Hadgyakorlatok magyar részvétellel (Magyarországon és külföldön)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 357
113
"Megnövekedett hanghatás a szomódi lőtér térségében

Az MH 25. Klapka György Lövészdandár 2021. április 27-én (kedden) 08.00 – 22.00 óra között a szomódi lőtéren nagy hanghatással járó kiképzési feladatot hajt végre."
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 111
113
9c5ebac376568976249c9d8eee448e4f.png
Ugye ez sem az amit a tartalékosoktol látunk. :D
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 111
113
Nem hívtak se határra sem fertőtlenítésre?

Nekem azt mondta rokon ha most bevonulnék, főtörzsnek vennének fel.
Úgy hogy ő is az, csak ő 18 éve folyamatosan katona, én meg szaksziként szereltem 8 éve.

A tartalékosokkal hímestolyásként kell bánni, remélve, hogy 6 hó után átmennek állományba.

Ha valahova hívnak is, náluk 2 hónappal előre kell szólni.
Ha nem érek rá, ez van.

A modulok sem szentírás mert voltam katona. :rolleyes:

Persze jó pont ha hívnak és mész, de az sem baj ha nem, csak jelezd. o_O
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 111
113
;)Úgylehet Halle Berryt kéne leszerződtetni kiképzőnek...
Ő nem tűnik kezdőnek...
Lehet. :D

Bár mert valaki jól csinál valamit, nem biztos, hogy jól is oktat.

Keanu Reevsnek is a John Wick forgatások miatt elég sok felvétele van fent.
Nem csak lövészet hanem pl simán fegyverrántás.
De itt nem tudom a pályák mennyire vannak unalomig ismételve.

Viccet félretéve egy jó lőkiképző nem csak el tudja mondani mit kell csinálni(magyar honvédségben ez a nagy átlag) hanem be is tudja mutatni(ez már nem mindíg van meg).
És amikor te lőssz, tudja javítani a hibáid!!! . o_O
Nekem volt rendőr kiképzőm, a szórásombol mondta el mit baszok el. És mit kell másképp csinálnom.

Nem tudom az utolsó pár évben a honvédség lőgyakorlatai(nem kmz/d) ebbe az irányba elmozdultak el,de ehez jól képzett lőkiképzők kellenek.
(nem olyanok akik annak tartják magukat, és mesterlövész versenyen, 5 feladatból 3szor nem találják a célt sem, miközben elötte 2 napig fikázott minket:D)
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Pogány

Nero von Schwartz

Well-Known Member
2020. december 16.
445
1 469
93
Tegnap a Gidrános cikk alatt kérdeztem rá egy sisakra, most itt újra megteszem. Tudom, hogy rendszeresen visszatérő téma, de még mindig nem értem, sőt, egyre kevésbé. Tudja valaki, miért van a harcos fején egy 50 éves acél rohambili (ráadásul teljesen eltérő mintájú huzattal)? Egyáltalán van rá magyarázat, hányféle sisak van rendszeresítve a Honvédségnél, és ki milyen alapon jut hozzájuk?
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell
H

Hummen23

Guest
Tegnap a Gidrános cikk alatt kérdeztem rá egy sisakra, most itt újra megteszem. Tudom, hogy rendszeresen visszatérő téma, de még mindig nem értem, sőt, egyre kevésbé. Tudja valaki, miért van a harcos fején egy 50 éves acél rohambili (ráadásul teljesen eltérő mintájú huzattal)? Egyáltalán van rá magyarázat, hányféle sisak van rendszeresítve a Honvédségnél, és ki milyen alapon jut hozzájuk?
Azért viselheti, mert a sajtóban megjelenő fotók abszolúlt nem számítanak bele a toborzásba. Nem fogja elvenni a kedvét az embernek a katonáskodástól, sem meghozni hozzá.
Ugyan mit számít, hogy egy rakás szerencsétlenség, vagy egy vagány katona jön veled szembe?
A honvédség imázsát építik, első a katona, növeljük a társadalmi megbecsülést...
Irónia off.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 282
76 855
113
Tegnap a Gidrános cikk alatt kérdeztem rá egy sisakra, most itt újra megteszem. Tudom, hogy rendszeresen visszatérő téma, de még mindig nem értem, sőt, egyre kevésbé. Tudja valaki, miért van a harcos fején egy 50 éves acél rohambili (ráadásul teljesen eltérő mintájú huzattal)? Egyáltalán van rá magyarázat, hányféle sisak van rendszeresítve a Honvédségnél, és ki milyen alapon jut hozzájuk?
Azért viseli mert nincs más.Az pedig,hogy hány féle van és milyen logika alapján osztják azt az égadta egy világon senki megmondani nem tudja.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and bel

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 111
113
Van erre külön topic? Mert ott feltennék ezzel kapcsolatban néhány konkrét kérdést.
A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányaiban szoktuk boncolgatni mi kellene.

Vagy mire gondolsz?

Amikor krisss leírja nincs felszerelésük az azt jelenti nincs.

Pár ezer kevlár van. Azt meg dudi pontosan megfogalmazta mi a logika.
Semmi.

Pár éve még külszolgálatba sem jutott, mindenhova mindenkinek.

A mellényeket krisss berakta pár napja.
Az is épp mi volt az alakulatnak.
Ki mit vesz.
Csinál!!!


Ezt egy akkor szakasz vezető barátom varta.
Kínjában mert nem volt semmink.
Tatán volt kb 40 ilyen mellény. Ha bemutatózni mentünk úgy kéregette össze a zászlóaljvezetés.
Külszolgálatba is ezt vittük, volt sivatagiba meg zöldbe is.

De amikor rendszeresítették is valamit, gpu/szvd nem volt számításbavéve.
Mint a képeken is látod, gpus minden nélkül. o_O


Azt a 6-7 nyamvadt harcoló zászlóaljat képtelenek valamiért értelmes felszereléssel ellátni.
Aztán lassan kaphat mindenki, miközben nekik szinten tartanák, minimum.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Pogány

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 144
10 860
113
A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányaiban szoktuk boncolgatni mi kellene.

Vagy mire gondolsz?

Amikor krisss leírja nincs felszerelésük az azt jelenti nincs.

Pár ezer kevlár van. Azt meg dudi pontosan megfogalmazta mi a logika.
Semmi.

Pár éve még külszolgálatba sem jutott, mindenhova mindenkinek.

A mellényeket krisss berakta pár napja.
Az is épp mi volt az alakulatnak.
Ki mit vesz.
Csinál!!!


Ezt egy akkor szakasz vezető barátom varta.
Kínjában mert nem volt semmink.
Tatán volt kb 40 ilyen mellény. Ha bemutatózni mentünk úgy kéregette össze a zászlóaljvezetés.
Külszolgálatba is ezt vittük, volt sivatagiba meg zöldbe is.

De amikor rendszeresítették is valamit, gpu/szvd nem volt számításbavéve.
Mint a képeken is látod, gpus minden nélkül. o_O


Azt a 6-7 nyamvadt harcoló zászlóaljat képtelenek valamiért értelmes felszereléssel ellátni.
Aztán lassan kaphat mindenki, miközben nekik szinten tartanák, minimum.

Ettől egyébként mindig agyérgörcsöt kapok.
Kb. örökre tervezhető lenne pedig. Rosszmájúan örök bevételforrás valamelyik rokon cégének. Mittudomén év végéig hozzanak mindenből 3000 főre elegendőt, aztán évente még ötszázat.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 111
113
Ettől egyébként mindig agyérgörcsöt kapok.
Kb. örökre tervezhető lenne pedig. Rosszmájúan örök bevételforrás valamelyik rokon cégének. Mittudomén év végéig hozzanak mindenből 3000 főre elegendőt, aztán évente még ötszázat.
Szerintem az évi 500 a Honvédség létszámát nézve kevés.
De a harcolóknak békeidőben megfelelne.

Azt,hogy ennyire elhanyagolják(idén talán egy zászlóaljat ígérték felszerelni) azt nem értem.
Nemtudom mi a háttere.
Mi a koncepció. o_O

Főleg mivel külszolgálatba nagyrészt "lövész-gyalogos" katonákkal veszünk részt évtizedek óta, érthetetlen a hozzáállás. @a
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 589
113
Szerintem az évi 500 a Honvédség létszámát nézve kevés.
De a harcolóknak békeidőben megfelelne.

Azt,hogy ennyire elhanyagolják(idén talán egy zászlóaljat ígérték felszerelni) azt nem értem.
Nemtudom mi a háttere.
Mi a koncepció. o_O

Főleg mivel külszolgálatba nagyrészt "lövész-gyalogos" katonákkal veszünk részt évtizedek óta, érthetetlen a hozzáállás. @a
Amúgy meglepődnél rajta, hogy mi van hadi tartalék a raktárakba betéve.... Csak kiosztva nincs....
Vannak a különböző felajánlott alegységek raktárai (V4 zhcs, NRF harcccsoport) amikhez csak akkor nyúlnak ha a felajánlott alegységnek CREVAL vagy egyéb vizsgagyakorlata van. A határon a teljes maximálisan levezényelhető (ami megtölti fullra az öszsze HVB-t és a bérelt szállásokat) állománynak van félretéve 13M védőmellénye mich 2000-es sisakja meg BW málhazsákja illetve BW málhamellénye. Ezek egy része folyamatosan kopik a használatban (bw málhamellények és hátizsákok) a repeszállók és sisakok meg csak vannak mert baromi felesleges őket lent használni járőr feladatra de pár éve volt olyan, hogy egy vicces szerb maffiózó rálőtt a katonákra a kerítésen keresztül azóta lent van a cucc hátha kell. Van anyag csak kiosztva nincs mert akkor pótolni kell és az pénz amit nem erre szánnak.

Szóval ha igen összekapja magát a cég nagyjából 10 000 embernek tudna valami viszonylagosan használható cuccot adni. A jobb fajta kiképzési málhamellényekkel többet.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 589
113
Amúgy meglepődnél rajta, hogy mi van hadi tartalék a raktárakba betéve.... Csak kiosztva nincs....
Vannak a különböző felajánlott alegységek raktárai (V4 zhcs, NRF harcccsoport) amikhez csak akkor nyúlnak ha a felajánlott alegységnek CREVAL vagy egyéb vizsgagyakorlata van. A határon a teljes maximálisan levezényelhető (ami megtölti fullra az öszsze HVB-t és a bérelt szállásokat) állománynak van félretéve 13M védőmellénye mich 2000-es sisakja meg BW málhazsákja illetve BW málhamellénye. Ezek egy része folyamatosan kopik a használatban (bw málhamellények és hátizsákok) a repeszállók és sisakok meg csak vannak mert baromi felesleges őket lent használni járőr feladatra de pár éve volt olyan, hogy egy vicces szerb maffiózó rálőtt a katonákra a kerítésen keresztül azóta lent van a cucc hátha kell. Van anyag csak kiosztva nincs mert akkor pótolni kell és az pénz amit nem erre szánnak.

Szóval ha igen összekapja magát a cég nagyjából 10 000 embernek tudna valami viszonylagosan használható cuccot adni. A jobb fajta kiképzési málhamellényekkel többet.
Azt mondjuk hozzátenném, hogy ez se nem modern se nem jó minőségű de legalább még konstrukciósan is szar.... Szóval a sisakokon kívül a többit eladnám Nigériának...
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 111
113
Amúgy meglepődnél rajta, hogy mi van hadi tartalék a raktárakba betéve.... Csak kiosztva nincs....
Vannak a különböző felajánlott alegységek raktárai (V4 zhcs, NRF harcccsoport) amikhez csak akkor nyúlnak ha a felajánlott alegységnek CREVAL vagy egyéb vizsgagyakorlata van. A határon a teljes maximálisan levezényelhető (ami megtölti fullra az öszsze HVB-t és a bérelt szállásokat) állománynak van félretéve 13M védőmellénye mich 2000-es sisakja meg BW málhazsákja illetve BW málhamellénye. Ezek egy része folyamatosan kopik a használatban (bw málhamellények és hátizsákok) a repeszállók és sisakok meg csak vannak mert baromi felesleges őket lent használni járőr feladatra de pár éve volt olyan, hogy egy vicces szerb maffiózó rálőtt a katonákra a kerítésen keresztül azóta lent van a cucc hátha kell. Van anyag csak kiosztva nincs mert akkor pótolni kell és az pénz amit nem erre szánnak.

Szóval ha igen összekapja magát a cég nagyjából 10 000 embernek tudna valami viszonylagosan használható cuccot adni. A jobb fajta kiképzési málhamellényekkel többet.

Biztos.
Csak azzal, hogy a raktárban rohad nem vagytok előrébb. o_O

Meg nagyon a bw málhamellénnyel sem.
Legalábbis én fél évig használtam de nem tudom mire gondolt a költő amikor megtervezte.

Azt meg, hogy a határon folyamatosan védőmellényben legyetek feleslegesnek tartom.

Nrf-ben meg amikor voltam mi is felmentünk valahova a lehelpiactól nem messze valami raktárba, és ott összeraktak egy valag cuccot mindenkinek, mert úgy nézett ki megyünk valahova.


De gyakorolni olyan felszereléssel kellene, amit utána élesben is használ az ember. Ez még sajnos nincs meg.
 

Nero von Schwartz

Well-Known Member
2020. december 16.
445
1 469
93
Tégy úgy akár itt is.
Próbálom érthetően és koherensen, de nem fog sikerülni.

Csak amiket kapásból sikerült összeszednem az elmúlt napokban itt a fórumon közzétett képek alapján:
  • 1970M(?) rohambili
  • Busch mid cut
  • Mich 2000 (ACH? Gentex? Ezek ugyanazok?)
  • Brit Mk6 (Mk7?)
  • 2011 körül volt valami balhé 500 db afganisztáni ex-Bundeswehr sisak miatt, a típust nem tudom, amiket a HM beszerzett (ha még megvannak)

Most a Pro-Tec-re, eje. bukósisakokra és egyéb különlegességekre nem kitérve, kihagytam valamit a rendszeresített sisakok listájáról?
Nem kérdezem meg, mi indokolja ennyi féle felszerelés kis mennyiségben történő beszerzését, nem is várnék rá választ. Csak arra vagyok kíváncsi, hogy hallottatok-e valaha olyanról, aki tudni vélte a választ? Téma-e ez a HM vagy MH felsőbb régióiban? Kinek, melyik szervezeti egységnek lenne a feladata ezt tisztába tenni?
Mivel konkrét választ nem várhatok, próbálom életszerűen elképzelni, mi lehet az indok pl. ismeretlen mennyiségű brit sisak rendszeresítésére a többi 4(?) típus mellé. Bejelentkeztek, hogy volna elfekvőben mondjuk 200 darab, nincs-e rá szükség? Mi pedig azt mondtuk, hogy miért ne?! És ha másnap a montenegróiak vagy belgák ajánlanak fel néhányat, akkor tőlük is kérünk egy keveset? De akkor miért nem rendelünk mondjuk 10 ezer db Mk7-est, és hagyjuk a többit?
Ami az acélbilit illeti, olcsó lenne megint elkezdeni poénkodni rajta. De ha egyszer létszámhiánnyal küzd a MH, és még így is ezt osztják ki az állománynak, akkor tényleg nem sok korszerű sisakot rendelhettünk, annál érthetetlenebb ez a diverzitás. A kiosztásáról meg csak annyit, hogy a fórumon láttam a képeket az idelátogató francia kadétokról, akiknek simán a fejébe nyomták a Mofém sisakot, mintha lehetetlen lett volna legalább a látszat kedvéért keríteni 2(!) db 50 évesnél fiatalabb típust. Most látom a Bercsényiseket ugyanazzal a szarral a fejükön, miközben önkéntes tartalékosokat lehet látni kevlar sisakkal. Nagyon nehéz elhinnem, hogy ez csak itt a fórumon tűnik fel.
Nem tudom, más országokban most hogy működik, ahogy észreveszem egyre jellemzőbb mindenhol az egyénieskedés, de a 2000-es évek elején pl. a francia szárazföldi erőknél létezett az F2 Spectra és kész.
 

Nero von Schwartz

Well-Known Member
2020. december 16.
445
1 469
93
A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányaiban szoktuk boncolgatni mi kellene.

Vagy mire gondolsz?

Amikor krisss leírja nincs felszerelésük az azt jelenti nincs.

Pár ezer kevlár van. Azt meg dudi pontosan megfogalmazta mi a logika.
Semmi.

Pár éve még külszolgálatba sem jutott, mindenhova mindenkinek.

A mellényeket krisss berakta pár napja.
Az is épp mi volt az alakulatnak.
Ki mit vesz.
Csinál!!!


Ezt egy akkor szakasz vezető barátom varta.
Kínjában mert nem volt semmink.
Tatán volt kb 40 ilyen mellény. Ha bemutatózni mentünk úgy kéregette össze a zászlóaljvezetés.
Külszolgálatba is ezt vittük, volt sivatagiba meg zöldbe is.

De amikor rendszeresítették is valamit, gpu/szvd nem volt számításbavéve.
Mint a képeken is látod, gpus minden nélkül. o_O


Azt a 6-7 nyamvadt harcoló zászlóaljat képtelenek valamiért értelmes felszereléssel ellátni.
Aztán lassan kaphat mindenki, miközben nekik szinten tartanák, minimum.
Az egyénileg beszerzett (varrt?! airsoft boltban vásárolt, stb) felszerelésre milyen szabályzat vonatkozik?