Hadgyakorlatok magyar részvétellel (Magyarországon és külföldön)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Ne haragudj, de nem értem amit mondasz...
"a végeredmény lényegtelen a valóságot mutassa" -???
"kozmetikázni fölösleges..." ?
Éppen ez az, hogy minden hadgyakorlatról szóló riport eléggé kozmetikázottnak tűnik...
pedig nem az.... mit vársz hogy egy alegység ami állományának a fele már tucatszor végrehajtotta különböző hadgyakorlatokon a műveletet beparázik vagy a másik 25% a akik vak 4-5 hadgyakorlaton csinálták ezt? vagy azok akik épp kiképzésük végén vannak nem tudják alkalmazni a tanultakat?

annyira nem nehéz ám hogy a drillezendő dolgokba belkavarodjon az ember... drill minden ez a kiképzés mindeggy hogy a farkasfog helyett vonalba kell fejlődni vagy ékbe...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 174
113
pedig nem az.... mit vársz hogy egy alegység ami állományának a fele már tucatszor végrehajtotta különböző hadgyakorlatokon a műveletet beparázik vagy a másik 25% a akik vak 4-5 hadgyakorlaton csinálták ezt? vagy azok akik épp kiképzésük végén vannak nem tudják alkalmazni a tanultakat?
Tény, hogy laikus vagyok, de talán olyat kell gyakorolni ami még nem volt...tényleg nincs érelme, hogy ötvenedszer is megcsinálják ugyanazt...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 963
113
Tény, hogy laikus vagyok, de talán olyat kell gyakorolni ami még nem volt...tényleg nincs érelme, hogy ötvenedszer is megcsinálják ugyanazt...
Ismétlés a tudás kurva anyja.

Amúgy ha egy manővert 50x elgyakorolsz akkor tudod készség szinten végrehajtani.
A probléma inkább az, hogy kevés a teljesítmény valóban mérő hadijáték itthon.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Tény, hogy laikus vagyok, de talán olyat kell gyakorolni ami még nem volt...tényleg nincs érelme, hogy ötvenedszer is megcsinálják ugyanazt...
az újat nem a hadgyakorlaton kell begyakorolni begyakorlásra ott van minden egyéb idő... a hadgyakorlat a vizsga. (és általába nem viszgán kezded el gyakorolni az Y parkolást...(jobb esetben úgy mehetsz vizsgázni ha már megy...)
igen több lézerharcászat lehetne az biiztos.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 174
113
az újat nem a hadgyakorlaton kell begyakorolni begyakorlásra ott van minden egyéb idő... a hadgyakorlat a vizsga. (és általába nem viszgán kezded el gyakorolni az Y parkolást...(jobb esetben úgy mehetsz vizsgázni ha már megy...)
igen több lézerharcászat lehetne az biiztos.
Igen, több életszagúbb gyakorlat ahol tényleg lőnek egymásra - nyilván csak lézerrel.
Egyébként ha megvették a lézergyakorló eszközöket, miért nincs velük több gyakorlat?
Elvileg nem igazán kerülhet sok pénzbe "lézerezni"...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Igen, több életszagúbb gyakorlat ahol tényleg lőnek egymásra - nyilván csak lézerrel.
Egyébként ha megvették a lézergyakorló eszközöket, miért nincs velük több gyakorlat?
Elvileg nem igazán kerülhet sok pénzbe "lézerezni"...
az nem hadgyakorlat az életszagú hanem hadijáték ami vagy része a hadgyakorlatnak vagy nem...

azért kerül sokba mert nem csak egy lézer ami a vaklőszer energiájának hatására felvillan majd a másik érzékelői jelzik a találatot vagy a közeli lövést.
hanem gps meg talán hangot is játszik hiradózás halgatott...

és az egész avégén ki van elemezve mozgások manőverek lövések stb...
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and yangwenli

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
az nem hadgyakorlat az életszagú hanem hadijáték ami vagy része a hadgyakorlatnak vagy nem...

azért kerül sokba mert nem csak egy lézer ami a vaklőszer energiájának hatására felvillan majd a másik érzékelői jelzik a találatot vagy a közeli lövést.
hanem gps meg talán hangot is játszik hiradózás halgatott...

és az egész avégén ki van elemezve mozgások manőverek lövések stb...
a fejmozgást is követi meg a fegyver tartását is ki lehet nézni... tehát nagyon sok infót tárol az ujabb rendszerek már talán élőképet is rögzítenek meg küldenek.
a régin megtudták mondani hogy álló testhelyzetbe van e a delikvens a pampán vagy térdelőbe fekvőbe.
 
  • Tetszik
Reactions: yangwenli

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 467
18 523
113
Jó kérdés... Bizalomerősítő transzparenciáról lehet szó. De megette a fene, ha magyar katonák nem mehetnek Ukrajnába hasonló bemutatókra.
Ettől függetlenül azért remélem vigyáznak arra, miket mondanak nekik...
Na ettől nem félek hogy akik a mutogatós bácsik olyat mondanának amit nem szabad! :D
 
  • Vicces
Reactions: beat

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Ne haragudj, de nem értem amit mondasz...
"a végeredmény lényegtelen a valóságot mutassa" -???
"kozmetikázni fölösleges..." ?
Éppen ez az, hogy minden hadgyakorlatról szóló riport eléggé kozmetikázottnak tűnik...

Szittya már régebben is beszélt erről. Nagyon komoly sín rendszerek épültek ki egyes gyakorlótereken például azért, hogy a mozgó célpontra lövést gyakorolhassák. És csak örülhetünk szívből, hogy a lézeres rendszer is megvan, használják a felkészülés során. Amit el akart mondani, szerintem, hogy az ilyen dolgokat te nem fogsz a sajtóban olvasni. Olyat meg pláne nem, hogy mi volt a hadijáték eredménye. Mert nem ránk, civilekre tartozik. Azt szerintem sem adna hozzá semmit a Honvédség lehetőségeihez, munkájához, hogy valamelyik firkász szép cikket fogalmaz meg arról, hogy olyan faszák voltunk, hogy az egész BW-t elvertük. (Mert nem fogná odaírni, hogy egy egység győzött le egy egységet és csak idén. Visszanézve évekre a végeredményt meg más a leányzó fekvése.) Ellenben sokat elvenne. Senkit nem érdekelne a korrekt elemzés, amit követelsz, csak a melldöngetés vagy minden a kormány hibája, mert kikaptunk. (És tényleg tegye fel a kezét, aki szerint ezek az egymás elleni hadijátékok nem futball meccsé silányulnának a lelátón, ha a civilek tájékoztatása kerülne a főszerepbe.)


Ezzel szemben akik rendszeren belül vannak és reálisan meg tudják ítélni a helyzetet, mint Szittya is mondta, befelé nagyon is át vannak beszélve a problémák azért csinálják, természetes.

Úgy tudom, még tanulsz. Egy életszerű példát had mondjak! Hányszor hallottál olyat, hogy értékelte az iskola a saját eredményeit? Nem csak a tiéd! Iskolákat hallottál-e a nyilvánosság előtt megszólalni erősségeikről és gyengeségeikről? Segítek. Szakképzésben szívesen nyilatkozik bármelyik igazgató a munkájukról, mert a katonasággal ellentétben nem titkos a falakon belüli munka. Kiválóak az oktatási intézményeink és minden évben egy csomó remek fiatal végez.
Hányszor kérdeznek rá a riporterek ilyenkor, hogy milyen a lemorzsolódási arány? Ja, hát ha bunkó a riporter és ilyenekről kérdez, akkor egy felkészült igazgató elmondja nagyon röviden és nagyon tömören, hogy a végzős évfolyamban hányan kezdték az évet és ezek közül hányan tettek sikeres vizsgát. Senki nem fog neked arról beszélni, hogy hányan kezdték 4 évvel ezelőtt. Arról szerencsésebb nem beszélni.

Remélem érthető, hogy mit szerettem volna mondani. A sajtó egy ilyen műfaj. Ajánlom Terminátor egyik aláírás mondatát:
“If you don't read the news, you're uninformed. If you read the news, you're mis-informed.”
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 174
113
Úgy tudom, még tanulsz.

Az ember élet hosszig tanul, de már kijártam amit lehetett!
Oké, PHD doktorim nincsen, de közelebb vagyok a 40-hez mint a 30-hoz... :D
Miért gondoltad, hogy "még tanulok"...?

Igazából nekem ezekkel a propaganda szagú "mindig győzünk" megfogalmazással van problémám, picit lehetne árnyaltabb, pár mondattal bővebb a riport. Nem kétlem, hogy MH lehetőségeihez képest megteszi amit lehet és katonák teszik a dolgoukt - MH médiája gagyi kicsit, bár azért javulgat.
Éles lövszetekről gyakorlatokról is lehetne látványosabb videókat, riportokat készíteni. Pl. nem tudom miért akkor megugorhatatlan probléma egy kamerát rakni H145M pilótafülkéjébe és/vagy talpára rögzíteni az éleslövészeten?! Ezerszer minőségibb látványosabb anyagok készülhetnének. Ha a pilótákat meginterjúolják a tapasztalataikról, akkor kevésbé hiszi a félinternet, hogy semmit nem lehet eltalálni a gépágyúval...
Szóval a tálalással van a gond, nem a gyakorlatokkal - szerintem
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Az ember élet hosszig tanul, de már kijártam amit lehetett!
Oké, PHD doktorim nincsen, de közelebb vagyok a 40-hez mint a 30-hoz... :D
Miért gondoltad, hogy "még tanulok"...?

Igazából nekem ezekkel a propaganda szagú "mindig győzünk" megfogalmazással van problémám, picit lehetne árnyaltabb, pár mondattal bővebb a riport. Nem kétlem, hogy MH lehetőségeihez képest megteszi amit lehet és katonák teszik a dolgoukt - MH médiája gagyi kicsit, bár azért javulgat.
Éles lövszetekről gyakorlatokról is lehetne látványosabb videókat, riportokat készíteni. Pl. nem tudom miért akkor megugorhatatlan probléma egy kamerát rakni H145M pilótafülkéjébe és/vagy talpára rögzíteni az éleslövészeten?! Ezerszer minőségibb látványosabb anyagok készülhetnének. Ha a pilótákat meginterjúolják a tapasztalataikról, akkor kevésbé hiszi a félinternet, hogy semmit nem lehet eltalálni a gépágyúval...
Szóval a tálalással van a gond, nem a gyakorlatokkal - szerintem

Nem tudom. Valamiért az maradt meg bennem, hogy egyetemre jársz valamilyen bölcsész szakon. Ezek szerint nem.

Az úgy elfogadható, ha azt mondjuk, hogy ha eleve kivennék a megint győztünk megfogalmazást a cikkekből, akkor már jobb lenne tőle és nem rosszabb? Ahogy te is mondod, rengeteg dolog van a megfogalmazáson kívül is, amiben fejlődnie kellene az MH PR-osztályának. Valószínűleg kapacitásban is. Nekem nem csak rossz minőségűnek tűnnek, hanem előkészítetleneknek is, mintha aznap reggel szóltak volna egyetlen operatőrnek, hogy "Gyula, le kéne menni és készíts már pár vágóképet!"

Viszont ez már nagyon más téma, mint az, hogy a cikkek szerint mindig győzünk avagy-é nem. Ehhez kéne terv, hogy legalább fél hónapra előre mit akarok csinálni, akit kiküldök, az átgondolja. De nem az én szakmám, szóval talán ne is én okoskodjak ez ügyben. Csak nekem tényleg inkább az a bajom, mintha nem egy kiforrott stáb csinálná komoly ambíciókkal. Csupán pár ember, amolyan kelleni kell, de ne vigyük túlzásba szervezéssel.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 174
113
grafik-technik-vergleich-haubitzen.png
Ez az összehasonlító táblázat elég "ciki" ránk nézve - de szerencsére nem sokáig! :)
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 595
3 813
113
Olyat meg pláne nem, hogy mi volt a hadijáték eredménye. Mert nem ránk, civilekre tartozik.

Szia,

Hat hova vezetne az, ha azok, akik adofizetokent eltartjak a katonasagot megtudnak, hogy milyen szolgaltatast kapnak a penzukert?
Meg a vegen odaig sullyedne a MH, ahol ezek tartanak.

Egy életszerű példát had mondjak! Hányszor hallottál olyat, hogy értékelte az iskola a saját eredményeit?
Pl. itt:
szakter%C3%BClet%20rangsor%202021.png

Milyen erdekes, ok le merik irni azt, hogy informatikaban hatrebb vannak, mint regeszetben.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Szia,

Hat hova vezetne az, ha azok, akik adofizetokent eltartjak a katonasagot megtudnak, hogy milyen szolgaltatast kapnak a penzukert?
Meg a vegen odaig sullyedne a MH, ahol ezek tartanak.


Pl. itt:
szakter%C3%BClet%20rangsor%202021.png

Milyen erdekes, ok le merik irni azt, hogy informatikaban hatrebb vannak, mint regeszetben.
ez már nem titok 2015 be tőrtént a tatai 2 lövész zászlóalj századerővel szarrá verte az amcsi 2. lovassági ezred egy századát. majd az amik megerősítést kaptak és újra szarrá lettek verve. meg újra meg újra
majd a 2. lövész zászlóalj idő elött el lett küldeve a bakonyból tatára mert észüljön mert jön a 10. páncélosfelderítő ezred egy százada hogy visszavágjon... nem jött össze nekik. meg 2.szorra sem.
és ekkor most mi van? jobb hogy most erről tudsz? pl
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Hat hova vezetne az, ha azok, akik adofizetokent eltartjak a katonasagot megtudnak, hogy milyen szolgaltatast kapnak a penzukert?

Szerintem katasztrófa. És ki is fejteném, hogy miért.

A Honvédség elkezdi PR-ja részének tekinteni, hogy mi lett a végeredmény egy olyan barátságos meccsen, amit én nem láttam, hogy bárhol máshol a NATO-ban újságcikkezni szoktak. De mi demokratikusan működünk, legyen minden átlátható, kiadják anyagba, hogy erről írjanak.
Egy derék média munkatárs megkapja mondjuk Szittya által elmondottakat másnap -nem, nem most több év múlva egy fórumon, hanem a miniszter meg a tábornok bejelenti sajtótájékoztatón, hogy ez a mai hírünk- és szerinted milyen anyagot fog az aznapi folyóiratban lehozni ez a sajtó szakember?
Tapasztalatom szerint 10-ből 9-en a hosszú időtávra kitekintést teljesen nélkülözve megírnának egy minősíthetetlen szar anyagot, hogy a mi fiaink legyőzték a világ legjobbjait. Nem, ez nem egy újság. Főleg nem szakcikk. A Magyar Nemzettől kezdve a Magyar Narancsig mindenki erről beszélne. Mert annak a szakmának lételeme a szenzáció. Azt sokkal kevesebb hirdetésért tudnád eladni, hogy valaki összesíti, hogy idén hányszor győztünk és hányszor vesztettünk. (Olyat már fel sem hozok, hogy olyan összesítést kiadna egy modern, fiatalos gondolkodású firkász, hogy az elmúlt évek változásait elemezze.)

Mi ezzel a bajom?

Az, hogy a Washington Post egyszer kapja fel a témát és már nem is csak belpolitikai témává vált. Szenátusban és Kongresszusban minimum folyosói beszélgetés lesz, hogy ez ugyan hogy? Mennyi az a pénz, amit fizetni kell azért, hogy minden egyes hadgyakorlaton az Army kerüljön ki győztesnek?
Na, én ettől tartok. Ezért mondom, hogy rendszeren belül Szittya, Krisss, Dudi és a többiek látják a realitásokat. Kifelé mindenki jókat mond a saját csapatáról... meg a NATO partnerekről is. Belül mindenki reálisabban tudja megítélni, szerintem nem kevés szerepe van ebben annak, hogy nem akarják megbugázni az ilyen hadijátékokat. Csak fejlődni és okulni.

Nekem borzasztó lesújtó véleményem lett arról, mikor egy cikket olvastam arról, hogy a szlovén különleges alakulat megbukott a CREVALon és a nemzetközi hadgyakorlatoktól is eltiltották őket. Nagyon ritkán kerülnek ki ilyenek, az amiatt történt, mert a hadsereg vezetését elzavarták a politikusok és ügyet csináltak belőle. Szerintem Maróth Gáspár is rengeteg mindent elmond a hiányosságokról akkor, amikor úgy érzi, hogy eljött az idő és már nem rombol vele, hanem inkább segít megnyerni a társadalmat a Honvédségnek, hogy ma már nyitottabban láthatjuk, katonák maguknak vásároltak felszerelést, mennyire elképesztő alacsonyra esett a bevethető hk-k száma, stb. Ezek jó példák arra, hogy irányított kommunikációra felhasználnak akár jó szándékkal is ilyen hírek nyilvánosságra hozását.

De nekem nagy félelmem van azt illetően, hogy ha mi politikát vinnénk a hadgyakorlatokba. Ha sajtó cikkeket vársz, akkor az politika lesz, mert reagálniuk kell rá a pártoknak. Szerintem ezt szeretnék elkerülni, nagyon helyesen. Én pár hónapja az egyik újságcikk kapcsán feltettem a kérdést, hogy nem érdekes vajon, hogy az összes újságcikk ahol az oroszok hadgyakorlatáról szól, ott a miniszterüket meggyőzték arról, hogy a fegyveres erők minden percben készen állnak és hatékonyak megvédeni Orosz Anyácskát. Az összes cikk, amit amerikai hadgyakorlatok tanulságairól olvastam arról szólt, hogy valami olyan képességet teszteltek, amit eddig nem és rájöttek, hogy katasztrofális hézagok vannak a pajzson. Aszem Kammm írta rá, hogy de hát tényleg az ilyenek után hasznos fejlesztéseket szavaznak meg az amcsi politikusok, őt az zavarja, hogy túlárazva. És igen, a hadsereg nem hülyeségre kéri ilyenkor a pénzt, de ez a politikai játszma része. a Szenátos boldog, ha a nép azt követei, hogy szavazzon meg még plusz pénzeket. Oroszországban inkább lelövetnék a tábornokot, ha arról pofázna, hogy hol tudnak áttörni a NATO csapatok, mely egységek teljesítenek rosszul. Szlovéniában az első katona elcsapását akarták megértetni a politikusok annak a bizalmas értékelésnek a nyilvánosságra hozásával.

Én azt látom, hogy a világon mindenhol irányított kommunikáció van a védelmi erők kapcsán. És a mi fiaink egy áldott média környezetben készülhetnek egy esetleges háborúra, mert a magyar politikai elit nem akar kibeszélni és napi játékok részévé tenni a Honvédséget. Ez szerintem sokkal jobb, mintha elkezdődne, hogy melyik katonai egység a gyenge és miért olyan gyenge... Miért nem váltják le a vezetőjét, ha nem tudja megoldani... azt, amit a magyar állampolgár nem is ért mélységében. (De ha szóba kerül, akkor a politikusoknak meg válaszolniuk kellene rá valamit.)

Remélem érthetőek voltak a félelmeim.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány