Haderő fejlesztési tippmix

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

olap

Member
2018. március 29.
28
41
13
IFV: Boxer 120db
MBT: Leo2A7 40 db
SPG: Boxer 155mm-es toronnyal 24 db
ATGM: Spike 50 indító 150 rakéta
AH: 0 db (Mi-24)
UH: 0 db nem lesz további beszerzés
APC: 0 db BTR-80 marad
IFV lánctalpas: 0 db
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 840
113
IFV: Boxer 120db
MBT: Leo2A7 40 db
SPG: Boxer 155mm-es toronnyal 24 db
ATGM: Spike 50 indító 150 rakéta
AH: 0 db (Mi-24)
UH: 0 db nem lesz további beszerzés
APC: 0 db BTR-80 marad
IFV lánctalpas: 0 db
Az igen ez így legalább kb 2 milliárdos eurós tétel lenne. Nem hiszem még megemelt költségvetéssel is hogy ekkora mennyiségű pénz fog a rendelkezésre állni.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 609
113
A kerítésre majdnem 1 milliárd euró ment el. Ha kell, lesz rá pénz.
A haderőfejlesztős topikban már beszéltük, hogy 2026-ig ha normálisan csinálják simán elmegy majd 2000 milliárd Ft is ami legyen ~300 milliárd/év, kb 8 év alatt ez legyen 8 milliárd euró, ha van akarat akkor teljesíthető az összeg.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 587
5 190
113
IFV: Boxer 120db
MBT: Leo2A7 40 db
SPG: Boxer 155mm-es toronnyal 24 db
ATGM: Spike 50 indító 150 rakéta
AH: 0 db (Mi-24)
UH: 0 db nem lesz további beszerzés
APC: 0 db BTR-80 marad
IFV lánctalpas: 0 db

Felejtsétek már el, hogy marad a Btr. Lesz új vas, addig marad a Btr, amíg meg nem jön az újból egy értelmesebb mennyiség, ami kb 2026—2028, azért fogja kikalapálni a Currus a Btr-t, hogy kibírja addig
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Felejtsétek már el, hogy marad a Btr. Lesz új vas, addig marad a Btr, amíg meg nem jön az újból egy értelmesebb mennyiség, ami kb 2026—2028, azért fogja kikalapálni a Currus a Btr-t, hogy kibírja addig

A topic igy lett inditva:
"A haderő fejlesztési programon belül milyen eszközből, mit (és ahol értelmes, mennyit) szerez be a Honvédség a Zrínyi 2020-2026 program keretében?"

Vagyis 2026-ig szól a tipp. Ahogy te is írod valószinű 2026—2028 lesz valami csere. Szóval ha jól értem te is arra tippelsz hogy 2026-ig marad a BTR.
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 332
2 414
113
Szóval tipp:

- először is a meglévő két gépesített dandár nem lesz ellátva több zászlóaljal, marad ez a keret. Legfeljebb megpróbálják feltölteni a létszámukat.
- a konkrét tipp, a következő 6-8 évre
MBT, no új cucc, T 72 lefestve felújítva (vagy 40db max) eredeti állapoton, de max kaphat új kommunikációs cuccot, esetleg tűzvezető rendszert a lengyelektől
APC, no új cucc, BTR-ek felújítva (megint), de a harc érték növelésben szkeptikus vagyok
Tűzérség, ez V4-ből vagy az újabbik kerekes Cseh önjáró löveg (esetleg MAN alvázon), vagy régi Dana (ez korszerűsítve), mennyiség 18+4db, egy osztály
IFV vagy APC, új cucc kiválasztása, esetleg pár darab beszerzése, a tippem kerekes, méghozzá Lengyelektől, ahol van mind IFV mind APC verzió a Pátriából s még vannak tűztámogató és parancsnoki EÜ és híradós verziók is (ez az a többfeladatos amire már utaltak cikkekben)
Szállító repülők, 2db KC 390-es Brazil, amelynek alapból van légi utántöltő képessége (ez egy kicsit bizonytalan, mert az Embraer már amcsi kézen van, Boeing)
Egyébb légi képességek, szerintem (sajnos) az újrateremtett Magyar pilóta képzéshez cca 4db sugárhajtóműves cucc (Alba korszerűsítés esetleg), meg vagy 4db közép szintű légcsavaros gázturbinás gép
Lövészeknek páncéltörő képesség fejlesztés a Carl Gustav-on felül, valami nagyobb hatótávolságú, esetleg Spike LR

Ez nagyjából belefér a belengetett költség keretbe, s ha meg kell erőltetnie magát az épp hatalmon lévőknek, tovább bővíthető, de ez számomra nem evidencia.....
Hazai haditechnikai gyártás, erős kétségeim vannak, s ha lesz is, presztízs okokból, s nagyon drága lesz (majd valaki jól jóljár vele)
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra and tonyo

galland

Well-Known Member
2012. szeptember 21.
354
344
63
MBT: Altay 50 db de jó lenne a K2 is nekem.
IFV : Boxer 70-100 db
APC: Btr-ek
Sph: szerintem is valami v4 cucc lesz
Ah: Atak 20db esetleg, hogy usánkáék se nehezteljenek Ah1
Uh: h225, h145 mellé
Atgm Javelin remélem

A hendikepp az egészben Kína . Egyre jobb cuccaik vannak elég jó áron, és jók a kapcsolataink. Én erőteljesen elgondolkodnék, ha az uniós szabályozás engedi.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 609
113
Szablya,tegez,kis kerek pajzs,kopja,bőr vért a tiszteknek fém sisak és páncél ing,fokos.
dudi, meg aki úgy szakmabeli, tegyük fel ideális estben (szóval pénz nem számít) mivel a piacon rengeteg fegyver/harceszköz elérhető, ti mit használnátok szívesen, ezt minden politikai tényezőtől mentesen, (értem ezt, neked tetszik valamiért a gorka valamelyik változata írd nyugodtan függetlenül, hogy nato tagok vagyunk...)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
dudi, meg aki úgy szakmabeli, tegyük fel ideális estben (szóval pénz nem számít) mivel a piacon rengeteg fegyver/harceszköz elérhető, ti mit használnátok szívesen, ezt minden politikai tényezőtől mentesen, (értem ezt, neked tetszik valamiért a gorka valamelyik változata írd nyugodtan függetlenül, hogy nato tagok vagyunk...)

Német szárazföldi technikát és fegyvereket.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 587
5 190
113
A topic igy lett inditva:
"A haderő fejlesztési programon belül milyen eszközből, mit (és ahol értelmes, mennyit) szerez be a Honvédség a Zrínyi 2020-2026 program keretében?"

Vagyis 2026-ig szól a tipp. Ahogy te is írod valószinű 2026—2028 lesz valami csere. Szóval ha jól értem te is arra tippelsz hogy 2026-ig marad a BTR.

Marad igen, mivel nagy tételre nagy pénz kell, és sok idő legyártani az újat. De nem egészen értelek, az új APC vétel is a Z2026 programban lesz, az sehol sincs leírva, hogy csak arra lehet tippelni, ami az utolsó darab csavarig bejön 2026ig. A megkötött szerződés számít, mindegy h 2021 vagy 2025december 17
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 028
6 340
113
Akkor én is tippelek:

1. A KUB-ok rakétáinak lejárt az ideje, tehát ezek cseréje prioritást fog élvezni, és szerintem NASAMS-II-t veszünk (persze max 1 századot, ami 12 indító), az alábbi okok miatt:
- Elég sokat tud, mobil, és a tudásához képest olcsó.
- Van 40 db AIM-120 AMRAAM rakétánk, amiket át lehet csoportosítani a rakétásokhoz (bár félek tőle, hogy Magyar szokás szerint majd közös lesz a raktár, és az lesz az indok, hogy nem kell már rakétát venni egyiknek sem, mert az 40 mindenre elég lesz). - Azért én még reménykedem abban, hogy rájönnek, hogy 1 század 12 indítójához igazából 72 db rakéta kellene, úgyhogy vesznek még ide 32 db újabb AMRAAM-ot, pl.: AIM-120C-7-et mint KATAR.

2. Ha valamiért nem hülyén oldjuk meg a NASAMS bevezetését és nem közös AMRAAM raktár lesz, akkor kell a Gripen-eknek új BVR rakéta (és amúgy is kell új IR rakéta is). Mivel eddig elvi szinten légi fölényünk volt a térségben, ha ebből valamit meg akarunk tartani, akkor kellenek új rakéták a Gripen-ekre, vagyis kell METEOR és kell IRIS-T, mindkettő egy hajszállal jobb lenne, mint a Román és Szlovák F-16-osko fegyverete (és a szükséges MS20 szoftvert már megkapták a Gripen-jeink).

3. MBT vonalon félek tőle, hogy mint a második világháborúban, megint feltaláljuk a "könnyű harckocsit" gondolok itt arra, hogy a svéd CV90-ből létezik 120-as löveggel szerelt változat, meg létezik rá ERA páncél, ez lesz a mi "könnyű harckocsink". (Lánctalpas is, védelem is van, tűzerő is van, így könnyű eladni a hozzá nem értőknek).
Ami még számításba jöhet MBT vonalon:
- Mivel a Német, Holland, ... használt Leo 2-ők elfogytak, esetleg a Svéd Strv-12 (Leo 2 Svéd változata), ami már 20 éve rendszerben van a Svédeknél (tehát már megérett egy modernizációra, de még használható) és a Svédek jóval többet gyártottak, mint amennyit használnak (lekonzerválva várakoznak).
- Esetleg Szerbektől M84 (erre nincs embargó, jobb, mint a T-72-eseink, de sokban hasonlít, ez is 3 fős, tehát nem kell bővíteni a kezelőket, ...).

4. Szerintem lesz önjáró tüzérség, de max. elővesszük a leállított Gvozdika-kat (elvileg ezek még nem lettek beolvasztva, csak kivonták őket 2004-ben) és a 144 db-ból egy századot el üzemeltetgetünk, mondván, hogy megint van képesség.
Mondjuk Szerb önjáró tüzérséget itt is olcsón be lehetne szerezni!!!
A D20-akat be kell olvasztani, szerintem veszünk is vagy 30 db vontatott 155-öst (azért ez nem egy horror összeg, már 2-3 millió USD-ből megvan egy új). Álmaimban abban reménykedem, hogy a döntéshozók itt nem fognak spórolni, mert igazából az M777 sem elérhetetlen horror árú!!!

5. Szerintem megmarandak a BTR-ek, de veszünk mutogatóba pár IFV-t (így megismerjük) a gyors reagálású különleges erőknek, a felderítőknek (Bornemisszásoknak lánctalpasat) és a missziókba (pl.: Kurdisztánba - azért a BTR-en még egy AK is képes szelőző jukakat csinálni.

6. Biztosan veszünk ATGM-eket: szerintem Carl Gustav biztos lesz és mellé Spike (vagy Szerb ATGM). Egyébként a Szerb ALAS rendszert nagyon szívesen látnám a tatai pct. rakétás zászlóaljnál.

7. Kellenek új radarok, remélem, hogy arra a megmaradt két réskitöltő századra nem fogják sajnálni a pénzt és Svéd Giraffe-okat vesznek (csak két század!!!)