1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

General Dynamics/Lockheed Martin F-16 Falcon

Diskurzus a(z) '4/4+/4.5 generációs vadászbombázók' témában - GrGLy által indítva @ 2013. január 6..

1. borisz

borisz Well-Known Member

2. torsen

torsen Well-Known Member

3. boki

boki Well-Known Member

4. episyrphus

episyrphus New Member

5. Terminator

Terminator Well-Known Member

Miért nem ide írtad? Vagy legalább linkelhetted volna :)

Akiket csak a technika érdekel, nem olvassák a biz.pol topikokat mert ott általában másról van szó.

Na de hogy ne kerüljenek itt elő újra ugyanazok a gondolatok, átmásolom ide is a hozzászólásokat....

6. antigonosz

antigonosz Well-Known Member

Majd ha megérkeznek nekik, és fegyver is lesz hozzá, meg kiképzett teljes értékű legénység. Az még innét vagy mennyi is? Legkorábban talán 6-8 év? Addigra a itthon Gripen mennyi is lesz? 20? Szóval pár évre rá mi is cseréljük szerintem. Örökké toppon lenni a környéken egy ilyen kis országnak nem lehet. Az anyagilag elég megterhelő lenne. Persze az is érdekes lesz majd ilyen távlatban hogy akkor melyik országnak mire futja majd anyagilag üzemeltetés terén. Addigra talán összekalapálnak még pár új típust a világban és nem csak F-35, meg Szu-35, netán még a Rafale közt lehet majd választani. Másik kérdés persze hogy mi a tosznak a szlovákoknak ilyen erős gép, ráadásul nagyon bonyolult egy jószág lehet már.

fip7 and marton like this.
  7. Python

Python Well-Known Member

Kint vana főoldalon a hír: "Északi szomszédunk védelmi minisztériuma által kiadott sajtóanyagban nem szerepel, de más forrásokban az olvashatók, hogy Peter Pellegrini miniszterelnök a beszerzendő 14 gépre 1,6 milliárd Dolláros árat nevezett meg."

A többi költség a fegyverzet, szimulátor, kiképzés, póthajtómű, pótradarok, JHMCS, logisztika, stb.! Így is elég drága, de ugye F-16V Block 70/72 vesznek, annak az elektronikája, egyébb rendszereinek zöme az F-35 -ös rendszerein alapul.

8. rudi

rudi Well-Known Member

Jó lenne látni hogy a mostani 14 gép - 1,6 milliárdos csomag miket tartalmaz
    Csak emlékeztetőnek...
    a korábbi 14 gép 2,91 milliárdos csomag így nézett ki:
    14 F-16 Block 70/72 V configuration aircraft;
    16 F-16 F110 General Electric or F100 Pratt & Whitney engines (MDE);
    15 M61 A1 Vulcan 20mm Guns (MDE);
    16 APG-83 Active Electronically Scanned Array (AESA) Radars (MDE);
    14 Modular Mission Computers (MDE);
    14 LINK-16 (MIDS-JTRS) secure communication systems (MDE);
    16 LN260 EGI Embedded Global Positioning System Inertial Navigation Systems (EGI) (MDE);
    14 Joint Helmet Mounted Cueing Systems (MDE);
    14 Improved Programmable Display Generators (iPDGs) (MDE);
    30 AIM-120C7 air-to-air missiles;
    100 AIM-9X air-to air missiles;
    12 AIM-9X Captive Air Training Missiles;
    2 AIM-120C7 and 24 AIM-9X additional guidance units;
    224 each Computer Control Groups and Airfoil Groups for GBU-12 Paveway II 5001b Guided Bomb Kits;
    20 Enhanced Computer Control Groups for Enhanced Paveway II (GBU-49);
    150 KMU-572F/B Guidance Kits for Joint Direct Attack Munition (JDAM) 5001b Guided Bomb (GBU-38);
    60 LAU-129 Guided – Missile Launchers;
    36 MK-82 or BLU-111 500 lb Inert Fill Bomb;
    400 MK-82 or BLU-111 500 lb Bomb Bodies;
    400 FMU-152 Joint Programmable Fuzes;
    6 AN/AAQ-33 Sniper Pods
    14 AN/ALQ-213 Electronic Warfare Management Systems;
    16 AN/ALQ-211 Advanced Integrated Defensive Electronic Warfare Suites;
    16 AN/ALE-47 Countermeasure Dispensers; Advanced Identification Friend or Foe (AIFF), Secure Communications and Cryptographic Appliques;
    Joint Mission Planning System (JMPS); ground training device (flight simulator); Electronic Combat International Security Assistance Program (ECISAP) support; software and support;
    facilities and construction support;
    spares and repair/replace parts;
    personnel training and training equipment;
    publications and technical documentation; missile containers;
    DSU-38A/B Illuminated Target Detector (GBU-54);
    munition support and test equipment;
    aircraft and munition integration and test support;
    studies and surveys;
    U.S. Government and contractor technical, engineering and logistical support services; and other related elements of logistics and program support.
    Szerintem nem a Szlovákok alkudtak ilyen jól hanem nagy részét a 2,91 milliárdos csomagnak (fegyverzet, support) nem tendelték meg.

9. Terminator

Terminator Well-Known Member

Ha a listában szereplő dolgok kb 45%-át kihúzod, akkor lesz a 2,91-ből 1,6 milliárd USD :)

arcas likes this.
  10. rudi

rudi Well-Known Member

Kb. így lehet...
    A komplett csomag híján õk is csak légirendészetre tudják majd használni a gépeiket.
    Arra viszont így nagyon drágák..

11. boki

boki Well-Known Member

Csak egy kis hibára felhívnám mindenki figyelmét! 1,6 milliárd Euróról beszélünk a szlovák F-16 beszerzés kapcsán mivel a szlovákoknál Euro van. Átszámítva (aktuális árfolyamon) 1 869 280 000 USD . (közel a 2 milliárdhoz)

Egészen pontosan 1,589 milliárd Euro a gépek vételéért, a kiképzésért, fegyverzetért és logisztikáért.

Slovensko za balík 14 amerických lietadiel, výcvik, muníciu a logistiku zaplatí v nasledujúcich rokoch 1,589 miliardy eur.

arcas, fip7, fishbed and 3 others like this.
  12. Fade

Fade Well-Known Member

Van ~6évük pontossan kitalálni a fegyverzetet.

13. Panzerfaust

Panzerfaust Well-Known Member

Így van. Kb egy milliárdot lefaraghattak, de ez még így is kvasok.

14. marton

marton Well-Known Member

Nekem az F-16 egyik örök kedvenc. Szívesebben láttam volna HuAF ékkel mint a Gripent (mára persze megbarátkoztam vele), de akkor láttam volna,, akkor gyerek voltam, húsz éve. Elhiszem, hogy csúcsszuper elektronika meg miegymás, de akkor is egy 30-40 éves gép, amit még ők hadrndbe állítanak mondjuk 3-4 év múlva, majd használnuk kell minimum húsz évig. Jó ez a block 70 azoknak akik nek már 20-30 éve repülik a sólymot, de friss üzemelztetőként én nem örülnék ha mi ez mellett voksoltunk volna. ha tényleg ekkora lóvéról van szó, és ilyen hosszú befektetésről, én helyükben tuti akkor már az F-35 mellett kilincseltem volna. Annak komoly propaganda értéke volna otthon és az egész térséggel szemben is,, mégis csak 5.gen. Ha pedig az a baj, hogy gyorsabban kéne, betársulnék az olaszokhoz akik mint olvastam átgondolják a programot, de nekik nagy para, mivel a 80-as számot drága volna felrúgni,,, itt szállnék be , hogy 14-16 gépet átvennék abból.

15. MuldR

MuldR Well-Known Member

A legnagyobb szövettségesed meg - miközben szürcsöli a kávéját - erre azt mondja: persze, természetesen.
    Így gondoltad? :)

16. rudi

rudi Well-Known Member

Amúgy az F-16V fly away költsége egész baráti. Bahrein mostanában írta alá a szerződést a Lockheeddel. 16 gép költsége 1,124,545,002 USD ami ~ 70 millió USD/gép.
    Ehhez képest az eredeti 19 gépre vonatkozó teljes ajánlat 2.78 milliárd volt ami ~ 146 millió USD/gép.
    Azt hiszem nem túlzás úgy számolni hogy a vadászgépek teljes bekerülési klts.e kétszerese a gépek gyári klts.nek.

17. Fade

Fade Well-Known Member

F-35nél is ilyesmiket számolnak. Beker 110m$. Reptetési költség 30évre 250m$.
    Ezért nagyon nem mindegy mi van a szerződésben.

18. JonatánJoe

JonatánJoe Member

Versenylóval szántani... A Szlovákoknak F-35??? Minek, hová? Propaganda? Elkóborolt kisgépeket és esetleg utasszállítókat zavargatni minek +100m $-os (csupasz) masina? Nem akkora tényezők, hogy ilyenre szórják a pénzt és kiket akarnának velük a sarokba állítani? Az F-16-osok is bőven elegendőek a honi légvédelemhez, csapásméréshez és a NATO sem húzhatja rá a száját, hisz egy bizonyított, igen sokoldalú, potens gép. Én is vehetnék 7-es BMW-t a családi Opel helyett, de minek, hová??? Inkább hasznosabb dologba fektetem a pénzem ahelyett, hogy a végén meg kihasználatlanul, jókora buktával száljak ki belőle. Mégiscsak 5. gen... - ja! Olyan, mint a telefonok kijelzőjénél az AMOLED, meg a szuper AMOLED, de akár az LCD. Látványban, felhasználói élményben a különbséget nem, vagy alig érzékelni, de azért jó milyen jó tudni, hogy dupla áron ott van a zsebemben. Ezekkel a propaganda, presztízs dolgokkal sokan hadilábon állnak és csak azért, hogy kifelé villantson az ember - drága autó, több százezres telefon, stb. - olyan kiadást vállal be, melyeket értelmesebb, tartalmasabb és hasznosabb dolgokra fordíthatna. Szerintem... De legyen F-35, mert az a trendi! Még az folyton konfliktusokkal/háborúkkal küzdő Izrael sem csak arra alapozza a jövő légierejét, mert ugye az ősi F-15-ből is rendelget az Adir-ok mellé.

19. marton

marton Well-Known Member

Izrael mióta repteti a F-16ost? Azt írtam, ha már valakinek megvan x éve A vagy C széria, akkor megértem a váltást.
    Komoly az F-35 nekik? Az F-16 nem(arra amit leírtál)? F-35 ről akkora szuperlatívuszokban beszélsz, mintha száz év múlva lenne belőle valami. Igenis újabb cucc és egy évtizeden belül tuti a térségben is megjelenik.
    Ez nekem olyan mintha a rendszerváltáskor vettünk volna vadizsír F-4 eseket.

20. dudi

dudi Well-Known Member

Mi a verdikt?Drága vagy olcsó?

borisz likes this.

Ezen oldal megosztása