Tiger / EC665 (Eurocopter,Airbus)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 985
113
Kinek drága?A németeknek?A franciáknak?
Kenguru éknak odalent?
Kenguruéknak odalent drága, igen. Ők riddogálnak, hogy nem az igazi azon a meleg éghajlaton, meg hogy sokba van és körülményes a 22 db os flottájukat fenntartani. Ami hírt legutoljára olvastam az ausztrálok gépeiről, ott az volt a legfőbb bajuk, hogy sok idő míg hajóval megjönnek egy meghibásodásnál a szükséges alkatrészek.
A németeknél meg extra szar a Tiger hadrafoghatósága, mondjuk mióta ez a KIVÁLÓ Ursula úrhölgy viszi náluk a hadügyet, úgy hallom hogy minden téren szarban vannak, már ami a hadrafoghatóságot érinti. Mert pl. a transznemű parancsnokokban erősek, meg kiváló gyakorlóik lesznek állapotos katonahölgyek részére...
A franciák viszont pont elvannak a Tiger HAD vonallal, nagyon úgy tűnik.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and dudi

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 331
76 968
113
Kenguruéknak odalent drága, igen. Ők riddogálnak, hogy nem az igazi azon a meleg éghajlaton, meg hogy sokba van és körülményes a 22 db os flottájukat fenntartani. Ami hírt legutoljára olvastam az ausztrálok gépeiről, ott az volt a legfőbb bajuk, hogy sok idő míg hajóval megjönnek egy meghibásodásnál a szükséges alkatrészek.
A németeknél meg extra szar a Tiger hadrafoghatósága, mondjuk mióta ez a KIVÁLÓ Ursula úrhölgy viszi náluk a hadügyet, úgy hallom hogy minden téren szarban vannak, már ami a hadrafoghatóságot érinti. Mert pl. a transznemű parancsnokokban erősek, meg kiváló gyakorlóik lesznek állapotos katonahölgyek részére...
A franciák viszont pont elvannak a Tiger HAD vonallal, nagyon úgy tűnik.

Ha a világ másik végéről veszek valamit kalkuláljam bele,hogy sokára fog megérkezni az alkatrész(vegyek mindenből sokat vagy gyártsak otthon olyan dolgokat amik nagyon fogynak).Vagy talán azt hazudta az Eurocopter,hogy 200km a távolság Európa meg Ausztria közt?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 985
113
Ha a világ másik végéről veszek valamit kalkuláljam bele,hogy sokára fog megérkezni az alkatrész(vegyek mindenből sokat vagy gyártsak otthon olyan dolgokat amik nagyon fogynak).Vagy talán azt hazudta az Eurocopter,hogy 200km a távolság Európa meg Ausztria közt?
Nem tudom... Az ausztráloknál eleve amire megvették mint szerepkör, minimum érdekes... Régi UH-1 et, meg Kiowát váltott felderítő szerepkörben. Most meg sírnak hogy egy hangyafasznyit drágább üzemeltetni mint pl. az OH-58 at volt, s hát ők meg csak felderítésre használják...
Most erre mit lehet mondani, érted? Ha olyan okos vagy, hogy veszel a régi 1.3 as Suzuki Ignác helyett kimondottan bevásárló autónak egy új AMG Mercit, ne legyen már probléma hogy amúgy ez az új gép többe kerül mikor megállsz tankolni, no meg ha tré van, akkor jobban fáj az alkatrész hozzá. Az alapvetően nem arra van, hogy hazahozd vele a kenyeret.

Neked is ezt tudom ajánlani amúgy, szerintem egy elég korrekt kis bemutató:
http://www.airrecognition.com/index...ace-defence-industry-military-technology.html
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Kinek drága?A németeknek?A franciáknak?
Kenguru éknak odalent?
Nekünk az.De szvsz nekik is.De főleg ár-érték arányban.De valaki angoltudó számitógépvirtuóz kikereshetné az aktuális árlistát,mert 2012es összehasonlitó elemzésem van részletes letöltve nekem,az meg azért már 6éves.Van egy másik is,az meg 2008as.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 331
76 968
113
Nekünk az.De szvsz nekik is.De főleg ár-érték arányban.De valaki angoltudó számitógépvirtuóz kikereshetné az aktuális árlistát,mert 2012es összehasonlitó elemzésem van részletes letöltve nekem,az meg azért már 6éves.Van egy másik is,az meg 2008as.

Mégis azt választották szóval csak nem lehet olyan drága nekik.Az meg hogy nekünk drága az nem azt jelenti hogy valóban az.Nekünk egy Cobra is drága lenne...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Mégis azt választották szóval csak nem lehet olyan drága nekik.Az meg hogy nekünk drága az nem azt jelenti hogy valóban az.Nekünk egy Cobra is drága lenne...
Használt,feljitot AH1W szvsz megérné nekünk.Akik meg a Tiger mellet döntöttek,olitikai érdekből tették.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 985
113
Használt,feljitot AH1W szvsz megérné nekünk.Akik meg a Tiger mellet döntöttek,olitikai érdekből tették.
Ahogy a fegyvervásárlás is maga kő kemény politika. Nyilván politikai okból döntött úgy Németország, Franciaország hogy a saját maga által gyártott Tigert veszi. S nyilván ezért tett így többek közt Spanyolország is.
Az AH-1W felújítva harcászatilag jó gép, csak nem EU termék. Ha nem védjük meg a saját ipart, akkor már viszont szerintem teljesen mindegy hogy mit veszünk, ebben az esetben meg marha kiváncsi vagyok hogy pl. mit kóstálna egy Kínai WZ-19. Nekünk az is nagyon elég lenne, s van egy olyan érzésem, hogy olcsóbb jóval mint azok amikről eddig beszéltünk.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 985
113
Ahogy a fegyvervásárlás is maga kő kemény politika. Nyilván politikai okból döntött úgy Németország, Franciaország hogy a saját maga által gyártott Tigert veszi. S nyilván ezért tett így többek közt Spanyolország is.
Az AH-1W felújítva harcászatilag jó gép, csak nem EU termék. Ha nem védjük meg a saját ipart, akkor már viszont szerintem teljesen mindegy hogy mit veszünk, ebben az esetben meg marha kiváncsi vagyok hogy pl. mit kóstálna egy Kínai WZ-19. Nekünk az is nagyon elég lenne, s van egy olyan érzésem, hogy olcsóbb jóval mint azok amikről eddig beszéltünk.
Wikit néztem, nem tudom mennyire pontos, a !fejlesztett! Tiger HAD francia változatra ír egyébként 36 millát 2013 as áron, egy ami AH-1Z re meg igaz hogy csak 31-et, de az 2010-es adat. Szóval nagy különbség nincs árban, ha új gépeket nézünk.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ahogy a fegyvervásárlás is maga kő kemény politika. Nyilván politikai okból döntött úgy Németország, Franciaország hogy a saját maga által gyártott Tigert veszi. S nyilván ezért tett így többek közt Spanyolország is.
Az AH-1W felújítva harcászatilag jó gép, csak nem EU termék. Ha nem védjük meg a saját ipart, akkor már viszont szerintem teljesen mindegy hogy mit veszünk, ebben az esetben meg marha kiváncsi vagyok hogy pl. mit kóstálna egy Kínai WZ-19. Nekünk az is nagyon elég lenne, s van egy olyan érzésem, hogy olcsóbb jóval mint azok amikről eddig beszéltünk.
Mivel sem az EU,sem a NATO nem irja elő,hogy hol,kitöl vegyünk fegyvert,csak azt hogy feleljen meg a NATO eggyütműködési követelményeknek,elvileg megoldható.Nyilt közbeszerzési ppályázat a neve.Kinaiak elindulnak rajta,és ha megnyerik,a többiek igy jártak.Tisztességes eljárás estén csak mérgelődnének egy kicsit,majd felkérnének minket egy közös hadgyakorlatra,hogy jol megaggyusztálhassák.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 985
113
Mivel sem az EU,sem a NATO nem irja elő,hogy hol,kitöl vegyünk fegyvert,csak azt hogy feleljen meg a NATO eggyütműködési követelményeknek,elvileg megoldható.Nyilt közbeszerzési ppályázat a neve.Kinaiak elindulnak rajta,és ha megnyerik,a többiek igy jártak.Tisztességes eljárás estén csak mérgelődnének egy kicsit,majd felkérnének minket egy közös hadgyakorlatra,hogy jol megaggyusztálhassák.
:D.
Kicsit szkeptikus vagyok azért, ha nem gond.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Wikit néztem, nem tudom mennyire pontos, a !fejlesztett! Tiger HAD francia változatra ír egyébként 36 millát 2013 as áron, egy ami AH-1Z re meg igaz hogy csak 31-et, de az 2010-es adat. Szóval nagy különbség nincs árban, ha új gépeket nézünk.
AH1Z kissé erösdve potensebb a Tigernél,ráadásul az UH1Ynal még logisztikai árt is alkot.Ár-érték arányban messze jobb az AH1
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Nekünk az.De szvsz nekik is.De főleg ár-érték arányban.De valaki angoltudó számitógépvirtuóz kikereshetné az aktuális árlistát,mert 2012es összehasonlitó elemzésem van részletes letöltve nekem,az meg azért már 6éves.Van egy másik is,az meg 2008as.
"The estimated acquisition cost of 24 Tiger HADs by the Spanish Army is valued at about €1.35 billion."
Magyarán a Spanyolok több mint 50 millió EUR/db áron kapják a HAD verziót!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 985
113
AH1Z kissé erösdve potensebb a Tigernél,ráadásul az UH1Ynal még logisztikai árt is alkot.Ár-érték arányban messze jobb az AH1
Én azt látom, hogy az AH-1Z re olyan adatok vannak megadva hogy pl. üres tömeg 5580kg, és hozzá 2x1340 KW motorteljesítmény párosul.
Az upgrade Tiger HAD verzió 2x1092KW csak az üres tömeg ehhez mindössze 3060kg. Nem lesz az a Super Cobra semmivel sem agilisabb így.
S ami Tigernek még mindig nagy előnye, csak simán elsiklik sok ember felette, az ez a rész:
The protection systems employed on the Tiger includes stealth; aspects such as the visual, radar, infra red and acoustic signatures have been minimised to better evade threats that may be present upon the battlefield. According to Andrew Warner, the Tiger's survivability "relies on stealth and agility".The use of composite materials on the airframe has resulted in reductions in radar cross-section (RCS), infra red and acoustic signatures to improve battlefield survivability. The fuselage is armoured and was developed to withstand small arms fire and 23 mm (0.91 in) cannon rounds. The helicopter has various radar/laser warning and missile approach detection systems, including EADS's AN/AAR-60 MILDS (Missile Launch Detection System), as well as flares and chaff dispensers. The Tiger is the first all-composite helicopter developed in Europe. The fuselage of the Tiger is made from 80% carbon fibre reinforced polymer and kevlar, 11% aluminium, and 6% titanium. The entire tail section is made of composites, including the single section tail boom. The rotors are composed of a fibre plastic composite material able to withstand combat damage and bird strikes.

Ez egy kisméretű, halk, alacsony infra/hőképpel rendelkező műanyag-kompozit gép. A Cobra meg nem az.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and therob

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 985
113
"The estimated acquisition cost of 24 Tiger HADs by the Spanish Army is valued at about €1.35 billion."
Magyarán a Spanyolok több mint 50 millió EUR/db áron kapják a HAD verziót!
Igen ahogy látom sok köze nincs a Wiki áradatoknak ez esetben a valósághoz, mert hát ugye pl. a Csehek UH-1Y beszerzésénél is 50 milla fölé jött ki egy Venom ára, aztán a Wiki szerint meg csak 26 lenne.
Szóval akkor kb. annyiban volt a fullos fejlesztett Tiger HAD a spanyoloknak sacc per kábé mint a Cseheknek az UH-1. Ez így korrekt árnak tűnik nekem. Egy szlovák F-16 árából 3 fejleszett Tiger HAD kijön. Na ha így nézem már olcsó is!
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Én azt látom, hogy az AH-1Z re olyan adatok vannak megadva hogy pl. üres tömeg 5580kg, és hozzá 2x1340 KW motorteljesítmény párosul.
Az upgrade Tiger HAD verzió 2x1092KW csak az üres tömeg ehhez mindössze 3060kg. Nem lesz az a Super Cobra semmivel sem agilisabb így.
S ami Tigernek még mindig nagy előnye, csak simán elsiklik sok ember felette, az ez a rész:
The protection systems employed on the Tiger includes stealth; aspects such as the visual, radar, infra red and acoustic signatures have been minimised to better evade threats that may be present upon the battlefield. According to Andrew Warner, the Tiger's survivability "relies on stealth and agility".The use of composite materials on the airframe has resulted in reductions in radar cross-section (RCS), infra red and acoustic signatures to improve battlefield survivability. The fuselage is armoured and was developed to withstand small arms fire and 23 mm (0.91 in) cannon rounds. The helicopter has various radar/laser warning and missile approach detection systems, including EADS's AN/AAR-60 MILDS (Missile Launch Detection System), as well as flares and chaff dispensers. The Tiger is the first all-composite helicopter developed in Europe. The fuselage of the Tiger is made from 80% carbon fibre reinforced polymer and kevlar, 11% aluminium, and 6% titanium. The entire tail section is made of composites, including the single section tail boom. The rotors are composed of a fibre plastic composite material able to withstand combat damage and bird strikes.

Ez egy kisméretű, halk, alacsony infra/hőképpel rendelkező műanyag-kompozit gép. A Cobra meg nem az.
Hát még mindig nem tudok angolul.De a Cobra egy bevált gép kiforrott ,továbbfejlesztett verzioja.Nagyobb és nehezzebb,de nagyobb és sokrétűbb a szállitható fegyverzet mennyisége is.Pl a gá klasszikussan a 20milis M197 750db lőszerkészlettel.De üzemeltetői szinten cserélhető a 30milis M230ra,vagy a 25milis GE Glasra.De akár a vietnámi klasszikus 40milis gránátvető+minigun toronyra.16 Hellfiere rakétát hordozhat,vagy 4 NIR blokkot,vagy a Hydra lézerirányitású változatát.Ezek kombinációját,akár pttartállyal vegyitve,miközben hordoz 2 AIM9 rakétát,vagy annak lokátorromboló változatát.Massziv harcelektronikval van ellátva,és ennek is IR árnyékolt a hajtműve.Kevlar áncél ezen is van.Szvsz ár-érték arányban a Tiger messze elmarad tőle.Valószinüleg csak páncélvadászként a Tiger jobb,de mint csatahelikopter összességében alulmarad,elég rendessen
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 985
113
Hát még mindig nem tudok angolul.De a Cobra egy bevált gép kiforrott ,továbbfejlesztett verzioja.Nagyobb és nehezzebb,de nagyobb és sokrétűbb a szállitható fegyverzet mennyisége is.Pl a gá klasszikussan a 20milis M197 750db lőszerkészlettel.De üzemeltetői szinten cserélhető a 30milis M230ra,vagy a 25milis GE Glasra.De akár a vietnámi klasszikus 40milis gránátvető+minigun toronyra.16 Hellfiere rakétát hordozhat,vagy 4 NIR blokkot,vagy a Hydra lézerirányitású változatát.Ezek kombinációját,akár pttartállyal vegyitve,miközben hordoz 2 AIM9 rakétát,vagy annak lokátorromboló változatát.Massziv harcelektronikval van ellátva,és ennek is IR árnyékolt a hajtműve.Kevlar áncél ezen is van.Szvsz ár-érték arányban a Tiger messze elmarad tőle.Valószinüleg csak páncélvadászként a Tiger jobb,de mint csatahelikopter összességében alulmarad,elég rendessen
Én annyit tudok ebből kivenni, hogy a Tiger egy újabb konstrukció, ahol még nagyobb figyelmet fordítottak alaphelyzetből már a tervasztalon arra hogy lehetőleg észre se vegye az ellenfél, a HAD változat 30mm-es gépágyúval van gyárilag szerelve 450 lőszeres javadalmazással ami azért nem kevés. Vihet az is 8 pct rakétát úgy hogy mellette még elfér 4 Mistral légiharc vagy anti drón célokra. Ott van a 70mm-es Hydra mellett a saját francia 68mm-es nem irányított rakéta neki még mint lehetőség, abból összesen vihet 68 db-ot is. Miért nem elég ez?

Vagy mi baj van azzal a vegyes függesztménnyel, hogy ugye 30mm orr gépágyú, 2 db Mistral, 4 db ATGM és mindezek mellé még 34 db francia 68mm-es SNEB nem irányított rakéta? Szerintem az ég egy adta világon semmi.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and therob

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Igen ahogy látom sok köze nincs a Wiki áradatoknak ez esetben a valósághoz, mert hát ugye pl. a Csehek UH-1Y beszerzésénél is 50 milla fölé jött ki egy Venom ára, aztán a Wiki szerint meg csak 26 lenne.
Szóval akkor kb. annyiban volt a fullos fejlesztett Tiger HAD a spanyoloknak sacc per kábé mint a Cseheknek az UH-1. Ez így korrekt árnak tűnik nekem. Egy szlovák F-16 árából 3 fejleszett Tiger HAD kijön. Na ha így nézem már olcsó is!
Ez az árkérdés felettébb flexibilis.Milyen logisztikai támogatás,fegyverzet csomag van az árban?És szerintem itt van helye egy jol megcsinált tendernek.Versenyezzenek csak a gyártok,melyikük adja a legjobb ajánlatot.Magyar adófizetőként nem érdekel,hogy a német-francia,vagy amerikai,vagy orosz számolja a nyereségét.Az érdekel,hogy a mi adóforintjaink a legjobban hasznosuljanak.