Gépkarabélyok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Én ezt már 2 éve ajánlom mindenkinek figyelmébe.
De - többek között általad is - állandóan le vagyok cseszve, hogy ez így meg úgy nem jó, maradjon/legyen az 5.56.

Ráadásul ezt vissza kell utasítsam valamilyen szinten.Értem,hogy mi a baj az 5,56-al viszont nem gondolom,hogy a 6,8x43mm a megoldás.Szerintem ez a 6,8x43 pont ugyanolyan zsákutca köztes lőszernek mint a 7,62x51mm és pontosan ugyanannak a vaskalaposságnak az eredménye.

A tudomány mai állása szerint köztes lőszernek a 7mm körüli érték a legjobb (Kalasnyikov már a 70-es években megmondta,hogy hiba leváltani a 43M lőszert!!!)aminek a 6,8x43mm-es lőszer megfelel te túl erős ami látszik is a videón.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Ocses

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 705
113
Igazából ez egy 416 amit nem a HK gyárt hanem a Haenel.Ebből kifolyólag nem lehet azt mondani,hogy jobb mint a 416 és ha nem jobb akkor miért is nyert?

Volt egy elég hosszadalmas több éves kiválasztási folyamat.
Ennek a végén született egy számomra meglepő döntés.
Most meg törlik.
Szerintem ez vicc.
Függetlenül ki milyen fegyvert gyárt.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Volt egy elég hosszadalmas több éves kiválasztási folyamat.
Ennek a végén született egy számomra meglepő döntés.
Most meg törlik.
Szerintem ez vicc.
Függetlenül ki milyen fegyvert gyárt.

Oké persze, de ez azért várható,ha egy tenderen két gyártó tök ugyanazzal a portékával indul.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 705
113
Oké persze, de ez azért várható,ha egy tenderen két gyártó tök ugyanazzal a portékával indul.

Persze de nekem kicsit siralmasak ezek a tenderek ahol évekig nézegetik pár versenyzőt és ha szabadalmi probléma van azt nem vették észre a döntéshozók?
Ha az a probléma. A döntéshozóknak erre is figyelniük kellene. o_O
Valami pedig van. Azt írják törölték a megrendelését, nem hogy felülvizsgálják.
Azért ez nem egy vadászgép bonyolultságú dolog.

Nem tudom a HK416 milyen korszakalkotó szabadalmat dobott be a fegyverek világába, azonkívül, hogy a hk-nak volt annyi esze az M4 ergonómiáját párosítsa megbízhatósággal is.
Így létrehozva egy remek fegyvert.

Mióta megy ez a tender?
Kb 2017ben szállt ki a sig?
A HK-is most vette észre, hogy szabadalmuk fel van használva? :D
Ugyanmár. :rolleyes:
Csak most szólnak, így már nem lehet változtatni a fegyveren.
Vagy kizárják és akkor nyer a HK vagy új tender?
Win-win. Nekik!
Addig g36 utána új döntés.
Ha most azonnal nem ők nyernek.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
Persze de nekem kicsit siralmasak ezek a tenderek ahol évekig nézegetik pár versenyzőt és ha szabadalmi probléma van azt nem vették észre a döntéshozók?
Ha az a probléma. A döntéshozóknak erre is figyelniük kellene. o_O
Valami pedig van. Azt írják törölték a megrendelését, nem hogy felülvizsgálják.
Azért ez nem egy vadászgép bonyolultságú dolog.

Nem tudom a HK416 milyen korszakalkotó szabadalmat dobott be a fegyverek világába, azonkívül, hogy a hk-nak volt annyi esze az M4 ergonómiáját párosítsa megbízhatósággal is.
Így létrehozva egy remek fegyvert.

Mióta megy ez a tender?
Kb 2017ben szállt ki a sig?
A HK-is most vette észre, hogy szabadalmuk fel van használva? :D
Ugyanmár. :rolleyes:
Csak most szólnak, így már nem lehet változtatni a fegyveren.
Vagy kizárják és akkor nyer a HK vagy új tender?
Win-win. Nekik!
Addig g36 utána új döntés.
Ha most azonnal nem ők nyernek.
Hát a HK egy ideje szarul áll anyagilag, meg kell menteni.. Igazából ennyi a lényeg. A másik versenyző meg nem egy echte deutcher cég.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113

LOL

Ráadásul ezt vissza kell utasítsam valamilyen szinten.Értem,hogy mi a baj az 5,56-al viszont nem gondolom,hogy a 6,8x43mm a megoldás.Szerintem ez a 6,8x43 pont ugyanolyan zsákutca köztes lőszernek mint a 7,62x51mm és pontosan ugyanannak a vaskalaposságnak az eredménye.

A tudomány mai állása szerint köztes lőszernek a 7mm körüli érték a legjobb (Kalasnyikov már a 70-es években megmondta,hogy hiba leváltani a 43M lőszert!!!)aminek a 6,8x43mm-es lőszer megfelel te túl erős ami látszik is a videón.


Az nem 6.8x43 mm-es (ami a 6.8 Remington SPC). A 6.8x43 egy könnyen uralható, ideális közeli karabélylőszer, bár nagyobb távra már nem túlzottan alkalmas.
Hanem, mivel a GD NGSW fegyveréről van szó, a .277 TVCM nevű műanyag hüvelyes lőszer. Ez a lőszer pedig vagy még a SIG .277 Fury (6.8x51) 3700 joule körüli torkolati energiájánál is többet tol, amit a SIG NGSW fegyvere, az MCX Spear használ, vagy a GD valamit elcseszett azon a fegyveren.
Mert a SIG fegyvere esetében tüzeléskor kisebb visszarúgás és oldalirányú elmozdulás (persze azért jóval nagyobb, mint a gyengusz 5.56-osé) látszik, különösen egyeslövésnél.

 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 448
113
Igazából ez egy 416 amit nem a HK gyárt hanem a Haenel.Ebből kifolyólag nem lehet azt mondani,hogy jobb mint a 416 és ha nem jobb akkor miért is nyert?
Én azt nem értem, hogy ha itt lett volna az esély rá, hogy a 416 személyében létrehozzanak egy új európai szabvány fegyvert, akkor mi okozta azt a pillanatnyi elmebajt, hogy ne ezt tegyék?
Ugye a franciák már kiválasztották a 416-ot. Meg ugye ott az IAR...
Ezek után igen nagy lenne az esély, hogy ha végre létrejön egy európai hadsereg, akkor annak is a 416 legyen az alap fegyvere. Ezen kívül a ugye a norvégok is ezt használják. Ha pedig nagyobb mennyiségben kezd el terjedni, akkor akár olcsóbban is gyárthatják, ami további rendszeresítőket vonzhat be.
Ez mind-mind pénz a németeknek.
Ehhez képest....
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 448
113
Szólhattak volna a döntéshozóknak is. :D
Az a vicces, hogy a HK-t a német tulajok a nyár folyamán eladták egy offshore hátterű cégnek. Addig-addig baszkódtak a német kormányzatban, amíg már túl nagy volt a pénzügyi nyomás, és el kellett adniuk.
Most meg tulajdonképpen nem nagyon tudni, hogy milyen tulajdonban is van. Pedig ha még nyáron megszülik a döntést és kihozzák a 416-ot győztesnek, akkor maradhatott volna echte német kézben.
Gondolom azért az elhárítás utána ment a valódi tulajoknak, csakhát minderre nem is lett volna szükség, ha ésszerűen döntenek.
o_O
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 448
113
Hja és még valami.
Állítólag szabadalmi gondok alapvetően nem a fő probléma lett volna. A Haenel szintén offshore hátterében az emírségek vannak, amelyekkel a német kormányzat nem nagyon akar semmilyen irányú fegyverüzletet kötni. Ráadásul a HK beadványában az is szerepelt, hogy bár a Haenel azt állította, hogy a fegyver 90%-ban Németországban fog készülni, de ez nem volt igaz.
Szóval mindenkit meg lehetett volna kímélni egy ilyen kínos ügytől, ha ésszel döntenek, és még a nyáron.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
LOL




Az nem 6.8x43 mm-es (ami a 6.8 Remington SPC). A 6.8x43 egy könnyen uralható, ideális közeli karabélylőszer, bár nagyobb távra már nem túlzottan alkalmas.
Hanem, mivel a GD NGSW fegyveréről van szó, a .277 TVCM nevű műanyag hüvelyes lőszer. Ez a lőszer pedig vagy még a SIG .277 Fury (6.8x51) 3700 joule körüli torkolati energiájánál is többet tol, amit a SIG NGSW fegyvere, az MCX Spear használ, vagy a GD valamit elcseszett azon a fegyveren.
Mert a SIG fegyvere esetében tüzeléskor kisebb visszarúgás és oldalirányú elmozdulás (persze azért jóval nagyobb, mint a gyengusz 5.56-osé) látszik, különösen egyeslövésnél.


Karabély csőből kíváncsi lennék arra a 3700j torkolati energiára ! A quickloadba betöltve egy 9g/140gr körüli maggal jelenleg elérhető porokkal , 45cm-es csővel megáll 3250j-nál ! Ami nem kevés de nem 3700j ! Az a 0.2mm körüli átmérő hátrány (egy 7mm-eshez mérve) szerintem elenyésző viszont sokkal jobb ballisztika érhető el a 7.62 x 51-hez képest minimális energia vesztéssel ! Az viszont nem fér a fejembe , hogy érdemes e ezért az öreget félre dobni ! Az számomra se kérdés , hogy az 5,56 zsákutca .
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 705
113
Hja és még valami.
Állítólag szabadalmi gondok alapvetően nem a fő probléma lett volna. A Haenel szintén offshore hátterében az emírségek vannak, amelyekkel a német kormányzat nem nagyon akar semmilyen irányú fegyverüzletet kötni. Ráadásul a HK beadványában az is szerepelt, hogy bár a Haenel azt állította, hogy a fegyver 90%-ban Németországban fog készülni, de ez nem volt igaz.
Szóval mindenkit meg lehetett volna kímélni egy ilyen kínos ügytől, ha ésszel döntenek, és még a nyáron.


No én a háttérdolgokkal nem voltam tisztában.

Azt hittem ez csak egy szépen bürokratikusan elhúzott fegyvertender. :rolleyes:
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Én azt nem értem, hogy ha itt lett volna az esély rá, hogy a 416 személyében létrehozzanak egy új európai szabvány fegyvert, akkor mi okozta azt a pillanatnyi elmebajt, hogy ne ezt tegyék?
Ugye a franciák már kiválasztották a 416-ot. Meg ugye ott az IAR...
Ezek után igen nagy lenne az esély, hogy ha végre létrejön egy európai hadsereg, akkor annak is a 416 legyen az alap fegyvere. Ezen kívül a ugye a norvégok is ezt használják. Ha pedig nagyobb mennyiségben kezd el terjedni, akkor akár olcsóbban is gyárthatják, ami további rendszeresítőket vonzhat be.
Ez mind-mind pénz a németeknek.
Ehhez képest....


Hát én nem is tudom. A 416-os ugyan már bizonyított a gyakorlatban is és valóban topkategóriás fegyver, de én "európai szabvány fegyvernek" inkább a 433-ast választanám a jóval modernebb kialakítása miatt. Már persze, ha megbízhatóságban, strapabíróságban nem rosszabb, mint a 416-os.

Karabély csőből kíváncsi lennék arra a 3700j torkolati energiára ! A quickloadba betöltve egy 9g/140gr körüli maggal jelenleg elérhető porokkal , 45cm-es csővel megáll 3250j-nál ! Ami nem kevés de nem 3700j !

Erősebb lőportöltetet használnak, nagyobb gáznyomással. Ezért is kellett acélból csinálni a hüvely talpát, hogy kibírja a 80000 PSI-t.
Itt vannak róla infók:

https://www.tactical-life.com/gear/ammo/277-sig-fury-hybrid-case-design/

https://www.thefirearmblog.com/blog/2020/01/15/sig-sauer-introduce-277-fury/

https://www.gunsamerica.com/digest/277-sig-fury-demystified/

Az a 0.2mm körüli átmérő hátrány (egy 7mm-eshez mérve) szerintem elenyésző viszont sokkal jobb ballisztika érhető el a 7.62 x 51-hez képest minimális energia vesztéssel ! Az viszont nem fér a fejembe , hogy érdemes e ezért az öreget félre dobni ! Az számomra se kérdés , hogy az 5,56 zsákutca .

Szerintem nem ideális ez már karabélyhoz. Túl erős és mivel a lőszer mérete egyezik a 7.62x51-essel, ezért eléggé redukálja a tárkapacitást is. Ugye mindhárom NGSW-jelölt csupán 20 lőszeres tárkapacitással rendelkezik. Én úgy vélem, hogy karabélyhoz a 6.5 Grendel kicsit tuningolt (16-os csőből stabil 2500 joule torkolati energia) változata sokkal jobb választás lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
LOL




Az nem 6.8x43 mm-es (ami a 6.8 Remington SPC). A 6.8x43 egy könnyen uralható, ideális közeli karabélylőszer, bár nagyobb távra már nem túlzottan alkalmas.
Hanem, mivel a GD NGSW fegyveréről van szó, a .277 TVCM nevű műanyag hüvelyes lőszer. Ez a lőszer pedig vagy még a SIG .277 Fury (6.8x51) 3700 joule körüli torkolati energiájánál is többet tol, amit a SIG NGSW fegyvere, az MCX Spear használ, vagy a GD valamit elcseszett azon a fegyveren.
Mert a SIG fegyvere esetében tüzeléskor kisebb visszarúgás és oldalirányú elmozdulás (persze azért jóval nagyobb, mint a gyengusz 5.56-osé) látszik, különösen egyeslövésnél.


Megnézted a videót?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 448
113
Hát én nem is tudom. A 416-os ugyan már bizonyított a gyakorlatban is és valóban topkategóriás fegyver, de én "európai szabvány fegyvernek" inkább a 433-ast választanám a jóval modernebb kialakítása miatt. Már persze, ha megbízhatóságban, strapabíróságban nem rosszabb, mint a 416-os.
Lehet, csak ezzel az a gond, hogy a franciák már kiválasztották a 416-ot.
Hogy ők már nem fognak 433-ra váltani, az fix.
Ha meg a németek a 433-at választanák, akkor az nem az egységesítés felé menne.
Ne feledjük, hogy a németeknek és a franciáknak már van egy közös lövészdandáruk.
A németek meg szerintem nem akarnak még egy olyan "blamát", mint a G36-tal.
A 416 meg egy régóta használatban lévő típus, ráadásul annyira jó, hogy a Marines még a rajszerkezetén is változtatott, csak hogy az legyen rendszeresítve náluk.
Szerintem most majd szépen leülnek a BW-ben. Kirúgnak pár arcot, majd szépen berendelik a 416-ot...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Lehet, csak ezzel az a gond, hogy a franciák már kiválasztották a 416-ot.
Hogy ők már nem fognak 433-ra váltani, az fix.
Ha meg a németek a 433-at választanák, akkor az nem az egységesítés felé menne.
Ne feledjük, hogy a németeknek és a franciáknak már van egy közös lövészdandáruk.
A németek meg szerintem nem akarnak még egy olyan "blamát", mint a G36-tal.
A 416 meg egy régóta használatban lévő típus, ráadásul annyira jó, hogy a Marines még a rajszerkezetén is változtatott, csak hogy az legyen rendszeresítve náluk.
Szerintem most majd szépen leülnek a BW-ben. Kirúgnak pár arcot, majd szépen berendelik a 416-ot...

Valid szempontok, az tény. Hát, meglátjuk, hogyan döntenek majd, de én a németek kapcsán már semmin nem fogok meglepődni. :D
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 614
113
Itt jó ideig nem lesz semmilyen kaliberváltás, a franciák most fegyverzik át magukat jó sok pénzért 416-ra ami standard nato kaliber. A németek szintén most fogják átfegyverezni magukat, a sikeresen megvétózott fegyver biznisz után 416 vagy 433 maradt partyban ami szintén 5,56. A lengyelek nem tudom most éppen mit szeretnének de 2-3 éve valami olyan hírek jöttek, hogy a Grot C-vel fegyverzik át elsőnek a határőrseget és a tarcsisaikat, utána meg a hivatásosokat ez szintén 5,56-os