Csapatlégvédelmi rendszerek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Viszonta HQ-6-osnak mintha hiányozna. Elvileg valahogy így kéne működjon.
Hq_2.jpg

Szóval lehet, hogy ami a felépítményen van, az a rakétának világítja meg a célt, ami meg a gépágyún az meg a gépágyúé.

De felderito radar nelkul az eselyed hogy megtalalod a celt meg ha tudod is hogy valahol jelen van cca 5%
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Van az is. Kerestem még képeket és mintha több fajtája is lenne a keresőlokátoroknak.
LD_1.jpg

LD_2.jpg

LD_3.jpg

LD_4.jpg
Ez igy eleg elavult felallas ha csapat legvedelemre akarjak hasznalni. A felderito radar nelkul a rendszer vak es tehetetlen. Illetve cca a II. VH szinvonalat kepviseli
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 268
13 651
113
Ez igy eleg elavult felallas ha csapat legvedelemre akarjak hasznalni. A felderito radar nelkul a rendszer vak es tehetetlen. Illetve cca a II. VH szinvonalat kepviseli
De nem csapatlégvédelem, ahogy a Panzir sem az, ez obiektumvédelem. ICBM-eket, repülőtereket, Hong Kongot, védenek velük.
Ha megnézed a wikin a képet a HQ-64 ről, előtérben van a TEL, aztán keresőradar, végül a tűzvezérlő (ami akár LD-2000 is lehet), a háttérben meg egy DF-31A ICMB található.
https://en.wikipedia.org/wiki/LY-60_/_FD-60_/_PL10
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
De nem csapatlégvédelem, ahogy a Panzir sem az, ez obiektumvédelem. ICBM-eket, repülőtereket, Hong Kongot, védenek velük.
Ha megnézed a wikin a képet a HQ-64 ről, előtérben van a TEL, aztán keresőradar, végül a tűzvezérlő (ami akár LD-2000 is lehet), a háttérben meg egy DF-31A ICMB található.
https://en.wikipedia.org/wiki/LY-60_/_FD-60_/_PL10


Ennek a rendszernek van olyan valtoata amin egy cca 20 km es hatotavu keresoradar van . Szerintem az az eletkepes felallas.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
De nem csapatlégvédelem, ahogy a Panzir sem az, ez obiektumvédelem. ICBM-eket, repülőtereket, Hong Kongot, védenek velük.
Ha megnézed a wikin a képet a HQ-64 ről, előtérben van a TEL, aztán keresőradar, végül a tűzvezérlő (ami akár LD-2000 is lehet), a háttérben meg egy DF-31A ICMB található.
https://en.wikipedia.org/wiki/LY-60_/_FD-60_/_PL10

Ennek a nagy hatotavu felderito radarnak cca 6 masodperc lehet a frissitesi ideje. Ennyi ido alatt csak tavoli celokat lehet FC vel megtalalni a kozeli celok ha manovereznek meg eselyt sem adnak egy lock on ra.
 
M

molnibalage

Guest
Ez igy eleg elavult felallas ha csapat legvedelemre akarjak hasznalni. A felderito radar nelkul a rendszer vak es tehetetlen. Illetve cca a II. VH szinvonalat kepviseli
Biztosan van hozzá keresőradar csak nem a SAM/AAA járművön. Az ős Crotale esetén sem volt egy járművön és mivel Kína abból vett anno na akkor mi is volt a tervezési alap...? Mert szemre ez az egész távoli Crotale leszármazotnak tűnik...

Ezen felül igen valószínű, hogy AVR-ben van ez n+1 más nagyobb HMZ-s osztállyal, azoktól is kap légi helyzetképet.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 268
13 651
113
Amúgy Kínának van két párhuzamos Panzis fejlesztése kimondottan exportra.
FK-1000
FK-1000.jpg

és
Sky Dragon 12
Sky_Dragon-12.jpg

Egyiket sem akarják rendszeresíteni.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Nem látom át, hogy ha elérhető a piacon az oroszoktól olyan Panzir amit az eredeti gyártó országtól úgy hogy az rendszerben is tartja be lehet szerezni, miért venne bárki olyan kínai koppintást amit a koppintó ország nem tart rendszerben.

Én biztos nem tőlük vennék ilyen kategóriás fegyvert, mert azt mutatja hogy még ők maguk sem hisznek a saját kópiájukban. Nagy exportsikere így nem hinném hogy lesz, értelmét így nem látom.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 268
13 651
113
Nem látom át, hogy ha elérhető a piacon az oroszoktól olyan Panzir amit az eredeti gyártó országtól úgy hogy az rendszerben is tartja be lehet szerezni, miért venne bárki olyan kínai koppintást amit a koppintó ország nem tart rendszerben.

Én biztos nem tőlük vennék ilyen kategóriás fegyvert, mert azt mutatja hogy még ők maguk sem hisznek a saját kópiájukban. Nagy exportsikere így nem hinném hogy lesz, értelmét így nem látom.
Számtalan oka lehet. Pl olcsóbban adják és lehet készpénz sem kell nekik, lebarterezheted velük a dolgot. A másik, hogy egy rakás olyan fegyverrendszerük van, amit exportálnak, de nem rendszeresítettek (PLZ-45, WS-2, JF-17)
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 042
113
Én biztos nem tőlük vennék ilyen kategóriás fegyvert, mert azt mutatja hogy még ők maguk sem hisznek a saját kópiájukban. Nagy exportsikere így nem hinném hogy lesz, értelmét így nem látom

Évek óta az LD-2000-est és HQ-6 használják .

Ők az amcsi vonalalt követik mindenhol :D


maxresdefault.jpg
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Számtalan oka lehet. Pl olcsóbban adják és lehet készpénz sem kell nekik, lebarterezheted velük a dolgot. A másik, hogy egy rakás olyan fegyverrendszerük van, amit exportálnak, de nem rendszeresítettek (PLZ-45, WS-2, JF-17)
A JF-17 nek nincs is eredeti mása ami a származási országban rendszerben van és megvehető.
PLZ-45 re még azt is írja a wiki hogy Kína is operátor ország: https://en.wikipedia.org/wiki/PLZ-45
WS-2 szintén : https://en.wikipedia.org/wiki/Weishi_Rockets#WS-2

Tehát ismétlem, nagy sikert én nem jósolok olyan rendszernek, amelynek megvan az EREDETI-je az oroszoknál úgy, hogy ők még rendszerben is tartják.

Meglássuk.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 268
13 651
113
A JF-17 nek nincs is eredeti mása ami a származási országban rendszerben van és megvehető.
PLZ-45 re még azt is írja a wiki hogy Kína is operátor ország: https://en.wikipedia.org/wiki/PLZ-45
WS-2 szintén : https://en.wikipedia.org/wiki/Weishi_Rockets#WS-2

Tehát ismétlem, nagy sikert én nem jósolok olyan rendszernek, amelynek megvan az EREDETI-je az oroszoknál úgy, hogy ők még rendszerben is tartják.

Meglássuk.
PLZ-45-ből pont emiatt vettek vagy 40 darabot, de oda is adták egy katonai akadémiának. Szóval papíron rendszerben van, csak nem használják. A WS-2 sem terjedt el.
Mindegy, ettől persze még igazad lehet és tényleg nem lesz exportsiker belőle.
Amit mondani akartam, hogy kétféleképpen közelítheted meg a problémát. Vagy egy platformra gyúrsz össze mindent (keresőradart, tűzvezérlőt, rakétát, gépágyút), vagy dedikált járművekre külön-külön.
Per pill Kína bármely utat választhatná, de ők a külön-külön rendszert használják és nem azért nem használják az egybegyúrtat, mert nincs meg hozzá a pénzük vagy a technológiájuk.
Előnyök és hátrányok.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Évek óta az LD-2000-est és HQ-6 használják .

Ők az amcsi vonalalt követik mindenhol :D


maxresdefault.jpg
A HQ-6 az olaszok ASPIDE-ja alapján lett kifejlesztve, ami külsőleg valóban egy Sparrow, de azért belülről olyan sok közük nincs egymáshoz.
Az LD-2000 meg a holland Goalkeeperen alapszik, ami valóban egy GAU-8 köré épül, de ott sem látom át hogy pusztán paramétereket tekintve mitől jobb az mint mondjuk egy hasonló kategóriás orosz AK-630 as vonal.

Ezt választották, ebben kb. szerintem ennyi van, dolgát teszi mindegyik.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
PLZ-45-ből pont emiatt vettek vagy 40 darabot, de oda is adták egy katonai akadémiának. Szóval papíron rendszerben van, csak nem használják. A WS-2 sem terjedt el.
Mindegy, ettől persze még igazad lehet és tényleg nem lesz exportsiker belőle.
Amit mondani akartam, hogy kétféleképpen közelítheted meg a problémát. Vagy egy platformra gyúrsz össze mindent (keresőradart, tűzvezérlőt, rakétát, gépágyút), vagy dedikált járművekre külön-külön.
Per pill Kína bármely utat választhatná, de ők a külön-külön rendszert használják és nem azért nem használják az egybegyúrtat, mert nincs meg hozzá a pénzük vagy a technológiájuk.
Előnyök és hátrányok.
Szerintem nekik van igazuk. Nekem is szimpatikusabb a külön külön módszer. Nem a jármű a nagy érték, a "zsíros célpont" hanem ami rajta van. Egy truck ára elenyésző ahhoz képest, ami rajta van elektronika/vezérlő fülke/12 db rakéta/radarrendszer. Ha egy ilyet televernek, jó eséllyel értékes személyzet pusztul, és minden más vele együtt. HA szétrakod 3 teherautóra, kb. televerik az elektronikát, a kezelőid, rakétáid megmaradnak.
Nekem is ez a vonal a szimpi, túlélőképesség minden áron.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Szerintem nekik van igazuk. Nekem is szimpatikusabb a külön külön módszer. Nem a jármű a nagy érték, a "zsíros célpont" hanem ami rajta van. Egy truck ára elenyésző ahhoz képest, ami rajta van elektronika/vezérlő fülke/12 db rakéta/radarrendszer. Ha egy ilyet televernek, jó eséllyel értékes személyzet pusztul, és minden más vele együtt. HA szétrakod 3 teherautóra, kb. televerik az elektronikát, a kezelőid, rakétáid megmaradnak.
Nekem is ez a vonal a szimpi, túlélőképesség minden áron.

Pont fordítva gondolnám, ha a komplexum harcértéke is számít.

Ha külön hordozó járművön vannak a komponensek, akkor azok pozícióját telepítéskor pontosan kell egymáshoz képest bemérni (sokáig tart) pluszmég...
- vagy egyenként összekábelezed a komponenseket (sokáig tart, mobilitást csökkenti, repeszek által sérülékeny a rendszer)
- vagy rádió telekódon kapcsolod össze a komponenseket (ezt nagyon szereti a HARM...)
 

oregbogaras

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 433
4 786
113
No de onnan indultunk hogy MAC. berakott egy (több) kínai képet AHEAD környezetbe.
zd_1.jpg


De én azt gondolom hogy ez nem képes AHEAD lőszert alkalmazni, vagy a Gatling rendszerrel lehet?
Hol a csővégi elektronika?
Vagy én értelmeztem MAC. írását félre?
 
M

molnibalage

Guest
Nem látom át, hogy ha elérhető a piacon az oroszoktól olyan Panzir amit az eredeti gyártó országtól úgy hogy az rendszerben is tartja be lehet szerezni, miért venne bárki olyan kínai koppintást amit a koppintó ország nem tart rendszerben.

Én biztos nem tőlük vennék ilyen kategóriás fegyvert, mert azt mutatja hogy még ők maguk sem hisznek a saját kópiájukban. Nagy exportsikere így nem hinném hogy lesz, értelmét így nem látom.
Már megint elméletet gyártasz... Ki mondta, hogy nem hisznek benne? Igényük nincs rá, ők nagyobban gondolkodnak.

A jenkik hány helyre adták el az F-5A/E-t? Úgy, hogy ők kvázi nem használták. Miért? Mert telt nekik arra, hogy 4000+ db F-4-es gyártsanak saját részre...

Kína azon országokat is megcélozza, akik számára a csúcskategória nem érhető el. A JF-17-et sem használják mégis exportálták. Nézd meg, hogy milyen gazdasággal bíró országokba...
 
  • Tetszik
Reactions: Roni