[HUN] Kerekes páncélozott harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 610
113
Már bocs,de ezt én fordítva látom. Össze vissza hordtok itt mindent. Be is fejeztem ezennel... A szerkesztőknek meg annyit ajánlanék hogy töröljék ezt az AMV topikot,mert itt a sok " okos " hozzászóló szerint ilyen nincs is.... :)
Utolsó próbálkozás, máshonnan hozott példa: vegyük a Ganz KK-t, első rész Ganz az a gyártó, második rész KK azaz Kézi Kapcsoló ez magának az eszköznek a neve, ebből azután vannak különböző típusváltozatok X-Y A-ig, pólusszám stb, viszont az összes ugyan úgy KK.
Na ugyan ezt ha behelyettesíted a Patria AMV-t a Ganz KK helyére megkapod a megoldást, miszerint Patria a gyártó, AMV eszköz név és ami ezután jön a típusváltozat.
Példa Patria AMV AMOS ---> Patria (gyártó), AMV (eszköz név) AMOS (telepített fegyverrendszer/alváltozati név/altípus/típusváltozat)
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 902
113
1. Nagyjabol sejtem, hogy mi okozta a felreertest. Attol, hogy van egy ilyen topik a htka-n ez nem arrol szol, hogy Magyarorszag akar csak gondolkodna a Patrian es leszarmazottain, vagy, hogy mi ezt javasolnank.
2. Par napja POENBOL irtam, hogy 75 es 120, nem gondoltam komolyan.
3. Az aknaveto, mint magas szogtartomanyban tuzelo fegyver rettentoen hasznos tud lenni, de nem pancelosok ellen. Ilyen maximum a WOT-ban van, hogy tuzerseggel celzott lovest adunk le pancelosokra, magas szogtartomanyban, kozvetlen iranyzassal.
4. A Lynx hez rendelheto 120-as aknaveto tokeletes a celra, ehhez nem kell egy patria pluszban.
5. A kebaboskocsikat ne kverjuk ide, meg csak pszh szerepkorbe sem, azok nagyon jo gépek, de nem klasszikus pszh-nak. Ez mar tobbszor is elojott itt, meg mas topikokban.
6. Ha valaki meg egyszer le fogpiszkaloz akarmilyen 30-ast azt odaallitom ele es kiprobaljuk. Jelenleg - es meg vagy 10-15 evig - egy 30- as mindent lebont a kornyekunkon mbt-tol lefele. Amire valo arra tokeletes. Lehet olyanokat mondani, hogy a 35 (40, 50, 57, 75, 120, Minuteman) nagyobbat pukkan, ami igaz is, de mindennek van pro es kontra oldala.
7. Raadasul igy fotelbol kurva konnyu okosnak lenni, en is Napoleonnak kepzelem magam neha, de a dokik adtak valami piros bogyot, amit be kellene vennem es akkor allitolag teljesen normalis lennek. Szoval vagy hagyjuk a dolgot a profikra, hogy dontsenek (pro es kontra ervek), vagy vegyuk be a gyogyszert, de ne jatszunk mindenhez is erto szakertot. EN SEM ERTEK HOZZA, EZEK CSAK INNEN ONNAN FELSZEDEGETETT MORZSAK VOLTAK.
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 717
2 464
113
1. Nagyjabol sejtem, hogy mi okozta a felreertest. Attol, hogy van egy ilyen topik a htka-n ez nem arrol szol, hogy Magyarorszag akar csak gondolkodna a Patrian es leszarmazottain, vagy, hogy mi ezt javasolnank.
2. Par napja POENBOL irtam, hogy 75 es 120, nem gondoltam komolyan.
3. Az aknaveto, mint magas szogtartomanyban tuzelo fegyver rettentoen hasznos tud lenni, de nem pancelosok ellen. Ilyen maximum a WOT-ban van, hogy tuzerseggel celzott lovest adunk le pancelosokra, magas szogtartomanyban, kozvetlen iranyzassal.
4. A Lynx hez rendelheto 120-as aknaveto tokeletes a celra, ehhez nem kell egy patria pluszban.
5. A kebaboskocsikat ne kverjuk ide, meg csak pszh szerepkorbe sem, azok nagyon jo gépek, de nem klasszikus pszh-nak. Ez mar tobbszor is elojott itt, meg mas topikokban.
6. Ha valaki meg egyszer le fogpiszkaloz akarmilyen 30-ast azt odaallitom ele es kiprobaljuk. Jelenleg - es meg vagy 10-15 evig - egy 30- as mindent lebont a kornyekunkon mbt-tol lefele. Amire valo arra tokeletes. Lehet olyanokat mondani, hogy a 35 (40, 50, 57, 75, 120, Minuteman) nagyobbat pukkan, ami igaz is, de mindennek van pro es kontra oldala.
7. Raadasul igy fotelbol kurva konnyu okosnak lenni, en is Napoleonnak kepzelem magam neha, de a dokik adtak valami piros bogyot, amit be kellene vennem es akkor allitolag teljesen normalis lennek. Szoval vagy hagyjuk a dolgot a profikra, hogy dontsenek (pro es kontra ervek), vagy vegyuk be a gyogyszert, de ne jatszunk mindenhez is erto szakertot. EN SEM ERTEK HOZZA, EZEK CSAK INNEN ONNAN FELSZEDEGETETT MORZSAK VOLTAK.

Csak a 30mm gépágyúhoz szólok hozzá. Ez ma már APC fegyverzet, ép Patrianak AMV (XP, 28) -nak való. És IFV nek szerintem semmiképpen nem. Sajnos ma már kevés a 10-15 éves előre gondolkodás 30-50 évre kell előre felkészülni.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 902
113
Csak a 30mm gépágyúhoz szólok hozzá. Ez ma már APC fegyverzet, ép Patrianak AMV (XP, 28) -nak való. És IFV nek szerintem semmiképpen nem. Sajnos ma már kevés a 10-15 éves előre gondolkodás 30-50 évre kell előre felkészülni.
Ez ma a szabvany NATO fegyverzet. 30-50 evre nem tudsz elore gondolkodni. Egyszeruen tul gyorsan valtoznak a dolgok. Amugy senki nem mondta, hogy 1. Csak 30 mm ifv konfig lesz beszerezve a lynxbol, ez csak amolyan fotel okoskodas volt. 2. Jelenleg nincs 35 mm a lynxhez 3. Csak azert venni egy masik platformot, hogy addig amig lesz 35 , vagy kesobb 50 a lynxhez, legyen egy valami amin van 35, az kisse luxus kategoria.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 902
113
Csak a 30mm gépágyúhoz szólok hozzá. Ez ma már APC fegyverzet, ép Patrianak AMV (XP, 28) -nak való. És IFV nek szerintem semmiképpen nem. Sajnos ma már kevés a 10-15 éves előre gondolkodás 30-50 évre kell előre felkészülni.
Amugy ezt mar nem eloszor olvasom itt, hogy 30-50 evre kell felkeszulni. Na akkor had olvassak arrol is, hogy pontosan mi lesz 50 ev mulva. Magyarul, a feladat az, hogy 1970-bol mondjuk meg, hogy Armata, Raptor, F35, Szu57.... varom a leirasokat, mert a nélkül lutri venni 35-ot, mert mi van, ha 2070-ben mar reg meghaladott lesz az 57-is?
 

Chima3ra

Well-Known Member
2020. július 28.
296
1 041
93
Csak a 30mm gépágyúhoz szólok hozzá. Ez ma már APC fegyverzet, ép Patrianak AMV (XP, 28) -nak való. És IFV nek szerintem semmiképpen nem. Sajnos ma már kevés a 10-15 éves előre gondolkodás 30-50 évre kell előre felkészülni.
A 30mm azért még jelenleg egyáltalán nem egy alap APC fegyverzet,bár tény,hogy már ott is megjelent,de azért ez még jelenleg az IFV-k álltalánosan elterjedt kalibere(nyilván van ennél nagyobb is,de az jelenleg inkább a ritka kivétel,pl. CV90 35). Volt már erről itt nem egy vita,és nyilván van a 35mm-nek előnye bőven,de ne menjünk el abba az irányba megint,hogy lenézzük,és elavultnak tekintjük azt a 30mm-t... A kövtkező évtizedben még bőven a 30mm lesz a legelterjedtebb szabvány,illetve amire egy IFV használja a gépágyúját,azt ez a kaliber is nagyon jól teljesíti. Az előregondolkodás(40-50 év ilyen technikánál szerintem nagyon túlzó,maradjunk inkább 20-30 évnél szerintem...) meg nem azt jelenti,hogy most megveszünk valamit és akkor az évtizedek múlva is ebben a formában élvonalbeli cucc lesz,hanem ha úgy adódik,pl. a Lynx esetében,hogy mondjuk a 30-as,40-es években lesz egy drasztikusabb változás a nagyobb kaliberű ágyúkra,akkor a moduláritásnak köszönhetően átépíthető,modernizálható legyen. Nem haragudtam volna azért se,ha 35mm-el rendeljük a Lynx-et,de akkora brutális különbség nincs a két kaliber között,hogy ne történhetne meg az,hogy mondjuk 15-20 év múlva jön egy olyan szintű fejlődés,ami mind a két kalibert átugorja és zárójelbe teszi,mint IFV fegyverzet...
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 487
14 276
113
VBCI-2 (8x8)
2399870_original.jpg

2400461_original.jpg

2400708_original.jpg


Ez nem jött szóba az MH-nál?

Nem olyan nehéz, minta Boxer, és a fúzió miatt most már félig KMW.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 487
14 276
113
A Boxer árával kapcsolatban (hátha érdekel minket) :
  • A litván szerződés 88 db harcjárművet tartalmaz 390 millió EUR-ért. Így kb. 4,43 millió EUR a darabár (izraeli torony, 30 mm-es gépágyú, Spike ATGM állvány).
  • Kiképzés, logisztika még nem tiszta nekem, annyit tudni, hogy 2017 óta már két használt német kiképző járművön megkezdődött az állomány átképzése.
  • A két zászlóaljban 84 darab harcjármű, négy darab vezetési pont lesz és kapnak három vezetési modult is kiképzéshez.

D_BcB-FW4AIERkp.jpg


https://www.defenseworld.net/news/2...s_Ordered_88_Boxer_Infantry_Fighting_Vehicles
https://esut.de/en/2019/06/meldunge...kampffahrzeuge-boxer-an-litauen-ausgeliefert/
Ha valaki a saját iparának bevonásával szeretné rendszeresíteni a Boxert, akkor mélyebben kell a zsebébe nyúlnia. Az ausztrálok 211 darab Boxert rendszeresítenek, ebből 25 Németországban készül, a többi pedig Ausztráliában lesz összeszerelve, részben helyi beszállítók alkatrészeiből, részegységeiből. Mintegy 3,2 Mrd ausztrál dollár a Land 400 Phase 2 program költsége (nem számítva megelőző tesztelés, értékelés költségeit). Ez kb. 9,1 millió EUR-t jelent darabonként, melyből 133 lesz csak felderítő Lance 1 toronnyal, a többi az más modullal készül.
https://www.defenceconnect.com.au/l...ntract-to-boost-queensland-defence-sme-sector

Az ausztrál kormány 1450 munkahely létrehozását reméli a járművek összeszereléséből, bár az nem világos, hogy ez csak a Boxer vagy esetleg a Phase 3 ban érintett IFV-k összeszerelésére is vonatkozik.
https://www.defence.gov.au/CASG/EquippingDefence/Land 400.asp

IMG_0107.PNG


A festés nekem tetszik, a zöld itt látványosan passzol.
A brit beszerzés még nagyobb mennyiségre szól, szintén saját összeszerelésben, hazai gyártók bevonásával. A darabár itt nehezebben értelmezhető, mert "több, mint 500" darabról szólnak a híradások, mintegy 2,8 Mrd font értékben. Ez mai árfolyamon kb. 6,1 millió EUR/darabot jelent. A pontos mennyiségről és az egyes változatokról, specifikációkról nem találtam információt. Ekkora mennyiségnél a gyártó a Rheinmetall, valószínűleg nagyon rugalmas volt. Ezzel az üzlettel a Boxer a NATO legfontosabb és legelterjedtebb 8x8-as harcjármű családjává válhat a jövőben.

Jól jönne ehhez egy új rendszeresítő NATO tagország .... :cool:

Boxer-Mechanised-Infantry-Vehicle-MIV.jpg


https://www.gov.uk/government/news/28bn-armoured-vehicle-contract-secured-for-british-army

https://dsm.forecastinternational.c...y-of-defence-inks-3-6-billion-boxer-contract/


Korábban a britek részt vettek a Boxer kifejlesztésében, de kiszálltak. Most rendszeresítik a német-holland közös fejlesztés eredményét.

MRAV-4.jpg


MRAV-5.jpg


https://www.thinkdefence.co.uk/boxer-armoured-vehicle-british-army/

Ezen árak alapján a magyar mennyiséget és a fegyverzetet is figyelembe véve 7 és 8 miió euró közé jönne ki nekünk a Boxer beszerztés.

Ennél szerintem értelmesebb és hasznosabb lenne +25% költséggel még egy nehéz dandárt felállítani Hiúz alapon.
 
  • Tetszik
Reactions: Tegin
K

kamm

Guest
A Boxer árával kapcsolatban (hátha érdekel minket) :
- A litván szerződés 88 db harcjárművet tartalmaz 390 millió EUR-ért. Így kb. 4,43 millió EUR a darabár (izraeli torony, 30 mm-es gépágyú, Spike ATGM állvány).
- Kiképzés, logisztika még nem tiszta nekem, annyit tudni, hogy 2017 óta már két használt német kiképző járművön megkezdődött az állomány átképzése.
- A két zászlóaljban 84 darab harcjármű, négy darab vezetési pont lesz és kapnak három vezetési modult is kiképzéshez.

D_BcB-FW4AIERkp.jpg


https://www.defenseworld.net/news/2...s_Ordered_88_Boxer_Infantry_Fighting_Vehicles
https://esut.de/en/2019/06/meldunge...kampffahrzeuge-boxer-an-litauen-ausgeliefert/


2016-ban irtak ala a litvanok, kis mennyiseg. Egyreszt teljesen mas volt a helyzet, mareszt elotte kaptak surplus PzH 2000-ket gyakorlatilag ajandekba, harmadreszt a nemetek ott gyakorlatoztak allandoan Crime elfolgalasatol kezdve, Boxerestol, PzHstul.
Szerintem ennel joval magasabb a standard ara, ugyanakkor ha nalunk raknak ossze a vegen, akkor azzal lehet, hogy ugyanide esne a vegosszeg...? Egy biztos, ez meg a Patriaknal is olcsobb ar volt.
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 535
8 799
113
1. Nagyjabol sejtem, hogy mi okozta a felreertest. Attol, hogy van egy ilyen topik a htka-n ez nem arrol szol, hogy Magyarorszag akar csak gondolkodna a Patrian es leszarmazottain, vagy, hogy mi ezt javasolnank.
2. Par napja POENBOL irtam, hogy 75 es 120, nem gondoltam komolyan.
3. Az aknaveto, mint magas szogtartomanyban tuzelo fegyver rettentoen hasznos tud lenni, de nem pancelosok ellen. Ilyen maximum a WOT-ban van, hogy tuzerseggel celzott lovest adunk le pancelosokra, magas szogtartomanyban, kozvetlen iranyzassal.
4. A Lynx hez rendelheto 120-as aknaveto tokeletes a celra, ehhez nem kell egy patria pluszban.
5. A kebaboskocsikat ne kverjuk ide, meg csak pszh szerepkorbe sem, azok nagyon jo gépek, de nem klasszikus pszh-nak. Ez mar tobbszor is elojott itt, meg mas topikokban.
6. Ha valaki meg egyszer le fogpiszkaloz akarmilyen 30-ast azt odaallitom ele es kiprobaljuk. Jelenleg - es meg vagy 10-15 evig - egy 30- as mindent lebont a kornyekunkon mbt-tol lefele. Amire valo arra tokeletes. Lehet olyanokat mondani, hogy a 35 (40, 50, 57, 75, 120, Minuteman) nagyobbat pukkan, ami igaz is, de mindennek van pro es kontra oldala.
7. Raadasul igy fotelbol kurva konnyu okosnak lenni, en is Napoleonnak kepzelem magam neha, de a dokik adtak valami piros bogyot, amit be kellene vennem es akkor allitolag teljesen normalis lennek. Szoval vagy hagyjuk a dolgot a profikra, hogy dontsenek (pro es kontra ervek), vagy vegyuk be a gyogyszert, de ne jatszunk mindenhez is erto szakertot. EN SEM ERTEK HOZZA, EZEK CSAK INNEN ONNAN FELSZEDEGETETT MORZSAK VOLTAK.

Az a nagy harczi helyzet, hogy mindaddig futni fogunk az eredmények, a fejlesztések után, amíg nem lesz valami saját.
A Finnek sem úgy kezdték, hogy már az ókori Egyiptomnak fasza kétkerekű harci szekereket szállítottak, és máig ők a legjobbak a "témában".
Még a 2-ik világháborúban sem volt semmijük.
Ezt csak azért jegyeztem meg, mert az előny nem statikus nem állandó.
Bármelyik országról legyen szó. Írhatjuk akár Kínát is. Milyen volt 30 éve, és milyen lesz 30 év múlva.

Szóval kellene egy magyar polihisztor aki a fegyvergyártásban lát fantáziát, és hajlandó bele időt, energiát, pénzt feccölni.
Lásd pl Ivor Ichikowitz, a Paramount Group elnökét. (nem rest a youtube videókban odaállni és promózni a cuccait) Habár itt a Patria topicban szentségtörés Paramount Grouppot említeni. Pedig fasza cuccokat csinálnak, és nekünk úgy cakompakk minden technikai tudással pontosan megfelelne. Többek között azért is mert valszeg senki más nem adná át így és ennyire a tudást. Aztán azokat a jövőben már lehet fejleszteni, mert mégis egyszerűbb mint a nulláról kezdeni (tudom, hogy nincs pl olyan acél gyárunk ami per pillanat megfelelne)
De mihelyst van egy ilyen, rögtön más lesz a leányzó fekvése, rögtön más lesz a történet, ha Magyar gyártmányú 4x4, 6x6, teszem fel 8x8-as gépen van kipróbálva és gyártva egy Magyar új tarack, egy új radar, új drónok, vagy mért ne gondolkodnánk nagyobban, egy új lézer, vagy railgun, tökömtudja.

De mindez és mindaddig csak a fórumozók vágyvezérelt gondolkodása lesz amíg ténylegesen nincs ilyen cégünk, emberünk, gyárunk. Addig nincs miért, minek, kinek, és mire jó optikát, elektronikát, bármilyen képesség növekedést okozó pl elhárító cuccokat fejlesztenie a magyar cégeknek. Addig nem is feccölnek bele szellemi és semmilyen energiát.
És addig nekünk is marad a nyálcsorgatás, és az elmélet.
És ha akarunk valamit akkor marad a külföld, a vásárlás. Pedig a legeslegjobb cuccokat arany áron adják, ha egyáltalán adják.
És ezzel a lendülettel vissza is kanyarodnék az elejéhez, az előny nem statikus, nem állandó.

Bízva a szellemi kapacitásunkban, találékonyságunkban csak annyit mondhatok, nekünk is el kellene végre valahol kezdeni!
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
K

kamm

Guest
Az a nagy harczi helyzet, hogy mindaddig futni fogunk az eredmények, a fejlesztések után, amíg nem lesz valami saját.
A Finnek sem úgy kezdték, hogy már az ókori Egyiptomnak fasza kétkerekű harci szekereket szállítottak, és máig ők a legjobbak a "témában".
Még a 2-ik világháborúban sem volt semmijük.
Ezt csak azért jegyeztem meg, mert az előny nem statikus nem állandó.
Bármelyik országról legyen szó. Írhatjuk akár Kínát is. Milyen volt 30 éve, és milyen lesz 30 év múlva.

Szóval kellene egy magyar polihisztor aki a fegyvergyártásban lát fantáziát, és hajlandó bele időt, energiát, pénzt feccölni.
Lásd pl Ivor Ichikowitz, a Paramount Group elnökét. (nem rest a youtube videókban odaállni és promózni a cuccait) Habár itt a Patria topicban szentségtörés Paramount Grouppot említeni. Pedig fasza cuccokat csinálnak, és nekünk úgy cakompakk minden technikai tudással pontosan megfelelne. Többek között azért is mert valszeg senki más nem adná át így és ennyire a tudást. Aztán azokat a jövőben már lehet fejleszteni, mert mégis egyszerűbb mint a nulláról kezdeni (tudom, hogy nincs pl olyan acél gyárunk ami per pillanat megfelelne)
De mihelyst van egy ilyen, rögtön más lesz a leányzó fekvése, rögtön más lesz a történet, ha Magyar gyártmányú 4x4, 6x6, teszem fel 8x8-as gépen van kipróbálva és gyártva egy Magyar új tarack, egy új radar, új drónok, vagy mért ne gondolkodnánk nagyobban, egy új lézer, vagy railgun, tökömtudja.

De mindez és mindaddig csak a fórumozók vágyvezérelt gondolkodása lesz amíg ténylegesen nincs ilyen cégünk, emberünk, gyárunk. Addig nincs miért, minek, kinek, és mire jó optikát, elektronikát, bármilyen képesség növekedést okozó pl elhárító cuccokat fejlesztenie a magyar cégeknek. Addig nem is feccölnek bele szellemi és semmilyen energiát.
És addig nekünk is marad a nyálcsorgatás, és az elmélet.
És ha akarunk valamit akkor marad a külföld, a vásárlás. Pedig a legeslegjobb cuccokat arany áron adják, ha egyáltalán adják.
És ezzel a lendülettel vissza is kanyarodnék az elejéhez, az előny nem statikus, nem állandó.

Bízva a szellemi kapacitásunkban, találékonyságunkban csak annyit mondhatok, nekünk is el kellene végre valahol kezdeni!

Hat, tudod a Paramountnak semmilye nincs, ami ne lenne inferior mas, meglevo megoldasokhoz kepest avagy ne kioregedett szovjet ill europai technika hekkelgetese lenne "support" cimszo alatt (pl Mirage F1, bazz, hatvaneves technika!)
Igaz, viszont legalabb a vilag masik vegen van es abbol el, hogy tokeletesen osszefonodott a del-afrikai vezetessel. Ott valoszinuleg pont eleg az ilyesmi regen elavult cucc, az ilyen-olyan bozotrago, RPG/PKM/IED lazadok ellen.
Az alapito ficko meg egy dramaszakot (!) vegzet narcisztikus figura, imadja a figyelmet - az, hogy a Mbombe kb a legfeljlettebb termekuk, szerintem mindent elarul roluk...
 

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 535
8 799
113
Hat, tudod a Paramountnak semmilye nincs, ami ne lenne inferior mas, meglevo megoldasokhoz kepest avagy ne kioregedett szovjet ill europai technika hekkelgetese lenne "support" cimszo alatt (pl Mirage F1, bazz, hatvaneves technika!)
Igaz, viszont legalabb a vilag masik vegen van es abbol el, hogy tokeletesen osszefonodott a del-afrikai vezetessel. Ott valoszinuleg pont eleg az ilyesmi regen elavult cucc, az ilyen-olyan bozotrago, RPG/PKM/IED lazadok ellen.
Az alapito ficko meg egy dramaszakot (!) vegzet narcisztikus figura, imadja a figyelmet - az, hogy a Mbombe kb a legfeljlettebb termekuk, szerintem mindent elarul roluk...
Rendben.
Habár nem értünk egyet.
Én csak a 4x4 illetve a 6x6-osait gondoltam, látnám szívesen.
 

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 535
8 799
113
Persze, ertem. Szerintem az ovekenel a kebaboskocsik is jobb valasztas voltak, de majd meglatjuk, ezt dontsek el a felhasznalok (katonak.)
Természetes, majd a katonák eldöntik. Én csak annak drukkolok, hogy itthon is legyen gyártás, és olyan gyártás amikor a technológiát is megvettük, nem csak összerakniuk. Persze nem helikopter vagy repülőgép szintén, csak mint ahogy írtam 4x4 és 6x6 bőven lehetne.
Vagy találjunk Recsken pár száz tonna aranyat, vagy máshol valami ritkaföldfémet, és akkor nem számít az áruk.;-)
 
K

kamm

Guest
Természetes, majd a katonák eldöntik. Én csak annak drukkolok, hogy itthon is legyen gyártás, és olyan gyártás amikor a technológiát is megvettük, nem csak összerakniuk. Persze nem helikopter vagy repülőgép szintén, csak mint ahogy írtam 4x4 és 6x6 bőven lehetne.
Vagy találjunk Recsken pár száz tonna aranyat, vagy máshol valami ritkaföldfémet, és akkor nem számít az áruk.;-)

Mi lett azzal a gazlelettel, amit par eve talaltak avagy azzal az olajmezovel, amit vmi amerikai-magyar ceg talat es kezdett kitermelni...?