Európai 5. generációs repülőgép fejlesztése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
"A román F-35 az kb a magyar F-22-esekkel egyidőben fog érkezni."

Én azt látom, hogy haderőben a Románok már most brutálisan elhúztak tőlünk és nem látom, hogy nálunk bármi változna.

"hozzavennéd azt a mennyiséget, amit az európai fejlesztésű 4. gen gépekből fenntartanak"

Mért venném hozzá? Ki kellett volna hagyni a 3gent is és akkor mégtöbb 5gent lehetne venni? Vagy mi a logika? És mi a fészfenének 1000es darabszámban Europába 5gen gép? Csődbe akarjuk vinni Oroszokat vagy mi?

"Ennyinél meg egy fejlesztési programot már lazán megérné beindítani, összességében jobban kijönne anyagilag is"

Mire 300dbra? Ha kihagyjuk a 4gent akkor meg lehetett volna amiktól 4gent venni? vagy mi?
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 886
22 298
113
...mi lett volna ha egy össz-európai összefogás egy ilyen közös tipust irányozna elő!?...Vagy forditott felállásban, kb. 14 F-35 mibe került volna, ha mindenki azt rendszeresitett volna közös elhatározásból, csak a NATO tagokat nézve és azokat akik jelenleg is rendelkeznek hangseb. feletti légierővel?
Kiváncsi lennék/lettem volna, arányban lett-e volna a mennyiség emelkedése az ár csökkenésével...
A feltevés illl. kérdés lényege: megfizethető lett-e volna számunkra igy pl. az F-35-ös?!
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 886
22 298
113
Fade! A románok nagyon igyekeznek az látszik, de a "brutálistól" azért még messze vannak. Majd ha kiképzett és eleget repült pilótáik és katonáik lesznek kellő fegyverzettel és tapasztalattal majd talán akkor...
Van sok dolog amiben már modernizáltak, előre léptek (azt ,hogy most milyen áron és ésszerűen az más kérdés), de azért no...
Az hogy az USA most valahogy nagyon pátyolgatja őket annak megvannak biztos az okai (gondolom kizárólag gazdasági és az hogy madzagon lehet rángatni őket), de szerintem is kb. akkor lesz román F-35 amikor magyar F-22...
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
arcas: Amit én tudok és ebben úgy neten mint személyes infok benne vannak a Román hadsereg más dimenzióban játszik mint a Magyar. Gond nélkül el tudnak menni BPig meg vissza, kb a gerillaharc ami maradna.

!és ez főleg nem annak az eredménye, hogy 2*akkora a Román hadsereg költségevetése mint a Magyar ez a difi csak az elmúlt 3évben lett ekkora!
 

JTDP

Well-Known Member
2010. december 17.
61
378
53
Fade, valamit te nagyon tudhatsz, mert neked mindig mindenről vannak infóid. De linkekkel alátámaszthatnád ezt a dimenzió váltást, és hogy mitől mennének gond nélkül Pestig meg vissza? Ha csak nem persze a román kamionosokra gondoltál, mert azok tényleg el tudnak menni Pestig. Sőt, tovább is!
 
M

molnibalage

Guest
ott már ezer körüli darabszámról beszélnénk. Ennyinél meg egy fejlesztési programot már lazán megérné beindítani,

Az az "apróság" elkerülte a figyelmedet, hogy törökök már saját fejlesztésben gondolkodnak.

Ezen felül hol van igény ennyi gépre? Legfeljebb álmaidban. A meglévő gépek mennyiségét is szinte mindenki csökkentette főleg 2008 óta.

Semiféle realitása nincs egy közös 5. gen európai gépnek. Se pénzügyi se igény oldalról femerülő. Aki beszerez F-35-öt, az nem fog ilyennel szarozni. A másik fele a bandának meg lassan a csóróbb országok közé csúszik le nyugat-európai szemmel. Spanyolok, görögök, portugálok és lassan az olaszok is.

Svédek a Gripen NG-ben utaznak, a franciák és németeknél meg a jóég tudja, hogy mit akarnak hosszútávon. Mindenesetre még fut a Gripen és Rafale program is...
 
M

molnibalage

Guest
Én amit mondok, hogy amennyiből az európai 4. gen gépeket kifejlesztették, továbbfejlesztették, gyártósorokat építettek nekik, stb, ha azt a tejes pénzt, mérnöki munkát, emberi erőforrást egy 5. gen projektbe rakták volna és nem külön-külön csepegtették volna a saját gépeikbe, akkor lene egy F-22/35 -tel versenyképes európai fejlesztésű gép és a tagországok is azt rendszeresíthetnék pl Gripen vagy EF helyett.

Hm... Az F-22 program magja volt 60 millárd USD és lett 187 db gép. Van egy olyan érzésem, hogy ennyibe nem kerültek az eurókacsák összesen és több gép jött le. Szerintem hiú ábránd, amit írsz.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Nem tudom b*meg túl bonyolulyan fogalmazok, hogy nem értik egyesek ötödszörre sem, hogy nem F-35 mellé gondoltam hogy lehetett volna európai 5. gen gép, hanem helyette, meg az EF, Gripen, stb helyett ha azoknak a fejlesztési erőforrásait összedobják egy nagy kalapba?! Így hogy van több párhúzamosan futó 4. gen projekt és az amiktól export F-35 persze hogy nincs kilátásban európai 5. gen gép fejlesztés. Az ilyent a pénzek és erőforrások csoportosításával kezdik és nem ezeknek a feldarabolásával.
 

koppany

Well-Known Member
2010. július 16.
1 594
7 657
113
Joker
Nem igazán vagy tisztában avval milyen politikai és gazdasági érdekellentételek vannak Európában, közös gépnek nem sok esélye van. Az EF és a Rafale azért született meg mert nem tudtak megegyezni szinte semmiben a tervezési fázisban.
 
M

molnibalage

Guest
A baj, hogy azt nem érted meg, hogy amikor az eurokacsák fejlesztése ment, akkor még Hidegháború volt. Senki nem látta előre, hogy 6-7 évben belül kimúl a SzU és a VSZ... Az, hogy ennyire későn jöttek az ennek az eredménye és így csúsztak egybe az F-35-tel.

Te az a baj, hogy egy olyan helyzetre képzelsz el egy alternatív helyzetet, ami soha nem is volt.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Én nagyon is tisztában vagyok az érdekellentétekkel, de abban sincs nagy európai érdek, hogy butított amerikai cuccot vegyünk aranyáron, és a saját iparunk háttérbe szoruljon a fejlesztési pénzek felaprózása miatt.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 020
113
@Molni
"Semiféle realitása nincs egy közös 5. gen európai gépnek. Se pénzügyi se igény oldalról femerülő. Aki beszerez F-35-öt, az nem fog ilyennel szarozni. A másik fele a bandának meg lassan a csóróbb országok közé csúszik le nyugat-európai szemmel. Spanyolok, görögök, portugálok és lassan az olaszok is.

Svédek a Gripen NG-ben utaznak, a franciák és németeknél meg a jóég tudja, hogy mit akarnak hosszútávon. Mindenesetre még fut a Gripen és Rafale program is..."

Nekem ez azért fura... A franciákkal kapcsolatban, ha jól emlékszem volt olyan hír, hogy ők inkább átugorják az 5. generációs fejlesztéseket és egyből 6.-ra koncentrálnak (passz, hogy ez milyen sikerességgel oldaható meg, laikusként hülyén hangzik :)), németekkel kacsolatban meg tudtommal semmi.. Azoknál a németeknél, akiknél ugye mind a gazdaság, mint az ipar pörög rendesen, plusz igyekeznek mindent otthon gyártani...
Az oké, hogy a közeljövőben nem számítanak olyan konfliktusra, amelyben egy 5. generációs gép szükséges lenne a fölényhez, de ha megnézzük a katonai fejlesztéseiket, akkor azokon látszik, hogy attól még nem ülnek rá a "pillanatnyi" fölényre... Szóval furcsa, hogy se saját fejlesztés, se nem szállnak be másba, se nem hallani arról, hogy mit terveznének ezzel kapcsolatban. Azért a "közel jövő" után egyrészt szvsz semmire nem tennék rá ők sem az életüket, hogy mi lesz, másrészt itt nem csak arról van szó, hogy kik repülnek majd 5. gen. gépekkel akkora, hanem nyílván arról is, hogy hol lesznek 4 vagy 4+ generációs gépek... Mert nyílván az nem cél, hogy egy esetleges konfliktusban hasonló színvonalú gépek ellen menjenek... (Még akkor sem, ha nyílván az 5. generációs gépek lennének a faltörő kos ilyen helyzetben.)
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 020
113
Na jó, de amúgy az, hogy most a franciák lódítottak-e vagy sem, az a legkevésbé érdekes része annak, amire gondoltam... :)
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 042
113
Zotyek

A Németek leépültek szellemileg is .
Az elnök nő a védelmi miniszter úgyszintén mégis mit várjon az ember tőlük?
Nem is terveznek semmit se a közeljövőben a történelem süllyesztőjébe vesznek ők el.
Az oroszokat meg oltja mindenki pedig azok legalább csinálnak is valamit .
 

Kuruc71

Member
2010. április 20.
829
7
18
Zotyek

A Németek leépültek szellemileg is .
Az elnök nő a védelmi miniszter úgyszintén mégis mit várjon az ember tőlük?
Nem is terveznek semmit se a közeljövőben a történelem süllyesztőjébe vesznek ők el.
Az oroszokat meg oltja mindenki pedig azok legalább csinálnak is valamit .

A nemetek koszonhetoen az evszazados folyamatosan egymasra epulo oktatasi rendszerukbol fakado tudasnak ( is ) valamint a japanok barmikor kepesek alakitani egy nagyot csak egyszeruen a vezetoiknek azt kell mondani hogy LOS !
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 042
113
Kuruc 71: Nyugodt legyél a japánokból énis kinézem hogy tudnának nagyot alakítani. Csak sajnos a vezetőik.
A németektől megnézném hogy csinálnának egy j-31 hasonló kis 5 gen gépet már ha tudnának .

"A nemetek koszonhetoen az evszazados folyamatosan egymasra epulo oktatasi rendszerukbol fakado tudasnak"

Az a múlt .
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Megj: érdemes megnézni két dolgot:
Délkelet-Ázsiában sorban állnának a japán hadicuccokért, ha a japán kormány azt mondaná, oké holnaptól eladjuk. Német haditengerészeti cuccokért detto.
- megvan a társadalmukban a hmm.. te fenyegetsz, akkor teszek róla hogy ne tudd végrehajtani elv szép szokása.

- Németországnak most még nincs oka kimondani a LOS szócskát, (de nem véletlen jut nem egy dolog leszállítva, ha kell gyorsan a lengyeleknek a hadi játékokból) japánokak viszont ilyen hírek mellett van Banzai!!-t kiáltani :
http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?233773-China-developing-11-0000-ton-super-aircraft-carrier-to-rival-US-naval-power

Nem véletlen, hogy a hírek szerint (thx Kurucz kolléga ) az új helikopterhordozó-rombolójuk eleve úgy épült, hogy F-35 üzemeltetésre alkalmas.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 292
17 368
113
Adminok, előre is elnézést az OFF-ért.

Roni

Pár hónapja volt szerencsém Münchenben járni, német emberekkel beszélgetni, picit látni, hogy hogyan élnek, miképpen gondolkoznak. Akikkel én találkoztam, egytől egyig művelt, jóindulatú, nagyon intelligens emberek voltak. Nyomát sem láttam az általad említett "szellemi leépülésnek". Technikai oldalról például az MAN és Mercedes buszokat láttam, amiknek segget csókolhatnánk, egy-két Renault és Suzukit nem számítva csak német kocsikat láttam, az ismerősöm, akinél laktam, 9-10 Mb/sec alatt szedett le magyar torrentről dolgokat, az egész város patyolat tiszta volt.

Arról már ne is beszéljünk, hogy a német gazdaság és a német pénz tartja Európa fejét kinn a szartengerből, nélkülük már kb egész Dél-európa csődbe ment volna, a magyar gazdaságot is az ő befektetéseik működtetik.

Azt szeretném tőled megkérdezni, hogy mi motiválja ezt a mérhetetlen német utálatot és lenézést? Személyes tapasztalatok, esetleg kárt okoztak neked a németek? Egyszerűen nem értem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 299
76 874
113
arbalest

Roni nem egy bonyolult ember,nála csak az az erős aki kétszer szájba vágja viszont aki erre képes de nem teszi meg az gyenge.
 
M

molnibalage

Guest
A Németek leépültek szellemileg is .

Szerintem meg aki ilyen kommenteket tol, inkább az. Igen, vannak hülyeségeik, de inkább energetika terén.

Az elnök nő a védelmi miniszter úgyszintén mégis mit várjon az ember tőlük?

Hát tőled..? ? Mellesleg nem a védelm miniszer dönt egyszemélyben olyan programokról, amik lassan már generációkon átívelőek...

Nem is terveznek semmit se a közeljövőben a történelem süllyesztőjébe vesznek ők el.

A semmiből összeraktak egy csúcskategóriás HOBS IRIS-T rakétát. Nem hülyék a németek, csak feleslegesen nem tolnak bele pénzt a fegyveres erőkbe. Ennyi. A jelen állapotában is elég overkill a német haderő...

Ellenben tessék megnézni, hogy a görög-török páros milyen iszonyat pénzeket költ és lényegében mi értelme...?

Az oroszokat meg oltja mindenki pedig azok legalább csinálnak is valamit.

Ez a rész már szimplán az, ahol röhögnöm kell rajtad... Hoztad a formád, szokás szerint...
 
Status
Not open for further replies.