Boxer (GTK/MRAV/MIV/CRV/...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 834
113
De ha egyszer ejtőernyős dd volt,akkor is ejtőernyősők,ha tengelyen zötyögve mentek is a harcba.
És mikor hogy.Volt bizony,hogy az ejtóernyós dd alkotta az elsó lépcsót.Volt,hogy nem.

Ha az eje dd úgy harcol mint a lövészek akkor nem leheh rájuk ejtőernyősként hivatkozni,mert le lettek degradálva sima lövésszé.Ha nem ejtőernyős harcmodort alkalmaznak az ejtőernyősök hanem gyalogságit akkor ők ott nem ejtőernyősök hanem sima gyalogság.

Amikor a gyalogság ment elöl akkor harcfelderítőkent mentek elöl.Azok meg nem harcolnak!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 834
113
Nem kötözködve, de amennyire jól emlékszem Saron elsővonalas hk -kal törte át az ellen vonalát és garázdálkodott a hátukban. Tényleg régen olvastam már- remélem jól emlékszem.

Mindazonáltal értem a mennyiségre vonatkozó érveidet. Szerintem annyit mondhatok a katonák nevében is, hogy szívesen lennének akár kétszer akkora vagy még nagyobb modern honvédség tagjai, de sajnos ennek nem sok realitása van. Amikor erről írnak, akkor nem éri meg az indulat Feléjük - jelentős részben nem Ők tehetnek róla.

Apróság, hogy vajdázni sem éri meg. Sajnos az ország lehetőségei jelenleg ennyit engednek. A modern technika - annak minden vonzatával (új technika, kiképzés, harcászkodás, logisztika stb. stb.) ennek megtanulása és gyakorlása egy gyönyörűszép hatalmas majd egy évtizedig tartó folyamat lesz (most nem arról beszélek, hogy egy Leo 2 -vel tudsz-e Y -onozni a parkolóban) és e mellett valami értelmezhető tartalékosrendszer felállásával (ugye ez a folyamat is kvázi nulláról indult).

Később lesz-e pénz, akarat meg lehetőség a mennyiségi aspektust is megnyomni? Ezt (legalább) évtizedes távlatra senki nem mondja meg felelősséggel most. Az, hogy elégtelen vagy kevés a hadsereg? Don-kanyarhoz, a "nagyokhoz" (USA, ruszkik ilyesmi) persze nem - ilyenbe nem állunk bele. A "pirézek" ellen? Talán igen ... Ugyanakkor elmondható, hogy egy galaxisnyi távolság lesz a mostani meg az évtized múlva levő eszköpark között mint minőségben, de mennyiségben is ...

De jól emlékszel,ő beszél össze-vissza.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 780
30 560
113
Nem kötözködve, de amennyire jól emlékszem Saron elsővonalas hk -kal törte át az ellen vonalát és garázdálkodott a hátukban.
Speciel az ejtóernyóseit dobta át hidfót foglalni a csatornán,és azok fedezete alatt keltek át a hk-ik,2nap múlva.Utána viszont megerősitett hk század hcsop-okkal portyázott.Szóval mikor hogy.De többnyire a hk-k vitték a primet,és az eitóernyósök biztositottak,gyalogságként.Részletesen igy fejből én sem tudom.Mig kitört a csatornához,több hk csatát is vivott,de volt gyalogsági harc is.De neki 6zl hk-ja volt,meg egy szinte hk háborúra termett hadszintere.És igazábol az elfelejtett nevű kollégájának nagyon sokat köszönhetett,aki nagyon kemény harcokban lekötötte az egyiptomiakat,hogy neki legyen lehetősége átkelni a csatornán.
Amikor erről írnak, akkor nem éri meg az indulat
Nem hibáztatom azért a katonákat,hogy mekkora a hadsereg.Még azért sem,hogy mire készitik fel.De abban már nem büntelenek,hogy milyen a sereg.Az okát meg talán kedvenc Perjés idézetem elég jol magyarázza.Legalábbis szerintem.
Az, hog elégtelen vagy kevés a hadsereg? Don-kanyarhoz, a "nagyokhoz" (USA, ruszkik ilyesmi) persze nem - ilyenbe nem állunk bele. A "pirézek" ellen? Talán igen ...
A vajdát inkább hagyjuk,mert Mack türelme is véges.
Nem tudjuk,hogy milyen is lesz a sereg.Pont.Én nem láttam semmilyen fix hadrend tervezetet.Csak a már ismert beszerzésekböl következtetünk.Ha látnánk a hadrendet,a felszereléslistát,akkor tudnánk abbol megitélni,hogy mire lesz jó a sereg.Ami biztosnak látszik,hogy semmiféle hk hadműveleti harcászatra alkalmas erő nem lesz.Tatai "nehéz" dd csak egy gépesitett dd lesz.És még arrol se tudjuk,hogy 2 vagy 3 g.zl lesz e hozzá?Ami biztos,hogy ekkora,és ilyen jellegű sereggel a klasszikus páncélos harcászatot úgy el kell felejteni,ahogy van.Nincs mivel.Legalábbis a hirdetett önálló honvédelmi szerepkörben.
Mert valahol akárhol,beillesztve egy nagyobb sereg struktúrájába,már alkalmas lesz a klasszikus gépesitett gyalogsági feladatok ellátására.(szerintem erre is készül.NATO felajánlásra,és nem "pirézek",meg akárkik elleni honvédelemre)
 
  • Tetszik
Reactions: dkes and Pogány

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Speciel az ejtóernyóseit dobta át hidfót foglalni a csatornán,és azok fedezete alatt keltek át a hk-ik,2nap múlva.Utána viszont megerősitett hk század hcsop-okkal portyázott.Szóval mikor hogy.De többnyire a hk-k vitték a primet,és az eitóernyósök biztositottak,gyalogságként.Részletesen igy fejből én sem tudom.Mig kitört a csatornához,több hk csatát is vivott,de volt gyalogsági harc is.De neki 6zl hk-ja volt,meg egy szinte hk háborúra termett hadszintere.És igazábol az elfelejtett nevű kollégájának nagyon sokat köszönhetett,aki nagyon kemény harcokban lekötötte az egyiptomiakat,hogy neki legyen lehetősége átkelni a csatornán.

Nem hibáztatom azért a katonákat,hogy mekkora a hadsereg.Még azért sem,hogy mire készitik fel.De abban már nem büntelenek,hogy milyen a sereg.Az okát meg talán kedvenc Perjés idézetem elég jol magyarázza.Legalábbis szerintem.

A vajdát inkább hagyjuk,mert Mack türelme is véges.
Nem tudjuk,hogy milyen is lesz a sereg.Pont.Én nem láttam semmilyen fix hadrend tervezetet.Csak a már ismert beszerzésekböl következtetünk.Ha látnánk a hadrendet,a felszereléslistát,akkor tudnánk abbol megitélni,hogy mire lesz jó a sereg.Ami biztosnak látszik,hogy semmiféle hk hadműveleti harcászatra alkalmas erő nem lesz.Tatai "nehéz" dd csak egy gépesitett dd lesz.És még arrol se tudjuk,hogy 2 vagy 3 g.zl lesz e hozzá?Ami biztos,hogy ekkora,és ilyen jellegű sereggel a klasszikus páncélos harcászatot úgy el kell felejteni,ahogy van.Nincs mivel.Legalábbis a hirdetett önálló honvédelmi szerepkörben.
Mert valahol akárhol,beillesztve egy nagyobb sereg struktúrájába,már alkalmas lesz a klasszikus gépesitett gyalogsági feladatok ellátására.(szerintem erre is készül.NATO felajánlásra,és nem "pirézek",meg akárkik elleni honvédelemre)

Igen, akkor alapvetően jól emlékeztem azért. Emlékeim szerint Saron ráadásul ejtőernyős "kisvezér" volt mielőtt hk. dd. pk. lett. Ugyakkor a konkrét áttörés az elsővonalas hk -kkal ment. Azért is értetlenkedtem a másik topikban (illetve nem is nagyon reagáltam ezekre a részekre), mert ezt nem éreztem ott igazán relevánsnak. Értem ez alatt, ha Saron -nak az elsővonalas hk -k helyett mondjuk Fuchs -okkal meg Mbombe -kkal (illetve ezek akkori helyiértéken) kellett volna áttörnie illetve a hátországban "portyáznia", akkor túl sok babér nem termett volna ott ...

Igen, a mondás elsősorban: "a térség meghatározó hadereje" meg "NATO vállalás". Az első bullshit-szagú dolog - ugyanakkor én inkább úgy értelmezem a "meghatározó" részt, mint egyfajta "referencia" (hivatkozási alap - ilyen értelemben "meghatározó"). Azért átlagosan, ha minden meglesz, akkor miénk lesz a legmodernebb haderő. Illetve lehet mutogatni, hogy "így néz ki egy nehézdandár" meg "így néz ki egy közepes dandár". Ilyenek nemcsak a környéken nincsenek, hanem máshol sem nagyon. Figyelem, azt írtam hogy hogy néz ki és nem azt, hogy mekkora harcértékű vagy általánosságban mire jó mire nem.

Mint "járulékos előny" egy hatalmas ugrás lesz a honvédő jellegű feladatok terén is. A jelenlegi eszközparkhoz viszonyítva meg pláne. A mennyiségi aspektuson lehet lamentálni igen - ugyanakkor a képzeletbeli "pirézek" is ezer sebből véreznek (csak másmilyenekből). Továbbá én még mindig ezt egy első lépésnek tartom. A tapasztalatok, az igények meg persze pénz függvényében mindig lehet továbblépni. A honvédelem kérdésköre az, "amivel soha nem vagyunk készen" - ezzel mindig foglalkozni kell. Az elmúlt negyven év (igen, már a rendszerváltást megelőzően is) katasztrófája után ez egy hipertérugrás.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 780
30 560
113
Igen, akkor alapvetően jól emlékeztem azért. Emlékeim szerint Saron ráadásul ejtőernyős "kisvezér" volt mielőtt hk. dd. pk. lett.
Saron elég ellentmondásos figura.73ban hadosztály pk.2hk és 1 ejt dd van alatta.(ez megint egy érdekesség,hogy mig az US Armyban a ho a fix,és a dd-ok flexibilisek azon belül,addig az IDFnél a dd a fix szervezet,és a ho az csak egy törzs,ami alá feladattol függően rendelnek dd-okat.Ennek ellenére az IDF ho-ok is ált. 3 dd-osak).A kezdeti hebehurgya hk támadásokat Saron erőltette,és elbukott.A hadműveletet ő dolgzta ki,és a Kinai farmnál 2 páncélos csatát vivott,de végül az ejtóernyósök foglalták el,ahogy Hamant is.Miután átkelt a Kinai farmnál az egyiptomiak el akarták vágni,és az Adan pc ho 2napig harcolt,hogy nyitva tartsa az utat.ezalett végúl az izraeliek 3hadosztályt dobtak át.A hidfőben aztán volt még egy csata,majd a közben átkelt Adan ho tört ki,és a Saron követte,mig a Magen biztositotta a hidfőt.Az egész hadművelet a két átkelt egyiptomi hadsereg között lévő 20km-es résen alapult.De én is rosszul emlékeztem.Saronnak az első éjjel sikerült átjuttatnia egy hiányos hk zl-t,kb 30-40hk.t.De utána a többi erői beragadtak a kinai farmi harcokba,az Adan ho parancsnoksága alatt.2nap mulva viszont aMagen felmentette az Adant,az a Saron beragadt részeivel egyútt átkelt,aztán a Karen váltotta a Magent,ami szintén átkelt.Az egész egy alig 15km-es frontszakaszon történt,összesen 4ho erővel.....A mélység is alig 20km,a hidfővel együtt.Szóval ennyit arrol,hogy Mo kicsi a hadműveleti harcászathoz....(hogy megsárgultak a könyv lapjai,Hiába,30éve vettem).A kitörés után Az Adan szétverte a 4.egyiptomi hk ho-t,és ez után következet,hogy portyázó harccsoportok letarolták a 3.hds hátországát.A Saron ho valójában részt se vett a portyázásban,a hidfő északi frontján harcolt a 2.hds erőivel.De mivel az egész átkelés Saronhoz kapcsolódik,és ő volt a hidfő pk,azok is Saron portyázó tankjai lettek.Az egész hidfó a háború végén kb 40x50km,amiben 3 zsidó páncélos ho (6hk 1gépesitet,meg egy félig gépesitett,félg gépkocsizó ejtóernyós dd).Szóval Saron portyázó tankjai olyan hűde nagyon mélyen nem portyáztak.A hitfóben kb 600 izraeli hk volt.
Na,ez az az erősűrúség,amit mi nem ennek az istennek az idejében fogunk tudni létrehozni.És nagyobb a hadműveleti zónánk.Nem kicsit,hanem sokkal nagyobb.
Búrok viszon kb 2-3 dd-nyi erővel egy kb 30-40ezres kubai-angólai sereget vertek szét 87ben egy kb 2 Mo-nyi hadszintéren.(mellesleg hiába,88elejére a szovjet utánpótlással újra felállitották őket.A búrok végűl visszavonultak Angóla déli határvidékére).
A két hadszintér,mint azt a másik rovatban már irtam,nagyon eltért egymástol,mind méretben,mind a résztvevő csapatok mennyiségében és jellegében.A harcászatuk is más volt.
most akkor a mi lehetőségeink melyik mintához állnak közelebb?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and dkes
K

kamm

Guest
Tudod mekkora a Golán fensik?1800négyzetkm.Szuezi csatorna 160km hosszú.
Dél Libanon akkora sincs,mint Somogy megye.És volt hely manőverezni.Nem 2nyamvadt karcsú dd-ral,hanem jópár ho-jal.
Azonkivűl a manővertér kiterjed az ellenség területére is.Valamint a számitásba vehető ellenfelek sem rendelkeznek zárt frontvonal kialakitásához elegendő erővel,mégha nálunk feltehetően nagyobb erőket is tudnak bevetni.
Szóval menny vissza a könyvtárba,és olvasd el (újra,ha kell) azokat a műveket,hátha ezúttal meg is érted őket.

Te, en 93-ban jartam eloszor arra - Golan-fennsik, Kinneret-Izrael-Negev stb -, meg az elso intifada alatt, de meg akkor is lehetett egy orat autozni ket normalis varos kozott, annyira nem volt beepulve mindenhol. Ugyanez nalunk mar a nyolcvanas evekben sem igen ment volna ket varos kozott...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 691
90 786
113
John Cockerill unveils new 105mm fire support vehicle based on Boxer 8x8 armored vehicle

https://www.armyrecognition.com/def...pport_vehicle_based_on_boxer_8x8_armored.html
....
A belga Joghn Cockerill 3000 sorozatú fegyverállomásával a harci torony új koncepcióját dolgozta ki, amely automatikus 25 mm, 30 mm, 30/40 mm, 35 mm és 50 mm kaliberű fegyverekkel, közvetlen tűzfegyverekkel együtt felfegyverezhető. 90 és 105 mm-esek, amelyek képesek páncéltörő rakéták kilövésére is. A torony könnyen integrálható a jelenlegi vagy a jövőbeni lánctalpas vagy kerekes páncélozott járművekbe is.

A Cockerill 3000-es sorozat "standard" formája teljes digitális fegyverstabilizációt és digitalizált tűzvédelmi rendszert biztosít, amely nagyon nagy esélyt kínál a célpontra. A torony hő- és nappali látnivalókkal is büszkélkedhet, hogy 24 órás működést biztosítson, ha a jármű mozog vagy statikus. A Cockerill 3000 széria ballisztikus védelemmel védhető a STANAG 5. szintig 25 mm-es automata ágyú kilövése ellen APDS-T páncélpasszírozó selejt Sabot Tracer (M791) vagy TLB 073 használatával.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 117
45 433
113
John Cockerill unveils new 105mm fire support vehicle based on Boxer 8x8 armored vehicle

https://www.armyrecognition.com/def...pport_vehicle_based_on_boxer_8x8_armored.html
....
A belga Joghn Cockerill 3000 sorozatú fegyverállomásával a harci torony új koncepcióját dolgozta ki, amely automatikus 25 mm, 30 mm, 30/40 mm, 35 mm és 50 mm kaliberű fegyverekkel, közvetlen tűzfegyverekkel együtt felfegyverezhető. 90 és 105 mm-esek, amelyek képesek páncéltörő rakéták kilövésére is. A torony könnyen integrálható a jelenlegi vagy a jövőbeni lánctalpas vagy kerekes páncélozott járművekbe is.

A Cockerill 3000-es sorozat "standard" formája teljes digitális fegyverstabilizációt és digitalizált tűzvédelmi rendszert biztosít, amely nagyon nagy esélyt kínál a célpontra. A torony hő- és nappali látnivalókkal is büszkélkedhet, hogy 24 órás működést biztosítson, ha a jármű mozog vagy statikus. A Cockerill 3000 széria ballisztikus védelemmel védhető a STANAG 5. szintig 25 mm-es automata ágyú kilövése ellen APDS-T páncélpasszírozó selejt Sabot Tracer (M791) vagy TLB 073 használatával.
Vótmá'
 
R

Ruby de Puteaux

Guest
Tároló rekeszek a páncéltest külső részén.
EiwYNlIX0AEo_Ax

EiwenClWkAYWD_g

EiwenCtXgAEgFlY


Páncélzat felépítés, hasonlóan a Pumához légrésekkel és cserélhető kerámia lapokkal.
walk-around-detailbilder-gtk-boxer-sanitaetsfahrzeug-walkaround-31-bild-0016.JPG

042g.jpg

Wdy77bP.jpg

boxer_75_of_96.jpg

detailbilder-gtk-boxer-lance-walkaround-32-0007.JPG

detailbilder-gtk-boxer-lance-walkaround-32-0008.JPG
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
4 995
13 301
113
Talán érdekes lehet, hogy mit kínáltak a Németek a szlovák tenderbe az elso nekifutáskor (2017)
boxer-grafika.png


boxer-logistika.png

Egyrészt hajlandóak voltak bevonni a gyártásba szlovák cégeket (például a Neways már ma is a beszálítójuk), a modulok és tornyok fejlesztése, gyártása szlovák kézben lenne. Az oszeszerelést és a szerviszt a Tanax cég bisztosította volna, amely aktuálisan MAN alapján készítet Aktis teherautók beszálítoja a szlovák hadseregbe. https://e.dennikn.sk/974377/ponuku-...-ludia-ju-ignorovali-a-potom-o-nej-zavadzali/
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Talán érdekes lehet, hogy mit kínáltak a Németek a szlovák tenderbe az elso nekifutáskor (2017)
boxer-grafika.png


boxer-logistika.png

Egyrészt hajlandóak voltak bevonni a gyártásba szlovák cégeket (például a Neways már ma is a beszálítójuk), a modulok és tornyok fejlesztése, gyártása szlovák kézben lenne. Az oszeszerelést és a szerviszt a Tanax cég bisztosította volna, amely aktuálisan MAN alapján készítet Aktis teherautók beszálítoja a szlovák hadseregbe. https://e.dennikn.sk/974377/ponuku-...-ludia-ju-ignorovali-a-potom-o-nej-zavadzali/
Egyébként ez a cikk nagyon jól bemutatja a szlovákiànak nevezett cirkusz működését...