Haditechnikai összfoglaló

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.
M

molnibalage

Guest
Kérem majd, hogy az HTKA stábja linkelje majd a HT összefoglaló hírhez ezt, mert nincs topikja annak.

Elöljáróban, hogy mi várható az új változatban.

Teljesen átstukturált felépítés kb. 50%-ban, hogy jobban érthető legyen. Sajnos így is néha ugrálni kell majd a fejezetek között a téma átfogó jellege miatt ez elkerülhetetlen.

Az összfoglaló alapvetően az '50-es évektől kezdve veszi fel a fonalat, hogy majd érhető legyen az, hogy miért és hogyna lettek a gépek és a légvédelmi rendszerek ma olyanok, amilyenek. Minimálisan visszautal a II. világháború előtti időkre (rávezető rendszerek) és az, hogy a AAA --> SAM átmenetre miért volt szükség és illetve ez mivel is járt.

Az EW, rakéta rávezetés és egy rakás EW téma kibővült és pontosításra került. Ez bizonyos szintig bezárólag lesz magyar nyelven bemutatva konkrét EW téma, de főleg csak anyagokat fogok linkelni, mert én sem értek mindent finoman szóval. Alapvetően a '70-es évekig fog konkrét példákról szólni a történet, hogy azután mi lesz benne, az még kicsit ködös, ez függ a társszerzőktől is.

Az összes rendszerbe állított szovjet/orosz légvédelmi rendszer be lesz mutatva a tervek szerint mennyiségileg és részben minőséglileg is. Ebben segítségemre lesz több társszerző is.

A csapat és honi légvédelmi rendszerek szervezeti felépítése és azon belüli funciójuk is bemutatásra kerül, e szovjet/VSZ haderő hidegháború szervezeti felépítésébe is belemegyek több, mint érintés szintjén. A NATO/US világ többi részét szinte csak említem, mert ott nem volt egységes szervezet és mivel egészen más dologra készültek, a csapatlégvédelem jellege is teljesen más volt a Hidegháború alatt.

Elvileg lesz navigációval foglalkozó fejezet, ez a fegyverek célbaajuttatása és alapvető képességek miatt fontosnak éreztem, mert nem csak fegyvert kell tenni a gépre, de nem árt a célt is megtalálni. A II. világháborúban mint tudjuk sokszor egy várost sem találtak meg még nappal sem vagy tévesztettek össze mással, nemhogy észjaka.

Számtalan melléklettel fog kiegészülni az anyag, mert elérte azt a szintet, ahol már kell. Ezek részben a források ismerete miatt is van, hogy egyes fontos helyeken lássa mindenki, hogy nem a kisujjamból szoptam azt, amit leírtam.

Az írás konkrétan foglalkozik néhány elterjed városi legendával is, mint pl. az SR-71, U-2 vagy az F-117 és Allied Force esetével.

Nagy vonalakban kb. ennyi.

Hogy mikorra készül el? Eredetileg a visszatérésemre akartam, de az élet máshogy gondolta. Ha április táján sikerülne átfésülni, lektorálni és lezárni, akkor én boldog lennék. A terjedelmi bővül hatalmas lesz, már most majdnem kétszer hosszabb, mint a korábbi. Az írást kb. tucatnyian látták és lektorlálták, ez nagyon durváb megdobja az írás minőségét a mostani változathoz képest.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Bár a repüléssel kapcsolatos név jobb lenne mert gondolom kevés szó lesz benne a BMP család fejlődéséről. :)
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Nagyon izgalmasan hangzik, ha olyan olvasmányos lesz mint az eddigiek akkor nagyon azéles a mosolyom :D
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 930
19 182
113
[...]
Hogy mikorra készül el? Eredetileg a visszatérésemre akartam, de az élet máshogy gondolta. Ha április táján sikerülne átfésülni, lektorálni és lezárni, akkor én boldog lennék. A terjedelmi bővül hatalmas lesz, már most majdnem kétszer hosszabb, mint a korábbi. Az írást kb. tucatnyian látták és lektorlálták, ez nagyon durváb megdobja az írás minőségét a mostani változathoz képest.

Remélem nem csak PDF, de mobi formátumban (ebook olvasóra) is elérhető lesz. Esetleg Amazonra is érdemes lehet felrakni, akár ingyenes, akár megvásárolható formában. Nyilván ez szerző jogi meg társszerzőkkel megállapodásokat igényel.
 
M

molnibalage

Guest
<blockquote rel="molnibalage">[...]
Hogy mikorra készül el? Eredetileg a visszatérésemre akartam, de az élet máshogy gondolta. Ha április táján sikerülne átfésülni, lektorálni és lezárni, akkor én boldog lennék. A terjedelmi bővül hatalmas lesz, már most majdnem kétszer hosszabb, mint a korábbi. Az írást kb. tucatnyian látták és lektorlálták, ez nagyon durváb megdobja az írás minőségét a mostani változathoz képest.

Remélem nem csak PDF, de mobi formátumban (ebook olvasóra) is elérhető lesz. Esetleg Amazonra is érdemes lehet felrakni, akár ingyenes, akár megvásárolható formában. Nyilván ez szerző jogi meg társszerzőkkel megállapodásokat igényel.</blockquote>

Gőzöm sincs, hogy ebook olvasó formátumra hogyan lehet átenni bármit, számomra teljesen ismeretlen ez. Ha valaki ért hozzá, akkor neki átadom az anyagot és megcsinálhatja.

Ez ingyenes lesz, pénz kérni már csak azért sem lehetne érte, mert

ad.1 Nem csak én dolgoztam rajta.
ad.2 Van szerzői jogvédett anyag is biztosan benne.
ad.3 A mellékletek ugyebár.

Soha nem azért csináltam, hogy ebből pénz legyen. Viszont a fentiek miatt Amazonra vagy bárhova kitenni. Nem tartom jó ötletnek.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 263
13 644
113
Gőzöm sincs, hogy ebook olvasó formátumra hogyan lehet átenni bármit

A PDF formátumot mindegyik olvassa, talán EPUB-ot fejlesztették erre, de lehet konvertálni bármit bármire.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 263
13 644
113
De ha gonolod tedd fel RTF formátumba is vagy doc/docx abból még a word openoffice is bármibe tud convertálni.
 
M

molnibalage

Guest
De ha gonolod tedd fel RTF formátumba is vagy doc/docx abból még a word openoffice is bármibe tud convertálni.
A Gripen FAQ-n kipróbáltam. Percekig dolgozott. Docx-ben nincs 3MB, rtf-ben meg 65 MB.

A HT összefoglaló most 30MB-os. Vannak kétségeim affelől, hogy lefutna -e egyáltalán a mentés rtf-be és az, hogy a mérete mekkora lenne utána...
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 930
19 182
113
Amúgy ha gond az epub (nem tudom, hogy milyen jó konverter van, ami működik is, én kézzel csináltam elég sok munkával epubot html-ből), akkor érdemes lehet egy A/5 méretű margó nélküli PDF tördelést is csinálni, mert az már jól néz az ebook olvasókon is.

De a Word tud HTML-be menteni, és azt a Calibre nevű tool talán megeszi jól. Az a nagyobb gond inkább, hogy a konverziót "lektorálni" kell, hogy nincs-e adatvesztés. Ha doc(x)-ben elérhetővé teszed, akkor valamikor majd megnézem, ha neked nem menne, de vagy 1 hónapig tuti nem érek rá semmi ilyesmire.
 

Tcat

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
2 070
9 190
113
A Word HTML kimenetébe azért jobb nem belenézni :)

A kimenet minősége szempontjából valami kiadványszerkesztő lenne az ideális, mondjuk az Adobe InDesign, az elég jól el van eresztve epub exportálás terén (is) ha jól tudom. (Anno mikor évekkel ezelőtt használgattam kicsit, akkor még nem tudta úgy emlékszem.)
De nem kispályás meló lenne összerakni a szövegből + a képekből a végső anyagot. Meg azt újra átnézni, hogy minden klappol-e...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Én használtam InDesign-t, képeket meg szöveget raktam össze benne és pdf-be exportáltam, de még a legszarabb minőségben is (ami úgy nézett ki jó esetben, mintha faxon jött volna) elég nagy volt a méret, jó minőségben Mbyte/oldalban kell gondolkozni.
 
M

molnibalage

Guest
A cłme ne tévesszen meg senkit. Baromi jó anyag. https://www.youtube.com/watch?v=ZTC_RxWN_xo&index=3&list=WL
 
M

molnibalage

Guest
Ma egy újabb lépés előre, a csapatlégvédelemről szóló részt lényegében befejeztem. Remélhetőleg a tavasz végére tervezett kiadást tudom tartani.

A lektorok olyan minőségű és mennyiségű infókkal segítettek, hogy az valami félelmetes. ;)
 
M

molnibalage

Guest
Igen. Egy nagyobb mellékelt az viszont lehet, hogy később fog csak hozzá érkezni, ha látom neki értelmét. Ez még függőben van. A légvédelem lezárása után már csak társszerzők fejezetei vannak és a meglevő maradék témá átstrukturálása, esetleg néhány videó készítése az íráshoz.
 
Status
Not open for further replies.