Golyószórók / géppuskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

senki

Active Member
2018. július 27.
304
229
43
Inkább azt mondjátok meg mi lesz a PKMel, állvánnyal vagy nélküle. Az új fegyvergyárunk át fogja alakítani 7,62x51re? Elvileg ha túrnak egy kicsit a FÉGnél még megvannak a gépek amivel ezeket csinálták. Vagy lecserélig? Mire? MG3? FNMAG?
A PKM-et ha jól emlékszem a Danúvia gyártotta. A FÉG forgácsoló gépei a mai napig megtekinthetőek a debreceni MÉH telepen (Gizella utca sarok).
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 273
13 664
113
Nincs ilyen,hogy általános célú géppuska a magyar katonai szaknyelvben!Ezt a hülyeséget te találtad ki a general-purpose machinegun alpaján.Arrólmi nem tehetünk,hogy halvány lila gőzöd sincs arról,hogy minek mi a hivatalos magyar neve.De azt ne várd el,hogy aszisztáljunk a hülyeségedhez.
Erm.. khmm.. Azért, ha beírjuk a keresőbe elég elterjedt fogalomról van szó.
https://www.google.com/search?q=ált...bfAhXClCwKHdBwDqg4FBDy0wMIZQ&biw=1280&bih=658
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 273
13 664
113
Rejtély megoldva. PKM-PKMS kézikönyv. Mivel elég szarúl lett beszkennelve csináltam egy képernyőmásolatot.
PKM.jpg

Forrás: http://www.kalasnyikov.hu/dokumentumok/pkm-pkmsz-manual.pdf
Szóval, ahogy gyanítottam, lehet használni fegyverlábbal és háromlábú állvánnyal is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 881
113
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 881
113
Nincs benne "általános célú" kifejezés. Csak annyit ír le, hogy a géppuska használható úgy fegyverlábról (bipod) mind háromlábú állványról.

Tudom mi van benne és vannak benne hasznos dolgok de a kutya sem használja ezeket a szabályzatokat,erre vonatkozott az amit írtam.Abba direkt nem mentem bele,hogy van-e benne általános szó vagy sem mert töl feleslegesnek érzem ezt a témát tovább feszegetni.Egyébként nálunk sima PKM sosem volt rendszerben sőt ha jól tudom csak infrabakos verzióink vannak tehát annak idején a legjobban felszerelt verzió licencét vettük meg.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 273
13 664
113
Tudom mi van benne és vannak benne hasznos dolgok de a kutya sem használja ezeket a szabályzatokat,erre vonatkozott az amit írtam.Abba direkt nem mentem bele,hogy van-e benne általános szó vagy sem mert töl feleslegesnek érzem ezt a témát tovább feszegetni.Egyébként nálunk sima PKM sosem volt rendszerben sőt ha jól tudom csak infrabakos verzióink vannak tehát annak idején a legjobban felszerelt verzió licencét vettük meg.
De engem se az elnevezés sem a szabályzat nem érdekel. Arról volt szó, hogy egyetlen fajta fegyver van és azt lehet úgy fegyverlábról, mint háromlábú állványról használni. Nem gyártottak külön egy bipodos és külön egy háromlábú állványos változatot. A típusjelzést a használattól függően kapja, ha bipodon van akkor PKM, ha háromlábú állványon akkor PKMS.
Visszatérve kicsit a szaknyelvre. OK, hogy a magyar katonai terminológia nem haszálja az általános célú (általános rendeltetésű) géppuskát, miért is kéne? De attól a történészek még használhatják. Rajtuk kívűl még használhatják újságírók is akik angolszász szakirodalommal dolgoznak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 881
113
De engem se az elnevezés sem a szabályzat nem érdekel. Arról volt szó, hogy egyetlen fajta fegyver van és azt lehet úgy fegyverlábról, mint háromlábú állványról használni. Nem gyártottak külön egy bipodos és külön egy háromlábú állványos változatot. A típusjelzést a használattól függően kapja, ha bipodon van akkor PKM, ha háromlábú állványon akkor PKMS.
Visszatérve kicsit a szaknyelvre. OK, hogy a magyar katonai terminológia nem haszálja az általános célú (általános rendeltetésű) géppuskát, miért is kéne? De attól a történészek még használhatják. Rajtuk kívűl még használhatják újságírók is akik angolszász szakirodalommal dolgoznak.

Ki itt a történész?Meg ők amikor a múltról beszélnek akkor használják nem amikor a jelenről.Ugye most mint negatív példát hoztad föl a rengetwg magyar dilettáns újságírót aki arra sem veszi a fáradtságot,hogy rendesen utánnanézzen valaminek?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 273
13 664
113
Nem.Van olyan amit nem lehet 3 lábú állványra rakni.És erre nem fecsérlek több időt.Vagy elfogadod vagy nem,engem nem érdekel.
Ehunn angol kézokönyv. Itt már a "general-purpose machinegun" elnevezést használja. De ugyanazt írja mint a magyar: bipodon PKM, állványon PKMS.
Részlet az ötödik oldalról, második bekezdés:
"The basic PK or PKM on its bipod fills the light machinegun role. The PKS or PKMS is a PK or PKM mounted on a light tripod fulfils the heavy machinegun role."
Részlet a kilencedik oldalról, első bekezdés:
"The PKMS (see figures 1-6  1-10) is a PKM mounted on a new pattern of tripod designed by L V Stepanov"
Forrás: https://www.forgottenweapons.com/wp-content/uploads/2012/12/PK-Series-manual-English-2005.pdf
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 881
113
Ehunn angol kézokönyv. Itt már a "general-purpose machinegun" elnevezést használja. De ugyanazt írja mint a magyar: bipodon PKM, állványon PKMS.
Részlet az ötödik oldalról, második bekezdés:
"The basic PK or PKM on its bipod fills the light machinegun role. The PKS or PKMS is a PK or PKM mounted on a light tripod fulfils the heavy machinegun role."
Részlet a kilencedik oldalról, első bekezdés:
"The PKMS (see figures 1-6  1-10) is a PKM mounted on a new pattern of tripod designed by L V Stepanov"
Forrás: https://www.forgottenweapons.com/wp-content/uploads/2012/12/PK-Series-manual-English-2005.pdf

Az angolszászoknál van ilyen,sosem mondtam,hogy nincs!
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nincs benne "általános célú" kifejezés. Csak annyit ír le, hogy a géppuska használható úgy fegyverlábról (bipod) mind háromlábú állványról.
Amivel kimeriti az általános célú gp fogalmát,amit egyébként a magyar katonai szaknyelv és irodalom is ismer,és használ.De nemérdemes belemerülni,mivel a szent szolgálati szabályzatban nem használják ezt a kifejezést a PKM gp Dudi szerint nem az,számára a kategória sem létezik.Igaz,hogy már a géppuska regénye cimű ifjúsági ismeretterjesztő könyvben is szerepel a kifejezés,és annak meghatározása.Még a történelmi háttér ismertetése is,hogy a németek miért alkották meg az MG34 képében az első GPMGt.Katonai Lexikon,és egyébb, katonák által katonák részére irt művek is tartalmazzák a kifejezést.70es évekbeli szakköönyvek meg már boncolgatják a szolgálati szabályzat géppisztoly megnevezésének hibás voltát is.Röppentyű meg rakétahajtású,stb
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 881
113
Amivel kimeriti az általános célú gp fogalmát,amit egyébként a magyar katonai szaknyelv és irodalom is ismer,és használ.De nemérdemes belemerülni,mivel a szent szolgálati szabályzatban nem használják ezt a kifejezést a PKM gp Dudi szerint nem az,számára a kategória sem létezik.Igaz,hogy már a géppuska regénye cimű ifjúsági ismeretterjesztő könyvben is szerepel a kifejezés,és annak meghatározása.Még a történelmi háttér ismertetése is,hogy a németek miért alkották meg az MG34 képében az első GPMGt.Katonai Lexikon,és egyébb, katonák által katonák részére irt művek is tartalmazzák a kifejezést.70es évekbeli szakköönyvek meg már boncolgatják a szolgálati szabályzat géppisztoly megnevezésének hibás voltát is.Röppentyű meg rakétahajtású,stb

Annyira nagy tudatlanságról tanuskodik amit írsz,hogy az kimondhatatlan.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Annyira nagy tudatlanságról tanuskodik amit írsz,hogy az kimondhatatlan.
Éppenséggel a szolgálati szabályzat hibáját istenited.Nem határozta meg a PKM mint fegyver fogalmát kellő szabatossággal.Feladatköreit és felhasználási módozatait viszont meghatározza,ezért ennek a hibának nincs különösebb jelentősége.Szemantikai hiba,harcászati szempontbol lényektelen.
Szóval a saját betonfejű katona voltodat bizonyitod,amikor tagadsz valamit,ami tény.Csak mert a szolgálati szabályzat nem használja a fogalmat,attol még a magyar katonai szaknyelv is ismeri és használja.És a PKM egy általános célú gp.Villaállványrol könnyű gp,tripod állványro PKMSz megjelöléssel a közepes gp feladatkörét látja el.És ez szerintem a mai szolgálati szabályzatban is igy kell.hogy szerepeljen.Az,hogy nem nevezi néven a gyereket,csak szemantikai hiba,amin lovagolsz
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 881
113
Éppenséggel a szolgálati szabályzat hibáját istenited.Nem határozta meg a PKM mint fegyver fogalmát kellő szabatossággal.Feladatköreit és felhasználási módozatait viszont meghatározza,ezért ennek a hibának nincs különösebb jelentősége.Szemantikai hiba,harcászati szempontbol lényektelen.
Szóval a saját betonfejű katona voltodat bizonyitod,amikor tagadsz valamit,ami tény.Csak mert a szolgálati szabályzat nem használja a fogalmat,attol még a magyar katonai szaknyelv is ismeri és használja.És a PKM egy általános célú gp.Villaállványrol könnyű gp,tripod állványro PKMSz megjelöléssel a közepes gp feladatkörét látja el.És ez szerintem a mai szolgálati szabályzatban is igy kell.hogy szerepeljen.Az,hogy nem nevezi néven a gyereket,csak szemantikai hiba,amin lovagolsz

De tökéletesen meg van határozva csak te vagy nem éred fel ésszel vagy nem akarod.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 881
113
Nem betonfejűség a szakmai igényesség csak az olyanok számára mint te.Egészen elképesztő amit művelsz.Értem én,hogy beléd nulla szakmai igényesség szorult de ezt ne tüntesd fel erényként!Mikor hallottál te itt molnitól,AO-tól vagy bárki mástól pongyola szakszerűtlen megfogalmazást?Hát kb soha...Róluk vegyél példát!

Ami pedig a mai szolgálati szabályzatot illeti hülyeséget beszélsz.Nincs ilyen benne mert veled ellentétben nem hozzánemértő szakmaiatlan dilettánsok írták...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nem betonfejűség a szakmai igényesség csak az olyanok számára mint te.Egészen elképesztő amit művelsz.Értem én,hogy beléd nulla szakmai igényesség szorult de ezt ne tüntesd fel erényként!Mikor hallottál te itt molnitól,AO-tól vagy bárki mástól pongyola szakszerűtlen megfogalmazást?Hát kb soha...Róluk vegyél példát!

Ami pedig a mai szolgálati szabályzatot illeti hülyeséget beszélsz.Nincs ilyen benne mert veled ellentétben nem hozzánemértő szakmaiatlan dilettánsok írták...
Dudi,mi abban a szakmai igényesség,hogy tagadsz egy nyilvánvaló tényt?PKM egy kettős rendeltetésű gp,villaállványrol könnyű gp,Ha rárakják a tripodra,akkor PKMSz,és állványos,avagy közepes gp.Ez takarja az általános célú gp megnevezés.A magyar katonai irók is használják a kifejezést,csak pont a szolgálati szabályzat nem.De a szolgálati szabályzat attól még jó.Mintahogy az AMD géppisztoly megnevezése ellenére anno jol irta le a fegyver alkalmazási módszertanát.És a gépkarabély kifejezés helyes voltán is lehetne vitatkozni,de minek?(karabély kifejezés eredendően csőhosszhoz kapcsolódik,nem lőszerkategóriához).Mindenki érti,mit jelől a fogalom manapság,célnak megfelel.
Te viszont rosszúl tanultad meg a szabályzatot.Hiszen az leirja,hogy a PKM ráhelyezhető a háromlábú állványra,és tripodostul elnyeri a PKMSz jelölést.Te meg tagadtad ezt.Ettől még lehetsz nagyon jó géppuskás.(Nálam biztosan jobb,Én csak a fegyverzeti hadnaggyal lőtérfelmérés cimszóval tartott örömlövészeteken lőttem PKMmel.Nincs rá képesitésem)
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 994
53 887
113
Csesszétek már meg ezt az iszapbírkózást,valaki engedje már el!
A fejem megfájdult az utóbbi 2 oldaltól.
:hadonaszos::hadonaszos:
Mostmár megfogom a csövénél az a rohadt álltalános célú,géppityut,kiveszem a golyókat belőle,és úgy hátba vagdosok vele mindenkit,hogy az összes állvány,meg villa letörik róla!
A puskáról is!
:D:D