F-16 Fighting Falcon (General Dynamics/Lockheed Martin)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 065
113
Ezt a hajtómű hangja alapján állapítottad meg?
Egyébként miért cserélnék le az eredeti hajtóművet gyengébbekre?
A fúvócsőből és a gyártásban szerzett tapasztalatomból.
Nem biztos, hogy igazam van, de a következőket látom:
  • A GE132-es egy elég egyedi dizájn, nem használják sehol máshol, csak az UAE gépein
  • A GE132-es lényegesen drágább hajtómű, karbantartása is speciálisabb, mivel ez egy olyan 4gen dizájn, amihez az YF120-ason kifejlesztett blisk fan fokozatot, turbinát és utánégető rendszert alkalmazzák. Más szerszámok, más javítástechnológia.
  • Jelenleg, az újonnan átadott F-15-ösökbe a GE129-es kerül, az van zömében a gyártósoron, illetve ez kell még az összes block 50-es F-16-ost üzemeltető országnak is
  • A GE132-es békeidős tolóereje megegyezik a GE129-esével, attól teljesítményben csak akkor különbözik, ha a méretezett rezsimen járatják.
  • A GE132-es normál tolóerejét adó gázhőn kb 4000 ciklust bír “csak” ki, azonban, ha lehangolják a GE129-es szintjére, akkor ugyanúgy 6000 ciklust tud. Vagyis, egy olcsóbb és nagyobb bázissal bíró GE129-es inkább megéri, mint külön fenntartani egy spec karbantartó bázist és rendszert, az alkalmi nagyobb tolóerő végett
 
M

molnibalage

Guest
A fúvócsőből és a gyártásban szerzett tapasztalatomból.
Nem biztos, hogy igazam van, de a következőket látom:
  • A GE132-es egy elég egyedi dizájn, nem használják sehol máshol, csak az UAE gépein
  • A GE132-es lényegesen drágább hajtómű, karbantartása is speciálisabb, mivel ez egy olyan 4gen dizájn, amihez az YF120-ason kifejlesztett blisk fan fokozatot, turbinát és utánégető rendszert alkalmazzák. Más szerszámok, más javítástechnológia.
  • Jelenleg, az újonnan átadott F-15-ösökbe a GE129-es kerül, az van zömében a gyártósoron, illetve ez kell még az összes block 50-es F-16-ost üzemeltető országnak is
  • A GE132-es békeidős tolóereje megegyezik a GE129-esével, attól teljesítményben csak akkor különbözik, ha a méretezett rezsimen járatják.
  • A GE132-es normál tolóerejét adó gázhőn kb 4000 ciklust bír “csak” ki, azonban, ha lehangolják a GE129-es szintjére, akkor ugyanúgy 6000 ciklust tud. Vagyis, egy olcsóbb és nagyobb bázissal bíró GE129-es inkább megéri, mint külön fenntartani egy spec karbantartó bázist és rendszert, az alkalmi nagyobb tolóerő végett
Külső eltérés nincs is a -129 és -132 között?

Az F-15E család számára meg szerintem nincs szükség a -129-nél erősebbre. Vadászként CFT--vel is azonos szinten van ezzel a C gépekkel, ha azonos keró van bennük. Csapásmérőként is bőven kompenzál.

Az USAF-ot meg annyira nem érdekelte ez az egész, hogy 60%-a az F-15E gépeknek még a PW-229-et sem kapta meg. -220-szal repülnek úgy, hogy egy C-hez képest csak a keró +5 tonna, a fegyverzet még 'meh' mennyiségű bomba esetén legalább 1,5 tonnával több és a légellenállás is nagyobb.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 065
113
Külső eltérés nincs is a -129 és -132 között?
Mint írtam, van eltérés. Mutatom:

Kb 2013-ig készült képeken látni a block 60-asokat ezzel a fúvócsővel (hosszabb, túlnyúló külső áramvonalazó lamellák):






Itt látszik jól a GE132-esre jellemző lángstabilizátor kialakítás, amit még az ATF tenderre készüt YF120-astól örökölt. Világos oxidkerámia bevonattal:

https://www.flickr.com/photos/gigisani/13340275895/

Ezzel szemben az új képeken egy az egyben a block 50-es fúvócsöve van:

https://www.flickr.com/photos/a_ozrefanidis/51129892356/

https://www.flickr.com/photos/mark1stevens/32946847623/

https://www.flickr.com/photos/68772715@N02/50947800377/

A számomra mindent eldöntő fotó az volna, ha egy újabb képen is beleláthatnánk a block 60-as fúvósövébe. Ha ezt látjuk, akkor az már nem GE132-es, hanem a GE129-es és akkor igaz a feltevésem:

https://www.flickr.com/photos/kaiserjp/50690379773/

Ez a radiális lángstabilizátor a zöldes hőálló oxidkerámia bevonatával, ami leginkább a régi Tumanszkij hajtóművekre volt jellemző, még a B-1B hajtóművéről ered és onnan evolválódott át az F110GE100 és 129-es hajtóművekre:

https://www.flickr.com/photos/kurtsj00/38051395511/

https://www.flickr.com/photos/68772715@N02/50947699891/
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 065
113
Gyakorolnak az Alabama-i nemzeti gárdisták. Az, hogy a Vulcan egy nem épp halk csúzli, eddig is sejtettük, de ez azért nem semmi.
Ennél viszont nagyobb nem semmi, hogy milyen pontosak a betöltöltetes, lézer irányítású egytonnás bombák.


Képzeljük, ha még az a 4-500kg-nyi töltet is bennük lenne...
 
M

molnibalage

Guest
Gyakorolnak az Alabama-i nemzeti gárdisták. Az, hogy a Vulcan egy nem épp halk csúzli, eddig is sejtettük, de ez azért nem semmi.
Ennél viszont nagyobb nem semmi, hogy milyen pontosak a betöltöltetes, lézer irányítású egytonnás bombák.


Képzeljük, ha még az a 4-500kg-nyi töltet is bennük lenne...
Ez valami kibebaszott jó videó.
Az is jópofa, hogy imitált rakétaindításokat mutatnak nekik. Gondolom, hogy legyen valamiféle vizuális referenciájuk.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 904
113
Gyakorolnak az Alabama-i nemzeti gárdisták. Az, hogy a Vulcan egy nem épp halk csúzli, eddig is sejtettük, de ez azért nem semmi.
Ennél viszont nagyobb nem semmi, hogy milyen pontosak a betöltöltetes, lézer irányítású egytonnás bombák.


Képzeljük, ha még az a 4-500kg-nyi töltet is bennük lenne...

Amikor az inert bombától is felpattant az MRAP, hát lestem egy nagyot.
De nem úgy fan, hogy MANPAD zónán belül nem gépágyúzunk, mert öngyilkosság?
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 065
113
Gyakorolnak az Alabama-i nemzeti gárdisták. Az, hogy a Vulcan egy nem épp halk csúzli, eddig is sejtettük, de ez azért nem semmi.
Ennél viszont nagyobb nem semmi, hogy milyen pontosak a betöltöltetes, lézer irányítású egytonnás bombák.


Képzeljük, ha még az a 4-500kg-nyi töltet is bennük lenne...
*Betontöltetes, bocsi
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 065
113
Amikor az inert bombától is felpattant az MRAP, hát lestem egy nagyot.
De nem úgy fan, hogy MANPAD zónán belül nem gépágyúzunk, mert öngyilkosság?
Jogos megjegyzés, de én pl mikor Hajmáskéren néztem a Gripenek rácsapásait, ugyanilyen szép napos, gomolyfelhős időben, bizony tényleg elég közel voltak már, mikor észre lehetett venni őket.
Namost élesben, ha már tényleg odáig vetemednek, hogy lebombázva messziről minden kritikus célpontot, gépágyús rácsapásokkal fognak operálni, akkor ember legyen a talpán, aki időben célra tud emelni egy Igla-t egy 900-al felé zuhanó gépre.
Nem lehetetlen, de én így látatlanban azt mondom, hogyha nekem kéne bevédeni egy vállrol indítható rakettával azt a konvojt, amit épp egy ilyen F-16-os készül szétgépágyúzni, nagyon nem biztos, hogy sikerrel járnék.
Itt az is a baj, hogy az a másodpercenként 100 darab 20mm-s skuló úgy beterít mindent, hogy odalent köpni-nyelni nem tudnak.
Mindemellett ez a gépágyúzás, mint feladat - ahogy én innen messziről megfigyelem - főleg ANG-s gépeknél gyakori.
 
M

molnibalage

Guest
Jogos megjegyzés, de én pl mikor Hajmáskéren néztem a Gripenek rácsapásait, ugyanilyen szép napos, gomolyfelhős időben, bizony tényleg elég közel voltak már, mikor észre lehetett venni őket.
Namost élesben, ha már tényleg odáig vetemednek, hogy lebombázva messziről minden kritikus célpontot, gépágyús rácsapásokkal fognak operálni, akkor ember legyen a talpán, aki időben célra tud emelni egy Igla-t egy 900-al felé zuhanó gépre.
Nem lehetetlen, de én így látatlanban azt mondom, hogyha nekem kéne bevédeni egy vállrol indítható rakettával azt a konvojt, amit épp egy ilyen F-16-os készül szétgépágyúzni, nagyon nem biztos, hogy sikerrel járnék.
Itt az is a baj, hogy az a másodpercenként 100 darab 20mm-s skuló úgy beterít mindent, hogy odalent köpni-nyelni nem tudnak.
Mindemellett ez a gépágyúzás, mint feladat - ahogy én innen messziről megfigyelem - főleg ANG-s gépeknél gyakori.
Bevédeni nem feltétlen lehet.
Csak az várható haszon aránya miatt nem éri meg.
Lehet, hogy kilő a konvojból ezt-azt a gép, aztán leszedni a MANPAD.
Megéri.
Simán.

Ezen felül semmi sem tiltja a konvojhoz képest távolabbi MANPAD települést...
 
  • Tetszik
Reactions: Gungnir (F1End)

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 896
22 339
113
Jogos megjegyzés, de én pl mikor Hajmáskéren néztem a Gripenek rácsapásait, ugyanilyen szép napos, gomolyfelhős időben, bizony tényleg elég közel voltak már, mikor észre lehetett venni őket.
Pontosan igy van. Jónéhányszor volt alkalmam a győriekkel gyakorló gépeket megfigyelni, amint Komáromnál alacsony magasságon megfordultak,...az érkező gépet nagyon nehéz kiszúrni az égen, általában a kifordulás utáni robajra kapja fel a fejét az átlagember és a távolodó gépet szintúgy nehéz észre venni az égen.
 
M

molnibalage

Guest
Pontosan igy van. Jónéhányszor volt alkalmam a győriekkel gyakorló gépeket megfigyelni, amint Komáromnál alacsony magasságon megfordultak,...az érkező gépet nagyon nehéz kiszúrni az égen, általában a kifordulás utáni robajra kapja fel a fejét az átlagember és a távolodó gépet szintúgy nehéz észre venni az égen.
Csak egy valódi haderő védelme az nem a két szép szeme...
Vannak ott radarok és rádiók, amik szépen közlik, hogy a cél honnan jön. És a MANPAD sem csak pont a cél mellett lehet...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 431
46 328
113
Szerintem a hölgyet instant lehet is küldeni az USAF pilóta képzőjébe....elképesztően jó anyag.
Bőven 8 másodperc felett bírta a kitartott 9G-s fordulókat - SOROZATBAN!!!, ráadásul mindenféle ájulás és rókázás nélkül tolta végig a 25 perces videót.
Mindezt úgy, hogy ha esetleg pilótaként is tevékenykedik, az elején el is hangzik a "welcome to the 9 Gs club". Szóval ilyen terhelésnek most először volt kitéve. És bár be volt hunyva az a szem, de nem igazán látszott rajta, hogy olyan mértékű pumpálást végzett volna, mint amit a G szimulátorokból kikerült videókban produkálnak a jelöltek.
Most így utólag megnézve a kommenteket, másnak is ez tünt fel:
Just pulled 9.5 G’s - ‘Are those cows down there?’ Lol. You killed it girl!
:D :D :D
Hja, gyorsan rákerestem a hölgyre. Medic az Air Force-nál... :cool:
U.S. Air Force Capt. Lindsey Hatcher
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 896
22 339
113
Csak egy valódi haderő védelme az nem a két szép szeme...
Vannak ott radarok és rádiók, amik szépen közlik, hogy a cél honnan jön. És a MANPAD sem csak pont a cél mellett lehet...
Persze, ez világos. Én csak a MANPAD-os csávó "szép szeme" egyedi esetére gondolva emlitettem...
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 065
113
Szerintem a hölgyet instant lehet is küldeni az USAF pilóta képzőjébe....elképesztően jó anyag.
Bőven 8 másodperc felett bírta a kitartott 9G-s fordulókat - SOROZATBAN!!!, ráadásul mindenféle ájulás és rókázás nélkül tolta végig a 25 perces videót.
Mindezt úgy, hogy ha esetleg pilótaként is tevékenykedik, az elején el is hangzik a "welcome to the 9 Gs club". Szóval ilyen terhelésnek most először volt kitéve. És bár be volt hunyva az a szem, de nem igazán látszott rajta, hogy olyan mértékű pumpálást végzett volna, mint amit a G szimulátorokból kikerült videókban produkálnak a jelöltek.
Most így utólag megnézve a kommenteket, másnak is ez tünt fel:

:D :D :D
Hja, gyorsan rákerestem a hölgyre. Medic az Air Force-nál... :cool:
U.S. Air Force Capt. Lindsey Hatcher
Borzalmas gép amúgy a GE129 hajtóműves block 50-es F-16-os, főleg “airshow clean” konfigurációban.
Se tömeg, se légellenállás, csak tiszta aerodinamika és nyers tolóerőfelesleg.
Aztán pár perc kis/közepes magasságú intenzív műrepülés után jön a Bingo Fuel! üzenet. De ez így szép.
Ami viszont nagyon csúnya az az, hogy a sárkány itt már annyival erősebb, mint a filigrán A/B gépeké, hogy a “laza” 9.5g is üzemszerű és majdhogynem büntetlenül belehúzható.
Ezért is hívják a Viper pilótákat amúgy az USAF-nál “nyaknélkülieknek” :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 934
113
Jogos megjegyzés, de én pl mikor Hajmáskéren néztem a Gripenek rácsapásait, ugyanilyen szép napos, gomolyfelhős időben, bizony tényleg elég közel voltak már, mikor észre lehetett venni őket.
Namost élesben, ha már tényleg odáig vetemednek, hogy lebombázva messziről minden kritikus célpontot, gépágyús rácsapásokkal fognak operálni, akkor ember legyen a talpán, aki időben célra tud emelni egy Igla-t egy 900-al felé zuhanó gépre.
Nem lehetetlen, de én így látatlanban azt mondom, hogyha nekem kéne bevédeni egy vállrol indítható rakettával azt a konvojt, amit épp egy ilyen F-16-os készül szétgépágyúzni, nagyon nem biztos, hogy sikerrel járnék.
Itt az is a baj, hogy az a másodpercenként 100 darab 20mm-s skuló úgy beterít mindent, hogy odalent köpni-nyelni nem tudnak.
Mindemellett ez a gépágyúzás, mint feladat - ahogy én innen messziről megfigyelem - főleg ANG-s gépeknél gyakori.

És akkor ez az orosz UB blokkozásnál miért is gáz? Miért is ciki amit az oroszok csinálnak?
Mert ott a lőtávolság is nagyobb, mint a gépágyú esetén és a rakéták romboló hatása is a sokszorosa a gépágyúénak.
Nincs minden bokorban MANPAD és egy 2-300 m/s között haladó repülőgépre indítani azért nagyon nem egyszerű feladat.
Értelem szerű, hogy van az a légvédelem ami ellen öngyilkosság, de egy háborúban azért rengeteg olyan helyzet van amikor a NIR vagy a gépágyú simán "eladható" tűztámogatásra. Szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci