Golyószórók / géppuskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 244
76 804
113
Angolszász terminológia emlékem szerint súly szerint súly és hordozhatóság szerint közelíti meg a kérdést, ott LMG azt jelenti hogy egy ember is tudja hordozni és használni. Így belefér a halmazba a Bren, a Maden a Minimi az M60 etc..
A köztes lőszert tüzelők a squad automatic weapon illetve light automatic weapon alatt futnak, a műszaki szótár szerint....

máshol más a terminológia-rákérdeztem és:
innentől idézek a válaszokból:

Ahogy én a legegyszerűbben le tudnám írni.



A golyószóró egy egy fő (lövész) által is hordozható és kezelhető támogató fegyver. Tulajdonképp az LMG-k (könnyű géppuskák) és a SAW-ok (raj támogató fegyver) tartoznak ide. Lehet táras és hevederes is.



A géppuska puskalőszert tüzelő sorozatlövő fegyver. Lehet táras és hevederes is.



Lehet közös halmaz, mivel a golyószórónál a használat módja alapján nevezünk egy fegyvert golyószórónak még a géppuska a lőszer típusa miatt.



Pl. egy orosz PKP Pecsenyeg vagy PKP Bullpup az (könnyű) géppuska és golyószóró is egyben, de a sima, gyors csőcserés PK/PKM álvánnyal általános célú/közepes géppuskának is használható.



A Géppuskához még annyit, hogy van könnyű géppuska - ez a golyószórókhoz tartozik, közepes/általános célú géppuska és nehéz géppuska.



Az általános géppuska még gyalogsági fegyver, de ált. legalább két fő kezelője van - ha más miatt nem, de a tartalék lőszer és esetleg az állvány szállítása miatt.



A nehéz géppuska 20mm alatti, és általában járművön szállítják, mert túl nehéz gyalogsági fegyvernek - bár vannak olyan típusok pl. kínában ill. proto a jenkiknél - amik gyalogos szállításúak, bár harcban még nemigen próbálták ki, hogy ez mennyire jó ötlet..
.....
-....

avagy
Hivatalos definiciot nem tudom, sok evvel ezelott olvastam egy definiciot, amit jonak tartok, es nagyjabol meg emlekszek ra:



Golyoszoro: rovid sorozatok leadasara alkalmas fegyver, legalabb 600 m hatasos lotavolsaggal, 1 fo altal kezelheto, nem teljes loszermennyiseggel 1 fo altal szallithato.



Geppuska: rovid es hosszu sorozatok leadadasara tartosan alkalmas fegyver, legalabb 1200 m hatasos lotavolsaggal, kevesebb mint 20 mm urmerettel.



1934-ig e ketto kozott nem volt atfedes (vagyis vagy gyorsan tulhevult, vagy nehezebb volt, mint amit egy katona elbir), az MG34 forradalmi ujdonsaga volt a harc kozben cserelheto csonek koszonhetoen, hogy egyszerre mindket kategoriaba tartozik.



A koztes loszeren (7.62x39, 5.56) alapulo fegyverek szerintem nem geppuskak, mert nincs meg a szukseges lotavolsaguk.



Szerintem az LMG jo forditasa NEM konnyugeppuska, hanem golyoszoro.



....
.....
illetve.
Mi is a golyószóró pontos, hivatalos definiciója?



Ismereteim szerint ez echte magyar termológia. Szvsz.: karabélylőszerrel tüzelő, rövid és hosszú sorozatok leadására képes, a gépkarabélynál nagyobb hatásos lőtávolságú kézi lőfegyver.

Lezuhanyzok írok egy kisregényt utána megkérdezem,hogy még is hogyan gondolja bárki is a PKM kiszolgálását egy emberes feladatnak.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 244
76 804
113
HM mégis ezt csinálja.De az ami tengerészgyalogság rendelte meg az MK48at,ami a Minimi 7,62x51es változata,mert akartak egy combossabb golyószorot is..Dánok most rendszeresitették az M60e6-ot,rajtámogató szerepkörben.A németek az MG5nek szánnak rajtámogató szerepkört is,miközben ugyanerre a szerepre van nekik az MG4 is.Szóval megintcsak lehet vakarózni,hogy akkor most mi a tutti...Kinaiak megoldották a kérdést.Fogták,és kirakták a közepes gp-t a tüzrendszerböl.Na erre varjál gombot(szerintem,ha majd háborúba keverednek valahol,sürgősen visszarakják)

Lehet géppuskát rajtámogatásra használni de attól még ne. lesz golyószóró.Ezt próbálom magyarázni.
 
  • Tetszik
Reactions: therob

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 244
76 804
113
Angolszász terminológia emlékem szerint súly szerint súly és hordozhatóság szerint közelíti meg a kérdést, ott LMG azt jelenti hogy egy ember is tudja hordozni és használni. Így belefér a halmazba a Bren, a Maden a Minimi az M60 etc..
A köztes lőszert tüzelők a squad automatic weapon illetve light automatic weapon alatt futnak, a műszaki szótár szerint....

máshol más a terminológia-rákérdeztem és:
innentől idézek a válaszokból:

Ahogy én a legegyszerűbben le tudnám írni.



A golyószóró egy egy fő (lövész) által is hordozható és kezelhető támogató fegyver. Tulajdonképp az LMG-k (könnyű géppuskák) és a SAW-ok (raj támogató fegyver) tartoznak ide. Lehet táras és hevederes is.



A géppuska puskalőszert tüzelő sorozatlövő fegyver. Lehet táras és hevederes is.



Lehet közös halmaz, mivel a golyószórónál a használat módja alapján nevezünk egy fegyvert golyószórónak még a géppuska a lőszer típusa miatt.



Pl. egy orosz PKP Pecsenyeg vagy PKP Bullpup az (könnyű) géppuska és golyószóró is egyben, de a sima, gyors csőcserés PK/PKM álvánnyal általános célú/közepes géppuskának is használható.



A Géppuskához még annyit, hogy van könnyű géppuska - ez a golyószórókhoz tartozik, közepes/általános célú géppuska és nehéz géppuska.



Az általános géppuska még gyalogsági fegyver, de ált. legalább két fő kezelője van - ha más miatt nem, de a tartalék lőszer és esetleg az állvány szállítása miatt.



A nehéz géppuska 20mm alatti, és általában járművön szállítják, mert túl nehéz gyalogsági fegyvernek - bár vannak olyan típusok pl. kínában ill. proto a jenkiknél - amik gyalogos szállításúak, bár harcban még nemigen próbálták ki, hogy ez mennyire jó ötlet..
.....
-....

avagy
Hivatalos definiciot nem tudom, sok evvel ezelott olvastam egy definiciot, amit jonak tartok, es nagyjabol meg emlekszek ra:



Golyoszoro: rovid sorozatok leadasara alkalmas fegyver, legalabb 600 m hatasos lotavolsaggal, 1 fo altal kezelheto, nem teljes loszermennyiseggel 1 fo altal szallithato.



Geppuska: rovid es hosszu sorozatok leadadasara tartosan alkalmas fegyver, legalabb 1200 m hatasos lotavolsaggal, kevesebb mint 20 mm urmerettel.



1934-ig e ketto kozott nem volt atfedes (vagyis vagy gyorsan tulhevult, vagy nehezebb volt, mint amit egy katona elbir), az MG34 forradalmi ujdonsaga volt a harc kozben cserelheto csonek koszonhetoen, hogy egyszerre mindket kategoriaba tartozik.



A koztes loszeren (7.62x39, 5.56) alapulo fegyverek szerintem nem geppuskak, mert nincs meg a szukseges lotavolsaguk.



Szerintem az LMG jo forditasa NEM konnyugeppuska, hanem golyoszoro.



....
.....
illetve.
Mi is a golyószóró pontos, hivatalos definiciója?



Ismereteim szerint ez echte magyar termológia. Szvsz.: karabélylőszerrel tüzelő, rövid és hosszú sorozatok leadására képes, a gépkarabélynál nagyobb hatásos lőtávolságú kézi lőfegyver.


Akkor a kisregény PKM egyemberes kiszolgálásról:

A PKM üres tömege 7,5kg,a tartalék cső tömege 2,3kg,egy darab 100 lőszeres rakasz tömege 3,45kg de ebből ugye minimum 5 darab kell*,az alatt nem is érdemes elindulni.Ebből az következik,hogy a géppuskás ha egyedül akarja kiszolgálni a PKM-et akkor összesen 27kg-t kell magával vinnie és akkor még semmi nincs nála csak a PKM meg a lőszere és egy cső.Ha ezek után valaki nekem azt mondja,hogy egy ember képes kiszolgálni a PKM-et akkor a képébe nevetek.Az ugye nem egy emberes kiszolgálás ha a tartalékcsövet meg a lőszer jó részét odaadod a segédirányzónak.Halkan jegyzem meg,hogy a Honvédségben sem egy ember szolgálja ki a PKM-et a rajban,tehát a ti értelmezésetek szerint sem nevezhető könnyű-géppuskának/golyószórónak a PKM.

*Ez csak a behevederezett tűzkész lőszer a rajnál szétosztott ömlesztett nincs benne.

A golyószóró és a könnyű géppuska ugyan az a definíció pedig:Önműködő sorozatlövés leadására alkalmas köztes lőszert tüzelő kézi lőfegyver.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 244
76 804
113
Házi feladat!Valaki nézze meg ugyan ezt teszem azt az M249-re.Azaz a fegyver 500 lőszer és a tartalék cső tömege.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Akkor a kisregény PKM egyemberes kiszolgálásról:

A PKM üres tömege 7,5kg,a tartalék cső tömege 2,3kg,egy darab 100 lőszeres rakasz tömege 3,45kg de ebből ugye minimum 5 darab kell*,az alatt nem is érdemes elindulni.Ebből az következik,hogy a géppuskás ha egyedül akarja kiszolgálni a PKM-et akkor összesen 27kg-t kell magával vinnie és akkor még semmi nincs nála csak a PKM meg a lőszere és egy cső.Ha ezek után valaki nekem azt mondja,hogy egy ember képes kiszolgálni a PKM-et akkor a képébe nevetek.Az ugye nem egy emberes kiszolgálás ha a tartalékcsövet meg a lőszer jó részét odaadod a segédirányzónak.Halkan jegyzem meg,hogy a Honvédségben sem egy ember szolgálja ki a PKM-et a rajban,tehát a ti értelmezésetek szerint sem nevezhető könnyű-géppuskának/golyószórónak a PKM.

*Ez csak a behevederezett tűzkész lőszer a rajnál szétosztott ömlesztett nincs benne.

A golyószóró és a könnyű géppuska ugyan az a definíció pedig:Önműködő sorozatlövés leadására alkalmas köztes lőszert tüzelő kézi lőfegyver.
Naakkor nem egésszen 30éve,amikor az AMD géppisztolyként nevezte meg a szolgálati szabályzat,azt irta a golyószórórol,hogy személyzete az irányzó és a lőszeres katona.És igen,a kiskaliber előnye a kissebb súly.Viszont kissebb tüzerővel fizet érte.Ami időnként hiányzik,ezért mégiscsak lett 7,62es kaliberű Minimi is,meg M60e6,és raj szinten használt PKM is.Te a jelenlegi szolgálati szabályzat szerint értelmezed a kérdést.Csakhogy mint irtam,DP 48M golyószró néven lett rendszeresitve.Feladatköre,használati módja szerint az Mk48,vagy a Negev NG7 eggyértelműen golyószóró,csak éppen nem kiskaliberüek.Szolgálati szabályzatot meg majd hozzáigazitják az élet aktualitásához.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 244
76 804
113
Tekintve,hogy 2018 van...
De ha te full elavult dolgok alapján gondolkozol az abte dolgod csak ne akard megmagyarázni hogy az úgy jó is.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and krisss

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Tekintve,hogy 2018 van...
De ha te full elavult dolgok alapján gondolkozol az abte dolgod csak ne akard megmagyarázni hogy az úgy jó is.
FN MAG,Minimi,M60,vagy maga a PKM hány éves?Mk48 és a Negev meg mai,az MG5 kifejezetten új tipus.És nem a világ fog igazodni a MH szolgálati szabályzatához.Annak kell igazodni a világhoz.AMDvel próbáltam szemléltetni,hogy azért nem egy örök érvényű szentirás a MH szogálati szabályzata.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 244
76 804
113
FN MAG,Minimi,M60,vagy maga a PKM hány éves?Mk48 és a Negev meg mai,az MG5 kifejezetten új tipus.És nem a világ fog igazodni a MH szolgálati szabályzatához.Annak kell igazodni a világhoz.AMDvel próbáltam szemléltetni,hogy azért nem egy örök érvényű szentirás a MH szogálati szabályzata.

Halkan jegyzem meg,hogy nem csak az MH kategorizál így hanem az US ARMY is...
Bár lehet,hogyők sem értenek hozzá...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ugyan is ott is akárcsak ahogy én mondtam:
LMG:M249,MG4
MG:M240,MG3,M60
HMG:M2HB
Jé mi alapján osztályozák?Csak nem a lőszer
Az ami tengerészgyalogság M249 mellet használja az Mk48ast,ami a MInimi 7,62es változata,és ugyanabban a szereppkrben használja.Afganisztánban rájöttek,hogy kell nekik egy ilyen LMG is.Minimi első változata 7,62NATO kaliberű volt,és az FAL golyoszóró változata helyett szánták rajtámogató fegyvernek.De a Minimi a nagyobb kaliberben sem lett közepes gp,nem az MAG(M240) kiváltója.Törökök kitartanak a 7,62NATO kaliberű egyéni fegyver mellet,és a rajtámogató fegyver is ilyen kaliberű.Pár éve az MG5öt szánták rajfegyvernek,de azthiszem felfüggesztették a németek a licencátadást,de ennek utána kéne nézzni.Szóval nem szentirás a kaliber szerinti felosztás.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
FN-Minimi-Mk3-7'62x51mm.jpg
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Húúú....
"Golyószóró" kb. az, amit egy adott kor és/vagy egy adott ország hivatalos terminológiája annak nevez. Nálam most a karabélylőszert (köztes lőszert) tüzelő és hevederes cucc számít annak. A géppuska pedig a puskalőszert (vagyis "könnyűnél" a 7.62x51, 7.62x64-et, a "köztesnél" az ezeknél "erősebb" és nagyobb kaliberű lőszert, a "nehéznél" pedig a 12.7-estől a 20 mm-es kaliberűig) használó, szintén hevederes fegyver, de ezek csupán az én "önkényes" definícióim.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 244
76 804
113
Azt kéne felfogni,hogy attól még az M60 géppuska marad,hogy a rajok használják.
Soha nem a felhasználás módja dönti el valamiről,hogy az micsoda.Megint leírom a téli gumis példát:attól,hogy nyáron használod a téli gumit még nem lesz nyári gumi.Az M60-ból sem lesz könnyű géppuska attól,hogy a rajok használják.Vagy ha beversz egy lécbe egy csavart akkor az már szög?Ne bohóckodjunk már.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 263
13 642
113
Azt kéne felfogni,hogy attól még az M60 géppuska marad,hogy a rajok használják.
Soha nem a felhasználás módja dönti el valamiről,hogy az micsoda.Megint leírom a téli gumis példát:attól,hogy nyáron használod a téli gumit még nem lesz nyári gumi.Az M60-ból sem lesz könnyű géppuska attól,hogy a rajok használják.Vagy ha beversz egy lécbe egy csavart akkor az már szög?Ne bohóckodjunk már.
Igazad van, de a könnyűgéppuskát simán lehetne golyószórónak nevezni.