1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Gépkarabélyok

Diskurzus a(z) 'Gyalogsági fegyverek és felszerelések' témában - Tcat által indítva @ 2013. január 6..

1. boki

boki Well-Known Member

Új orosz mesterlovopuska  a VS-121

http://lenta.ru/news/2013/05/06/bullpup/

2. fip7

fip7 Well-Known Member

3. luperator

luperator Active Member

Bár nem csak gépkarabély lőszereket lehet itt látni, java részt azok keresztmetszeteit lehet megtalálni, így ha valaki nem látta még:

http://www.ar15.com/ammo/project/ammo_cross_sections/index.htm

4. borisz

borisz Well-Known Member

Sziasztok.
    Ha gépkarabéllyal akar az ember gránátot lőni, melyik az ideálisabb?
    Cső alatt, mint az amiknál, vagy a csőre húzva, mint az AMP-69 esetében?
    Esetleg mindkettőnek megvan a maga előnye?

5. dudi

dudi Well-Known Member

Szerintem az előbbi.

6. Mackensen

Mackensen Well-Known Member Szerkesztőségi tag Moderátor

Mindkettőnek megvan a maga előnye.

7. dudi

dudi Well-Known Member

<a title="" rel="nofollow">Mackensen</a>

Szerintem semmi előnye nincs az aknagránátnak a csőalattival szemben.Max a nagyobb pusztítóerő de ezzel szembeállítható a nagyobb méret meg tömeg és az ebből adódó nehezebb szállíthatóság (azt is beleértve,hogy kevesebbet tudsz vinni belőle macerásabb elrakni stb).Ezek miatt az egy szem előny magával vonz egy halom hátrányt.

8. sulyid

sulyid New Member

Én nem sok előnyt látok az AMP féle elképzelés mellett a következő okokból:

- ha gránátot akarsz kilőni, nem tudod megvédeni magadat szükség esetén, míg cső alattinál semmi akadálya nincs annak, hogy visszalőj az ellenségnek

- felszerelés igényesebb az AMP féle irányvonal, hiszen ott cipelni kell a gránát kilövéséhez szükséges gyakorlólőszert (tudom, nem nehéz, ellenben helyigényesebb) és a gránátot is, miközben a csőalattinál csak normál lőszert és gránátot kell cipelni. 

- kiképzés igényesebb az AMP, mivel ott figyelni kell a fegyver gránát kilövésre kész állapotba hozására is, amit ha élesben elrontanak WIA (wounded in action) lehet a vége, míg a csőalattinál nem igazán kell az ilyesmikre odafigyelni, töltöd-célzol-lősz.

9. Mackensen

Igen, így van. Javarészt el is tünt a legtöbb hadsereg arzenáljából, csak pár ragaszkodik még hozzá (francia, japán és hírtelen nem jut eszembe több)

Viszont vegyük még az előnyöket:

- A legtöbb nyugati gépkarabélyon olyan a csőszájfék, hogy képes puskagránátok kilövésére. Ezért nem szükséges semmilyen átalakítás és extra tömeg ahhoz, hogy puskagránátot lehessen róluk indítani. Továbbmenve a lövészraj minden katonája képes puskagránátot indítani, nem csak azok a katonák akiknek a fegyverét felszerelték cső alatti gránátvetővel. Viszont a cső alatti gránátvető nagyobb távolságra és pontosabban képes kilőni a gránátot.

- Kumulatív lőszer esetén a kumulatív puskagránát páncélátütőképessége kb összemérhető egy korai M72 LAW rakétáéhoz. Mivel meghajtásához a már meglévő lőszert használják sokkal kissebbek és többet lehet vinni belőlük, mint a rakétákból. Sőt ezeket meredek röppályán is indítani lehet. További előny, hogy bármilyen zárt térből korlátozások nékül lehet lőni. Viszont pontatlanabban és kissebb a célzott lőtávjuk mint a rakétáknak.

- Fejleszétük érdekes módon nem állt meg az egyik legújjabb és legérdekesebb az ajtóbetörő puskagránát

http://youtu.be/0hqp2VWCNd8

10. silurusglanis

silurusglanis Well-Known Member

Az AMP-nek ha jól tudom van kumulatív lőszere, és íveltebb a röppályája.

11. dudi

dudi Well-Known Member

12. Mackensen

Sulyid, a ma használatos puskagránátokban van lövedékfogó és síma lőszerrel indítják őket. A fentebb linkelt Simonszos videó 1:14 percénél látható.

Az egyik előnyét Dudi képein is lehet látni, mégpedíg, hogy kumulatívakat is lehet lőni velük.

Mondjuk a legtöbbje nem ekkora.

http://youtu.be/IuLxFfO5mJQ

13. dudi

dudi Well-Known Member

Mi értelme a kumulatívnak?Ki ne találd,hogy eltalálsz egy mozgó járművet vele.

14. sulyid

sulyid New Member

Akkor már csak az a kérdés, hogy hol használják őket élesben komolyabb haderők? Az SG-Haditechnika topikban jött fel egyszer ez a téma és akkor azt írták, hogy igazából már csak a franciák használják (vagy legalábbis tanulják meg a használatát). Persze kis példányszámban biztosan használják, de akkor is a csőalatti fog az elterjedt maradni. Amúgy nem tudom, hogy csak az FN FAL sajátossága, hogy lekell támasztani a fegyvert, de a csőalattinál nincs szükség erre. 

ui: ha jók tudom, az AMP rendszeresen átrendezte a figyelmetlen-tapasztalatlan kezelők arcszerkezetét...

15. dudi

dudi Well-Known Member

<a title="" rel="nofollow">sulyid</a>

Nagyot rúg,ezért van annyi amortizátor az AMP-n.

16. Mackensen

A puskagránát az első világháborúban terjedt el, használták a második világháborúban és utána is itt-ott, de aztán ahogy elterjedtek a HSN lövegek, meg a kézi páncéltörő rakéták, aztán a cső alatti gránátvetők, ezek szinte teljesen kiszorúltak.

Ettől eltekintve gyakorlatilag minden nyugati gépkarabély képes kilőni puskagránátot. Feltételezem ez egy olyan képesség aminek a megtartása nem kerül semmibe és "ki tudja mikor lesz jó valamire" alapon a legtöbb gyártó megtartotta.

Szerintem városi harcokban ahol nagyon közel lehet kerülni a páncélosokhoz lehet értelme.

17. boki

boki Well-Known Member

Ma jelent meg ez a foto orosz blogon(egy katonai szakérto blogján) , a tipus neve nélkul.....
    Netán valaki ismeri ?

18. dudi

dudi Well-Known Member

boki

Már hogy ne ismernénk M! de rá is van írva :) és van egy M203-as csőalatti gránátvető is.

19. boki

boki Well-Known Member

Ha M4-re gondolsz, azt én is láttam :) (Az túl egyszeru lenne) De ez valamilyen grúz vagy más klón lesz....

20. dudi

dudi Well-Known Member

boki

Ez amcsi fegyver rajta van a TGY logója meg az USMC rövidítés is.

Ezen oldal megosztása