Úgy rendben is lenne a méret, csak eddig tandem-rotorról volt szó ...Nem biztos...
Egy Kaman K-Max szerű kialakítással egy centit se nőne a hosszméret
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Úgy rendben is lenne a méret, csak eddig tandem-rotorról volt szó ...Nem biztos...
Egy Kaman K-Max szerű kialakítással egy centit se nőne a hosszméret
A drónról az jut eszembe, hogy milyen érdekes lenne egy ilyen elrendezésű harci helikopter. A törzse közepénél lenne két komolyabb méretű szárnycsonk, rajta sok rakéta, bomba, pisztoly, puska, golyószóró, petárda...Hát a korai 4 lapátos rotoros CH47Fröl nem találtam semmit a neten.
Viszont találtam egy ilyen kialakitású dront
![]()
Meg egy könnyű? heli tervezetet
![]()
Vietnámban az amik kipróbálták a CH46 és 47 felfegyverzett változatait,de nem váltak be.Túl nagy célpontoknak bizonyultak,és nem elég mozgékonynak.A drónról az jut eszembe, hogy milyen érdekes lenne egy ilyen elrendezésű harci helikopter. A törzse közepénél lenne két komolyabb méretű szárnycsonk, rajta sok rakéta, bomba, pisztoly, puska, golyószóró, petárda...
Hülyeséget félretéve, komoly harci helikoptert is ki lehetne egy ilyen elrendezésből hozni.
Szerintem ez is tandem, csak ebben az esetben a kereszt tengelyen egymás van a két rotor.Úgy rendben is lenne a méret, csak eddig tandem-rotorról volt szó ...
Ennek megvan a saját elnevezése.Szerintem ez is tandem, csak ebben az esetben a kereszt tengelyen egymás van a két rotor.
A fizika ebben az esetben is u.az mint amikor a két rotor a hossztengelyen van ...a két lapát egynással szemben forog és így kioltják egymás nyomatékát.
Megjegyem, a Chinook - sőt, talán még a Belvedere - rotorjai is átfedésben vannak egymással.Ennek megvan a saját elnevezése.
Átfedéses elrendezésnek hívják. A tandem a Chinook/Sea Knight és a Jak-24, a kereszrotoros pedig a Mi-12, vagy akár a Vintokril.
Persze, meg ott még volt a Sea Knight őse a Piasecki H-21 is. Azt se felejtsük el.Azért a Bristol Belvedere-t se felejtsük el!
Itt most nem arról van szó, hogy mit hogyan értelmezünk, Természetes, hogy minden, ami nem hagyományos elrendezésű, azaz két forgószárnyas, ott a forgásirány ellentétes, a forgatónyomatékok kioltása miatt. Tehát ez nem lehet külön szempont.
Egész egyszerűen már nem kell külön feltaláni a melegvizet, mivel a magyar repülős szaknyelv évtizedek óta rendelkezik a szabatos megnevezéssel.
A Kaman-féle elrendezés az átfedéses, a Chinook és társai a tandem forgószárnyas (és igen ezek lapátjai is átfedik egymást), míg a kereszt elrendezésnél nincs átfedés.
Ez utóbbi okozhat kellemtelenséget is az örvénygyűrű, különösen az aszimmetrikus örvénygyűrű esetén.
A Kaman helikopterek forgószárnyainak egyetlen lényeges tulajdonsága, hogy a síkok metszik egymást, míg a tandem gépeknél a síkok nem metszik egymást, csak felülről nézve átfedésben vannak. De a megnevezés az elsődleges tulajdonságra vontakozik, vagyis az egymáshoz képesti elrendezésre.
Nagyon halkan becsúsztatnék a beszélgetésbe 2 képet, ami viszont tényleg a jövő:
![]()
![]()
Te szerintem fordítva látod a lényeget. Nem rosszul, csak fordítva. Nálam a faroktartó gerenda egy szükséges rossz. Nézd meg a Mi-26-ost. A hagyományos elrendezésű gépek között arányaiban ott a legrövidebb ez a szerkezeti elem, mivel a használat, illetve kapacitás szempontjából nettó veszteség, járulékos tömeg ésekkora méretnél itt oda tudtak figyelni a tervezők.Tőlem annak hívod a többrotoros gépeket aminek akarod...nálam a fizikai elv a lényeg.
Visszatérve az alap kérdéshez. A K-MAX a példa arra hogy lehet olyan kisebb méretű helikoptert építeni amely KETTŐ rotorral rendelkezik, és nem kellett emiatt a törzset túlzottan hosszúra méretezni.
Mikor ezek átfedésben vannak, akkor földhöz veri magát, nem?Ezek is átfedésben vannak.
- Őszintén szólva fogalmam sincs mire akarsz kilyukadni ezzel a fejtegetéseddel...A Kaman-féle átfedéses megoldás pedig - az én olvasatomban - a dupla forgószárnyas megoldások legrosszabika. Itt sincs faroklégcsavar, de súlyponti okokból itt se lehet sokkal hoszabb a törzs, mint a hagyományos elrendezésénél, ráaádul a ferde forgószány sík miatt az emelő erővektor is ferde, felesleges vízszintes komponens képződik.