[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 986
113
Utoljára válaszolok neked.Fullhülye propagandadumán kivül semmit nem tudsz irni.Fogalmad nincs a harcászatrol.Ha te vezetnéd a magyar csapatokat,vágóhidra küldenéd őket.Gőzöd nincs geopolitikárol,csak mucsajröcsögei okoskodás és kritikátla propagandaszajkózást csinálsz.Hogy Zrinyi Miklóst,a költőt és hadvezért idézzem
-Mit csinálnak ott ifjaink?Innya!Nagy hangal lódingot cifráznak.Dehogy könyvet vennének kezükbe,fejüket tudományra adnák,a Haza és maguk jobbitására.....arra nem hajlik fejük
Bohóc.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 479
113
Nem éltem románban,elsőnek 2004ben jártam ott.Utak borzalmasak,szegénység,romok mindenhol.Tavaly jártam ott utoljára.Hatalmas fejlődés.Nem mindenhol és nem mindenkinek.De átlagosan véve nem élnek nálunk rosszabbul.Feleségem konkrétan bosszankodot,hogy sokkal jobb minőségű áruk vannak a boltokban mint nálunk-olcsóbban.Ez van.
Most már tényleg legyen elég a folyamatos topikrombolásból. Lassan minden topikot összekensz magaddal, bárhova írsz, abból előbb utóbb belpol lesz. Csak fikázni tudsz, bármit ami magyar vonatkozású vagy viszonyítású, bármilyen témát kihozol belpolra a végén, miközben az egyetlen szakmai tevékenységed a fórumon a fikázáson kívül, a kötekedés.
Soha nem jutott eszedbe, hogy mennyire szánalmasnak tartanak azok, akik valós tapasztalatokkal rendelkeznek arról, amit te csak idehaluzol?
Tudja mindenki, hogy gyűlölöd a Zorbánt, leginkább onnan, hogy bármit írsz, azt ezen keresztül torzítod ide, az ehhez görbített, igazságként előadott vélelmeiddel fárasztasz mindenkit. Mások is gyűlölik hidd el, lehet jobban is, mint te, mégis szorult beléjük annyi intelligencia, tisztelik annyira a többieket, hogy ezt nem csinálják.

Ha van valós infód a román fegyverbeszerzésről, akkor nosza, ha nincs, akkor olvasgass bátran.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 885
113
Utoljára válaszolok neked.Fullhülye propagandadumán kivül semmit nem tudsz irni.Fogalmad nincs a harcászatrol.Ha te vezetnéd a magyar csapatokat,vágóhidra küldenéd őket.Gőzöd nincs geopolitikárol,csak mucsajröcsögei okoskodás és kritikátla propagandaszajkózást csinálsz.Hogy Zrinyi Miklóst,a költőt és hadvezért idézzem
-Mit csinálnak ott ifjaink?Innya!Nagy hangal lódingot cifráznak.Dehogy könyvet vennének kezükbe,fejüket tudományra adnák,a Haza és maguk jobbitására.....arra nem hajlik fejük

Szerinted közben miért szoktunk dudival agyérgörcsöt kapni tőled harcászati témában??
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Nem éltem románban,elsőnek 2004ben jártam ott.Utak borzalmasak,szegénység,romok mindenhol.Tavaly jártam ott utoljára.Hatalmas fejlődés.Nem mindenhol és nem mindenkinek.De átlagosan véve nem élnek nálunk rosszabbul.Feleségem konkrétan bosszankodot,hogy sokkal jobb minőségű áruk vannak a boltokban mint nálunk-olcsóbban.Ez van.

Na én meg az életem nagy részét Erdélyben töltöm, a másik részét meg Magyarországon. Szóval elég jó viszonyítási alapom van.
Azt kár tagadni, hogy hatalmas fejlődésen ment keresztül Románia (vagy legalábbis Erdély, a Kárpátokon rég jártam már) az utóbbi 10-15 évben. Viszont az is igaz, hogy ez a gyors fejlődés azért volt, mert iszonyatosan el is volt maradva a nyugatabbra lévő országoktól.
Ugyanakkor még mindig jelentős lemaradásban van Magyarországgal szemben. Ez leginkább infrastrukturális lemaradást jelent. Pl. Romániában még csak az utóbbi pár évben kezdték el bevezetni a falvakba a közművesítést, pár évvel ezelőttig falvakon szinte egyáltalán nem volt vezetékes víz, csatornahálózat meg még úgysem. Magyarországon tudtommal ez már döntően rég megoldott probléma.
A lakosság vagyoni helyzete bár átlagosan még mindig elmarad Magyarországtól, de szintén sokat fejlődött, elsősorban az EU-s csatlakozás után nyugatra ment melósoknak köszönhetően.
Hivatalos statisztikák szerint 3 millióan vannak külföldön, de ez jóval nagyobb szerintem, hisz jelenleg kb. 4,8 millió ember dolgozik az országban, valamiből a többiek is meg kell éljenek.
 

kiskrumpli

Well-Known Member
2017. szeptember 29.
628
2 644
93
Na én meg az életem nagy részét Erdélyben töltöm, a másik részét meg Magyarországon. Szóval elég jó viszonyítási alapom van.
Azt kár tagadni, hogy hatalmas fejlődésen ment keresztül Románia (vagy legalábbis Erdély, a Kárpátokon rég jártam már) az utóbbi 10-15 évben. Viszont az is igaz, hogy ez a gyors fejlődés azért volt, mert iszonyatosan el is volt maradva a nyugatabbra lévő országoktól.
Ugyanakkor még mindig jelentős lemaradásban van Magyarországgal szemben. Ez leginkább infrastrukturális lemaradást jelent. Pl. Romániában még csak az utóbbi pár évben kezdték el bevezetni a falvakba a közművesítést, pár évvel ezelőttig falvakon szinte egyáltalán nem volt vezetékes víz, csatornahálózat meg még úgysem. Magyarországon tudtommal ez már döntően rég megoldott probléma.
A lakosság vagyoni helyzete bár átlagosan még mindig elmarad Magyarországtól, de szintén sokat fejlődött, elsősorban az EU-s csatlakozás után nyugatra ment melósoknak köszönhetően.
Hivatalos statisztikák szerint 3 millióan vannak külföldön, de ez jóval nagyobb szerintem, hisz jelenleg kb. 4,8 millió ember dolgozik az országban, valamiből a többiek is meg kell éljenek.
4,8 millió??? Nálunk dolgoznak kb. ennyien, egy elvileg fele akkora népességű országban, az nagyon durva szám ha igaz.

Friss hírek a bezzegromán gazdaság állapotáról (a cím mondjuk túlzás):
https://www.portfolio.hu/gazdasag/o...nia-magyarorszag-padlogazzal-eloz.312893.html
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti and Nemerson

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
"Az elkerülhetetlen lassulás már 2018-ban elkezdett kibontakozni, hiszen a piaci konszenzus szerint a 7% körüli GDP-bővülési ütem 4%-ra körülire fékezhetett, a Societe Generale elemzése pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy idén 3,5%-ra, de egyes elemzők szerint akár 3% alá lassulhat a dinamika, összhangban a gyorsan romló költségvetési helyzettel."

Ez alapján kiváncsi leszek mi lesz a beszerzésekkel...Csak egy gyors összefoglaló arról amiről én tudok:
https://www.armyrecognition.com/dec...e_lots_of_defense_equipment_in_the_2020s.html

Elivleg idén repülőgépeket, páncélozott szállító járműveket, valamint helikopterkeet vettek volna. 227 Primaha V szeződés értéke 895 millió euró.
Itt van amit terveztek költeni a haditengerészetre:
https://www.roec.biz/project/romanias-naval-ambitions-an-analysis-of-current-acquisition-programs/
4új korvett 1,6 milliárd euró, 3 tengó, 2 meglévő type 22 fregatt modernizálás amit még a brittektől vettek használtan, anti ship missile system (200 millió euró) valmint a meglévő Tarantul class modernizáció. Tengókat ráadásul maguknak akarják építeni, lehetőleg a korvetteket is szóval a gyártásba is kell beruházás.
Már most panaszkodnak hogy szükség lenne még szállító hajókra, helikopterekre, aknászhajókra, valamint tengeraláttjáró mentőkre.
Erre jön még a 7 db Patriot 3,9 milliárd dollár és állítólag novemberben rendeltek még 3-at azt nem tudni mennyiért.
https://warsawinstitute.org/romania-buy-patriot-missile-systems-usa/

HIMARS 1,25 milliárd dollár, valamint náluk is kell kezdeni valamit az elavult szárazföldi logiszikai járművekkel úgy tudom IVECO-tól rendeltek tavaj 173 db járművet.

Ha ezt az ember mind összeadja bőven 10-15 milliár dodó alsó hangon de lehet van annak a vége 20 is.
És ebbe még nincs benne a TR85 utódja. Helyi gyártásban akarnak beretta ARX 160-at azzal váltanák az AK-t. Hát nemtudom mi lesz ebből Csőd ha nem vigyáznak...
Bár azt mindják az államadósságuk alacsony 40% alatt van de azért annyira nem lehetnek hülyék hogy hitelből fegyverkezzenek.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
4,8 millió??? Nálunk dolgoznak kb. ennyien, egy elvileg fele akkora népességű országban, az nagyon durva szám ha igaz.

Friss hírek a bezzegromán gazdaság állapotáról (a cím mondjuk túlzás):
https://www.portfolio.hu/gazdasag/o...nia-magyarorszag-padlogazzal-eloz.312893.html

4,949 millió egész pontosan, régebbi adatokra emlékeztem a 4,8 milliónál.
De ez még mindig katasztrofális, hisz mint írtad, a fele akkora Magyarországon 4,45 millió ember dolgozik.
https://hu.tradingeconomics.com/romania/employed-persons
De persze azok sem igazak, hogy Romániában elfogy az út (gondolom Zsolti túlzott ezzel), viszont tény, hogy az utak sokkal rosszabbak. Még a fő utak állapota is gyakran katasztrofális.
 

hana

Well-Known Member
2014. június 4.
124
302
63
De persze azok sem igazak, hogy Romániában elfogy az út (gondolom Zsolti túlzott ezzel), viszont tény, hogy az utak sokkal rosszabbak.
Igaz, nem az út fogy el, hanem az aszfalt róla. Konkrét élményem, hogy a másodrendű főúton közlekedve a hegytető felé közeledve megszűnt a burkolat és murván mentünk tovább 20km-t, hegyről lefele egyszercsak újra aszfalt.
A vasút Erdélyben még rosszabb állapotban van.
Autópályával lassan össze lesz kötve Dél-Erdély és a főváros. (Na nem Bukarest, Budapest!) A minőségét most ne firtassuk. A közlekedési morál katasztrófa, életveszély a köbön, szemetet is szedhetnének néha.
Szóval van fejlődés, de hogy lehagytak volna, az max álom kategória nekik, kizárólag DK-fanoknak tény.
Amikor hír volt, hogy rendeltünk leókat, azzal nyugtatták magukat, hogy az útjaik/hídjaik úgysem bírják el őket.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 479
113
4,949 millió egész pontosan, régebbi adatokra emlékeztem a 4,8 milliónál.
De ez még mindig katasztrofális, hisz mint írtad, a fele akkora Magyarországon 4,45 millió ember dolgozik.
https://hu.tradingeconomics.com/romania/employed-persons
De persze azok sem igazak, hogy Romániában elfogy az út (gondolom Zsolti túlzott ezzel), viszont tény, hogy az utak sokkal rosszabbak. Még a fő utak állapota is gyakran katasztrofális.
Ez itt konkrétan a 17D jelű főút. Volt hozzá szerencsém pár éve.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 174
8 012
113
Már bocs hogy beleszólok, de te sem támasztod alá a kijelentésedet. Ezt így véleménynek kezeljük, amivel nincs is gond, de te minek követelsz többet mástól?
Nem én beszéltem EU-s %-ról. A többire meg ott a gúgli, meg az OLAF jelentések.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 174
8 012
113
Szóval van fejlődés, de hogy lehagytak volna, az max álom kategória nekik, kizárólag DK-fanoknak tény.
Amikor hír volt, hogy rendeltünk leókat, azzal nyugtatták magukat, hogy az útjaik/hídjaik úgysem bírják el őket.
Azért a GDP-jük a miénknek több, mint másfélszerese, miközben 10 éve még kevesebb volt. Azt, hogy közben a nagy fejlődésben a költségvetést elcseszték, nevezzük védelmi szempontból szerencsé(nk)nek.
Az pedig mindig veszélyes, ha az ellenfeled/ellenséged lenézed. (A GDP-jük 3-3,5%-kal fog nőni, ami azért csak a 7%-hoz képest rossz.)
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Igaz, nem az út fogy el, hanem az aszfalt róla. Konkrét élményem, hogy a másodrendű főúton közlekedve a hegytető felé közeledve megszűnt a burkolat és murván mentünk tovább 20km-t, hegyről lefele egyszercsak újra aszfalt.
A vasút Erdélyben még rosszabb állapotban van.
Autópályával lassan össze lesz kötve Dél-Erdély és a főváros. (Na nem Bukarest, Budapest!) A minőségét most ne firtassuk. A közlekedési morál katasztrófa, életveszély a köbön, szemetet is szedhetnének néha.
Szóval van fejlődés, de hogy lehagytak volna, az max álom kategória nekik, kizárólag DK-fanoknak tény.
Amikor hír volt, hogy rendeltünk leókat, azzal nyugtatták magukat, hogy az útjaik/hídjaik úgysem bírják el őket.

Hát a vasút szintén durva. Az átlagos sebessége a vonatoknak nagyon lassú Magyarországhoz képest is. Jah és feltalálták az időutazást: egy év alatt 6 évet késtek a vonatok.
http://www.erinto.ro/fooldal/hihete...ev-alatt-hat-evet-kestek-a-vonatok-romaniaban
Az autópályák is megérne egy misét. A Bechtel 10 év alatt kellett volna építsen 415 km autópályát 2 milliárd euróért, errefel ők 52 km autópályát 1,5 milliárd euróért építettek, majd elhagyták az országot. Persze a híres korrupcióellenes ügyészség senkit nem tartóztatott le emiatt. Csak nem azért, mert amerikai cég a Bechtel?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 425
113
Azért a GDP-jük a miénknek több, mint másfélszerese, miközben 10 éve még kevesebb volt. Azt, hogy közben a nagy fejlődésben a költségvetést elcseszték, nevezzük védelmi szempontból szerencsé(nk)nek.
Az pedig mindig veszélyes, ha az ellenfeled/ellenséged lenézed. (A GDP-jük 3-3,5%-kal fog nőni, ami azért csak a 7%-hoz képest rossz.)

Az egy főre jutó GDP is a másfélszerese, csak épp a mi javunkra.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Azért a GDP-jük a miénknek több, mint másfélszerese, miközben 10 éve még kevesebb volt. Azt, hogy közben a nagy fejlődésben a költségvetést elcseszték, nevezzük védelmi szempontból szerencsé(nk)nek.
Az pedig mindig veszélyes, ha az ellenfeled/ellenséged lenézed. (A GDP-jük 3-3,5%-kal fog nőni, ami azért csak a 7%-hoz képest rossz.)

A GDP másfélszerese, a lakosság meg 2 szerese. Innen már a te dolgod, hogy kiszámold, hogy kinél nagyobb a GDP/fő.
 
  • Tetszik
Reactions: Laci1970

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 986
113
4,949 millió egész pontosan, régebbi adatokra emlékeztem a 4,8 milliónál.
De ez még mindig katasztrofális, hisz mint írtad, a fele akkora Magyarországon 4,45 millió ember dolgozik.
https://hu.tradingeconomics.com/romania/employed-persons
De persze azok sem igazak, hogy Romániában elfogy az út (gondolom Zsolti túlzott ezzel), viszont tény, hogy az utak sokkal rosszabbak. Még a fő utak állapota is gyakran katasztrofális.
Természetesen túloztam. A lényege azért átment elég sok embernek remélem, hogy mi a tökömről vitáztam vele...
A románok fegyverkezéséről úgy kb. két éve mondtam itt is, hogy ha a nagy terveiket amiket leírtak végigviszik, megpadlóztatják a saját gazdaságukat, és jegyre lesz a hús, de lehet még a kenyér is.

Ezt tartom továbbra is.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 986
113
Azért a GDP-jük a miénknek több, mint másfélszerese, miközben 10 éve még kevesebb volt. Azt, hogy közben a nagy fejlődésben a költségvetést elcseszték, nevezzük védelmi szempontból szerencsé(nk)nek.
Az pedig mindig veszélyes, ha az ellenfeled/ellenséged lenézed. (A GDP-jük 3-3,5%-kal fog nőni, ami azért csak a 7%-hoz képest rossz.)
Természetesen az első felével egyet értek, aki lenézi a potenciális ellenfeleit/ellenségeit az veszélyes dolgot tesz. Nem is szabad ilyet csinálni.

De aki azért jár ide, hogy miközben a térség legerősebb légiereje évtizedekig a miénk volt, és jelenleg is esélyesen a legjobbak közt fog maradni, épp olyan beszerzési hullámban vagyunk(és mi ki is fogjuk tudni fizetni azt amit bejelentettünk szemben mondjuk pont a románok álmaival) hogy ne rikácsoljon olyan nyilvánvaló hülyeségeket, hogy még az önvédelemre sem lennénk képesek senki, illetve ha mégis ezt teszi valaki, az micsoda, mi lehet a szerepe??!

Te minek neveznéd azt, aki szerint itt minden szar, bezzegrománia az meg "húdefaszahúdejó"?

Korrekt elfogulatlan építő kritikával és jobbító szándékkal az adott ember itt még témához nem szólt hozzá, csak ex katedra kijelentések vannak részéről, hogy pl. szar meg silány minden honvéd doktori, egy köztiszteletben álló helikopterbázis parancsnokot, elismert tábornokot és a végén már az ex vezérkari főnök, jelenleg honvédelmi minisztert is kutyázta, csak hogy azért tisztázzuk a dolgokat, hogy mi vezetett nálam oda hogy leírtam rá azt hogy egy antimagyar bohócnak tartom...

Lenézni nem szabad az ellenfeleket, de az hogy a saját képességeinket, saját magunkat nézzük le, na az még rosszabb. Öli a morált, kisebbségi komplexust, és tehetetlenséget szülhet a sorainkban, ezért is állnak rá néha idegen szolgálatok arra hogy ezt megpróbálják az adott célközönségben terjeszteni, és uralkodó életérzéssé tenni.