Fényképészet és ami hozzá tartozik

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
894
2 197
93
Tavaly volt szerencsém kézbe venni egy Fujifilm GFX 50S (ha jól emlékszem) MILC gépet, olyat hogy a gépváz+ 2 objektív 4,4 millió forintba került...annyira nem éreztem azt, hogy megér ennyit :D A tulajdonosa arra használja, hogy olyan zenészeket fotózzon, akiket zavar a tükörfelcsapás hangja. Csak sajna van egy olyan hátránya - mesélte- hogy mivel minimálisan nagyobb idő kell egy kép rögzítéséhez mint egy DSLR-nél, az pont elég ahhoz hogy egy nagyon gyors hegedűjátéknál a vonó eltorzuljon a képen, vagy valami ilyesmi.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 157
13 349
113
Hát ez érdekes. Egy középformátumú gép esetén nem kéne ilyen problémái legyenek. Amúgy nekem is van egy középformátumú gépem, csak még soha nem fotóztam vele.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 399
18 719
113
Kínai kiállításon:

img-6a8f7e3ff677b836bd892b40b674a5e7-jpg.515470
 
M

molnibalage

Guest
Na akkor a problémám. Vettem egy Sony a5000-et. A bibi az, hogy kb. x1,5 zoom felett semmire nem tud ráfókuszálni a legautóbb módban sem, akkor ha a tárgy 1,5 méternél távolabb an. Sehogy.

nlv8ta4l2klvdhdwviqt.jpg


7owa5snj7zx0gif28tsn.jpg


2su0j0ev8kobfdpvmmg3.jpg

rqsldy32593mpx7z4c3r.jpg

Látható, hogy a kezemet be tudja hozni fókuszba min és max zoom mellett is. A 2,5 méterre levő szekrényt meg nem. Most akkor vagy én felejtettem el fotózni, vagy a gép nem működik. Minden gép esetén csak nyomva kell tartani a gombot és fókuszál, ha tud. Mindent kipróbáltam már a full auto beállítást is és nem tud fókuszálni semmire, ami kb. 0,5-1 méternél távolabb van.

A saját Panasonic DMC-TZ40-et full manuálon bírom kezelni szóval azért nem vagyok sügér. Minden fókusz és egyéb beállítást végigpróbáltam és adott zoom felett 1,5 méter táv felett nem áll be a fókusz. Full auton sem tud a gép az utcán egy éles fotót ellőni nagyobb zoom esetén. Közelre is erőlködik, hogy meg legyen a fókusz.

A váz vagy az objektív hibája lehet ez?
 

csakb

Well-Known Member
2014. március 2.
396
651
93
Ez milyen objektív? A kitben adott 16-50-es?

A fókuszpontot a váz választja automatikusan, vagy használsz fix pontot?
A távoli szekrénynél valami kontrasztos részletre kéne megpróbálni fókuszálni (ajtók közötti függőleges rés, vagy ilyesmi).

Szabadban, sok fényben sem talál fókuszt?

A leírás alapján szerintem csak annyi van, hogy kevés fényben, a gyenge fényerejű kitobjektívvel nem talál eléggé kontrasztos felületet fókuszáláshoz.
 
M

molnibalage

Guest
Ez milyen objektív? A kitben adott 16-50-es?

A fókuszpontot a váz választja automatikusan, vagy használsz fix pontot?
A távoli szekrénynél valami kontrasztos részletre kéne megpróbálni fókuszálni (ajtók közötti függőleges rés, vagy ilyesmi).

Szabadban, sok fényben sem talál fókuszt?

A leírás alapján szerintem csak annyi van, hogy kevés fényben, a gyenge fényerejű kitobjektívvel nem talál eléggé kontrasztos felületet fókuszáláshoz.
Már visszavittem a gépet.

Minden fókuszálási módszert kipróbáltam minden fókusz területtel. A kit objektívvel 20-22 mm beállított fókusz felett semmire nem tudott ráfókuszálni , 22 mm táján is csak 1,5-ig utána semmi. Fotóztam vele udvaron, 10-20-30 méterre és szobában is. Soha nem találta meg a fókuszt. Sehogy.
Beltérsen 640 ISO táján is világos volt a kép szóval nem a fény volt a baj főleg nem a szabadban.
 

csakb

Well-Known Member
2014. március 2.
396
651
93
Aha.

A váz hibáját akkor lehetne kizárni, ha másik objektívvel minden oké lenne. De most már mindegy, remélhetőleg gyorsan kitalálják, hogy mi a baj.
Nagy öröm ez mindig, főleg dec. végén. :'(
 
M

molnibalage

Guest
Aha.

A váz hibáját akkor lehetne kizárni, ha másik objektívvel minden oké lenne. De most már mindegy, remélhetőleg gyorsan kitalálják, hogy mi a baj.
Nagy öröm ez mindig, főleg dec. végén. :'(
Használtam vettem, de visszapörgettük az üzletet, a srác meg elvitte szervizbe a gépet.
Egy biztos, ha valaha is veszek gépet használtan, akkor csakis full tesztsorozat után. Azt meg télen nehéz lőni, kényelmetlen.
 

csakb

Well-Known Member
2014. március 2.
396
651
93
Én most hallok ezekről először, de utánanéztem.
Nagyon ritkán szükségem lenne egy viszonylag fényerős, akár manuál halszemre, a többi portékájuk nem hozott lázba. A halszemüknek utánaolvasva nekem úgy tűnik, hogy az olcsóságot itt is a gyengébb összeszerelési minőséggel fizeted meg. Optikailag elfogadható lenne ennyi pénzért.

Szóval én inkább maradok a Samyang/Walimex vonalon, ha egyszer tényleg megbolondulnék, és vennék egy halszemet is.
 
T

Törölt tag 1526

Guest
A megapixelnek semmi köze a képminőséghez. A világ legjobb mobiljával sem csinálsz értékelhető fotót áthaladó gépekről, de még bemutatóról sem. Fogalmad sincs hány spotter van aki hulladékot gyárt még felső kategóriás felszereléssel is... a spotter jelző nem jelent automatikus jó minőséget. Jah, és egyébként meg lehet állapítani hogy manipulált-e, csak tudni kell mit és hogyan kell nézni.
A megapixelnek semmi köze a képminőséghez? Úgy tűnik hiába van egy bazinagy fényképező az avatarodon, de mégsem értesz a képekhez. Szóval akkor egy kép minőségéhez nincs köze annak, hogy 200x200 vagy 2000x2000 a felbontása? Hát hogy a fenébe ne lenne. Nagy felbontású géppel is lehet rossz minőségű képet készíteni, de kis felbontásúval nem lehet jó minőségűt.

Jól ismerem a kínai kiszivárogtatott képeket, a spotterről csak poénból beszéltem, mert ezeket nem spotterek készítik. Ezeket szándékosan készítik ilyen rossz minőségűre, vagy direkt rossz kamerát használnak, vagy rendes kamerával készül a kép és direkt rontják le rossz minőségű jpg-re. A jpg eleve egy olyan tömörített formátum ami elég sokat torzít. Egy ilyen képen nem lehet megállapítani, hogy manipulált-e vagy sem. Ha megszerkesztel egy jó minőségű képet és átalakítod gyenge minőségű jpg-re az úgy elmossa a szerkesztés nyomait, hogy senki meg nem mondja.

Ettől még a kép lehet igazi is, de a kiszivárogtatók célja pont az, hogy ez eldönthetetlen legyen. Ha az lett volna a céljuk, hogy bizonyítsák a 6 gép együttes repülését akkor rendes géppel készítették volna a képet, van nekik rendes gépük is, már egy 20 dolláros mobil is 10-szer jobb minőségű képet tud lőni, a kínai hadsereg pedig még annál is 10-szer jobbat tud készíteni ha akar.