Civil repüléssel kapcsolatos témák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 524
44 888
113
Nem akarok mindenáron bűnbakot keresni,de egyszer megpróbálta a honvédségi helikopter,nem működött a mentés,a társai jelezték,hogy nincs szükség a helikopterre mindjárt odaér a civil segítség a muksó ipari alpinista volt nem sérült meg,jelezte jelezték,hogy az úton lévő felszerelés segítségével le tud jönni a fáról,ennek ellenére tovább erőltették a helikopteres mentést hollott már az első alkalommal is látszott,hogy a hatalmas rotorszél miatt nagyon veszélyes a mentés,a fa letört a hatalmas rotorszél miatt a múksó leperecelt a fáról és életveszélyesen megsérült.
Oké, csak ez nem így működik. Önmentés közben szakad le, még jobban megrángatnak mindenkit. Nem a mentendő dönt arról hogy mentsék meg. Lehet hogy itt jobb lett volna, de az esetek többségében nem. Várjuk meg a vizsgálatot!
 
  • Tetszik
Reactions: megazez
W

Wilson

Guest
Oké, csak ez nem így működik. Önmentés közben szakad le, még jobban megrángatnak mindenkit. Nem a mentendő dönt arról hogy mentsék meg. Lehet hogy itt jobb lett volna, de az esetek többségében nem. Várjuk meg a vizsgálatot!

Nézd ezt nem állítottam viszont az első kísérlet után a mentést irányítónak a honvédségi helikoptert el kellett volna felejtenie és nem kísérleteznie tovább.
 
W

Wilson

Guest
Most már tudjuk.

Amúgy nem készítik fel a mentőhelikopterek személyzetét az ilyen helyzetekre?Mivel egy szál kötelet engedtek le az emberkéhez amit az mivel két kézzel kapaszkodnia kellett a fába az óriási rotorszél miatt nem érhetett el,ezt,hogy gondolták?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 524
44 888
113
Amúgy nem készítik fel a mentőhelikopterek személyzetét az ilyen helyzetekre?Mivel egy szál kötelet engedtek le az emberkéhez amit az mivel két kézzel kapaszkodnia kellett a fába az óriási rotorszél miatt nem érhetett el,ezt,hogy gondolták?
Nem tudom.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 161
60 894
113
Szerintem nem ezeken a kis operatív lépéseken kell elgondolkozni az eset kapcsán, hogy akkor és ott a fák koronája alatt meg felett ki, mit és hogy gondolt.
Hanem, hogy miért ilyen merev és szemmel láthatóan tekintélyelvű a rendszer, ami itt próbára lett most téve.
Egyszerűen nincs flexibilitás, nincs gondolkodás, mindenki csak teszi a begyakorolt lépéseket, amiket ismer. Az ismeretlen helyzetben pedig képtelenek kreatívan improvizálni, miközben lebénítja a szereplőket a felelősségre vonás rémképe.
Ha egy siklóernyős fára landol, az légijármű baleset, ahhoz mindenképpen riasztják a kutatómentők Mi-8-asát, ha kell ha nem.
Mindenki mereven néz előre és teszi a saját dolgát.
A Mi-8-as jön és ha már ott van, akkor feladatvégrehajt, mert ha nem teszi, akkor meg az a baj.
Gyanítom, hogy itt csak próbálkoztak, nem volt még konkrét mentés, de az elszáradt faágak idő előtt megadták magukat.

Most ugye lehetne még egy csúcsszervezetet gründolni a különféle spec mentők feje felé, aki egy ilyen helyzetben ünnepélyesen helyszínre érkezik és mérlegel, hogy akkor majd melyik szakágnak adja a mentés jogát. Mondván, hogy itt most káosz volt, amiatt nem született jó döntés.

Pedig volt jó döntés és időben is hozták meg, csak valószínű, hogy presztízskérdést csináltak a felek abból, hogy a kivonult tűzoltó/rendőr/katona erők helyett egy kvázi civil barlangi mentőszolgálat végezze el a műveletet (és ugye arassa le a babért) amihez az előbbieknek maximum asszisztálni kell, meg kivárni a megérkeztüket. Mert az esetet otthagyni nem lehet. Meg aztán hogy van az, hogy egy fa tetején landolt légijárművet egy barlangi mentőcsapat mentsen meg, ne pedig egy kutató-mentő helikopter.
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 809
7 186
113
Nem akarok mindenáron bűnbakot keresni,de egyszer megpróbálta a honvédségi helikopter,nem működött a mentés,a társai jelezték,hogy nincs szükség a helikopterre mindjárt odaér a civil segítség a muksó ipari alpinista volt nem sérült meg,jelezte jelezték,hogy az úton lévő felszerelés segítségével le tud jönni a fáról,ennek ellenére tovább erőltették a helikopteres mentést hollott már az első alkalommal is látszott,hogy a hatalmas rotorszél miatt nagyon veszélyes a mentés,a fa letört a hatalmas rotorszél miatt a múksó leperecelt a fáról és életveszélyesen megsérült.
Nekem van egy "most majd megmutatjuk a koszos civileknek hogy kell ezt" mentalitás érzetem, csak régi honvédségi élményeimből kifolyólag, de ne legyen igazam.
 
W

Wilson

Guest
Nekem van egy "most majd megmutatjuk a koszos civileknek hogy kell ezt" mentalitás érzetem, csak régi honvédségi élményeimből kifolyólag, de ne legyen igazam.

Én szerintem inkább az lehetett,hogy jó szándéktól vezetve nagyon akartak menteni és nem volt elég rutinjuk illetve gyakorlatuk egy ilyen helyzetben ez valamint az,hogy az első sikertelen kísérlet után tovább erőltették a helikopteres mentést vezetett a zuhanáshoz.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Ilyen esetben pont az a jobb, ha kisebb, könnyebb a mentő-heli -> kisebb a rotorszél. Viszont mindenképpen erősebb, két személyre méretezett csörlő kell, hogy az esetleg órák óta a fán kapaszkodó, elgémberedett, félig kihűlt vagy talán sérült és görcsbe álló izomzatú ernyőst tudja segíteni, magához csatolni a gyakorlott emelő-mentős.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 524
44 888
113
Én szerintem inkább az lehetett,hogy jó szándéktól vezetve nagyon akartak menteni és nem volt elég rutinjuk illetve gyakorlatuk egy ilyen helyzetben ez valamint az,hogy az első sikertelen kísérlet után tovább erőltették a helikopteres mentést vezetett a zuhanáshoz.
Így van. Nincs "koszos civilek" mentalitás. "Segíteni akarok" mentalitás van.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 524
44 888
113
Ez a cikk szerintem rávilágít arra miért történtek úgy a dolgok ahogy történtek.

https://index.hu/belfold/2020/07/06...aleset_katasztrofavedelem_riasztasi_rendszer/
Úgy örülök neki, hogy az index már megint mindent tud. Történt egy sajnálatos baleset, veszélyes üzem - mentés közben, ahol ki lehet hozni hogy szar minden, és balfasz az egész rendszer. Na ők azok akik térden állva imádkoznak munícióért, hogy lehessen ilyen hangvételű és konklúziójú cikkeket írni, napjában lehetőleg ötöt!

Ezért is rühellem őket, többek közt!

P.s.
Az remélem megvan mindenkinek, hogy amire ki van hegyezve a cikk, hogy a Barlangi Mentőszolgálat most mennyire háttérbe van szorítva, és ők mennyivel jobbak mindenkinél, na akire épít szinte az egész sztori, a mentőhelikopteres is kapcsolatban van velük.

Így szép az élet, ha dobáljuk egymásra a szart :( !
 
T

Törölt tag 1586

Guest
P.s.
Az remélem megvan mindenkinek, hogy amire ki van hegyezve a cikk, hogy a Barlangi Mentőszolgálat most mennyire háttérbe van szorítva, és ők mennyivel jobbak mindenkinél, na akire épít szinte az egész sztori, a mentőhelikopteres is kapcsolatban van velük.
Azért az megnyugtatón hogy ha legközelebb egy barlangba esik egy "hártyás szárnyú" akkor profin meg lesz mentve...:)
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 524
44 888
113
Azért az megnyugtatónhogy ha legközelebb egy barlangba esik egy "hártyás szárnyú" akkor profin meg lesz mentve...:)
Félre ne értsen amúgy senki, nincs bajom a Barlangi Mentőszolgálattal. A legtöbb ember biztos vagyok benne hogy elhivatott és PROFI ott is abban amit csinál. Ellenben ÉN ha hibáznak sokból egyszer, vagy csak pusztán NEM JÖN össze valami nekik, biztosra veheti bárki, hogy nem fogok ott okoskodni, hogy amúgy én megmondtam hogy ezek trógerek!

Nem vagyunk egyformák...
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 456
23 917
113
Úgy örülök neki, hogy az index már megint mindent tud. Történt egy sajnálatos baleset, veszélyes üzem - mentés közben, ahol ki lehet hozni hogy szar minden, és balfasz az egész rendszer. Na ők azok akik térden állva imádkoznak munícióért, hogy lehessen ilyen hangvételű és konklúziójú cikkeket írni, napjában lehetőleg ötöt!

Ezért is rühellem őket, többek közt!

P.s.
Az remélem megvan mindenkinek, hogy amire ki van hegyezve a cikk, hogy a Barlangi Mentőszolgálat most mennyire háttérbe van szorítva, és ők mennyivel jobbak mindenkinél, na akire épít szinte az egész sztori, a mentőhelikopteres is kapcsolatban van velük.

Így szép az élet, ha dobáljuk egymásra a szart :( !
Off:
Nekem az indexről ez jut eszembe már, mindig köpködnek de ha benne vannak a szarban akkor elvárják attól akit köpködtek, hogy segítsen rajtuk.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Úgy látom jól sejtettem látatlanban miről szól a cikk (nem volt nehéz...).
 
W

Wilson

Guest
Úgy örülök neki, hogy az index már megint mindent tud. Történt egy sajnálatos baleset, veszélyes üzem - mentés közben, ahol ki lehet hozni hogy szar minden, és balfasz az egész rendszer. Na ők azok akik térden állva imádkoznak munícióért, hogy lehessen ilyen hangvételű és konklúziójú cikkeket írni, napjában lehetőleg ötöt!

Ezért is rühellem őket, többek közt!

P.s.
Az remélem megvan mindenkinek, hogy amire ki van hegyezve a cikk, hogy a Barlangi Mentőszolgálat most mennyire háttérbe van szorítva, és ők mennyivel jobbak mindenkinél, na akire épít szinte inaz egész sztori, a mentőhelikopteres is kapcsolatban van velük.

Így szép az élet, ha dobáljuk egymásra a szart :( !

Tudtam,hogy ki kell írnom,hogy el kell vonatkoztatni attól,hogy az index írta a cikket ha lehámozod róla az indexes kritikai hangvételt,akkor ott van benne a lényeg.A mentésben résztvevő állami szerveknek nincs meg a megfelelő felszerelése és szaktudása egy ilyen mentéshez az irányítás túlságosan merev és nincs meg benne a megfelelő rugalmasság,hogy alkalmazkodjon pl egy ilyen helyzethez.Ennek a végeredménye lett az,hogy a sportoló leesett és életveszélyesen megsérült,én szomorúnak tartom,hogy korábban már volt egy eset ami figyelmeztetésként kellett volna szolgálnia,de nem vonták le a tanulságokat és ennek következtében egy ember életveszélyesen megsérült.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Masztiff

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 957
32 234
113
Tudtam,hogy ki kell írnom,hogy el kell vonatkoztatni attól,hogy az index írta a cikket ha lehámozod róla az indexes kritikai hangvételt,akkor ott van benne a lényeg.A mentésben résztvevő állami szerveknek nincs meg a megfelelő felszerelése és szaktudása egy ilyen mentéshez az irányítás túlságosan merev és nincs meg benne a megfelelő rugalmasság,hogy alkalmazkodjon pl egy ilyen helyzethez.Ennek a végeredménye lett az,hogy a sportoló leesett és életveszélyesen megsérült,én szomorúnak tartom,hogy korábban már volt egy eset ami figyelmeztetésként kellett volna szolgálnia,de nem vonták le a tanulságokat és ennek következtében egy ember életveszélyesen megsérült.

Nem tudom miért nem tudtak a tűzoltók odavinni egy létrát...
 
W

Wilson

Guest
Ami számomra megdöbbentő,ki a felelős azért,hogy ezek a Mil-k csak ilyen teherbírású csörlővel van felszerelve ha ne adj isten lesz egy árvíz és a fákról kell menteni az embereket akkor megint lejátszódik a vértesi eset.Isten mentsen minket ettől,én biztos vagyok benne,hogy a mentésben résztvevőket a jó szándék vezeti és segíteni akarnak,a döntéshozóknak ezért kutyakötelessége,hogy a megfelelő felszerelést biztosítsa számukra,ez nem lehet pénz vagy preszizs kérdése.
 
  • Tetszik
Reactions: endre