A hajtóművek működéséről

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Rosszat írt.Ugyan az a hajtómű más gépbe építve teljesen mást produkál de attól még ugyan az a hajtómű.Biztosan vannak olyan paraméterek amikkel objektíven meg lehet állapítani egy hajtómű modernségét de a gázhű×élettartam az biztosan nem ez.
Borzasztó primitív példa ha ugyan azt a hajtóművet használod két eltérő feladatú típusban akkor ugyan az a hajtómű más élettartamot fog mutatni az egyikben és mást a másikban.
Ezért nem írtam bele az erőt.
Egy hajtómű hatásfoka elsősorban a gázhőmérséklettől függ. Az meg az első turbinalapátsor anyagától. Lehet növelni a gázhőmérsékletet az élettartam rovására, és fordítva. Ebből az ördögi körből csak műszaki fejlesztéssel lehet kilépni. Ezért a kettő szorzata a műszaki fejlettséget adja ki.
De lehet okosabbat javasolni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
Ezért nem írtam bele az erőt.
Egy hajtómű hatásfoka elsősorban a gázhőmérséklettől függ. Az meg az első turbinalapátsor anyagától. Lehet növelni a gázhőmérsékletet az élettartam rovására, és fordítva. Ebből az ördögi körből csak műszaki fejlesztéssel lehet kilépni. Ezért a kettő szorzata a műszaki fejlettséget adja ki.
De lehet okosabbat javasolni.

Válaszoltak helyettem fentebb.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Nem az. Aki kicsit is műszaki területen mozog, az tudja, hogy ha ugyanazt a konstrukciót eltérő feladatra/terhelésre használjuk, akkor számítani kell arra, hogy más lesz az elhasználódás mértéke, élettartam, másfajta meghibásodások jelenhetnek meg.
Tényleg, a fogyasztást is bele kéne írni. meg a szerkezeti tömeget.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 083
60 162
113
Ott van a GE9X. Elképesztő hatásfok, óriási tolóerő (nem világrekord, de a 47 tonna statikus tolóerő az nem kevés, pláne úgy, hogy az utasgépeken ez közel a dinamikussal azonos kis magasságon), fantasztikus anyagok, nagyon komoly aerodinamika.
Egy elképesztően modern aerodinamikájú, szubszonikus B777X-et (B777-9) fogja hajtani elképesztően gazdaságosan.
A világ egyik legmodernebb hajtóműve.

De a speciális függesztőpilonjával együtt 18 tonnát(!) nyom egyetlen darab.
Szemléltetésül, egy CF6-80C2 a B767-esen a saját pilonjával együtt "csupán" 7.7 tonnát tesz ki.

Szóval, ha már parametrizálni akarunk, meg statisztikát is fel akarunk állítani, akkor azt is nézni kell, hogy mi az alkalmazási körülmény.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and fip7

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Ott van a GE9X. Elképesztő hatásfok, óriási tolóerő (nem világrekord, de a 47 tonna statikus tolóerő az nem kevés, pláne úgy, hogy az utasgépeken ez közel a dinamikussal azonos kis magasságon), fantasztikus anyagok, nagyon komoly aerodinamika.
Egy elképesztően modern aerodinamikájú, szubszonikus B777X-et (B777-9) fogja hajtani elképesztően gazdaságosan.
A világ egyik legmodernebb hajtóműve.

De a speciális függesztőpilonjával együtt 18 tonnát(!) nyom egyetlen darab.
Szemléltetésül, egy CF6-80C2 a B767-esen a saját pilonjával együtt "csupán" 7.7 tonnát tesz ki.

Szóval, ha már parametrizálni akarunk, meg statisztikát is fel akarunk állítani, akkor azt is nézni kell, hogy mi az alkalmazási körülmény.
"Szóval, ha már parametrizálni akarunk, meg statisztikát is fel akarunk állítani,"
De nem akarunk.
Csak a műszaki fejlettségre javasoltam egy mérőszámot, nem általános és mindent átfogó okosságot. Szerintem erre egy gázhőmérséklet élettartam kombó pont alkalmas. Műszaki fejlettség szempontjából így lehetne összehasonlítani a hatalmas GE9Xet az RD-33assal.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
Csak a műszaki fejlettségre javasoltam egy mérőszámot, nem általános és mindent átfogó okosságot. Szerintem erre egy gázhőmérséklet élettartam kombó pont alkalmas. Műszaki fejlettség szempontjából így lehetne összehasonlítani a hatalmas GE9Xet az RD-33assal.

De ha az RD33-at kiveszed a MIG-29-ből és berakod egy olyan gépbe ami felszáll,lerepül egy útvonalat nagyjából azonos sebességen és magasságon majd leszáll(utánégetőt soha nem kapcsol) akkor azt fogod tapasztalni,hogy az RD-33-asod élettartama ugrásszerűen megnő.Tehát a te képleted értelmében modernebb lesz az az RD-33-as amit a sétarepülésre használt gépbe építünk mint az ami a vadászgépben van holott a két hajtómű tök ugyan az!
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
De ha az RD33-at kiveszed a MIG-29-ből és berakod egy olyan gépbe ami felszáll,lerepül egy útvonalat nagyjából azonos sebességen és magasságon majd leszáll(utánégetőt soha nem kapcsol) akkor azt fogod tapasztalni,hogy az RD-33-asod élettartama ugrásszerűen megnő.Tehát a te képleted értelmében modernebb lesz az az RD-33-as amit a sétarepülésre használt gépbe építünk mint az ami a vadászgépben van holott a két hajtómű tök ugyan az!
Ez olyan lenne, mint a GDP. Mindenki tudja, hogy nem tökéletes, de mindenki használja, mert jól mutatja azt, amit mutat. Nevezetesen a GDPt.
Az RD-33ast nem fogják beépíteni egy utasszállítóba, és vica versa. Nem a feltételezett élettartamát, hanem a mért adatokat használnánk. a GEXét utaszállítón, az RD-33ast neg vadászrepülőben.
Ugyanúgy, mint a GDPt. Össze lehet hasonlítani a ruhagyártó Bangladest a bankszektorban utazó Luxemburggal.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
Pont erről írt vagy molni vagy AO amikor az amerikaiaknál használt élettartam meghatározó módszert(gázkar mozgatás alapján) és az oroszoknál alkalmazott élettartam meghatározó módszert(repült idő alapján) hasonlította össze.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Pont erről írt vagy molni vagy AO amikor az amerikaiaknál használt élettartam meghatározó módszert(gázkar mozgatás alapján) és az oroszoknál alkalmazott élettartam meghatározó módszert(repült idő alapján) hasonlította össze.
Máris van egy meggondolandó metodikai javaslat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
Azt valaki leírhatná,hogy az F135 vagy a 30-as gyártmány miért következő generációs hajtómű.Vagy itt nincs olyan jól elkülöníthető feltételrendszer mint a 4. és az 5.gen. repülők közt?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
M

molnibalage

Guest
Azt valaki leírhatná,hogy az F135 vagy a 30-as gyártmány miért következő generációs hajtómű.Vagy itt nincs olyan jól elkülöníthető feltételrendszer mint a 4. és az 5.gen. repülők közt?
Az F135 turbina előtti hőmérséklete emlékeim szerint kicsivel 1600 fok felett van. Ez a 4. gen gépeknél úgy laza 300-400 fokkal magasabb. A Carnot hatásfok meg tudja a dolgát. Több tolóerő azonos hajtómű tömegből (jobb fajlagos tolóerő) és a fajlagos fogyasztás is jobb.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
Az F135 turbina előtti hőmérséklete emlékeim szerint kicsivel 1600 fok felett van. Ez a 4. gen gépeknél úgy laza 300-400 fokkal magasabb. A Carnot hatásfok meg tudja a dolgát. Több tolóerő azonos hajtómű tömegből (jobb fajlagos tolóerő) és a fajlagos fogyasztás is jobb.

Hatékonyabb vagy csak a jobb anyagok miatt magasabb hőmérsékleten dolgozik?