Fényképészet és ami hozzá tartozik

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
150k-nál ne legyen több azért. Annyira nem vagyok profi, csak a kompaktom korlátait sajnos már régen elértem.
A kompaktok közt is vannak felső kategóriások. Sőt nagyon sok felsőkategóriás kompakt, drágább mint egy rakás DSLR gép.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
A RAW jó dolog csak ugye a fránya időtényező... Szerintem két kezemen meg tudom számolni hogy hányszor volt időm nekiállni tökölni vele.
Én csak RAW-ban fényképezek. Be tudod úgy is állítani hogy egy jpeg+raw képet csináljon. De vannak a preset funkciók, a beállításaidat meg tudod szinkronizálni a többi fotóra is. Ha van mondjuk 10 hasonló képed, akkor csak az elsővel dolgozol és a többinél autómatikusan állítja.
Mondjuk szeretek is pepecselni a képekkel :D
Fiatalkoromban még a filmes gépek idején volt saját sötétkamrám, egy bazi nagy szovjet nagyítóval. Megvolt szerencsére a pancsolós előhívós része is a fotózásnak.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
150k-nál ne legyen több azért. Annyira nem vagyok profi, csak a kompaktom korlátait sajnos már régen elértem.
Na, akkor ajánlok én méghozzá két Sonyt és ezek is kompaktok.
https://www.arukereso.hu/digitalis-fenykepezogep-c40/sony/cyber-shot-dsc-rx100-mark-iii-p234955759/
Ez Mark III, de nagyon jók a korábbi Mark II és I-esek is. Azok jóval olcsóbbak is.
https://www.arukereso.hu/digitalis-fenykepezogep-c40/sony/alpha-6000-ilce-a6000l-16-50mm-p220323650/
Ez cserélhető obiektíves. Vannak hozzá adapterek és gyakorlatilag bármit rá tudsz szerelni. A szenzormérete meg lényegében megegyezik a belépőkategórias DSLR gépekével.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 901
8 178
113
Nem akarok senkit lebeszélni a DSLR gépekről csak van pár dolog amit mindenképpen figyelembe kell venni, mikor az ember befektet egy ilyesmibe:
1. Nagyok. Nem férnek el zsebben és elengedhetettlen a fotóstáska. Ha az ember kirándulni megy, akkor lehet inkább otthonhagyja, mert nincs kedve még azt is cipelni. Így pont, hogy nem fog fényképezni, míg egy kompakttal nincs ilyen gond.
2. Amikor az ember megveszi akkor általában adnak hozzá egy kitt lencsét. Nem rosszak a kitt lencsék, de kb arra elegendőek, hogy az amber használni tudja a gépet. Ha már megvettük akkor kellenek hozzá a dedikált minőségi lencsék is. Az első ami mindenképpen meg kell venni az az 1,8-as 50 milliméteres. Mert kb ezzel lehet kihasználni a gépben rejlő lehetőségeket. Aztán jöhet a többi.
3. Ha már megvettünk egy ilyen gépet akkor vétek jpeg-ben használni. Mindenképpen át kell térni RAW formátumba. Akkor meg meg kell tanúlnunk egy dedikált raw feldolgozó programot használni mint pl a Lightroom, de legalább RAWtherapy.
Szóval vegyetek nyugodtan DSLR gépet, de ezeket mind számoljátok hozzá.
------------------
Ez így nem igaz. Pld. a Canon 3 számjegyes változatai vagy Nikon 5xxx sorozata + egy 18-400-as Tamron objektív, nem sokkal nagyobb de a képminősége, és a sebessége valamint éppen az elektronikus képernyő miatt késletetés miatt sokkal megfelelőbb repülőfotózásra, mint akármelyik csúcskompakt..
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
------------------
Ez így nem igaz. Pld. a Canon 3 számjegyes változatai vagy Nikon 5xxx sorozata + egy 18-400-as Tamron objektív, nem sokkal nagyobb de a képminősége, és a sebessége valamint éppen az elektronikus képernyő miatt késletetés miatt sokkal megfelelőbb repülőfotózásra, mint akármelyik csúcskompakt..
Ok, de egészen pontosan mi nem igaz, mert elég sok mindent mondtam?
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 857
15 242
113
Én a Tamronról, meg a Sigmáról lebeszélnék mindenkit. Olcsó húsnak sajnos híg a leve..
 

Mike

Well-Known Member
2011. március 14.
777
1 975
93
A kompaktok közt is vannak felső kategóriások. Sőt nagyon sok felsőkategóriás kompakt, drágább mint egy rakás DSLR gép.

Én is anno kompakttal kezdtem, de pont annyit ért mint egy jobb teló, élvezeti értéke nem nagyon van. A családi képek még elmennek amit nem akarsz szerkeszteni, de ami már minőséget kíván az bukó.
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 323
76 951
113
Kompaktot én szeretnék vásárolni és nagyon kevés dolog áll tőlem távolabb mint az,hogy a reptér szélén álldogáljak és repülőket fényképezzek az égen.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
Én is anno kompakttal kezdtem, de pont annyit ért mint egy jobb teló, élvezeti értéke nem nagyon van. A családi képek még elmennek amit nem akarsz szerkeszteni, de ami már minőséget kíván az bukó.
A Leica M kompaktnak számít?
:D :D :D
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 901
8 178
113
QUOTE="Kurfürst, post: 460217, member: 1863"]Én a Tamronról, meg a Sigmáról lebeszélnék mindenkit. Olcsó húsnak sajnos híg a leve..[/QUOTE]
-- ezt hívják fotós sznobizmusnak, mint csak APLE telefont venni. -- A márkákon belül elég nagy a szórás. Ráadásul, aki kompakt, vagy bridgegépen fotózik az nem csinál A3 nyomatot. Az A6, A5-ös méretben szinte mindegy.. A 18-400-al tud olyan képeket csinálni, mint a kompakt vagy akár a Bridge gépen, de nincs elektornikus kereső, ezért késleltetés sem, és elkapja a pillanatot. egyébként a CANON és NIKON müa alapobiknál jobb lencséket kinálnak a Tamron vagy Sigma és néhány Tokina cégeknél.

Ok, de egészen pontosan mi nem igaz, mert elég sok mindent mondtam?

A nagyság pld. Nézzük meg a bridgeképek nagyságát, lassan már nagyobbak mint egy-egy tükörreflexes. A cserélhető MILC-ek is egyne nagyobb obikat kapnak ha fényerőt akarnak.. A RAW-ra áttérést meg kell gondolni. A spotterkedésnél pld. egy gyors sorozat - gyengébb tükörreflexesnél, JPG-t követeln, mert a bazi nagyméretű RAW képek zabálják a memoriakártyát és lassú az írás-olvasás, a buffer meg hamar betelik. Aki nem akar nagyméretű nyomatot, vagy képeket magának, mert blogra vagy kis fotóalbumra készít, teljesen megfelelő a jpg. sőt, kisebb helyigény, és a photoshop stb. elég sok beavatkozási lehetőséget kínál. Pld Google NIK collection.. stb.
Egyébként nekem is van PANA TZ gépen és pld. Takeo Tokunaga mester is ezzekkel fotózik kabinban, mert DLSR-rrel nehézkes a cockpitban.
Régebben sokáig Bridge gépem volt, aztán a Oly E sorozatot használtam majd 10 évig, most a Nikon tábort erősítem.
 

Mike

Well-Known Member
2011. március 14.
777
1 975
93
Kompaktot én szeretnék vásárolni és nagyon kevés dolog áll tőlem távolabb mint az,hogy a reptér szélén álldogáljak és repülőket fényképezzek az égen.

Nem csak a spotterkedésre gondoltam, bármi amit szívesen visszanézel/háttérnek használsz, vagy ki szeretnél nyomtatni, egy adott minőséget kíván.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
Kompaktot én szeretnék vásárolni és nagyon kevés dolog áll tőlem távolabb mint az,hogy a reptér szélén álldogáljak és repülőket fényképezzek az égen.
Vedd meg a Panasonicot, amit mondtam. Van rajta MASP tárcsa. Kicsi, nem foglal sok helyet, ha meg akarsz tanúl kicsit fotózni, akkor megvannak a kezelőszervek rajta ami a nagyokon is.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 323
76 951
113
Nem csak a spotterkedésre gondoltam, bármi amit szívesen visszanézel/háttérnek használsz, vagy ki szeretnél nyomtatni, egy adott minőséget kíván.

A profilképedből ítélve teljesen másként állunk a fényképezéshez.
 

Mike

Well-Known Member
2011. március 14.
777
1 975
93
A RAW-ra áttérést meg kell gondolni. A spotterkedésnél pld. egy gyors sorozat - gyengébb tükörreflexesnél, JPG-t követeln, mert a bazi nagyméretű RAW képek zabálják a memoriakártyát és lassú az írás-olvasás, a buffer meg hamar betelik. Aki nem akar nagyméretű nyomatot, vagy képeket magának, mert blogra vagy kis fotóalbumra készít, teljesen megfelelő a jpg. sőt, kisebb helyigény, és a photoshop stb. elég sok beavatkozási lehetőséget kínál. Pld Google NIK collection.. stb.

JPG-ben sok értelme nincs DSLR-el fotózni. A tárhely 2018-ban nem téma. A jpg egy tömörített formátum, a gép már "megszerkeszti" kártyára írásnál, ha hozzányúlsz még xarabbat kapsz csak. Ha jpg-ben kellene fotóznom, inkább nem fotóznék.
 
  • Tetszik
Reactions: Mackensen

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
A nagyság pld. Nézzük meg a bridgeképek nagyságát, lassan már nagyobbak mint egy-egy tükörreflexes.
Szót nem szóltam bridge gépekről. Viszont ha nagyság akkor nézd meg, hogy milyen milliméteres optikának megfelelő lencse van rajtuk és az mekkorának is felelne meg a valóságba egy full frames gép esetében. És akkor elmondhatjuk, hogy ezek parányiak.
A cserélhető MILC-ek is egyne nagyobb obikat kapnak ha fényerőt akarnak.
A Sony A7 MILC-nek számít? Mert ugyebár az már full frame és a hozzá készült optika még mindig kissebb egy mérettel.
A RAW-ra áttérést meg kell gondolni. A spotterkedésnél pld. egy gyors sorozat - gyengébb tükörreflexesnél, JPG-t követeln, mert a bazi nagyméretű RAW képek zabálják a memoriakártyát és lassú az írás-olvasás, a buffer meg hamar betelik. Aki nem akar nagyméretű nyomatot, vagy képeket magának, mert blogra vagy kis fotóalbumra készít, teljesen megfelelő a jpg. sőt, kisebb helyigény, és a photoshop stb. elég sok beavatkozási lehetőséget kínál. Pld Google NIK collection.. stb.
Abból indulok ki, hogy a DSLR gépeket RAW fotózásra kell használni, mert azzal nyered ki 100% a bennük rejlő potenciált. Ok amit leírsz, de ez egy kényszerű kompromisszum amiből én személy szerint igyekeznék minnél hamarabb kimászni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
JPG-ben sok értelme nincs DSLR-el fotózni. A tárhely 2018-ban nem téma. A jpg egy tömörített formátum, a gép már "megszerkeszti" kártyára írásnál, ha hozzányúlsz még xarabbat kapsz csak. Ha jpg-ben kellene fotóznom, inkább nem fotóznék.
Teljes mértékben egyetértek. Venni egy DSLR gépet (főleg full frameset) és jpeg-ben használni, olyasmi mint venni egy kamiont, hogy az ember elmenjen vele a sarokra megvenni a kenyeret.
 
  • Tetszik
Reactions: Mike

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
No meg fényképezni sem tudok...
Vegyél egy középkategóriás kompaktot. Ha teljesen autómatára állítod bagy baj nem lesz. A képeid 80% teljesen jó lesz, főleg ha nappali fényben csinálod. Viszont megvan bennük a potenciál, hogy megtanúld a mechanikai részét is a dolognak. Az igazi klassz dolgok az extrém beállításoknál van és ezekkel már lehet ilyeneket.
Pl vizesés esetében el tudod majd mosni a vizet. Vagy sötétben egy fénnyel tudtok majd írkálni.
Ilyesmik.