1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

EMBRAER KC-390

Diskurzus a(z) 'Szállító- és légi utántöltő repülőgépek' témában - Phoenix által indítva @ 2013. március 17..

1. borisz

borisz Well-Known Member

Kár, hogy WC-re sincs pénzük. :D

2. kamm

kamm Well-Known Member

3. kamm

kamm Well-Known Member

wolfram likes this.
  4. kamm

kamm Well-Known Member

5. kamm

kamm Well-Known Member

Indiai hetilap cikke: https://www.theweek.in/news/biz-tec...aer-in-developing-civilian-military-jets.html

A lenyeges resz:
    "Reuters reported that a tie-up with Embraer would help in realising India's plans for an "80-90-seat regional jet" to boost air travel to smaller towns as part of the UDAN network.
    R.K. Tyagi, ex-chairman of Hindustan Aeronautics, told Reuters he had written to the Narendra Modi government, urging it to move fast. “Any country with ambitions will look at this. I feel this is a good opportunity. Valuation is down and if we get control of a modern, proven aircraft programme, it is a big jump," Tyagi told Reuters.
    Reuters reported that "Tensions with China have risen since Brazil’s rightwing President Jair Bolsonaro took over last year, while Brazil has deepened ties with India in various sectors". Moreover, Chinese involvement in development or purchase of the C-390 programme would antagonise governments in Europe and the US. Furthermore, the C-390 utilises systems from multiple US and European companies, making potential Chinese collaboration untenable.
    The Indian Air Force operates Embraer's ERJ-145 business jet for short-haul trips of VVIPs like the prime minister and president. The ERJ-145 is also the platform for the indigenous Netra airborne early-warning system,"

6. arcas

arcas Well-Known Member

emel, Denomation, SilvioD and 5 others like this.
  7. Terminator

Terminator Well-Known Member

kamm likes this.
  8. Denomation

Denomation Active Member

Az első kép 2014.10.22-én már volt posztolva itt: "https://www.wings900.com/vb/1-1-civil-aviation/73135-kc-390-roll-out.html"
    Szerintem simán csak beszúrták a képet és kész.
    2014-ben pedig még nem voltak olyan hírek, hogy mi érdekeltek lennék a gépben.

arcas likes this.
  9. kamm

kamm Well-Known Member

Eleve zoldseg a francia gep, sosem lesz ebbol naluk egy sem az 50 (!) Atlas mellett, amit rendeltek.
    Szerintem amugy a cseh vasarlasbol sem lesz semmi.

Terminator likes this.
  10. emel

emel Well-Known Member

borisz and Wilson like this.
  11. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

Futárcégek szinte csak levedlett ősrégi airlinerekkel repülnek, mert nem éri meg. Szép dolog a hit és erős marketing, de az, hogy civil csomagküldők használjanak egy rámpás katonai gépet újonnan az valahol a népmese és a sci-fi között van félúton.

krisss likes this.
  12. arcas

arcas Well-Known Member

Szerintem is,...mint írtam csak a grafikák végett linkeltem be.

13. Wilson

Wilson Well-Known Member

Tényleg nekem fel sem tűnt:),úgy látom nagyon optimista emberek dolgoznak az Embarernél vagy csak túl sok oxit
    toltak:):)

14. Terminator

Terminator Well-Known Member

15. kamm

kamm Well-Known Member

16. kamm

kamm Well-Known Member

17. kamm

kamm Well-Known Member

Hat... tovabb gyűrűzik a vezetői káosz, ma 4 (!) csucsvezeto távozott: a fő ágazat (kereskedelmi repülőgépek) hétfői kilepese után ma dobbantott például a COO, aki előtte a CFO volt, harminc év után - na ez nem egy jó hír.
    Szintén távozott a VP of Operations and a VP of Engineering - még ket pozicio, ez sem jelent jot.
    Szinten kikerült az EmbraerX feje, ami egy Uberrel közösen futtatott helybol felszálló project... viszont a 600 millios kölcsön sinen van.

https://www.reuters.com/article/us-embraer-leadership-idUSKBN23N23B

18. arcas

arcas Well-Known Member

19. kamm

kamm Well-Known Member

Jo kis osszefoglalo, meg az is benne van, hogy a $900M csomagban az egesz foldi kiszolgalas, mentok, minden benne van.

arcas likes this.
  20. SilvioD

SilvioD Well-Known Member

Denomation and arcas like this.

Ezen oldal megosztása