Egyéb IFV és APC járművek, fejlesztések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 263
13 640
113
Ez a mark I eyeball-tól kezdve a műholdasig és drónozásig bármi lehet. Ettől még továbbra is helytelen a következtetésed.
Csak mert mondjuk az utászoknak is szokot lenni dedikált felderítő járművük
ae101a964a70066a77d9a8c077c35012.jpg

De ugyanígy van vegyi felderítés is.
Fuchs-NBC-Reconnaissance-vehicle-Image-Credit-Plain-Military1.jpg

stb. stb.
Felderítésnek számtalan formája van. Létezik olyan is, hogy "reconnaissance by fire", amit a legtöbb esetben harckocsikkal végeznek de szerintem jó az IFV is. A csapataid felvesznek egy lőállást a valószínüsíthető ellenféllel szemben és egy teljesen más irányból jön egy saját harckocsi és elkezd mindenre lőni ami egy picit gyanús. Ha visszalőnek akkor elárulták a helyzerüket stb.
De olyasmi is van, hogy "reconnaissance-in-force" ide is elkell a gépágyú, de a lánctalp sem rossz lásd Scimitar ha már mindenáron ragaszkodunk a dedikált felderítő járművekhez.
 
M

molnibalage

Guest
Csak mert mondjuk az utászoknak is szokot lenni dedikált felderítő járművük

De ugyanígy van vegyi felderítés is.

stb. stb.
Felderítésnek számtalan formája van. Létezik olyan is, hogy "reconnaissance by fire", amit a legtöbb esetben harckocsikkal végeznek de szerintem jó az IFV is. A csapataid felvesznek egy lőállást a valószínüsíthető ellenféllel szemben és egy teljesen más irányból jön egy saját harckocsi és elkezd mindenre lőni ami egy picit gyanús. Ha visszalőnek akkor elárulták a helyzerüket stb.
De olyasmi is van, hogy "reconnaissance-in-force" ide is elkell a gépágyú, de a lánctalp sem rossz lásd Scimitar ha már mindenáron ragaszkodunk a dedikált felderítő járművekhez.
A recon by fire az, amikor kiprovokáloda tüzelést és figylesz, ez a legszarabb opció...
A Scimitar meg pont az, hogy könnyű hk és semmi köze az IFV-hez hiába van rajta AC...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 263
13 640
113
A recon by fire az, amikor kiprovokáloda tüzelést és figylesz, ez a legszarabb opció...
Igen, viszont egy ilyen esetben a szenzoros csodaárbóc nem olyan fontos.
A Scimitar meg pont az, hogy könnyű hk és semmi köze az IFV-hez hiába van rajta AC...
Pont azért említettem, mert könnyű hk, de van aki M3 Bradleyt használ erre a feladatra. Szóval meg is van az átfedés.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 237
76 803
113
Igen, viszont egy ilyen esetben a szenzoros csodaárbóc nem olyan fontos.

Pont azért említettem, mert könnyű hk, de van aki M3 Bradleyt használ erre a feladatra. Szóval meg is van az átfedés.


Ne mosd már össze a felderítő szakcsapatok meg a sima gyalogság felderítését.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 237
76 803
113
Negint ugyan abba a hibába esel mint a géppuskánál.Nem attól lesz valami felderítő jármű,hogy felderítésre használják.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Mack, azért gondold végig a dolgot. Vonul egy páncélos egység, és egy gyengén páncélozott, gépágyú / TOW fegyverzetű M3 megy elöl?!?

Az, hogy ők több harckocsit lőttek ki, mint az Abramsok, jól jellemzi az egészet - ők elsődlegesen harcjárműnek gondolják magukat, tehát nem klasszikus felderítést hajtottak végre, hanem inkább a seek & destroy koncepciót követték. Amire az Abrams is tökéletes lenne, sőt tökéletesebb, mert ő azt is túléli, ha a másik visszalő - amit az M3 nem nagyon mondhatna el...

Lehet így is felderíteni, csak hát (mint annyi más esetben) itt egy kifacsart koncepciót erőltettek, ami akkor és ott bevált. Leginkább azért, mert az ellenség akkor és ott az volt, ami. És most dőljünk hátra - ha adott esetben neked kellene felépíteni egy hadsereget / haderőnemet, te pazarolnál erőforrást az M3-akra?

Az említett gumikerekes járművek pontosan arra vannak, ami a felderítésről szól. Valamiért az US ARMY fázik ettől, noha a Stryker-ből is csináltak ugye ilyet, az M1127 Stryker Reco Vehicle (RV) változatot, de mégse, mert az M1127 alaphelyzetben 4 gyalogos felderítőt visz magával. Plusz ugye csak a Stryker Brigade-oknál fordul elő.

Stryker-M1127-Reconnaissance-Vehicle-1010325.jpg


Ennél már tényleg csak az Ajax a megdöbbentőbb, mert az nem más, mint egy Seek & Destroy jármű. Amiből több lesz a brit hadseregnek, mint harckocsiból. Most komolyan...
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 263
13 640
113
Az, hogy ők több harckocsit lőttek ki, mint az Abramsok, jól jellemzi az egészet - ők elsődlegesen harcjárműnek gondolják magukat, tehát nem klasszikus felderítést hajtottak végre, hanem inkább a seek & destroy koncepciót követték. Amire az Abrams is tökéletes lenne, sőt tökéletesebb, mert ő azt is túléli, ha a másik visszalő - amit az M3 nem nagyon mondhatna el...
Szerintem itt az angol reconnaissance és scouting különálló fogalmáról van szó, amit a magyar mindkét esetben felderítésként fordít.

Lehet így is felderíteni, csak hát (mint annyi más esetben) itt egy kifacsart koncepciót erőltettek, ami akkor és ott bevált. Leginkább azért, mert az ellenség akkor és ott az volt, ami. És most dőljünk hátra - ha adott esetben neked kellene felépíteni egy hadsereget / haderőnemet, te pazarolnál erőforrást az M3-akra?
Igen. Vannak a hadseregednek az alap járművei és minden alapjármű bázisán létrehoznak egy rakás más feladatú járművet is, beleértve a felderítőket is. BTR-ből és BMP-ből is van felderítő változat, méghozzá többféle is. És igen Strykerből is van felderítő, de van belőle rohamlüveg is stb. stb.

Negint ugyan abba a hibába esel mint a géppuskánál.Nem attól lesz valami felderítő jármű,hogy felderítésre használják.
Milyen hibába estem én a géppuskákkal? Ok, ezt légyszi magyarázd el az amerikai hadseregnek is az M3 Bradley kapcsán.

Amúgy nem értem mi olyan hihetettlen amit mondtam? A könnyű harckocsik napjainkba szinte teljesen kikoptak a hadseregek felszereléséből. Viszont a feladatkörüket örökölték az IFV-k.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 237
76 803
113
Szerintem itt az angol reconnaissance és scouting különálló fogalmáról van szó, amit a magyar mindkét esetben felderítésként fordít.


Igen. Vannak a hadseregednek az alap járművei és minden alapjármű bázisán létrehoznak egy rakás más feladatú járművet is, beleértve a felderítőket is. BTR-ből és BMP-ből is van felderítő változat, méghozzá többféle is. És igen Strykerből is van felderítő, de van belőle rohamlüveg is stb. stb.


Milyen hibába estem én a géppuskákkal? Ok, ezt légyszi magyarázd el az amerikai hadseregnek is az M3 Bradley kapcsán.

Amúgy nem értem mi olyan hihetettlen amit mondtam? A könnyű harckocsik napjainkba szinte teljesen kikoptak a hadseregek felszereléséből. Viszont a feladatkörüket örökölték az IFV-k.

Nagyon egyszerű:attól,hogy felderítésre használják az M3 még nem felderítő jármű sőt!!egy igazi felderítő jármű kb 1000×jobb felderítésre mint az M3.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nagyon egyszerű:attól,hogy felderítésre használják az M3 még nem felderítő jármű sőt!!egy igazi felderítő jármű kb 1000×jobb felderítésre mint az M3.
Az M3 a Bradly felderitő változata.Nálunk is a BMP1nek volt felderitő változata.De mellettük volt keleten a BRDM felderitő,mig nyugaton különféle országonként változó tipus.Mindeggyiknek megvan a maga szerepe a felderitési rendszerben.
 

tomka03

Well-Known Member
2014. október 20.
122
259
63
Nagyon egyszerű:attól,hogy felderítésre használják az M3 még nem felderítő jármű sőt!!egy igazi felderítő jármű kb 1000×jobb felderítésre mint az M3.

Dudi

Mondasz pár felderítő járművet?
Nem kötözködésből, csak érdekelne hogy akkor mi az igazság. Pl A Fennek?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 237
76 803
113
Az M3 a Bradly felderitő változata.Nálunk is a BMP1nek volt felderitő változata.De mellettük volt keleten a BRDM felderitő,mig nyugaton különféle országonként változó tipus.Mindeggyiknek megvan a maga szerepe a felderitési rendszerben.

Nem nem az.Mivel derít fel?A parancsnok figyelő rendszerével?Harcjármű az is nem pedig felderítő jármű de leírták már előttem,hogy milyen hülye koncepcióból kiindulva nevezik felderítőnek.Még a BRM-1K-nak is komolyabb felderítő kapacitása van.Ilyen alapont egy Abrams is felderítő jármű.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nem nem az.Mivel derít fel?A parancsnok figyelő rendszerével?Harcjármű az is nem pedig felderítő jármű de leírták már előttem,hogy milyen hülye koncepcióból kiindulva nevezik felderítőnek.Még a BRM-1K-nak is komolyabb felderítő kapacitása van.Ilyen alapont egy Abrams is felderítő jármű.
Itt megint a tervezett és megvalósúlt képességek,nameg az eltelt idő a zavarkeltő.Mikor megtervezték a rendszerbeállitást,a felderitő müszerek és az adatátvitali rendszer lett volna a markáns különbbség.Csak végelett a hh-nak,lesporlták a berendezéseket,a hadrend viszont maradt.Gondolván,ha mégis kell,gyorsan felfejlesztik az eredetileg tervezett szintre.Közben lassan ott tartunk,hogy amit anno specializált járművet kivánt,ma alapjárműre is ráépithető elektronika.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 237
76 803
113
Itt megint a tervezett és megvalósúlt képességek,nameg az eltelt idő a zavarkeltő.Mikor megtervezték a rendszerbeállitást,a felderitő müszerek és az adatátvitali rendszer lett volna a markáns különbbség.Csak végelett a hh-nak,lesporlták a berendezéseket,a hadrend viszont maradt.Gondolván,ha mégis kell,gyorsan felfejlesztik az eredetileg tervezett szintre.Közben lassan ott tartunk,hogy amit anno specializált járművet kivánt,ma alapjárműre is ráépithető elektronika.

Tök mind1 minek tervezték.Ma nem az de igazából soha nem is volt az.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 454
10 542
113
A francia hadseregben is 2 külön fogalmzt használnak a felderítésre, amik a szabályzat szerint 2 külön dolgot takarnak.

Éclairer azaz "megvilágítani" "megfigyelni"?:
ez azt jelenti hogy râlátsz,belátod a kérdéses zónát pl. egy kereszteződést. És megpróbálod elkerülni a kontaktot azaz tűzharcot vagy hogy meglássanak.

Reconnaitre mint az angol Recon?:
A kérdéses zónát fizikailag "bejárod"
Pl. a kereszteződésbe egy gyalogos rajt küldesz. Itt nem opció a tűzharc elkerülése, keresed a kontaktot.
Általában ezt csináltuk mindig mert hatékonyabb, több infót tudsz összeszedni.

"Dedikált" felderítő járművet én még nem láttam a francia seregben, (ez persze nem jelenti azt hogy nincs is) a felderítő szerep bármilyen járműre kiosztható. A VBL t szeretik mert sokkal diszkrétebb mint mondjuk egy VAB. Ugyanez igaz a p4 ra is. A "könnyűlovasság" AMX10 RC vel csinâlja.

Az "igazi"felderítésre "dedikált" járművekkel vannak a helikopterek a légierő meg szakcsapatok, egy konfliktusban nehezen elképzelhető hogy 1 ezred teljesen önállóan mindenféle támogatás nélkül kerül bevetésre.(ezért is szimpatikusabb nekem a dandár rendszer ott minden megvan ami kell)

A gyalogezredek eszköztárában maximum a modern távcsövek segítenek a felderítésben mint pl. JIMLR, a VBCI optikái, ezen kívűl a MILAN és a mesterlövész rajok feladatához tartozik a megfigyelés.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 237
76 803
113
A francia hadseregben is 2 külön fogalmzt használnak a felderítésre, amik a szabályzat szerint 2 külön dolgot takarnak.

Éclairer azaz "megvilágítani" "megfigyelni"?:
ez azt jelenti hogy râlátsz,belátod a kérdéses zónát pl. egy kereszteződést. És megpróbálod elkerülni a kontaktot azaz tűzharcot vagy hogy meglássanak.

Reconnaitre mint az angol Recon?:
A kérdéses zónát fizikailag "bejárod"
Pl. a kereszteződésbe egy gyalogos rajt küldesz. Itt nem opció a tűzharc elkerülése, keresed a kontaktot.
Általában ezt csináltuk mindig mert hatékonyabb, több infót tudsz összeszedni.

"Dedikált" felderítő járművet én még nem láttam a francia seregben, (ez persze nem jelenti azt hogy nincs is) a felderítő szerep bármilyen járműre kiosztható. A VBL t szeretik mert sokkal diszkrétebb mint mondjuk egy VAB. Ugyanez igaz a p4 ra is. A "könnyűlovasság" AMX10 RC vel csinâlja.

Az "igazi"felderítésre "dedikált" járművekkel vannak a helikopterek a légierő meg szakcsapatok, egy konfliktusban nehezen elképzelhető hogy 1 ezred teljesen önállóan mindenféle támogatás nélkül kerül bevetésre.(ezért is szimpatikusabb nekem a dandár rendszer ott minden megvan ami kell)

A gyalogezredek eszköztárában maximum a modern távcsövek segítenek a felderítésben mint pl. JIMLR, a VBCI optikái, ezen kívűl a MILAN és a mesterlövész rajok feladatához tartozik a megfigyelés.

Felderítő képessége minden alegységnek van de aközött,hogy a zászlóalj előtt megy egy lövész szakasz felderítőként meg aközött,hogy megy egy dedikált felderítő szakasz óriási a különbség.Azt is mondhatnám példának,hogy egy vadászgépet is lehet felderítésre használni de azért egy dedikált felderítő gép 1000× jobb.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 454
10 542
113
Felderítő képessége minden alegységnek van de aközött,hogy a zászlóalj előtt megy egy lövész szakasz felderítőként meg aközött,hogy megy egy dedikált felderítő szakasz óriási a különbség.Azt is mondhatnám példának,hogy egy vadászgépet is lehet felderítésre használni de azért egy dedikált felderítő gép 1000× jobb.
Pontosan. Egyetértek, attól hogy felderítésre használnak egy járművet attól még nem lesz felderítő jármű. Ahoz speckó felszerelés kell