A német gazdasági minisztérium mielőbb be akarja fejezni az Északi Áramlat 2-t
Fotó: Michal Jarmoluk, Pixabay
A német gazdasági minisztérium kijelentette, hogy az európai gáztermelés rohamosan csökken, és felszólított az Oroszországból érkező szállítások növelésére. A minisztérium felvázolta a "felfüggesztett" Északi Áramlat-2 gázvezeték elindításának biztosításához szükséges fő feladatot. A vezeték megduplázná a Balti-tengeren keresztül Németország földgázellátását.
Angela Merkel kancellár biztosította, hogy az ország hatóságai az amerikai szankciókra való tekintet nélkül támogatni fogják a projektet.
Tavaly az Európai Unió 326 milliárd köbméter gázt importált, és ennek csaknem a fele orosz volt. A második helyen Norvégia állt, amely Európa szükségletének mindössze negyedét fedezte.
2021-ben a készletek ismét rekordokat döntenek: a hideg tél miatt áprilisra szinte kiürülnek a földalatti gáztárolók. Az ügynökség szerint hosszú sor állt az orosz gázért. Az első negyedévben a Gazprom 52,7 milliárd köbmétert szállított az EU-ba, ami 30%-kal több, mint egy évvel korábban.
Németország egyharmadával, 15,54 milliárdra, Lengyelország 18,5%-kal, 2,45 milliárdra növelte a vásárlásokat. Finnország 67%-kal többet exportált, mint 2020 első negyedévében, Románia - 90%, Bulgária - 52%, Görögország - 23%.
Emellett az áprilisi hideg betörés miatt az európai UGS-létesítmények visszatértek a kivonási üzemmódba - közölte az orosz vállalat. A tárolókapacitás például Hollandiában 18%-ra, Ausztriában pedig 22%-ra csökkent. Az európai átlag 5,8%-kal kevesebb a szokásosnál. És egyre kevesebb idő áll rendelkezésre.
Európa legnagyobb gázproblémája a növekvő kereslet mellett csökkenő hazai termelés. A kontinens legnagyobb gázmezőjén, a hollandiai Groningenben (a tizedik legnagyobb a világon) 2014 óta csökken a termelés. Úgy volt, hogy 2030-ra bezárják. Azonban 2019-ben Amszterdam bejelentette: hogy már 2022-ben teljesen leállítják.
Norvégiában is hanyatlásnak indultak a dolgok. 2019-ben a termelés hat százalékkal, 2020-ban pedig további három százalékkal csökkent. És még nincsenek új mezők a kilátásban . Ez komoly problémákat rejt magában - figyelmeztet a Norvég Kőolajipari Igazgatóság.
"A feltárást nagy ütemben kell folytatni, különösen ott, ahol az infrastruktúra élettartama korlátozott. Új mezők nélkül az olaj- és gáztermelés összeomlik" - mondta a szabályozó hatóság.
Az Európai Bizottság szénhidrogénpiacokról szóló negyedéves jelentése szerint az EU-ban a földgáztermelés jelentősen, 22,8%-al csökkent. 2019-ben 70 milliárd köbméter, 2020-ban 54 milliárd köbméter volt. Mivel nincs európai szállító, amelyre támaszkodhatna, Németországnak az elkövetkező években sokkal több gázra lesz szüksége Oroszországból.
Ráadásul a németek lemondanak a szén- és atomerőművekről. . Ezt a német gazdasági és energiaügyi miniszter, Peter Altmaier fejtette ki. Emlékeztetett arra, hogy Németország 40 éve kap földgázt a Szovjetunióból, majd Oroszországból - és ezalatt az évek alatt a szállítások "soha nem voltak politikai fegyverek a Kelet és a Nyugat közötti kapcsolatokban".
Michael Kretschmer, Szászország miniszterelnöke szintén az Oroszországból érkező további, "rendkívül megbízható" szállítások fontosságáról beszélt. Szerinte az Északi Áramlat 2, amely egy lépésre van a befejezéstől, megoldhatja ezt a problémát, és a lehető leghamarabb el kell indítani.
Amint arról a Strana beszámolt, Oroszország idén nyáron befejezi az Északi Áramlat-2 építését. Már két hajó fekteti le az Északi Áramlat-2 csöveit dán vizeken, ezt addig egy hajó végezte.