Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
Kedves Drága Negan...:)
Kérlek szépen mutast meg nekünk hol a francban van a pl. a Trophyn az általad oly szemléletesen leírt "IR/UV rakétaindités és közeledésjelző"
Mivel Te általában csak olyasmiket írsz hogy "egy újságban olvastad amit épp nem találsz" ezért én bemutatom neked hogy működik a Trophy
aa.jpg


Kérlek jelöld meg nekünk ezen hol van a "IR/UV rakétaindités és közeledésjelző"

Sehol, nincs ilyen.
A Trophy - csakúgy mint egy kivétellel az összes APV - mind radar alapú.
Van olyan rendszer (mint pl. a Rheinmetall ADS) ahol az előrejelző radar mellett vannak IR érzékelők hogy a célpontot az utólsó métereken kövessék, de a felderítést ott is radarok végzik.


Az Afganit biztoisan kombinált.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 545
113
Kedves Drága Negan...:)
Kérlek szépen mutast meg nekünk hol a francban van a pl. a Trophyn az általad oly szemléletesen leírt "IR/UV rakétaindités és közeledésjelző"
Mivel Te általában csak olyasmi hivatkozásokat adsz hogy "egy újságban olvastad amit épp nem találsz" ezért én bemutatom neked hogy működik a Trophy
aa.jpg


Kérlek jelöld meg nekünk ezen hol van a "IR/UV rakétaindités és közeledésjelző"

Sehol, nincs ilyen.
A Trophy - csakúgy mint egy kivétellel az összes APV - mind radar alapú.
Van olyan rendszer (mint pl. a Rheinmetall ADS) ahol az előrejelző radar mellett vannak IR érzékelők hogy a célpontot az utólsó métereken kövessék, de a felderítést ott is radarok végzik.
Kedves drága Rudi;)
Mond neked valamit a következő generáció kifejezés?Amit beraktál,az a jelenlegi generáció.Következő generációs Trophy még nincs,most fejlesztik.
Az Afganit és az Iron Fist viszont már kombinált érzékelősek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Amúgy sem értem mit rugóztok az APS-ek radarján.
Eleve a legtöbb a légköri elnyelődésnek a frekijén dolgozik nagyon kis kisugárzással, hiszen a célpont amit keres az közel van.
Így meg elég nehéz EW-vel bemérni.
De ha be is tudják mérni, akkor is mi van? Most kevés van belőle, pár év és mindenen is lesz. Vicces dolga lesz az elektronikus felderítésnek akkor amikor 1000-s nagyságrendben lesznek sugárzók üzemeltetve+csali sugárzók. Ott mond meg, hogy mi micsoda.
Abba meg már bele se megyek, hogy mi lesz akkor ha megjelenik a LIDAR az APS rendszerekben :rolleyes:
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Kedves drága Rudi;)
Mond neked valamit a következő generáció kifejezés?Amit beraktál,az a jelenlegi generáció.Következő generációs Trophy még nincs,most fejlesztik.
Az Afganit és az Iron Fist viszont már kombinált érzékelősek.
OK, tehát végre belátod hogy a jelenlegi Trophyn nincs semmiféle "IR/UV rakétaindités és közeledésjelző"...
(hogy a következő generáción mi lesz nem tudom és biztos vagyok benne hogy Te sem...)
Amúgy sem értem mit rugóztok az APS-ek radarján.
Eleve a legtöbb a légköri elnyelődésnek a frekijén dolgozik nagyon kis kisugárzással, hiszen a célpont amit keres az közel van.
Így meg elég nehéz EW-vel bemérni.
Sajnos tévedsz...a Trophy radarja konkrétan nem ott dolgozik
https://forum.htka.hu/threads/aktív-védelmi-rendszerek.1550/page-4#post-634144
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 545
113
OK, tehát végre belátod hogy a jelenlegi Trophyn nincs semmiféle "IR/UV rakétaindités és közeledésjelző"...
(hogy a következő generáción mi lesz nem tudom és biztos vagyok benne hogy Te sem...)

Sajnos tévedsz...a Trophy radarja konkrétan nem ott dolgozik
https://forum.htka.hu/threads/aktív-védelmi-rendszerek.1550/page-4#post-634144
Nem is azt irtam,hogy mostani,hanem azt,hogy a következő generációja.....
A Rafael állitása szerint,lesz-jelenleg fejlesztés alatt.
Az Iron Fist és az Afganit rendszereken már van.Hogy az Afganit nagysorozatű gyártásra kerül e,az jó kérdés-szerintem igen.
Az Iron Fist azonban a sorozatgyártásra kerülő Eitan fedélzeti APS-e lesz.Az auszi Boxerek is megkapják-tehát ennek már sinen van a sorsa.
A dél koreai K2 hk-n is van egy saját gyártású APS-ük,ami szintén IR+radar érzékelős.
Kúlönben van (volt?többségük valahogy elsikkadt,nem hallani róluk) egy halom APS fejlesztés.Amcsi,svéd,olasz,angol.Az első rendszeresitett APS a szovjet Drozd volt,a 80as évek elején.De az első működő rendszer német volt,még a 60as évek végén-a Marderre szánták,de nem lett rendszeresitve.Drága volt,és nem elég hatékony-de működött.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Nem is azt irtam,hogy mostani,hanem azt,hogy a következő generációja.....
Fogalmad sincs mi lesz a Trophy következő generációjában. Nekem se. A Rafael mérnökein kívül v.színűleg senkinek
A Rafael állitása szerint,lesz-jelenleg fejlesztés alatt.
A Rafael soha nem állított olyat hogy a Trophy következő generációja IR szenzoros lesz.
(tudom, valami újságban olvastad amit épp nem találsz)
Az Iron Fist és az Afganit rendszereken már van.
Az IMI Iron Fist és a Rheinmetall ADS rendszere vegyes Radar / IR értékelős ahol a radarnak előrejelző funkciója van (tehát mindig be van kapcsolva!!), míg az az IR a radar által felderített célt követi.

Az Afganit nem érdekel, nem követem....arról tőlem azt állítasz amit akarsz.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 545
113
Fogalmad sincs mi lesz a Trophy következő generációjában. Nekem se. A Rafael mérnökein kívül v.színűleg senkinek

A Rafael soha nem állított olyat hogy a Trophy következő generációja IR szenzoros lesz

Az Iron Fist és a Rheinmetall ADS rendszere vegyes Radar / IR értékelős ahol a radarnak előrejelző funkciója van (tehát mindig be van kapcsolva!!), míg az az IR pedig a radar által felderített célt követi.

Az Afganit nem érdekel, nem követem....arról tőlem azt állítasz amit akarsz.
De ha a Rafael honlapját végignyálazod,találsz olyan irást ami erről ir-hogy aztán mikor,az jó kérdés.
Pl,az Iron Fist eredetileg egy német-zsidó közös fejlesztésnek indult vagy 15-20 éve.A német változat lett volna az AWISS,amit vagy 10éve bemutattak-aztán egyszerűen eltünt.Pedig állitólag még működő prototipus is volt belöle.
AFSS_Abwehrsystem.jpg

AWiSS%2Bauf%2BLeopard%2B2AV.jpg

Másik német fejlesztés volt az AWEPS-szintén nem hallani róla,mi is van vele.
AVePs%2BMarder.png

LEDS-150,egy svéd rendszer-valahogy nem hallani róla,mi is van vele.
LEDS%2B150.jpg

Pedig állitólag a kisérleti próbákon jol szerepelt
LEDS-150%2Bsuccess.png

Az amerikai QuickKill,ami VLS inditókat használ(t?)
QuickKill2.png

Egy lengyel kisérleti fejlesztés
340466_600.jpg

Koreai K2 KAPS rendszere
korean-active-protection-system-kaps-3.jpg

Meg még egy pár.....
Az Iron Fist képes a passziv készenléti üzemmódra.Ilyenkor a radar az IR érzékelő rendszer riasztására kapcsol.Több más rendszer is képes (vagy legalábbis a fejlesztők ezt állitották),pl az Afgani és a KAPS,amik tényleges szolgálatban is állnak.
 
W

Wilson

Guest
Az Afganit biztoisan kombinált.

És az armyrecognition.com szerint az oroszok letesztelték APDS lövedékek ellen is amelyeket sikeresen elhárított.Állítólag a szakértők eddig ezeket a lövedékeket sérthetetlennek hitték az aktív védelmekkel szemben.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 545
113
Te állítasz valamit...nyálazd végig Te és bizonytsd be amit állítasz.

Miről beszélsz jóember?
Belinkeltél mindeféle random képeket...
Hol van itt bármi IR érzékelős Trophyról?
Jóember-még nincs,fejlesztés alatt van.
Különben mi a frásznak kellene egy IR érzékelő egy radar által már befogott és követett cél plusz követésére?Eleve értelmetlen,mivel az elháritásnál rendkivűl jó időzités kell,amihez kell a pontos radar-az IR akkor már felesleges,és nem is elég pontos.
Ezeket egy magyar,2-3 éves elemzésből irtam ki most nagyhirtelen,ami az APS fejlesztéseket veszi sorban a világban.121 oldalas pdf,csak nincs rajt a cime,se a szerző neve,és már nemtudom,honnan töltöttem le:(Valószinüleg az NKE honlapjárol,vagy a Hadtudomány,MKK,KL,....
 
W

Wilson

Guest
1700m/s-ig jó elvileg.

Igen ha az ember végig gondolja az aps rendszerek sokkal könnyebben tudják kezelni,az ATGM és az AT-rakétákat, mint az APDS-lövedékeket. Különösen az ATGM sebessége csupán 300 m / s,maga a rakéta lényegében vékony fémcső, amely tele van elektronikával , a hajtóanyag és a töltet, meglehetősen érzékeny a közeli APS lövedék repeszfelhőjére ezzel szemben egy APDS lövedék egy nagyon sűrű fémből készült "monolit" tömb amely 1500-2000 m/s sebességgel "rongyol" a cél felé.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 545
113
És az armyrecognition.com szerint az oroszok letesztelték APDS lövedékek ellen is amelyeket sikeresen elhárított.Állítólag a szakértők eddig ezeket a lövedékeket sérthetetlennek hitték az aktív védelmekkel szemben.
Az Elta szerint az Iron Fist is képes rá.Ugyanakkor ezt inkább csak nehézpáncélzatú járgányok tudják kihasználni,mert nem megsemmisitik a sabotot,hanem inkább csak kibillentik az egyensúlyábol,megsértik.A sabot végül is becsapódik,de nem orral,és esetleg nem egy darabban.70-80%-kal kisebb igy a becsapódó lövedék átötőereje-vagyis azt már könnyedén felfogja a páncél.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
W

Wilson

Guest
Az Elta szerint az Iron Fist is képes rá.Ugyanakkor ezt inkább csak nehézpáncélzatú járgányok tudják kihasználni,mert nem megsemmisitik a sabotot,hanem inkább csak kibillentik az egyensúlyábol,megsértik.A sabot végül is becsapódik,de nem orral,és esetleg nem egy darabban.70-80%-kal kisebb igy a becsapódó lövedék átötőereje-vagyis azt már könnyedén felfogja a páncél.

Viszont az Iron Fist esetében én legalábbis nem olvastam arról,hogy letesztelték volna APDS lövedékekkel.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Különben mi a frásznak kellene egy IR érzékelő egy radar által már befogott és követett cél plusz követésére?
Ma már beszéltünk arról hogy mielőtt leírsz valamit próbáld megérteni hogy is működik a rendszer.

Itt van a Rheinmetall ADS rendszere.
Ez is egy vegyes Radar / IR szenzoros rendszer.

It a leírás és a videó hogy működik a rendszer
https://forum.htka.hu/threads/aktív-védelmi-rendszerek.1550/#post-575749
A radar a korai előrejelző (pre warner) az IR szenzor pedig megerősíti hogy amit a radar szenzor érzékelt az tényleg egy rakéta (nem pedig egy madár, vagy repülő kő stb...)

Miért jó ha van mind a két féle (RF / IR) szenzor?
Azért mert ezeknek az APS rendszereknek abszolút megbízhatóan kell működniük.

Egyrészt ki kell zárni a hamis riasztásokat. Ez azt hiszem érthető...az APS rendszer komolyan veszélyezteti a saját embereket. Kínos lenne ha embereket veszítenének téves APS működés miatt. Ha mind az Radar mind az IR rendszer veszélyként értelmezi a célt akkor kisebb a tévedés kockázata.

Másrészt ki kell zárni azt is hogy a rendszer nem jelez amikor kéne. Itt van egy link hogy a BW milyen alaposan tesztelte a Rheinmetall rendszerét. pl. levél fújókkal szimulálták hogy mi történik amikor vizes falevelek tapadnak az érzékelőkre. Ha belegondolsz teljesen életszerű...ősszel végig megy a tank a vizes erdőben és nyilván tapad rá sár, falevél, minden...egy IR érzékelő nem fog jelezni ha sár, vagy falevél takarja. A radar érzékelő kevésbé érzékeny a szennyeződésre, az akkor is jelezni fog ha épp sáros, vagy falavelek tapadtak rá.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka and Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 545
113
Ma már beszéltünk arról hogy mielőtt leírsz valamit próbáld megérteni hogy is működik a rendszer.

Itt van a Rheinmetall ADS rendszere.
Ez is egy vegyes Radar / IR szenzoros rendszer.

It a leírás és a videó hogy működik a rendszer
https://forum.htka.hu/threads/aktív-védelmi-rendszerek.1550/#post-575749
A radar a korai előrejelző (pre warner) az IR szenzor pedig megerősíti hogy amit a radar szenzor érzékelt az tényleg egy rakéta (nem pedig egy madár, vagy repülő kő stb...)

Miért jó ha van mind a két féle (RF / IR) szenzor?
Azért mert ezeknek az APS rendszereknek abszolút megbízhatóan kell működniük.

Egyrészt ki kell zárni a hamis riasztásokat. Ez azt hiszem érthető...az APS rendszer komolyan veszélyezteti a saját embereket. Kínos lenne ha embereket veszítenének téves APS működés miatt. Ha mind az Radar mind az IR rendszer veszélyként értelmezi a célt akkor kisebb a tévedés kockázata.

Másrészt ki kell zárni azt is hogy a rendszer nem jelez amikor kéne. Itt van egy link hogy a BW milyen alaposan tesztelte a Rheinmetall rendszerét. pl. levél fújókkal szimulálták hogy mi történik amikor vizes falevelek tapadnak az érzékelőkre. Ha belegondolsz teljesen életszerű...ősszel végig megy a tank a vizes erdőben és nyilván tapad rá sár, falevél, minden...egy IR érzékelő nem fog jelezni ha sár, vagy falevél takarja. A radar érzékelő kevésbé érzékeny a szennyeződésre, az akkor is jelezni fog ha épp sáros, vagy falavelek tapadtak rá.
Majd átnyálazom az RM rendszerét is,mert eddig különben nem tettem.Van vagy féltucat hasonló rendszer fejlesztés alatt,pl a Trophynak(vagy az Iron Fistnek?) is van egy hasonló változata.Kifejezetten RPG elháritásra tervezett rövid hatótávú rendszerek-elsősorban városi/megszálló feladatokhoz.
Őőőőő....melyik madár/eldobott kő repül 150-250m/sec sebességgel?Főleg vizszintesen....
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
Igen ha az ember végig gondolja az aps rendszerek sokkal könnyebben tudják kezelni,az ATGM és az AT-rakétákat, mint az APDS-lövedékeket. Különösen az ATGM sebessége csupán 300 m / s,maga a rakéta lényegében vékony fémcső, amely tele van elektronikával , a hajtóanyag és a töltet, meglehetősen érzékeny a közeli APS lövedék repeszfelhőjére ezzel szemben egy APDS lövedék egy nagyon sűrű fémből készült "monolit" tömb amely 1500-2000 m/s sebességgel "rongyol" a cél felé.

Viszont nem kell megsemmisiteni elég csak kibillenteni.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Wilson

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Drága kolégáim! Nézem ezt a Könnyek Völgye c. TVfilmsorozatot. Milyen tankkal vannak a zsidolikusok? Hogy is van az, hogy három tankkal a csata elején kilőnek vagy 40 T-55öst? Azokon meg minek volt egyáltalán ágyú, ha vissza se lőttek?
 
  • Tetszik
Reactions: Kurfürst