Challenger -1 / -2 / -3 (Egyesült Királyság)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

S

speziale

Guest
0.18 mil tája.

A 3 km-et ehhez nem néztem meg. De te is megteheted, letölthető a táblázat a AAA cikk alatt és úgy alakítod, ahogy akarod...
Nem tilos dolgozni...

a munkahelyemen sem szeretem más file-it/programjait használni...általában mindig találok bennük valami hibát :D:D
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 276
14 185
113
Konkrétan a lövegpajzs alját és a vezető búvónyílásának a tetejét célozza akkor. Nem a szintén ott lévő kb. 5 cm magas toronykoszorút....

De, hogy értd mi a bajom. Egy SVD sokkal pontosabb, mint egy RPG.
Ehhez képest azzal is álló harckocsinál kb. 100 méterről tudnád eltalálni a torony koszorút.... SVD-vel!
Az SVD-vel 350 méterig tudsz valakit fejbe lőni, ami konkrétan 30 cm....
Viszont az RPG-7-nél 300 méterről jó esetben eltalálod magát a harckocsti, ami egy 250 cm-es szórás.
(Régebben láttam valahol az RPG-7 konkrét szórási (mért!) adatait, nem találom :mad: )

Szerinted a torony koszorút mekkora eséllyel találod el RPG-7-el szándékosan? :rolleyes:
Toronykoszorút kihagyom.

De az RPG szélmentes időben ennél sokkal pontosabb.

200m-en nálunk sokszor volt kint 8as álló alak, cél.
Ez kb 165cm magas vékony embernek felel meg.
Ha azt nem tudtad mellbelőni kb kiröhögtek.

300on jóesetben eltaláld?
Ez inkább 500ra igaz, ott is inkább a nyílt irányzék szab határt.
És mi olyan juta célra lőttünk ami inkább Uaz méret szemből.
Térdelve, fekve.
Állva már nem olyan biztos a kezed. Azon a távon már számít.

De buktam tálca sört mert kiképzőm max 2 lövésből 500on stabilan lőtte el a btr torony méretű célt.

Ha szél van az a probléma.
Az úgy elviszi mint a szart.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 214
113
Szerintem ezzek a szórás számítással az a baj, hogy úgy néz ki, mintha egy véletlenszám generátorral lett volna megcsinálva. A valóságban meg inkább úgy néz ki a dolog, hogy a találatok középen sűrűbben vannak, a céltábla szélein meg riktábban.

Én sokkal inkább hiszek egy valódi lőtáblázatnak, ezeknél meg van adva a szórás is.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
W

Wilson

Guest
Toronykoszorút kihagyom.

De az RPG szélmentes időben ennél sokkal pontosabb.

200m-en nálunk sokszor volt kint 8as álló alak, cél.
Ez kb 165cm magas vékony embernek felel meg.
Ha azt nem tudtad mellbelőni kb kiröhögtek.

300on jóesetben eltaláld?
Ez inkább 500ra igaz, ott is inkább a nyílt irányzék szab határt.
És mi olyan juta célra lőttünk ami inkább Uaz méret szemből.
Térdelve, fekve.
Állva már nem olyan biztos a kezed. Azon a távon már számít.

De buktam tálca sört mert kiképzőm max 2 lövésből 500on stabilan lőtte el a btr torony méretű célt.

Ha szél van az a probléma.
Az úgy elviszi mint a szart.
Csak érdekességként megjegyzem ,hogy a széllel kapcsolatban az orosz RPG leírásokban a célzás fejezetben külön kitértek hogy az RPG kezelő,hogyan tudja megállapítani a környezetében a szélerősséget és az így kapott becslést felhasználva korrigálni a szelet. Sőt ha jól emlékszem még a levegő hömérséklet függvényében is lehetett állítani az optikán...
 
  • Tetszik
Reactions: Filter and fip7

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 885
113
Tisztában vagyok vele. Azzal is, hogy gyenge pont.
Viszont attól még lehet az a véleményem, hogy azt eltalálni maximum véletlenül fogod.
Ha megfigyeled a harckocsi kilövéses videókat, képeket, adatokat a való életből, akkor aki célozz (és képzett) az a következő helyekre céloz:
T széria:
Páncélteknő alsó íve szemből (80 mm acél....)
Páncélteknő közepének az alja (Kb. 80 mm acél, nincs már kötényezés csak futógörgő és itt fekszik a lőszerkészlet)
Hátulról a motortér alja (vékony páncél, ha átmegy a sugár a két páncéllemezen és közte a motoron, akkor szintén lőszertalálat lesz)
Lövegpajzs (Itt csak érzékeny dolgot tudsz eltalálni. Ha nem is megy át a sugár jelentős lehet a kár)

M1:
Lövegpajzs (Itt csak érzékeny dolgot tudsz eltalálni. Ha nem is megy át a sugár jelentős lehet a kár)
Homlok páncél felső íve nagyobb magasságból (épület/dombtető) lőve (kb. 100 mm acél)
Motortér (lényegében nem páncélozott)
Torony hátulja (Itt vannak a lőszerek, mégis viszonylag vékonyabb a páncélzat)
Páncélteknő közepének az alja (Kb. 50 mm acél, nincs már kötényezés csak futógörgő és itt van a teljes személyzet)

Leclerc, Challenger:
Motortér (lényegében nem páncélozott)
Páncélteknő alsó íve szemből (A T szériánál nagyobb felület, mégsincs elegendő védelem, lőszerrobbanás esélye)
Lövegpajzs (Itt csak érzékeny dolgot tudsz eltalálni. Ha nem is megy át a sugár jelentős lehet a kár)
Páncélteknő közepének az alja (Kb. 50 mm acél, nincs már kötényezés csak futógöhasjrgő és itt van a teljes személyzet)

A való életben ezeket lövik, mert ezeket tudod eltalálni.
Hiába gyenge pont a toronykoszorú ha az életben nem lövöd meg, maximum véletlenül....



Lásd fentebb.
Sok sebezhető pontja van egy tanknak. Láttam videón nem egy olyat, hogy valaki gránátot dobott a csőbe és kilőtt vele egy harckocsit.
Érdekes oktatási anyag lehetne ebből is, mert rendkívül hatékony módszer.
Csak éppen ki és mikor képes erre???
Pont annyian lőnek ki így harckocsit, mint ahányan szándékosan eltaláltják a torony koszorút meg megnyerik az 5-ös lottót!
Van ilyen, csak erre alapozni egy ország páncélelhárítását f@szság. Szerintem.
Az, hogy oktatják mint gyenge pontot nem azt jelenti hogy erre alapoznák az ország páncélvédelmét.
Amúgy elárulom, hogy szélcsendben 100 méteren tudsz RPG-vel olyan szórást lőni, hogy be tudsz lőni pl egy előtte már ütött RPG találat helyén.
Csináltuk egy BRDM 2 haspáncélján.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 933
113
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 933
113
Ha visszaolvasod amit írtam, azt írtam, hogy ha 300-ról nem is tudsz célzottan egy ekkora gyenge pontra lőni, de 100-ról már igen.

Ez a dokumentum konkrétan annyit állít, hogy 100 méterről már eltalálsz egy M60 harckocsit.
Lehet azóta pontosabbak az újjabb RPG-k, de annyira nem, hogy 5 cm-s dolgokat 100 méterről eltaláljon bárki.
Ha meg azt állítod, hogy pl. 1 nm körüli dolgokat el tudsz 100 méterről találni, azt elhiszem! (lövegpajzs, teknő alsó ív stb...)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 276
14 185
113
Csak érdekességként megjegyzem ,hogy a széllel kapcsolatban az orosz RPG leírásokban a célzás fejezetben külön kitértek hogy az RPG kezelő,hogyan tudja megállapítani a környezetében a szélerősséget és az így kapott becslést felhasználva korrigálni a szelet. Sőt ha jól emlékszem még a levegő hömérséklet függvényében is lehetett állítani az optikán...
Nehogy megkérdezd miért de mi sajnos nem nagyon használtunk optikát. o_O
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Wilson

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 885
113
Ez a dokumentum konkrétan annyit állít, hogy 100 méterről már eltalálsz egy M60 harckocsit.
Lehet azóta pontosabbak az újjabb RPG-k, de annyira nem, hogy 5 cm-s dolgokat 100 méterről eltaláljon bárki.
Ha meg azt állítod, hogy pl. 1 nm körüli dolgokat el tudsz 100 méterről találni, azt elhiszem! (lövegpajzs, teknő alsó ív stb...)
16-ot lőttünk egy 30 centis lyukba a BRDM-2 hasán, folyt belőle az olvadt fém. De ez statikus célpont és szélcsend. Olyan körülmények amik enyhén szólva is ideálisnak mondhatók. És valljuk, be hogy harctéri körülmények közt kevés esély van arra, hogy reprodukálod.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Ocses

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 885
113
Szóval vedd úgy, hogy nem a toronykoszorúra lősz amíg van lehetőség másra lőni, ha nincs akkor meg inkább megpróbálod, minthogy ne csinálj semmit nem?
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Nehogy megkérdezd miért de mi sajnos nem nagyon használtunk optikát. o_O
( Jól tettétek. A szovjet, és HH-s nyugati optikák baja az volt hogy sebesség függvényében használhatatlanná váltak. Az-az, 30km/h-nál gyorsabban mozgó cél már nem fért bele a lencse nyitásába. Ezért volt mind keleten,mind nyugaton a "333"- om a sebességmérő varázsszó. Ha ezt kimondták és a cél túlhaladt az optika középpontjanál elécélzásnál, az optika használhatatlanná vált. Illetve az indító töltet nagyban befolyásolja az RPG pontosságát. Minden gránathoz a megfelelő kell,hogy se ne túl magasan, se nem túl alacsonyan legyen a gránát a rakéta indulásánál. Sajnos mi tudtommal nem vettünk többféle fejet, mert buzis....szóval ez a veszély, mármint hogy keverik a töltetet véletlenül, nállunk nem áll fent.)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 288
113
Ez a dokumentum konkrétan annyit állít, hogy 100 méterről már eltalálsz egy M60 harckocsit.
Lehet azóta pontosabbak az újjabb RPG-k, de annyira nem, hogy 5 cm-s dolgokat 100 méterről eltaláljon bárki.
Ha meg azt állítod, hogy pl. 1 nm körüli dolgokat el tudsz 100 méterről találni, azt elhiszem! (lövegpajzs, teknő alsó ív stb...)
Szerintem ne csak az 5cm-nek számítsd a toronykoszorút.
Bár erre az újabb típusoknál már figyelnek, de a régebbiek esetén fokozottan igaz volt, hogy mind a torony alja, mind a test teteje a toronykoszorú felé szűkült.
Ez egy szögben álló felületet eredményez, és ez csatornaként bevezeti az RPG fejét a toronykoszorúhoz.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 933
113
Szerintem ne csak az 5cm-nek számítsd a toronykoszorút.
Bár erre az újabb típusoknál már figyelnek, de a régebbiek esetén fokozottan igaz volt, hogy mind a torony alja, mind a test teteje a toronykoszorú felé szűkült.
Ez egy szögben álló felületet eredményez, és ez csatornaként bevezeti az RPG fejét a toronykoszorúhoz.

A beszélgetés kezdeti kiinduló pontja a Leopárd 2A7 volt. Az minden csak nem II. VH....
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 288
113
A beszélgetés kezdeti kiinduló pontja a Leopárd 2A7 volt. Az minden csak nem II. VH....
Ebből a szempontból az A7 ék alakú toronyfront kimondottan gyengén teljesít. (Elsősorban nem ez volt a fő szempont, hanem a nyíllövedék elleni védelem)
De hogy hűek maradjunk a topic címéhez a Challenger egyszerű döntött toronypáncélja sokkal jobb.
De nem kell emiatt a 2 VH.-ig visszamenni. A T-72 és utódai is alapvetően veszélyben vannak. Íme egy megoldás ellene:
ws2172102.jpg
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 933
113
Akkor jöjjön egy kis Challenger 1!

Vezető pozíció:
(Mondjuk a páncél elrendezés nem tudom, hogy pontos-e a rajzon, de engem a sofőr helyében nem nyugtatna meg. Mondjuk az is igaz, hogy ez egy beásott pozícióból való tevékenységre tervezett harckocsi. Kicsit egyoldalú)
40197520095_4688da96c9_b.jpg



Üzemanyag rendszer:
(Konvencionális, nyílt terepű harcászatban jó megoldás. Városi harcban instant tankkigyulladás, lásd. T-80B csecsenföldön...)
Challenger1_fuel_system1.thumb.jpg.8e3fc7fcf1f88aa01c1100a7872b06dc.jpg


Páncélelrendezés:
StrippedChallenger1_2.jpg.126145d8dc429376f154058176a99738.jpg


6jTq8qd.jpeg


Challenger1_60degree_arc2.jpg.667f272881b53598a042a4bae9b80313.thumb.jpg.c469b2877da06de00b53e364254a3ed8.jpg
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 057
30 976
113
Akkor jöjjön egy kis Challenger 1!

Vezető pozíció:
(Mondjuk a páncél elrendezés nem tudom, hogy pontos-e a rajzon, de engem a sofőr helyében nem nyugtatna meg. Mondjuk az is igaz, hogy ez egy beásott pozícióból való tevékenységre tervezett harckocsi. Kicsit egyoldalú)
40197520095_4688da96c9_b.jpg



Üzemanyag rendszer:
(Konvencionális, nyílt terepű harcászatban jó megoldás. Városi harcban instant tankkigyulladás, lásd. T-80B csecsenföldön...)
Challenger1_fuel_system1.thumb.jpg.8e3fc7fcf1f88aa01c1100a7872b06dc.jpg


Páncélelrendezés:
StrippedChallenger1_2.jpg.126145d8dc429376f154058176a99738.jpg


6jTq8qd.jpeg


Challenger1_60degree_arc2.jpg.667f272881b53598a042a4bae9b80313.thumb.jpg.c469b2877da06de00b53e364254a3ed8.jpg
Hát-nálam nincs kép.1 szál se.
 
  • Szomorú
Reactions: fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 335
76 983
113
Akkor jöjjön egy kis Challenger 1!

Vezető pozíció:
(Mondjuk a páncél elrendezés nem tudom, hogy pontos-e a rajzon, de engem a sofőr helyében nem nyugtatna meg. Mondjuk az is igaz, hogy ez egy beásott pozícióból való tevékenységre tervezett harckocsi. Kicsit egyoldalú)
40197520095_4688da96c9_b.jpg



Üzemanyag rendszer:
(Konvencionális, nyílt terepű harcászatban jó megoldás. Városi harcban instant tankkigyulladás, lásd. T-80B csecsenföldön...)
Challenger1_fuel_system1.thumb.jpg.8e3fc7fcf1f88aa01c1100a7872b06dc.jpg


Páncélelrendezés:
StrippedChallenger1_2.jpg.126145d8dc429376f154058176a99738.jpg


6jTq8qd.jpeg


Challenger1_60degree_arc2.jpg.667f272881b53598a042a4bae9b80313.thumb.jpg.c469b2877da06de00b53e364254a3ed8.jpg
Ha ez tényleg így van akkor ez retek. Az amit a teknőhöz rajzoltak az egy raklap fekália.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7