Csapatlégvédelmi rendszerek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 283
13 699
113
Pont fordítva gondolnám, ha a komplexum harcértéke is számít.
Viszont a Panzir esetében a két rendszeredet nem használhatod egyszerre. Döntened kell, vagy gépágyú, vagy rakéta. A rakétád méretét alapból lekorlátozza a rendszer fizikai mérete. Ha külön van ez nem akkora gond, simán lehet nagyobb.
A rendszered autonómiája, ha valamilyen oknál fogva nem csatlakoztathatod egy külső áramforrásra. Hány óráig bírhatja a Panzir ellátni önmagát árammal?
Ha újra kell töltsd lőszerrel a rendszeredet, Panzir esetében leáll az egész. Itt meg ha rakétákat kell tenni az indítóra, még használhatod a gépágyút.
Ismétlem előnyök és hátrányok.
Visont mint már mutattam a korai LD-2000-nél ott fityegnek a rakéták is a gépágyú oldalán. Szóval kipróbálták ők is az összegyúrt módszert, csak valamiért úgy tűnik, hogy nem tetszett.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 283
13 699
113
No de onnan indultunk hogy MAC. berakott egy (több) kínai képet AHEAD környezetbe.
zd_1.jpg


De én azt gondolom hogy ez nem képes AHEAD lőszert alkalmazni, vagy a Gatling rendszerrel lehet?
Hol a csővégi elektronika?
Vagy én értelmeztem MAC. írását félre?
Celebra mondott egy ilyet: "Mondjuk érdekes kérdés elállmodozni egy 35milis AHEADos géágyúval kiegészitett Pansir/ADATS rakétarendszerrel összekombinált csapatlégvédelmi rendszerről.Kinaiaknak megvan az AHEAD liszence,talán előállnak egy ilyesféle rendszerrel."
Én meg erre reagáltam, hogy nagyon nem kell messzire menni, mert van nekik is egy Panzirhoz hasonló rendszerük (tehát nem kell előálljanak), amit szintén obiektumvédelemre használnak.
Igaz, hogy van pár részlet amiben eltér. Pl. nem használják ugyanazon a platformon a gépágyút és a rakétákat, habár megtehetnék, mert a kezdetben így képzelték el, sőt még Panzir másolatból is fejlesztettek vagy kettőt.
Gyanítom, ha nagyon akarnák csinálhatnának egy 35 mm AHEAD gépágyú + valamilyen rakéta kombót. Vagy felszerelik a Panzirmásolatra ha valamely vásárlónak ez a kívánsága. De a fejlesztéseik nem ebbe az irányba mutatnak.
 
  • Tetszik
Reactions: oregbogaras

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 986
113
Pont fordítva gondolnám, ha a komplexum harcértéke is számít.

Ha külön hordozó járművön vannak a komponensek, akkor azok pozícióját telepítéskor pontosan kell egymáshoz képest bemérni (sokáig tart) pluszmég...
- vagy egyenként összekábelezed a komponenseket (sokáig tart, mobilitást csökkenti, repeszek által sérülékeny a rendszer)
- vagy rádió telekódon kapcsolod össze a komponenseket (ezt nagyon szereti a HARM...)
Nyilván tényleg ahogy Mac is írta, előnyök - hátrányok.
Viszont találatnál nem pusztul egyszerre minden. Illetve a HARM szerethet bármit, ha lelövik befelé jövet. Erre azért ma már elég sok rendszer képes lehet mind rakéta mind csöves fegyverzettel. Igen, az is faktor nálam amit szintén leírt hogy amíg az egyik töltés alatt van, a másik még tudja védeni adott esetben.
Az összekábelezés ha jól van kitalálva, azért nem megoldhatatlan probléma, és egy gyakorlott személyzetnek annyira nagyon sok időbe sem telik.
A repesz által sérülhet a másik rendszer sem teljesen ugyan az a szitu szerintem(és nálam ismétlem ez a kulcs) mint az ha telivernek egy TELAR rendszert, és ott pusztul fixre egyszerre minden, személyzet, elektronika/vezérlés , radar, fegyverzet.

Nekem ez a szimpatikusabb megoldás.
Nyilván, van előnye a másiknak is, mobilabb - gyorsabb, és csak olyannal megvalósítható a menet közbeni tűzkiváltás, ami előtt szintén megemelem a kalapom ahol elérhető.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 986
113
Celebra mondott egy ilyet: "Mondjuk érdekes kérdés elállmodozni egy 35milis AHEADos géágyúval kiegészitett Pansir/ADATS rakétarendszerrel összekombinált csapatlégvédelmi rendszerről.Kinaiaknak megvan az AHEAD liszence,talán előállnak egy ilyesféle rendszerrel."
Én meg erre reagáltam, hogy nagyon nem kell messzire menni, mert van nekik is egy Panzirhoz hasonló rendszerük (tehát nem kell előálljanak), amit szintén obiektumvédelemre használnak.
Igaz, hogy van pár részlet amiben eltér. Pl. nem használják ugyanazon a platformon a gépágyút és a rakétákat, habár megtehetnék, mert a kezdetben így képzelték el, sőt még Panzir másolatból is fejlesztettek vagy kettőt.
Gyanítom, ha nagyon akarnák csinálhatnának egy 35 mm AHEAD gépágyú + valamilyen rakéta kombót. Vagy felszerelik a Panzirmásolatra ha valamely vásárlónak ez a kívánsága. De a fejlesztéseik nem ebbe az irányba mutatnak.
Ezt egyébként én is furcsálom, hogy nem ütik az AHEAD vonalon a vasat, pláne úgy hogy írtátok itt hogy megvan nekik a licensz.
Szerintem a jövőben ez lehet a leginkább költséghatékony megoldás a mindenféle kis csipp csupp felderítő drónoktól egészen a Harpy/Harop öngyilkos drón vonalig. Ezekre egyszerűen nem kéne más, és ár/érték arányban szerintem nem lehet jobban kijönni, mint egy irányított repeszfelhőt generáló "okos" 30-35mm-es lövedékkel.
Főleg a kis szutykokra az ilyen 300.000 ft körüli phantom 3 kategóriás felderítő akármikre nem lehet érdemben mindig irányított rakétát lőni mert a gatya rámegy.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 283
13 699
113
  • Tetszik
Reactions: zsolti
M

molnibalage

Guest
Én biztos nem tőlük vennék ilyen kategóriás fegyvert, mert azt mutatja hogy még ők maguk sem hisznek a saját kópiájukban. Nagy exportsikere így nem hinném hogy lesz, értelmét így nem látom.
Lássuk csak, mi van, ha orosz cuccokról van szó...

  • Az oroszok a MiG-29SzMT exportjakor 0 db-ot tartottak hadrendben, azta is az Algéira által visszadobott mennyiséget és később jött valahonnan. (Nem tudom, hogy honnan.)
  • A Szu-30 családból sem rendeltek belföldre semmit, amikor n+1 helyre exportálták n+1 változatát.

RuAF-beszerzesek-2008-17.jpg
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 283
13 699
113
Szép, kár hogy csak makett. Ezeknek nagyon itt van az ideje a low cost drónok terjedése okán, én azt gondolom.
Ez tényleg makett, de ami nekik van az már nem. A nagy külömbség, hogy ezen nincs MANPAD. Tudtommal már pár éve elkezdődtek a csapatpróbák.
35_1.jpg

35_2.jpg
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 986
113
Lássuk csak, mi van, ha orosz cuccokról van szó...

  • Az oroszok a MiG-29SzMT exportjakor 0 db-ot tartottak hadrendben, azta is az Algéira által visszadobott mennyiséget és később jött valahonnan. (Nem tudom, hogy honnan.)
  • A Szu-30 családból sem rendeltek belföldre semmit, amikor n+1 helyre exportálták n+1 változatát.

RuAF-beszerzesek-2008-17.jpg
Egyfelől a Mig-29 SZMT exportsiker is lett ugye? Ja nem.
Másfelől a Szu-30 ra hol igaz az hogy úgy vásárolták meg tőlük a terméket, hogy 1. koppintották egy harmadik országról aki az eredeti fejlesztő/gyártó, 2. annál is elérhető volt vétel szempontjából az eredeti termék úgy, hogy még rendszerben is tartotta az adott ország, míg az oroszok meg nem?
Ráadásul a Szu-30 azért nem egy full olyan termék, amihez hasonlót ne tartottak volna rendszerben, mert egy kiforrott fegyvercsalád egy lépcsője volt, nem egy tök új valami.

Szerintem ez amit most itt fel akartál húzni analógiát, logikai zsákutca.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 283
13 699
113
Ezen a képen jól látszik a szétkapcsolt kábelezés a cső végén lévő sebességmér/programozó egység és a test közt.
35_3.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 047
113
sok van belőle, nem csak mutatóba - techdemónak - akkor dehogynem.

Ha kell nekik akkor ennek semmi akadálya nem lesz hogy gyártsanak maguknak eleget.

Amúgy meg hogy merted azt leírni hogy Makett? :hadonaszos:
Mikor az oroszok az éllovasok a makettozásban:)
Biztos hogy makett? És biztos Mackensen hogy nincs hozzá rakéta?

Ha ott lettek volna a 2016-os Zhuhai Airshow akkor látták volna hogy az már bizony nem makett ;) És exportra is mehet


82345_525415_474233.jpg
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 283
13 699
113
Persze kipróbálták ezt is rakétákkal, de annyira nem válhatott be mivel kukázták.
35_4.jpg
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 986
113
Ezen a képen jól látszik a szétkapcsolt kábelezés a cső végén lévő sebességmér/programozó egység és a test közt.
35_3.jpg
Fasza, de azért most csak keresgélem hol van leírva hogy tudja is a faszán irányított repeszfelhőt. (Elhiszem hogy az az aminek látszik, de azért na)