjai miatt hátrálhattak ki a vállalkozásból.

A brüsszeli döntés egyébként nem a teljes beruházást kaszálta el, hanem csak azt, hogy a szerződés szerint a fűtőelemeket kizárólag Oroszország szállíthatta volna az új reaktorokhoz. Ezt a részletet elvben újratárgyalhatná a magyar és az orosz kormány. Csakhogy információink szerint ez már egyik félnek sem az érdeke. Az oroszok legalábbis húznák az időt, hogy ne kelljen elkezdeni költeni Paksra, és a magyar kormánynak is egyre kínosabb a szerződés, aminek gazdasági értelme is erősen megkérdőjelezhető.

Megkerestük a KüKüM sajtószóvivőjét, az ő tájékoztatása szerint egyelőre nem tudnak mit mondani, a külügynél is “informálódnak a helyzetről”. Navracsics Tibor EU-biztos az Indexnek megerősítette, hogy az EB szavazás nélkül jóváhagyta a Paks-II vétóját. Naracsics úgy fogalmazott, hogy ők megkérdezték, hogy nyilvánosságra hozhatják-e az Euratom jelentésének tartalmát, ám mielőtt választ kaptak volna, kiszivárgott a lényeg.

Kellemetlen Orbánnak

A Financial Times cikke szerint – amelyet a TASSZ orosz hírügynökség is átvett – ez elég kellemetlenül fogja érinteni Orbán Viktort, aki az utóbbi egy évben nagy erőfeszítéseket fordított arra, hogy jóban legyen Vlagyimir Putyin rezsimjével, annak ellenére, hogy közben egész Európa szembe került az Ukrajnában háborút pénzelő, országrészeket annektáló Oroszországgal. A cikk felidézi, hogy Orbán aláírt egy háromezer milliárd forintos hitelszerződést is Oroszországgal, amelynek kulcsfontosságú részleteit titkosították.

1. Az oroszoknak a szankciok ellenere is 3x annyi penztartalekuk van, mint maganak az USA-nak, nem hinnem, hogy Paksra nem lenne penzuk.
2. Hogy-hogy az egesz Unioval szembekerult Orban? En azt olvasom mar mindenhol, hogy a 3 kis balti orszagon es Lengyelorszagon kivul szinte mar mindenki szankcio ellenes. Max nem mernek nyiltan nemet mondani az USA-nak.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
<blockquote rel="joker">Az Origo is lehozta a cikket.
http://www.origo.hu/itthon/20150312-az-unio-megalljt-parancsolt-paksnak.html
Olvasom a hozzászólásokat és én szégyenlem magam, hogy mekkora sötétség és rosszindulat van a fejekben. Remélem nagyrészük csak bérkommentelő, mert ha ez a nagy magyar valóság akkor nagyon nagy baj van az országban és még ennél sokkal nagyobb lesz.

Az emberek 90%-a muszaki analfabeta. Olyanok kommentelnek, akik azt hiszik, hogy az aram a konnektorbol jon. Ok csak annyit latnak, hogy az origo, index es tarsaik naponta hatmillio cikket irnak arrol, hogy a napenergia milyen jo es az atom rossz.</blockquote>

Azt tudom, hogy műszaki analfabéta az emberek nagyrésze, de a médiát lehetne az objektivitásra kötelezni. Emlészem, hogy pár hónapja Paks2-vel kapcsolatban lehoztak egy cikket, amiben azt fejtegették, hogy nem volt népszavazás az ügyben, vagyis nem volt senki megkérdezve (mivel nem is ért az emberek kb 100%-a hozza). Ami a legszörnyűbb volt a cikkben, hogy szerintük meg kellett volna kérdezzenek szociális ügyekkel foglalkozó fejeseket meg vallási vezetőket atomenergia ügyben.
Ilyenkor gondolkozom el, hogy tényleg minden oldalról kell-e tájékozódni vagy előtte jobb egy alapos "cenzúra" hogy ne csesszem fel az agyam.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Olvastam azt a cikket. En is azt tartottam a legjobbnak, hogy a papokat kellett volna bevonni az egyeztetesbe. :))
Sajnos az ujsagok azt irnak amit akarnak, ugyanis ha az allam beleszol, akkor rogton sajtoszabadsag korlatozasat emlegetnek. Bar ezt igyis-ugyis rafogtak mar Magyarorszagra, szoval ideje lenne okot is adni ezert.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
Nekem nem az atommal van bajom, hanem a köré fonódó hatalmas mutyival. A titkosításnál, meg igazán kilógott a lóláb. Az OK, hogy tehnikai adatokat titkosítasz, de, hogy kinek a cége önti majd a betont és mennyiért az már elégé meredek.
Szóval ilyen feltételek mellett lehet jobb is, ha sikerül megfúrni. Nincs semmi veszve, újból ki lehet írni tendert stb. stb.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
<i>legalább két hete kering a pletyka, hogy a paksi beruházásból lehet, hogy semmi sem lesz, és az EU-ra lehet majd fogni a hatalmas beruházás bukását. </i>

Ez sem teljesen hihetettlen verzió

http://valasz.hu/itthon/kiegyezunk-amerikaval-az-usa-is-beszallhat-a-paks-bovitesbe-110192

március 4

Azt pedig már írtátok, hgy az újratestvér oroszok, csak a saját fűtőelemeikkel vállalnak garanciát a komplexumra.....



Ugyanis:
Paksra rátérve, komoly probléma lehet, hogy jó eséllyel a magyar államigazgatás nem tudott olyan megalapozó tanulmányokkal szolgálni, amik bebizonyítanák, hogy a paksi bővítés tényleg megérheti nekünk, magyarázta a forrásunk.
Annál is inkább mert az uniós szakemberek már számos atomerőmű építését láthatták, míg a magyar államigazgatás ennek az egynek a titkos tervszámaival bűvészkedhetett, amin az előbbiek a tapasztalatuk miatt könnyebben átláthattak. Ahogy az sincs kizárva, hogy nálunk előbb volt meg a döntés az atomerőműről, és utána vadászhattak hozzá számokat arról, hogy mennyire megéri majd, ami önmagában is egy elég nehéz feladat lehet. Ahogy még az is lehet, hogy nem véletlenül nem nyilvánosak ezek számítások, annyira pocsék színvonalúak, vagy valójában csak a döntés után a EU-nak való leadás előtti utolsó pillanatra készültek el. Ahogy még az is lehet, hogy végigszámolták becsületesen, csak az jött ki, hogy soha nem éri majd meg.
....
Hagyjuk a fenébe az egészet. Az oroszoknak úgysincs most erre pénzük, a magyar kormány is rájött, hogy nem éri meg az egész, és az EU-ra lehet fogni a beruházás leállítását. Vannak erről pletykák kormányzati körökben is.
Újratárgyalja a kormány (illetve az MVM) az oroszokkal a fűtőelemek szállításáról szóló szerződést. Az oroszok lemondanak a kizárólagos beszállításról. A Népszabadság egy hete arról írt, hogy már el is kezdődtek a tárgyalások az amerikai Westinghouse nevű céggel, hogy ők is szállíthatnak fűtőelemeket, és erről szó volt már Putyin budapesti látogatásakor is. A lap értesülése szerit a Rothschild-csoport és a német Hengeler Mueller tanácsadó cég dolgoznak az új konstrukción.
Magyarország megtámadja az Euratom döntését az EU luxemburgi bíróságán. Ez több évre is elhúzhatja az ügy lezárását.

Ha a középső megoldás lesz, vagyis az amerikaiak beszállnak az üzemanyagszállításba, akkor át kell számolni a beruházás költségeit, hiszen abban az esetben az orosz árkedvezmény sem élne tovább, amit a 20 éves folyamatos megrendelés után kapnánk
...
Az Európai Bizottság még legalább két ügyben vizsgálja a paksi bővítést, és ez a két ügy az egész konstrukció lényegét érinti. Ránézésre ezek komolyabb ügyeknek tűnnek, mint a fűtőanyag-kérdés.

Egyrészt folyik egy vizsgálat, ami azt nézi, hogy tiltott állami támogatásnak számít-e, hogy teljesen állami hitelből épül Paks 2. Nem torzítja-e aránytalanul az árampiacot a hatalmas beruházás, hogy nincs megtérülési követelmény, az állam mindenképpen kifizeti. Ha a bizottság itt problémát talál, akkor az egész finanszírozási rendszer bukna, és aligha lehet majd megépíttetni az oroszokkal a reaktorokat.

Másrészt folyik egy versenyjogi vizsgálat is, ami azt nézi, hogy nem sérti-e az uniós jogot, hogy tender nélkül nyerték el az oroszok munkát. Itt is alapjában fúrhatja meg az egész beruházást a bizottság.

Ez a két vizsgálat még előkészítési fázisban van, és nem tudni, hogy egyáltalán lesz-e belőlük hivatalos eljárás Magyarország ellen. Mindkét ügyben még csak azt vizsgálják, hogy legyen-e hivatalos vizsgálat.

Nagy kérdés, hogy mennyire erősek a politikai aggályok a bizottságban az ellen, hogy Pakson az oroszok építkezhetnek. Amennyiben a bizottság politikailag motivált döntést hozott a fűtőelemügyben is, akkor újabb buktatók jöhetnek.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 936
18 421
113
Nem tudjuk mi az igazi ezekben a hírekben, pro és kontra.
Viszont ha az EU komolyan megfúrja ezt az egész dolgot, akkor Orbán Viktor a legnagyobb sakkjátékos a sakktáblán.
Ugyanis neki már a Putyin látogatáskor is tudnia kellet mi lesz az EU reakció.
Vagyis, megetette Putyint, a fennmaradó gázszállítás költségmentes biztosítása részünkre, cserébe az atomberuházásért, amiből úgysem lesz semmi, amit Viktor akkor már tudott.
Nem mi mondjuk le, az EU vétózza meg, tehát a felelősség az EU-t illeti.
Ugyanakkor mi nem adósítjuk el magunkat vagy 60 évre és nem köteleződünk el az Oroszok irányába.
Viszont szerződéssel bebiztosítottuk évekre a kedvező gázszállítást magunknak.
Persze, a szerződés betartva ér valamit. :)
Na várjuk a folytatást. :)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
Honvéd, ez túl szép, hogy igaz legyen. És gondolom a kommunikációs káosz is meg van rendezve, ugye?
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 020
113
Nem tudjuk mi az igazi ezekben a hírekben, pro és kontra.
Viszont ha az EU komolyan megfúrja ezt az egész dolgot, akkor Orbán Viktor a legnagyobb sakkjátékos a sakktáblán.
Ugyanis neki már a Putyin látogatáskor is tudnia kellet mi lesz az EU reakció.
Vagyis, megetette Putyint, a fennmaradó gázszállítás költségmentes biztosítása részünkre, cserébe az atomberuházásért, amiből úgysem lesz semmi, amit Viktor akkor már tudott.
Nem mi mondjuk le, az EU vétózza meg, tehát a felelősség az EU-t illeti.
Ugyanakkor mi nem adósítjuk el magunkat vagy 60 évre és nem köteleződünk el az Oroszok irányába.
Viszont szerződéssel bebiztosítottuk évekre a kedvező gázszállítást magunknak.
Persze, a szerződés betartva ér valamit. :)
Na várjuk a folytatást. :)

Nem hiszem... Most itt veri mindenki a nyálát, hogy:
1. Fúj atom.
2. Fúj oroszok.
Aztán majd miután az egész meghiúsult:
1. Fúj elektromos díj emelés.

Ebből nem lehet jók kijönni. :)
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
<blockquote rel="hiryu">legalább két hete kering a pletyka, hogy a paksi beruházásból lehet, hogy semmi sem lesz, és az EU-ra lehet majd fogni a hatalmas beruházás bukását.

A Déli Áramlat esetében is hasonló történhetett: a hatalmas gázvezeték építését Vlagyimir Putyin orosz elnök az Európai Bizottság tiltakozása miatt mondta le hivatalosan, de a legtöbb elemzés szerint az orosz állam anyagi gondjai miatt hátrálhattak ki a vállalkozásból.

közben egész Európa szembe került az Ukrajnában háborút pénzelő, országrészeket annektáló Oroszországgal.

Lengyelorszagon kivul szinte mar mindenki szankcio ellenes. Max nem mernek nyiltan nemet mondani az USA-nak.

Hát köszönhető a mi kis patkány hazaárulóinknak, akik közül nem egy kijelentette, hogy személyesen megy el Brüsszelbe feljelenteni a paksi beruházás miatt a kormányt. Gratulálok, ezek ők, ilyenek a balliberális oldalon. De amikor a mondjuk a Gépkar Kft. és Gyurcsány szóbeli tanácsadói szerződésére kellett kifizetni a tízmilliókat, az rendben volt. Tükörbe tudtok még nézni, ott baloldalon ?

A Déli Áramlatot nem az oroszok miatt törölték, hanem mert az amerikaiak vagy megfenyegették vagy lefizették a bolgárokat a saját haszonszerzésük, hatalmi pozíciójuk erősítése végett ...

Már a spanyolok és az olaszok is csatlakoztak a szankcióellenesek táborához és nagyon remélem ez egyre inkább bővülni fog. A lengyelek meg csinálnak amit akarnak, az ő dolguk. Bár ha emlékeim nem csalnak, ők is kijátsszák a szankciókat kerülő úton ..
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 031
26 576
113
Nem hiszem... Most itt veri mindenki a nyálát, hogy:
1. Fúj atom.
2. Fúj oroszok.
Aztán majd miután az egész meghiúsult:
1. Fúj elektromos díj emelés.

Ebből nem lehet jók kijönni. :)

Az a baj, hogy a fideszes korrupció iszonyú mértéke miatt ez a beruházás már nem az olcsó atomenergiáról szól, hanem a gyorsan ellopható százmilliárdokról. Az egyetlen reális útja az új atomerőmű építésének Magyarországon, az a magánerős beruházás, ahol a befektető a saját tőkéjéből, saját magának épít új erőművet magyar földön, a magyar energetikai rendszerbe. Csak így lehet kiiktatni a mohó politikusi kezeket, akik évtizedekre eladósítanák az országot a saját gyors meggazdagodásuk miatt. Paks lényegében a FIDESZ vezérkarának nyugdíjalapja jelenleg.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
Blogen, mielőtt ilyeneket leírsz, előbb olvasd el lègyszí az atomenergiáról szóló 1996. èvi CXVI. törvènyt...
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 107
1 990
113
Nem tudjuk mi az igazi ezekben a hírekben, pro és kontra.
Viszont ha az EU komolyan megfúrja ezt az egész dolgot, akkor Orbán Viktor a legnagyobb sakkjátékos a sakktáblán.
Ugyanis neki már a Putyin látogatáskor is tudnia kellet mi lesz az EU reakció.
Vagyis, megetette Putyint, a fennmaradó gázszállítás költségmentes biztosítása részünkre, cserébe az atomberuházásért, amiből úgysem lesz semmi, amit Viktor akkor már tudott.
Nem mi mondjuk le, az EU vétózza meg, tehát a felelősség az EU-t illeti.
Ugyanakkor mi nem adósítjuk el magunkat vagy 60 évre és nem köteleződünk el az Oroszok irányába.
Viszont szerződéssel bebiztosítottuk évekre a kedvező gázszállítást magunknak.
Persze, a szerződés betartva ér valamit. :)
Na várjuk a folytatást. :)

Azért Putyin nem az amatőr magyar NB I.-ben játszik, hanem a BL-ben. Egy mondatot kell betenni a megállapodásba:
A gázszerződés csak akkor él, ha lesz orosz reaktor Pesten.