J-20 Mighty Dragon (Chengdu,Kína)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
zsolti

A PESA annyiból biztosan jobb megoldás volt az oroszoknak, hogy a 80's évek óta gyártanak PESA radarokat, így volt hol gyártani egy már ismert technológiát. E mellet olcsóbb is, mint az AESA vagyis értelmes mennyiséget is tudtak belőle venni. Ez sem elhanyagolható tényező.
Pontosan így látom én is. Az a PESA technológia egyszerű, olcsó, és elégséges a legtöbb harcászati szituációban, jelenleg én úgy látom hogy a legjobb megoldás ár/érték arányban. Az AESA-ban van a jövő, viszont bőven van olyan elven készült radar orosz haditechnikában is, igaz hogy nem harcászati/taktikai repülőgépen. Valahogy a sokkal tőkeerősebb nyugati országok sem érezték égető szükségét hogy azonnal kicseréljék a teljes Eurofighter vagy Rafale flottán a régi radarokat AESA elvűre. Én élek a gyanúperrel, hogy ANNYIT a valós képességekhez NEM TESZ hozzá, mint amilyen rohadt sokba kerül. Egy Irbiszről azt lehet tudni, hogy brutál erős max. sugárzó teljesítmény mellett, nagy méretű antennával, korrekt számtek kapacitással van ellátva, és gyors pásztázásra, eltérő üzemmódokra képes, olyan radar amely már egy kitaposott tech vonalnak sokadik és bevált eleme, lényegesen olcsóbban mint egy AESA elvű eszkőz. Szerintem nem kell azt lesajnálni, PESA vs AESA elv ide - oda...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 315
54 788
113
zsolti

Meg hát ugye a fegyvereket potenciális ellenségek ellen készítik fel.
Egy Orosz vs. USA/Kína meccs irreális forgatókönyv, atomfegyverek elrendezik 1-2 óra alatt a történetet.
De egy Orosz vs. grúz, török, iráni, pakisztáni stb... konfliktus reális most is és a múltban is az volt amikor döntöttek a fejlesztésekről. Ide viszont elég a PESA, hogy meglegyen a technológiai fölény.
Kína esetén más a helyzet. Kína potenciális ellenfelei Tajvan , Japán, Dél-Korea. Ide viszont kell a technológiai fölényhez/szinten tartáshoz az AESA rendszerű technológia. És ugye Kínának pénze is volt rá.

Ugyan ez igaz az 5. generációval kapcsolatban.
Kína potenciális ellenfelei rövid időn belül rendelkezni fognak 5. gen gépekkel a nagyon modern 4. gen gépek mellet.
Az oroszok potenciális ellenfelei viszont nem igen fognak 5. gen gépekkel rendelkezni a közeljövőben. Így nekik nem is olyan sürgős már a dolog. Az alapok meg vannak már nekik, ha hirtelen változna a helyzet majd jobban bele húznak. De úgy néz ki, hogy egyelőre ráérnek még. Akkor meg addig másra megy a pénzük :)
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113

Egy Orosz vs. USA/Kína meccs irreális forgatókönyv, atomfegyverek elrendezik 1-2 óra alatt a történetet.

ohbumg.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 268
13 651
113
Naigen, csakhogy itt van egy nagyon komoly "de" az egész AESA történetben. Kína lassan exportálni kezdi a technológiáat. A pakiknak a JF-17 Block III változatában már AESA lesz. Ha az oroszok komolyan gondollják az exportpiacaik megtartását, lassan nekik is össze kell kapniuk magukat.
Zsolt leki nyugalmáért hajlandó vagyok elhinni, hogy az oroszok részéről egy tudatos döntés a PESA-hot való ragaszokdás. Nem azért mert nem lehetne nekik is AESA, hanem mert megelégedtek a PESA-val (megelőzendő minden további AESA vs PESA vitát) . Viszont a nagyvilágban aki csak teheti AESA-ra vállt. Tehát kéne nekik is egy AESA, ha nem más exportra.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 107
33 379
113
A migekbe valo aesaval mia helyzet az hogy all... A mig dolog dudom csehul de a radar az mas ceg
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 869
9 791
113
Zsolt leki nyugalmáért hajlandó vagyok elhinni, hogy az oroszok részéről egy tudatos döntés a PESA-hot való ragaszokdás. Nem azért mert nem lehetne nekik is AESA, hanem mert megelégedtek a PESA-val (megelőzendő minden további AESA vs PESA vitát) . Viszont a nagyvilágban aki csak teheti AESA-ra vállt. Tehát kéne nekik is egy AESA, ha nem más exportra.[/QUOT

Azért Zsolti azt is hozzá tette, mint legfontosabb tényezőt, hogy olcsób a PESA. Ezt összekapcsolva fip7 gondolatmenetével, láthatóvá válik, hogy a ruszkik elsősorban anyagi megfontolásból maradtak eddig a PESA radaroknál. A technológia megvan, az anyagi fedezet hiányzik.
Ezt is leírtuk már párszor.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti and fip7

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Azért Zsolti azt is hozzá tette, mint legfontosabb tényezőt, hogy olcsób a PESA. Ezt összekapcsolva fip7 gondolatmenetével, láthatóvá válik, hogy a ruszkik elsősorban anyagi megfontolásból maradtak eddig a PESA radaroknál. A technológia megvan, az anyagi fedezet hiányzik.
Ezt is leírtuk már párszor.
Illetve azért én nem csak ezt látom mögötte, de természetesen az ár nagyon fontos tényező. Az a PESA technológia a Mig-31 óta ott van náluk, évtizedes dolog, sok sok idejük volt fejleszteni, használat közben tesztelni, már kinőtte a gyermekbetegségeit, és az Irbisz tényleg a sokadik és legújabb generációs ilyen elvű eszközük. Ezzel nem igen lehet mellényúlni, bevált, működik, a jelenben egy potens eszköz, ez biztos.

Ahová szükségesnek érzik, ők is gyártanak sorozatban AESA elvű radart, nem egy orosz radar, vagy ugye az új A-100 is használ vagy használni fog AESA radart. Ár/érték arányban a PESA valamit csak tudhat, ha mostanáig rohadtul nem terjedt el az USA-n kívül, mert én meg Mac-el szemben pont azt látom, hogy a képesség ott van jó sok országban, hogy akár saját AESA-val lássa el tömegesen a repülőgépeit, és nem taposták le érte egymást sem a Franciák(Thales), sem a Németek (Captor Caesar), Britek (Captor Caesar), Olaszok(Leonardo-Selex), Oroszok(NIIR/NIIP), Japánok(Mitsubishi), Izraeliek(Elta), Svédek(Ericsson) etc.

Ez a technológia nem néhány éves, AESA radart gyártanak igen régen igen régóta taktikai vadászgép méretben s sokkal több ország megvehette volna már még olyan is, aki nem tud gyártani magának (ahogy élő példa erre néhány gazdag öböl menti olajos, akik fürdenek a pénzben, ők meg is vették pedig az össz hadászati kiadásuk eltörpül a fentebb felsorolt országokhoz képest, s gyártani sem képesek maguknak ezt a technológiát, Németország/Fr. meg az lenne), de én rohadtul nem érzem hogy el lenne terjedve úgy igazán az USA-n kívül. Az meg hogy nincs rá pénze egy Németországnak, Fr-nak, Oroszországnak így önmagában nem érv, mert arra van pénz amire igazán akarnak. Nekem úgy tűnik, hogy az oroszok a valóban véges és forráshiányos keretükből inkább Borejt, Iszkandert, új Tu-160-at vesznek, mert elégedettek a PESA ár/érték arányával.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 365
113
zsolti

Meg hát ugye a fegyvereket potenciális ellenségek ellen készítik fel.
Egy Orosz vs. USA/Kína meccs irreális forgatókönyv, atomfegyverek elrendezik 1-2 óra alatt a történetet.
De egy Orosz vs. grúz, török, iráni, pakisztáni stb... konfliktus reális most is és a múltban is az volt amikor döntöttek a fejlesztésekről. Ide viszont elég a PESA, hogy meglegyen a technológiai fölény.
Kína esetén más a helyzet. Kína potenciális ellenfelei Tajvan , Japán, Dél-Korea. Ide viszont kell a technológiai fölényhez/szinten tartáshoz az AESA rendszerű technológia. És ugye Kínának pénze is volt rá.

Ugyan ez igaz az 5. generációval kapcsolatban.
Kína potenciális ellenfelei rövid időn belül rendelkezni fognak 5. gen gépekkel a nagyon modern 4. gen gépek mellet.
Az oroszok potenciális ellenfelei viszont nem igen fognak 5. gen gépekkel rendelkezni a közeljövőben. Így nekik nem is olyan sürgős már a dolog. Az alapok meg vannak már nekik, ha hirtelen változna a helyzet majd jobban bele húznak. De úgy néz ki, hogy egyelőre ráérnek még. Akkor meg addig másra megy a pénzük :)


Még valami Nato vs Orosz felfogás, NATO államok légi fölény mellett akarnak és szeretnek operálni száraz földön, légierővel kiiktatva a célpontokat, oroszok a légierőnek nincs ekkora szerepe jó védett célpontok ellen iszkandert használnak, amúgy meg csapatok támogatására földi tüzérséget.
Más koncepció ami ennél is fontosabb más anyagi helyzet!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Még valami Nato vs Orosz felfogás, NATO államok légi fölény mellett akarnak és szeretnek operálni száraz földön, légierővel kiiktatva a célpontokat, oroszok a légierőnek nincs ekkora szerepe jó védett célpontok ellen iszkandert használnak, amúgy meg csapatok támogatására földi tüzérséget.
Más koncepció ami ennél is fontosabb más anyagi helyzet!
Ez is így van. Nem egy embertől hallottam, illetve konfliktusban volt látható hogy ahogy megszűnt az azonnali és feltétlen légi uralom, nem jött a prec. bomba az első nehezebb szárazföldi problémára ami szembejött, akkor nagy lett a tanácstalanság még az amerikaik körében is, pedig ők vitathatatlanul a leginkább gyakorlatban edződött és legerősebb NATO tagország. Egész egyszerűen tényleg mindennek az az alapja náluk, hogy totális légi fölény van, és megoldanak szinte minden problémát felülről. Ez eddig Irak, Szerbia, és most az IS-ellen elég volt.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 365
113
Másik dolog Putyin rendszere valahogy nem óhajt bele menni vég nélküli fegyverkezésbe, van X összegük ami haderőre költenek, és ez alapján is meghatározzák a célokat.
Mi kell ahhoz hogy ország területi egysége megmaradjon: fejlett nukleáris ütő erő mert katonailag USA vagy Kína tudja fenyegetni igazán.
Grúz háborúból is tanultak pont.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 268
13 651
113
Akkor meg mégis minek ölnek bele egyáltalán pénzt? Hiszen az országuk területi integritása a nélkül is garantátl.
???
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Akkor meg mégis minek ölnek bele egyáltalán pénzt? Hiszen az országuk területi integritása a nélkül is garantátl.
???
Mert fejleszteni muszáj e nélkül is, illetve az olyan érdekszférájuk elleni támadások visszaverésénél mint pl. Ukrajna, Grúzia, az arab világban Líbia, Szíria nem lehet atommal intézni mindent. Viszont kétség ne legyen a felől, hogy Oroszország saját területének integritása jelenleg szent és sérthetetlen. Őket ép eszű ellenfél meg nem támadhatja, mert legyőzni őket lehetetlen, velük együtt lehet legfeljebb elpusztulni.
 
M

molnibalage

Guest
Még valami Nato vs Orosz felfogás, NATO államok légi fölény mellett akarnak és szeretnek operálni száraz földön, légierővel kiiktatva a célpontokat, oroszok a légierőnek nincs ekkora szerepe jó védett célpontok ellen iszkandert használnak, amúgy meg csapatok támogatására földi tüzérséget.
Más koncepció ami ennél is fontosabb más anyagi helyzet!
  • Az Iszkanderrel az a baj, hogy alig van olyan cél, amire megéri elpukkantani. Ezen felül egy BM-en bármikor lehet nukifej. Ez a BM használatot bizonyos környezetben nem igazán teszi életképessé. Mondjuk persze azt is lehet feltételezni, hogy egy harcászati repcsi nukival repked, de ez ma igen kevéssé valószínű.
  • A tüzérségi támogatásnak nagyon erős korlátja van. Pl. páncélozott mozgó célok ellen PGM nélkül tüzérség kb. tehetetlen.
  • Szóval az Iszkander kb. hadsereg szintű vezetési pontok és hasonlók ellen jó vagy, ha atommákod van, akkor egy csoport járművet CBU fejjel elkaphat, már ha éppen olyan harci rész van rajta...
Ellenben egy multirole vadászgéppel szemben nem képes:
  • CAS-t adni...
  • BARCAP-elni...
  • Területvédelemre...
Szóval azt állítani, hogy az Iszkander kiváltja csak CAS és tűztámogatás terén a vadászgépeket elég vicces komment az én szememben. Inkább a magyarázom a bizonyítványomat esete...
 
M

molnibalage

Guest
Naigen, csakhogy itt van egy nagyon komoly "de" az egész AESA történetben. Kína lassan exportálni kezdi a technológiáat. A pakiknak a JF-17 Block III változatában már AESA lesz. Ha az oroszok komolyan gondollják az exportpiacaik megtartását, lassan nekik is össze kell kapniuk magukat.
Zsolt leki nyugalmáért hajlandó vagyok elhinni, hogy az oroszok részéről egy tudatos döntés a PESA-hot való ragaszokdás. Nem azért mert nem lehetne nekik is AESA, hanem mert megelégedtek a PESA-val (megelőzendő minden további AESA vs PESA vitát) . Viszont a nagyvilágban aki csak teheti AESA-ra vállt. Tehát kéne nekik is egy AESA, ha nem más exportra.
Akkor nem tennének AESA-t légvédelémi rendszerekre, ahol meg én nem látom, hogy a nagyobb antenna gain-t leszámítva mi a fenére lehet jó az AESA, amit nem tud egy PESA....
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 268
13 651
113
Szóval azt állítani, hogy az Iszkander kiváltja csak CAS és tűztámogatás terén a vadászgépeket elég vicces komment az én szememben. Inkább a magyarázom a bizonyítványomat esete...
Igen. Közben elgondollkodtam azon, hogy Roni miért fikázza annyira az oroszokat. Az a helyzet, hogy néhe én is kajánúl elmosolyodok az eseményeket és arra a következtetésre jutottam, hogy a kommunikációjukkal van a gond.
Hatalmas, bombasztikus bejelentéseket tesznek, amik aztán sorra elbuknak. Aztán ezeket a bejelentséeket állandóan meg kell magyarázzák, de úgy, hogy aztán újabb bombasztikus bejelentéseket tesznek.
Ha egyszerűen hallgatnának, vagy beismernék, hogy kis pénz, kis foci és ennyire futja akkor kevesebb pofáraesés is lenne.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 938
113
Igen. Közben elgondollkodtam azon, hogy Roni miért fikázza annyira az oroszokat. Az a helyzet, hogy néhe én is kajánúl elmosolyodok az eseményeket és arra a következtetésre jutottam, hogy a kommunikációjukkal van a gond.
Hatalmas, bombasztikus bejelentéseket tesznek, amik aztán sorra elbuknak. Aztán ezeket a bejelentséeket állandóan meg kell magyarázzák, de úgy, hogy aztán újabb bombasztikus bejelentéseket tesznek.
Ha egyszerűen hallgatnának, vagy beismernék, hogy kis pénz, kis foci és ennyire futja akkor kevesebb pofáraesés is lenne.
Szerintem viszont elfogult vagy. Az hogy teszik a hatalmas bejelentéseket, amiből nem 100% ban valósul meg minden? Ez igaz. Ki az aki nem ezt teszi? Dollármilliárdos piac, az a legszegényebb aki már ígérni sem tud, s sokszor ezen múlik hogy lesz e megrendelés egy forráshiányos projectből... Egyszerűen szükséges ez a viselkedés.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 268
13 651
113
Szerintem viszont elfogult vagy. Az hogy teszik a hatalmas bejelentéseket, amiből nem 100% ban valósul meg minden? Ez igaz. Ki az aki nem ezt teszi? Dollármilliárdos piac, az a legszegényebb aki már ígérni sem tud, s sokszor ezen múlik hogy lesz e megrendelés egy forráshiányos projectből... Egyszerűen szükséges ez a viselkedés.
Rendben.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 869
9 791
113
Igen. Közben elgondollkodtam azon, hogy Roni miért fikázza annyira az oroszokat. Az a helyzet, hogy néhe én is kajánúl elmosolyodok az eseményeket és arra a következtetésre jutottam, hogy a kommunikációjukkal van a gond.
Hatalmas, bombasztikus bejelentéseket tesznek, amik aztán sorra elbuknak. Aztán ezeket a bejelentséeket állandóan meg kell magyarázzák, de úgy, hogy aztán újabb bombasztikus bejelentéseket tesznek.
Ha egyszerűen hallgatnának, vagy beismernék, hogy kis pénz, kis foci és ennyire futja akkor kevesebb pofáraesés is lenne.

Valóban sokszor érezni azt, hogy mintha nem gondolnák meg, mit jelentenek be. Legalábbis sokáig ez volt. Mindenféle tábornokok és ezredesek, sőt gyakran egyszerű politikusok is jelentgettek be dolgokat a sajtón keresztül.
Viszont az utóbbi időben ez megszűnni látszik. Most úgy tűnik, hogy rendezik a soraikat.

A kínaiak egész más módszert alkalmaznak, ami ezerszer hatásosabb. Ők a beszéd helyett a látványra helyezik a hangsúlyt. Láthatóan, tudatosan másolják az amerikai dizájnt, ezzel is a fejlettség látszatát keltve. Nem ígérnek semmit. Látszólag nincsenek határidők náluk. Látszólag! Így viszont könnyen tudnak "meglepetést" okozni, amikor valami újjal állnak elő.
A nagy fejlődés mellet azért megjegyzem, a Google Maps használatával még mindig találni nem egy katonai repteret Kínában, ahol Mig-15-ök és más hidegháborús 2.-3. gen gépek sorakoznak szépen egymás mellett a betonon, nem letárolva.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and fishbed