Dán vadászgépbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 961
5 895
113
Teknológia transzfer? Na azt magyarárra meg nekem valaki, hogy az munek a dánoknak. Mi kaptunk a Gripenekhez? Biztos beépítettük a víztisztítóinkba az így lapt techet.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 930
113
Biztos hogy az Eurofighter volt a legdrágább? Amilyen árakat lehetett látni eddig az F-35 ről, nagyon meg lennék lepődve, ha a Typhoon annál drágább lenne, nem elírás ez a cikkben?
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
A Dánok az F35 fejlesztésébe igencsak bennevöltak anyagilag így gondolom kedvezményt is kapnának. Amugy a 16 osaikhoz is elégsokat hozzáraktak a dán vadászgép tuning nem elhanyagolható jelenség annak ellenére hogy kis ország
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
Vagy csak előre kialkudott ára volt a Dán gépeknek, így ők sokkal olcsóbban juthatnak hozzá az F-35-höz.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 930
113
Nyilván fontos dolog hogy benne voltak a fejlesztésben, meg nincs is ebben semmi meglepő, hogy az F-35 nyert náluk épp ezért, de azon lepődtem meg, hogy a cikk azt állítja, drágább volt a Typhoon mint az F-35. Ezt én azért nagyon erősen kétlem, de ha tényleg így van, akkor a Typhoon nagyon drága lehet, mert az F-35 re bőven 100 millió feletti árakat láttam leírva eddig.
 

formosa

Member
2015. május 18.
427
2
18
a Typhoon nagyon drága lehet, mert az F-35 re bőven 100 millió feletti árakat láttam leírva eddig.
A Typhoon tényleg drága és olcsóbb se nagyon lesz. Ellentétben a Villámmal, melynél a nagy mennyiség miatt idővel olcsóbbá válik a gyártás, következésképp a "vételár" is csökkenni fog. Persze jelen esetben az lehetett a döntő, hogy Dánia - mint fejlesztő ország - "baráti árajánlatot" kapott.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 291
17 360
113
http://www.janes.com/article/52276/paris-air-show-2015-lockheed-martin-prepares-for-f-35-ramp-up-to-drive-down-costs

Itt azt írja, hogy ahogy felfut a gyártás az olasz gyárban is, a 2020-as évek közepére 17 gép/hónap lesz a tempó, a jelenlegi 120 millió dolláros darabárat le akarják csökkenteni 85 millióra. Az mondjuk tényleg elég barátságos ár egy 5. gen gépért.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 930
113
Ha tényleg 85 milla lesz darabja, akkor meg fogja érni, minden bizonnyal. Vannak nekem azért kétségeim, egy 85 millás darabárral szemben, de majd meglátjuk.
 

telak

Member
2013. június 26.
367
5
18
A Typhoon darabára a gyártás kezdetén 200 millió euró körül volt, és hát valszeg azóta sem lett sokkal olcsóbb, nála talán csak a Raptor drágább de az meg nem eladó.
 

formosa

Member
2015. május 18.
427
2
18
Erre céloztam, mert hatalmas kereslet van az 5. gen. Villámra. /Ráadásul a Janes megbízható forrásnak számít./
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 930
113
A Typhoon akkor ezek szerint jóval drágább mint a Rafale, mert arról 100 milla alatti árakat láttam több helyen is leírva, persze fene tudja, hogy mennyi az igazság ezekből, nem én fizettem ki egyiket sem:p. Ha ezek ilyen árban vannak, már kezdem megérteni, hogy miért ilyen kapós a Szu-35 a maga 65 milliós "best buy" árával a viszonylag szegényebb országok körében...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
A különböző topikokban össze szedtük már az árakat.
A Typhoon utolsó verziója 130 millió euró körül van.
Az F-35-nél 150-300 millió dollár között van az ár verziótól függően.
A Rafale 100 millió Euró körül van.
Szerintem a Dánoknak fix áras előszerződése volt a tippem szerint, amiben jóval kisebb összeg szerepelt, mint a 150+ millió euró.
Így lehet az F-35 olcsóbb, mint a Typhoon.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
F-35:
Gh0T6oodbDk.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Édes istenem, hogy a FB bejegyzésnél mekkora ökörségeket kommentelnek már megint sokan...
 

telak

Member
2013. június 26.
367
5
18
azért hihetetlenek ezek az összegek. Még leírni is borzasztó mit el nem kérnek valamiért. Egy 4+ gen gép ára 30-40%-át sem éri el ezeknek. És nem vagyok benne biztos hogy annyival jobbak ezek a mostani típusok mint a 20 évvel ezelőtt tervezettek pl F-16, Szu-35 stb.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 930
113
Az a baj, hogy össze vissza összegeket lehet látni még a gépek áráról is.

F-22-re is láttam már leírva 350 milliót/gépet is, és ennél jóval kevesebbet is. Typhoonra is 100 millió dollárt, Rafale-re 90 milliót, F-16block 60 ra 60 - at, Szu-35 re 65-öt. Erre most ide Fip7 berak egy táblázatot, ahol az F-35 öt 150 től indul, a legolcsóbb variánsban, és a legdrágábban 300 felett van. Aztán jön egy hír, hogy az egyébként eddig kb. 100 milliós EF nél olcsóbb Dániának a minimum eddig általam másfélszer drágábbnak tartott F-35. Na ennyit a net hitelességéről, már megint marad a találgatás. Magam részéről: HA tényleg olcsóbb az F-35, akkor nagyon megéri az árát. Ha viszont 3 Trench 3+ Typhoon kijön legalább 2 F-35 árából, hát én még mindig maradnék az Euroharcosnál...
 
M

molnibalage

Guest
azért hihetetlenek ezek az összegek. Még leírni is borzasztó mit el nem kérnek valamiért. Egy 4+ gen gép ára 30-40%-át sem éri el ezeknek.

Mit értesz ponosan 4+ gen alatt? Ez kérném definiálni. Ezen felül az inflációt ne hagyd ki a képletből.

És nem vagyok benne biztos hogy annyival jobbak ezek a mostani típusok mint a 20 évvel ezelőtt tervezettek pl F-16, Szu-35 stb.
A geometriai stealth önmagában akkora előny, hogy arra szavak alig vannak. Az F-35 ehhez képest kapott integrált TGP-t, FLIR-t, DAS és AESA radart és ezek csak azok, amiről tudunk. Ha így nézd, akkor a gép szerinted miért drága? Ha ezeket ráraknád mind egy F-16 Block 60/70-re van a sokak által annyira imádott eurokacsákra akkor azok hol lennének olcsóbbak? A fenti lista nem steath kivitelben kerül bele úgy cirka 40 misibe...
 
Status
Not open for further replies.