• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 596
3 813
113
Jó képek, akkor te is lőttél vele. Látom csajok is voltak, nem csak kandúrkaland :D
Szia,

Igen.
Nagyon erdekes volt, addig nem lottem ilyen ereju fegyverrel (azota is igen kevessel).
Az teny, hogy hasznalhatosagan lehetett volna javitani.

Mi egyszeruen a kezeloje altal beallitott fegyvert probaltuk ki, szoval a belovest/ellenorzest nem lattuk.

Hatarozottan tomeggyartott geppuska loszere volt, ezert nem lehetett vele nagyon pontosan loni (annak ellenere, hogy elvileg a nagy ereju loszer drasztikusan kevesbe szelerzekeny, es ezert 900 m-en sokkal pontosabbnak kellene lennie, mint a .308-as puskaknak).

Csajok voltak, de igen korlatozott letszamban. :)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 978
113
Szia,

Igen.
Nagyon erdekes volt, addig nem lottem ilyen ereju fegyverrel (azota is igen kevessel).
Az teny, hogy hasznalhatosagan lehetett volna javitani.

Mi egyszeruen a kezeloje altal beallitott fegyvert probaltuk ki, szoval a belovest/ellenorzest nem lattuk.

Hatarozottan tomeggyartott geppuska loszere volt, ezert nem lehetett vele nagyon pontosan loni (annak ellenere, hogy elvileg a nagy ereju loszer drasztikusan kevesbe szelerzekeny, es ezert 900 m-en sokkal pontosabbnak kellene lennie, mint a .308-as puskaknak).

Csajok voltak, de igen korlatozott letszamban. :)
A csövek is nagyon ganék, kiszuperált géppuska csövek. Az egész fegyver legnagyobb jellemzője a tervezői igénytelenség.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 978
113
Jelenleg a GEPÁRD fegyvercsalád a következő fegyverekből áll:

GEPÁRD M1(B)*

mesterlövész egylövetű puska (12,7 mm-es orosz és NATO-kaliberekben);

GEPÁRD M2(B)
romboló öntöltő puska (12,7 mm-es orosz és NATO-kaliberekben);

GEPÁRD M2A1(B1)
romboló deszant öntöltő puska (12,7 mm-es orosz és NATO-kaliberekben);

GEPÁRD M2A2
személyvédelmi közelharc öntöltő rövidpuska (12,7 mm-es orosz és NATO-kaliberekben);

GEPÁRD M3
nehéz romboló öntöltő puska (14,5 mm-es orosz kaliberben);

GEPÁRD M4(B)
mesterlövész öntöltő puska (12,7 mm-es orosz és NATO-kaliberekben);

GEPÁRD M5(B)
mesterlövész ismétlő puska (12,7 mm-es orosz és NATO-kaliberekben);

GEPÁRD M6
nagypontosságú nehéz öntöltő puska (14,5 mm-es kaliberben).

* a B betűjelzés utal a 12,7×99 mm-es NATO-kaliberre

Amúgy mondja már meg nekem valaki hogy mi a fenének van két topikja a gerpárd családnak ?
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Jelenleg a GEPÁRD fegyvercsalád a következő fegyverekből áll:

GEPÁRD M1(B)*

mesterlövész egylövetű puska (12,7 mm-es orosz és NATO-kaliberekben);

GEPÁRD M2(B)
romboló öntöltő puska (12,7 mm-es orosz és NATO-kaliberekben);

GEPÁRD M2A1(B1)
romboló deszant öntöltő puska (12,7 mm-es orosz és NATO-kaliberekben);

GEPÁRD M2A2
személyvédelmi közelharc öntöltő rövidpuska (12,7 mm-es orosz és NATO-kaliberekben);

GEPÁRD M3
nehéz romboló öntöltő puska (14,5 mm-es orosz kaliberben);

GEPÁRD M4(B)
mesterlövész öntöltő puska (12,7 mm-es orosz és NATO-kaliberekben);

GEPÁRD M5(B)
mesterlövész ismétlő puska (12,7 mm-es orosz és NATO-kaliberekben);

GEPÁRD M6
nagypontosságú nehéz öntöltő puska (14,5 mm-es kaliberben).

* a B betűjelzés utal a 12,7×99 mm-es NATO-kaliberre

Amúgy mondja már meg nekem valaki hogy mi a fenének van két topikja a gerpárd családnak ?
Jó kérdés.
Kettő van? :D
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 525
29 726
113
Szia,

Igen.
Nagyon erdekes volt, addig nem lottem ilyen ereju fegyverrel (azota is igen kevessel).
Az teny, hogy hasznalhatosagan lehetett volna javitani.

Mi egyszeruen a kezeloje altal beallitott fegyvert probaltuk ki, szoval a belovest/ellenorzest nem lattuk.

Hatarozottan tomeggyartott geppuska loszere volt, ezert nem lehetett vele nagyon pontosan loni (annak ellenere, hogy elvileg a nagy ereju loszer drasztikusan kevesbe szelerzekeny, es ezert 900 m-en sokkal pontosabbnak kellene lennie, mint a .308-as puskaknak).

Csajok voltak, de igen korlatozott letszamban. :)
A csajlétszám csak akkor gond, ha neked nem jut. ;)
Érdemes foglalkozni a fegyverrel?
Én csak videókon láttam ott meggyőző volt. @Ocses lehúzta, @dudi lehúzta, @krisss is. :(
Te hogyan látod?
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 084
60 162
113
Mire gondolsz?Én világ életemben 1 ölőhatást tanultam vagy ralálkoztam vele.
Egy szubszonikus 22-es 250 méterre még lehet halálos, de 50 méterről már a mezei acélsisakot se viszi át. Van különbség ölőhatás és átütőerő között.
A szuperszonikus 50-es, vagy orosz testvére, a 12.7x108-as lőszer lövedéke nyílván hat-hétezer méterig is halálos, de az átütő erejük fél km-re már nem biztos, hogy annyira univerzális, mint a 14.5-es lőszer lövedékeié.
Ami a Honvédségben ismert Gepárd M1-est illeti, az egy félig kifejlesztett özönvíz előtti prototípus szintjén van, nem csak Hiúzhoz, de még a böhönye és sokak által kritizált méretű M3M-hez képest is. Ráadásul ez utóbbinál lényegében alig rövidebb!

Maradjunk annyiban, hogy erős az 50-es űrméret, nincs is vele baj, de lesz jövője a 14.5-es űrméretnek is a precíziós rombolópuskák piacán.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 084
60 162
113
Kb 150000 Jule a csőtorkolati energia és 2000 meteren is 1800 Jule körül van.
Többek közt ezért sem értem AO ölőhatással kapcsokatos kételyeit (600 meteren 7000 Jules az energiája a lövedéknek).
Maradjunk a korrekt arányoknál, bár a mondandót lényegét nem befolyásolja.
Az .50-es űrméret torkolati energiája 15-20 ezer Joule, nem 150 ezer. Jó ökölszabélyként a 7.62-es puskalőszerek torkolati energiájának az ötszörösével bírnak. Hozzájuk képest tekinthető duplának a 14.5x114-es lőszer torkolati energiája.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 827
113
Egy szubszonikus 22-es 250 méterre még lehet halálos, de 50 méterről már a mezei acélsisakot se viszi át. Van különbség ölőhatás és átütőerő között.
A szuperszonikus 50-es, vagy orosz testvére, a 12.7x108-as lőszer lövedéke nyílván hat-hétezer méterig is halálos, de az átütő erejük fél km-re már nem biztos, hogy annyira univerzális, mint a 14.5-es lőszer lövedékeié.
Ami a Honvédségben ismert Gepárd M1-est illeti, az egy félig kifejlesztett özönvíz előtti prototípus szintjén van, nem csak Hiúzhoz, de még a böhönye és sokak által kritizált méretű M3M-hez képest is. Ráadásul ez utóbbinál lényegében alig rövidebb!

Maradjunk annyiban, hogy erős az 50-es űrméret, nincs is vele baj, de lesz jövője a 14.5-es űrméretnek is a precíziós rombolópuskák piacán.
Amire nem jó a 12,7 arra a 14,5 sem kesz jó.
Nem tudok elképzelnj olyan szituaciót amit 12,6-essel nem de 14,5-össel neg tudsz oldani.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 827
113
Maradjunk a korrekt arányoknál, bár a mondandót lényegét nem befolyásolja.
Az .50-es űrméret torkolati energiája 15-20 ezer Joule, nem 150 ezer. Jó ökölszabélyként a 7.62-es puskalőszerek torkolati energiájának az ötszörösével bírnak. Hozzájuk képest tekinthető duplának a 14.5x114-es lőszer torkolati energiája.
Igen ezt elírtam 1 nullával! Én 35000 Joulera emlékszem a 14,5-ösnél,de ez mint már írtam lényegtelen.Semmilyen páncél szabvány nem hivatkozik 12,7-es lőszerre csak 14,5-ösre.
Tehát nincs olyan,hogy valami ellenáll az egyiknek de a másiknak meg nem.Mondhatod példának pl a MI-24-est de azt meg eltalálni egy rombolópuskával kb lehetetlen mint minden helikoptert.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 596
3 813
113
A csajlétszám csak akkor gond, ha neked nem jut. ;)
Érdemes foglalkozni a fegyverrel?
Én csak videókon láttam ott meggyőző volt. @Ocses lehúzta, @dudi lehúzta, @krisss is. :(
Te hogyan látod?
Szia,

A @krisss altal bemutatott sok verzio kozul egyedul az M1-gyel lottem, a tobbit (legfeljebb) kiallitason lattam.

Szerintem amikor megjelent, akkor meg viszonylag korszeru volt az M1 (ertsd: szinte az osszes orszag semmi ilyet sem gyartott, ezeknel sokkal jobb a valami :)).
De 15 evvel ezelott, amikor en lottem vele, addigra mar nagyon elavult volt:
  • egyreszt egylovetu, raadasul a teljes zavarzatot ki kell szedni minden loveshez
  • masreszt pedig pont akkor rendszeresitette a honvedseg, amikor hirtelen fontos lett a koltseghatekonysag, ezert -finoman fogalmazva- nem a minosegi gyartas volt a szempont, csak a legolcsobb ar alapjan valasztottak ki a 0 tapasztalattal rendelkezo gyartot.

Ezzel szemben allt az, hogy az energiaelnyelese nagyon jo volt, tehat egyaltalan nem volt megterhelo vele loni. Nagyon stabil volt a kialakitasa, jol lehetett vele statikus celra iranyozni (de az teny, hogy mozgo celra nem probaltuk, es nyilvanvaloan ahhoz nem volt a legjobb a 3 pontos alatamasztasi koncepcioja).

Szoval azt gondolom, hogy a tervezok alapvetoen jo munkat vegeztek, de igazabol az M1-t a fejlesztes egy lepcsojenek kellet volna tekinteni es nem rendszeresiteni, hanem helyette valamelyik modernebb verziot.
Tekintettel arra, hogy ugysem volt hozza pontos loszer (sokkal kesobb a NAMMO-tol beszerzett a honvedseg pontos loszert, de az meg "tul jo" volt, elsodlegesen az ara miatt, masodlagosan meg azert, mert robbano lovedeke volt), ezert az ontolto kialakitasbol kovetkezo pontatlansag valoszinuleg nem lett volna eszreveheto.

Ha akkor gyorsan kifejleszik az M2-t, legalabb kozepes minosegben gyartjak, rendszeresiti az MH, es exportpiacra sikerul kilepni vele, akkor nagyon sikeres termek lehetett volna. Kb. 30 evvel ezelott, szoval most ez nem realis.

Szerintem a Lynx koncepcioja egyreszt jonak latszik, masreszt csak azert van benne piaci potencial, mert egy olyan piacot celoz meg, amiert a "komoly" gyartok nem hajolnak le, ezert lehet sikere egy kicsi cegnek is. De igy kivulrol nezve realis veszelynek latszik, hogy a komoly gyartok jol mertek fel ezt a piaci rest: annyira kicsi, hogy nem is letezik.

Marmint az elozo bekezdes azon a gondolaton alapul, hogy szemelyvedoknek csinalnak egy extra konnyu es kicsi 12.7-es puskat, amivel kategoriajukon belul extrem nagy tuzerot erhetnek el, meg kezelheto meretu es hatrarugasu fegyverrel. Tehat ez alapvetoen nem katonai fegyver lenne.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 525
29 726
113
Szia,

A @krisss altal bemutatott sok verzio kozul egyedul az M1-gyel lottem, a tobbit (legfeljebb) kiallitason lattam.

Szerintem amikor megjelent, akkor meg viszonylag korszeru volt az M1 (ertsd: szinte az osszes orszag semmi ilyet sem gyartott, ezeknel sokkal jobb a valami :)).
De 15 evvel ezelott, amikor en lottem vele, addigra mar nagyon elavult volt:
  • egyreszt egylovetu, raadasul a teljes zavarzatot ki kell szedni minden loveshez
  • masreszt pedig pont akkor rendszeresitette a honvedseg, amikor hirtelen fontos lett a koltseghatekonysag, ezert -finoman fogalmazva- nem a minosegi gyartas volt a szempont, csak a legolcsobb ar alapjan valasztottak ki a 0 tapasztalattal rendelkezo gyartot.

Ezzel szemben allt az, hogy az energiaelnyelese nagyon jo volt, tehat egyaltalan nem volt megterhelo vele loni. Nagyon stabil volt a kialakitasa, jol lehetett vele statikus celra iranyozni (de az teny, hogy mozgo celra nem probaltuk, es nyilvanvaloan ahhoz nem volt a legjobb a 3 pontos alatamasztasi koncepcioja).

Szoval azt gondolom, hogy a tervezok alapvetoen jo munkat vegeztek, de igazabol az M1-t a fejlesztes egy lepcsojenek kellet volna tekinteni es nem rendszeresiteni, hanem helyette valamelyik modernebb verziot.
Tekintettel arra, hogy ugysem volt hozza pontos loszer (sokkal kesobb a NAMMO-tol beszerzett a honvedseg pontos loszert, de az meg "tul jo" volt, elsodlegesen az ara miatt, masodlagosan meg azert, mert robbano lovedeke volt), ezert az ontolto kialakitasbol kovetkezo pontatlansag valoszinuleg nem lett volna eszreveheto.

Ha akkor gyorsan kifejleszik az M2-t, legalabb kozepes minosegben gyartjak, rendszeresiti az MH, es exportpiacra sikerul kilepni vele, akkor nagyon sikeres termek lehetett volna. Kb. 30 evvel ezelott, szoval most ez nem realis.

Szerintem a Lynx koncepcioja egyreszt jonak latszik, masreszt csak azert van benne piaci potencial, mert egy olyan piacot celoz meg, amiert a "komoly" gyartok nem hajolnak le, ezert lehet sikere egy kicsi cegnek is. De igy kivulrol nezve realis veszelynek latszik, hogy a komoly gyartok jol mertek fel ezt a piaci rest: annyira kicsi, hogy nem is letezik.

Marmint az elozo bekezdes azon a gondolaton alapul, hogy szemelyvedoknek csinalnak egy extra konnyu es kicsi 12.7-es puskat, amivel kategoriajukon belul extrem nagy tuzerot erhetnek el, meg kezelheto meretu es hatrarugasu fegyverrel. Tehat ez alapvetoen nem katonai fegyver lenne.
Köszi. Akkor vagy újragondolni, építeni az egészet, vagy kuka. :(
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 827
113
Szia,

A @krisss altal bemutatott sok verzio kozul egyedul az M1-gyel lottem, a tobbit (legfeljebb) kiallitason lattam.

Szerintem amikor megjelent, akkor meg viszonylag korszeru volt az M1 (ertsd: szinte az osszes orszag semmi ilyet sem gyartott, ezeknel sokkal jobb a valami :)).
De 15 evvel ezelott, amikor en lottem vele, addigra mar nagyon elavult volt:
  • egyreszt egylovetu, raadasul a teljes zavarzatot ki kell szedni minden loveshez
  • masreszt pedig pont akkor rendszeresitette a honvedseg, amikor hirtelen fontos lett a koltseghatekonysag, ezert -finoman fogalmazva- nem a minosegi gyartas volt a szempont, csak a legolcsobb ar alapjan valasztottak ki a 0 tapasztalattal rendelkezo gyartot.

Ezzel szemben allt az, hogy az energiaelnyelese nagyon jo volt, tehat egyaltalan nem volt megterhelo vele loni. Nagyon stabil volt a kialakitasa, jol lehetett vele statikus celra iranyozni (de az teny, hogy mozgo celra nem probaltuk, es nyilvanvaloan ahhoz nem volt a legjobb a 3 pontos alatamasztasi koncepcioja).

Szoval azt gondolom, hogy a tervezok alapvetoen jo munkat vegeztek, de igazabol az M1-t a fejlesztes egy lepcsojenek kellet volna tekinteni es nem rendszeresiteni, hanem helyette valamelyik modernebb verziot.
Tekintettel arra, hogy ugysem volt hozza pontos loszer (sokkal kesobb a NAMMO-tol beszerzett a honvedseg pontos loszert, de az meg "tul jo" volt, elsodlegesen az ara miatt, masodlagosan meg azert, mert robbano lovedeke volt), ezert az ontolto kialakitasbol kovetkezo pontatlansag valoszinuleg nem lett volna eszreveheto.

Ha akkor gyorsan kifejleszik az M2-t, legalabb kozepes minosegben gyartjak, rendszeresiti az MH, es exportpiacra sikerul kilepni vele, akkor nagyon sikeres termek lehetett volna. Kb. 30 evvel ezelott, szoval most ez nem realis.

Szerintem a Lynx koncepcioja egyreszt jonak latszik, masreszt csak azert van benne piaci potencial, mert egy olyan piacot celoz meg, amiert a "komoly" gyartok nem hajolnak le, ezert lehet sikere egy kicsi cegnek is. De igy kivulrol nezve realis veszelynek latszik, hogy a komoly gyartok jol mertek fel ezt a piaci rest: annyira kicsi, hogy nem is letezik.

Marmint az elozo bekezdes azon a gondolaton alapul, hogy szemelyvedoknek csinalnak egy extra konnyu es kicsi 12.7-es puskat, amivel kategoriajukon belul extrem nagy tuzerot erhetnek el, meg kezelheto meretu es hatrarugasu fegyverrel. Tehat ez alapvetoen nem katonai fegyver lenne.
De ilyenre meg nincs igény.Ki a fene akar olyan fegyverrel személyvédőset játszani ami átvisz vagy 30 embert azután,hogy "kettétépte" a támadót?