Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 323
76 951
113
Nah sikerült hülyeséget írni!

Lőni az irányzó fog a parancsnok ebben az esetben csak lőszert választhat.Tehát a folyamat helyesen:
A parancsnok felfedez egy célpontot ráirányozza a TNK-3 célzójelét megnyomja a műszer bal gombját erre a torony automatikusan fordul oda a hová a céljel mutat parancsra lő az irányzó(ennyi erővel a parancsnoknak is adhattak volna egy elsütőbillentyűt).Nyilván ez a módszer lézetrávmérés nélkül(gyakorlatilag kapáslövés) csak pásztázott lőtávon belül működik ami ha jól emlékszem tank magasságú célnál 1700 méter.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 323
76 951
113
Rájöttem mi zavart be(sose olvassatok a T-80-ról halyna 2-től hajnal 4-ig alvás helyett!)A T-80U TNK-4S optikája a hozzá tartozó PNK-4S rendszerrel képes arra,hogy lövést adjon le a parancsnok.A PNK-4S rendszerrel teljesen kiváltható a lövész mert a parancsnok tud lőszert választani tud irányozni(ugye erre van a hozzáépített TNK-4S)és el tudja sütni az ágyút.Gyakorlatilag azt tudja mint a Leopard 2 PERI-17 rendszere(ami nem mellesleg forradalmasította a harckocsik tűzvezetését)a különbség csak annyi,hogy a PERI-17 teljesen digitális,hőkép alkotós(az orosz rendszer csak éjjellátós) és hozzá van kapcsolva a tank lézertávmérője(az orosz megoldásnál ez hiányzik így csat pásztázó lövés adható le).
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 323
76 951
113
Mondjuk olyan óriásit nem lőttem mellé mert a T-72M1M-nél már tud lőni a parancsnok is de mi ugye alap T-72-ről beszéltünk.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and fip7

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Nagyon nem akarok ebbe a magasröptű....
'75 augusztusa a csornai HK lőtér, éjszakai lövészet:
HK parancsnok egy százados: - nem látom a csélt (mert egy kicsit beszédhibás volt)!
Torony: - menetben, rögzítsd a tornyot hatvan foknál!
HK: - nem látom a csélt!
T: -rögzítsd a tornyot!
HK:- látom a csélt! Tűz!
Másnap a kilőtt tanya melléképületeit újra kellett építeni. Emberéletet nem követelt. Még jó, hogy nem repeszromboló volt a malac..
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 323
76 951
113
Nagyon nem akarok ebbe a magasröptű....
'75 augusztusa a csornai HK lőtér, éjszakai lövészet:
HK parancsnok egy százados: - nem látom a csélt (mert egy kicsit beszédhibás volt)!
Torony: - menetben, rögzítsd a tornyot hatvan foknál!
HK: - nem látom a csélt!
T: -rögzítsd a tornyot!
HK:- látom a csélt! Tűz!
Másnap a kilőtt tanya melléképületeit újra kellett építeni. Emberéletet nem követelt. Még jó, hogy nem repeszromboló volt a malac..

Ezt nem értem.Ki az a torony?Az irányzó?
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Ezt nem értem.Ki az a torony?Az irányzó?
A torony: a megfigyelő állás, akkor a többi már érthető?
Bocsika, ha nem írtam elég érthetőn! Most az sem lényeg, hogy hatvan, vagy kilencven fok...
Csak egy valóban megtörtént esetet próbáltam elmesélni a volt kalocsai páncélos ezred életéből.
 
  • Tetszik
Reactions: Python
T

Törölt tag 1586

Guest
Egyébként ezt jelenti a hunter killer képesség.Azaz a parancsnok bármikor át tudja venni az irányzótól a feladatát így lőni tud azonnal a hirtelen felbukkanó veszélyes célra.
Érdekes...
ebben a T-90-es videóban (10:29-től) kicsit másként magyarázzák hogy mi a "hunter - killer" képesség.
Szerintük ez azt jelenti hogy a parancsnok a "hunter" Ő vadászik.
Ha talál valamit azt átadja az adatokat az irányzónak aki a "killer".
A parancsnok azt követően hogy a torony ráfordult a célra a saját eszközeivel azonnal folytathatja további célok felkutatását és ha talál valamit, akkor a folyamat kezdődik előröl. Vagyis amíg az irányzó az első céllal van elfoglalva a parancsnok már további célok felderítésén dolgozhat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 323
76 951
113
Érdekes...
ebben a T-90-es videóban (10:29-től) kicsit másként magyarázzák hogy mi a "hunter - killer" képesség.
Szerintük ez azt jelenti hogy a parancsnok a "hunter" Ő vadászik.
Ha talál valamit azt átadja az adatokat az irányzónak aki a "killer".
A parancsnok azt követően hogy a torony ráfordult a célra a saját eszközeivel azonnal folytathatja további célok felkutatását és ha talál valamit, akkor a folyamat kezdődik előröl. Vagyis amíg az irányzó az első céllal van elfoglalva a parancsnok már további célok felderítésén dolgozhat.

Ez meg volt már kb minden tankban ahol külön van az irányzó meg a parancsnok...
Ebben semminextra nem lenne.Hunter killer képesség az amikor a parancsnok is képes irányzásra az irányzótól függetlenül.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 936
18 421
113
Nagyon nem akarok ebbe a magasröptű....
'75 augusztusa a csornai HK lőtér, éjszakai lövészet:
HK parancsnok egy százados: - nem látom a csélt (mert egy kicsit beszédhibás volt)!
Torony: - menetben, rögzítsd a tornyot hatvan foknál!
HK: - nem látom a csélt!
T: -rögzítsd a tornyot!
HK:- látom a csélt! Tűz!
Másnap a kilőtt tanya melléképületeit újra kellett építeni. Emberéletet nem követelt. Még jó, hogy nem repeszromboló volt a malac..

88 tavasza, vagy nyara, a szombathelyi dandár lőtere, Egervölgy falu határában. ... Éjszakai lövészet, szakasz éles, harcjárművekkel... Természetesen megvilágított célok. BMP harcjárművek forgó toronnyal keresik a célokat, menetben. Vadász J. szd parancsnoki irányzó befogja a megvilágított valamit. Ami a lőtértorony volt. Ott nézte a zászlóalj pk és törzskara a lövészetet. Mindenki azonnal hasra, ahogy látták a rájuk forduló BMP tornyot. Üvöltött a rádióban a "tüzet szüntess !!!". Nem lett semmi baj. Vadász barátomnak sem. :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 323
76 951
113
"For the Soviet optronics industry at the time, the PNK-4S was only a small technical innovation, but the device placed the T-80 on the same level as the best NATO tank at the time, namely the Leopard 2 with its revolutionary PERI-R17 independent panoramic sight. Like the PERI, the PNK-4S complex combines the functionality of an auxiliary gunnery complex with that of a comprehensive surveillance unit, giving the commander full authority with regards to the fire control system including the ability to directly override the gunner, which can be useful in some situations, such as to immediately engage a standout threat at the very instant it is spotted. All this is done with a simple thumbstick on the control module located to the right of the TKN-4S pseudo-binocular surveillance device around which the PNK-4S system revolves.

The decision to use a thumbstick was probably because a full joystick could not be easily manipulated with precision while the operator's body and arm was rocking around if the tank were going over rough terrain, while the thumb would be completely stationary if the hand was securely gripping the handgrip. The index finger rests on the trigger button at the back of the handgrip.

The PNK-4 system can be considered a true fire control system, as it connects directly to the tank's ballistic computer. It can also be used independently from the fire control system in case of an emergency by using absolutely manual means of weapons control, as explained further in the TKN-4S section. When used in the gunnery mode, the PNK-4 module is locked facing forwards. Horizontal cupola rotation control then becomes horizontal turret control, and vertical sight movement then becomes gun elevation. Independent vertical stabilization is still present, so that the sight does not elevate when the gun does to load.

The control module has all the necessary controls for the use of the main gun, including ammunition selection vis-à-vis the autoloader. Later T-80U variants with a remotely controlled anti-aircraft on the cupola would also make use of this control module for aiming and firing. With all this and the TKN-4S sighting complex, the T-80U could boast of having one of the most sophisticated hunter-killer systems in the world at the time."

De itt van bemásoltam a nekünk lényegeset.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ez meg volt már kb minden tankban ahol külön van az irányzó meg a parancsnok...
Ebben semminextra nem lenne.Hunter killer képesség az amikor a parancsnok is képes irányzásra az irányzótól függetlenül.
Tényleg nem kötözködésként de az általad linkelt Blog (ami szerintem nagyon jó!!) is az alábbiakat írja a Hunter-Killer képességről:

"Contrary to popular belief, a hunter-killer regime is not at all exclusive to modern Western tanks. Rudimentary hunter-killer cooperation dates back to WW2, where commanders would have to yell out the direction of the target by referring to the angle indicated on his cupola's race ring. The gunner can then slew the turret towards the target by referring to an azimuth indicator corresponding to the commander's, usually marked out on the turret ring.
In 1951, the T-54 obr. 1951 pioneered a semi-automatic system where the commander only has to press a button on his TPK-1 optic to activate the electrical turret traverse drive and slew the turret towards whatever target he is viewing through his optic.
The T-72, like the T-64, T-62 and T-54 before it, has this feature as well. As you would expect, the commander takes on the role of the hunter in the hunter-killer system. At the end of the left hand grip of the TKN-3MK is a button to initiate turret slewing to aim at whatever the commander has his crosshairs on, in the same way as the T-54 system with the TPK-1. Unlike the T-54, though, the T-72 features an additional electric motor that automatically counter-rotates his cupola so that his original orientation is preserved while the turret is spinning. Most Western tanks of the 50's and 60's and beyond already had the same hunter-killer feature, with some notable exceptions like the M1 and M1A1 Abrams, which did not have a similar feature until the M1A2 variant came about."
https://thesovietarmourblog.blogspot.co.uk/2015/05/t-72-soviet-progeny.html
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 323
76 951
113
Tényleg nem kötözködésként de az általad linkelt Blog (ami szerintem nagyon jó!!) is az alábbiakat írja a Hunter-Killer képességről:

"Contrary to popular belief, a hunter-killer regime is not at all exclusive to modern Western tanks. Rudimentary hunter-killer cooperation dates back to WW2, where commanders would have to yell out the direction of the target by referring to the angle indicated on his cupola's race ring. The gunner can then slew the turret towards the target by referring to an azimuth indicator corresponding to the commander's, usually marked out on the turret ring.
In 1951, the T-54 obr. 1951 pioneered a semi-automatic system where the commander only has to press a button on his TPK-1 optic to activate the electrical turret traverse drive and slew the turret towards whatever target he is viewing through his optic.
The T-72, like the T-64, T-62 and T-54 before it, has this feature as well. As you would expect, the commander takes on the role of the hunter in the hunter-killer system. At the end of the left hand grip of the TKN-3MK is a button to initiate turret slewing to aim at whatever the commander has his crosshairs on, in the same way as the T-54 system with the TPK-1. Unlike the T-54, though, the T-72 features an additional electric motor that automatically counter-rotates his cupola so that his original orientation is preserved while the turret is spinning. Most Western tanks of the 50's and 60's and beyond already had the same hunter-killer feature, with some notable exceptions like the M1 and M1A1 Abrams, which did not have a similar feature until the M1A2 variant came about."
https://thesovietarmourblog.blogspot.co.uk/2015/05/t-72-soviet-progeny.html


Tudom mit ír de szerintem az hibás.Gondolj bele ilyen alapon minden olyan eszköz hunter killer képességgel bír ahol nem az irányzó felel a célfelderítésért.Szóval még egy Maljutkának is hunter killer képessége van vagy egy géppuskának ami butaság.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 281
13 690
113
Tudom mit ír de szerintem az hibás.Gondolj bele ilyen alapon minden olyan eszköz hunter killer képességgel bír ahol nem az irányzó felel a célfelderítésért.Szóval még egy Maljutkának is hunter killer képessége van vagy egy géppuskának ami butaság.

Igen, de én ebben nem látok semmi különöset. A második VH végén már minden tank hunter killer volt.
És akkor?
Viszont ha a te elképzelésedet vesszük, akkor is, elég analóg módon, de a T-55 széria is hunter killer volt, mivel a parancsnok egy mozdulattal félre tudta tolni az irányzót és előrehajolva belenézhetett a távcsövébe és elsüthette az ágyút :D
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 921
13 097
113
Ezt találtam ma a neten:

A szegényített urán lövedékek működése és hatása
Készítette:
Dr. Aszódi Attila, egyetemi docens
a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézet Oktatóreaktor Nagylaboratórium vezetője

Bevezetés

A Balkán-szindróma néven elhíresült eset kapcsán egyre nagyobbra dagad a szegényített urán lövedékek alkalmazása és lehetséges hatása körüli botrány. Az utóbbi napokban a felvetett kérdések száma csak növekedett, és a kép egyre bonyolódni látszik. Rövid tanulmányommal szeretnék néhány műszaki és sugárvédelmi kérdést tisztázni, melynek segítségével a sajtó szereplői és az eseményeket követni szándékozó állampolgárok tisztábban tudnak látni a kérdésben.

1. Mit jelent a szegényített urán kifejezés?
A természetben előforduló uránban kétféle izotóp található meg: a 235-ös tömegszámú uránizotóp 0,72%, míg a 238-as 99,28%-ot képvisel. Az atomerőművek számára a ritkább 235-ös izotóp az értékes, ezért az atom erőművi üzemanyaghoz az uránt dúsítják. Ez azt jelenti, hogy az ún. dúsító üzemekben a 235-ös tömegszámú izotóp részarányát az üzemanyagban a természetes 0,72%-ról 3- 5%-ra növelik meg. (Kísérleti és hadi alkalmazásoknál a dúsítás mértéke akár 90% vagy afölötti is lehet.) Az eljárás során visszamaradó uránban ennek következtében a 235-ös izotóp részaránya mintegy 0,2%-ra lecsökken. A dúsítás ezen melléktermékét nevezik szegényített uránnak (angolul depleted uranium), hiszen az a 235-ös uránizotópban szegény. (A fentiek szerint tehát helytelen és értelmetlen a magyar sajtóban gyakran használt csökkentett urántartalmú bomba, gyengített urántartalmú lövedék, legyengített urán kifejezések használata.)
Mivel a 235-ös uránizotóp radioaktivitása magasabb, mint a 238-as tömegszámúé, ezért a szegényített urán radioaktivitása mintegy 40%-kal kisebb (!), mint a természetes uráné.
2. Miért kezdte el alkalmazni a hadsereg a szegényített uránt?
Szegényített urán az üzemanyag dúsítási eljárás melléktermékeként az elmúlt 50 évben nagy mennyiségben halmozódott fel a világban. A becslések szerint egyedül az USA-ban kb. 700 000 t szegényített urán áll rendelkezésre. Mivel viszonylag kevés egyéb célra használják, nagy mennyiségben és gyakorlatilag ingyen áll a nagy államok rendelkezésére. A hadsereg valószínűleg olcsósága, és a rendelkezésre álló készletek nagysága miatt kezdte el alkalmazni.
Hagyományos fegyverekben az urán alkalmazásának jelentősége abban áll, hogy a természetes anyagok közül az egyik legnagyobb sűrűségű fémről van szó. Míg a közismerten "nehéz" ólom sűrűsége csak 11,3 kg/dm3, a fémurán sűrűsége 19,1 kg/dm3. A természetben van még néhány, hasonlóan nagy sűrűségű anyag (arany és volfrám 19,3 kg/dm3 , platina 21,4 kg/dm3 ), ezek ára azonban nagyságrendekkel magasabb a szegényített urán áránál.
3. Milyen célra használta először a hadsereg a szegényített uránt?
A szegényített urán a tankokon mint a homlokpáncélzat egyik alkotója már régebb óta szerepel, egyes források szerint a hason mint sugárvédő árnyékolás is elterjedt.
4. Hogyan működnek a szegényített urán betétes lövedékek?
A szegényített uránt elsősorban páncéltörő lövedékekben alkalmazzák. a hengeres szegényített urán betét egy alumínium burkolaton belül található (tehát az urán nem bevonat, hanem betét formájában van a lövedékben!). 30 mm X 173 PGU-14API hozzávetőleges jellemzői: átmérő 14 mm, hossz 98 mm, tömeg 271 g, jövedék névleges repülési sebessége 1020 m/s
Mivel az urán nagyon nagy sűrűségű anyag, a lövedék igen nagy mozgási energiával éri el a célpontot. Becsapódáskor két hatás érvényesül:
• a lövedék mozgási energiája hővé alakul, ami képes megolvasztani a lövedéket magát és a páncél anyagát;
• a felszabaduló hő következtében felhevülő fémurán betét maga is intenzíven égni kezd, és ez az oxidációs folyamat is további hőt termel.
A fenti két hatás együttesen képes arra, hogy a legmodernebb kompozit aeél-kevlár páncélt, valamint az urán tartalmú páncélt is átfúrja. Az ennek következtében kitörő tűz teszi harcképtelenné az adott harci járművet vagy objektumot.
A 120 mm-es páncéltörő lövedék metszete és kilövés utáni szerkezete látható. egyértelműen mutatja, hogy a szegényített urán betét egy hosszú, hengeres rúd formájában van beépítve a lövedékbe. A kilövés után a betétről minden burkolóelem automatikusan leválik és a szegényített fémurán pálea mintegy nyíl csapódik be a célpontba. A 120 mm-es lövedék esetén a szegényített urán betét tömege a különböző források szerint 1 - 5 kg tömegű (típustól függően). 120 mm-es páncéltörő lövedék szegényített urán betéttel
A 30 mm-es PGU-14 API típusú lövedéket a harckocsi elhárító repülőgépek gépágyúi (pl. az A-10 "Varacskos disznó") használják, míg a 120 mm-es űrméretű, urántartalmú páncéltörő lövedéket alkalmaznak egyes harckocsik lövegei (pl. az Abrams Ml tank). Mindkét lövedéktípust hadszíntéren először az öbölháborúban vetették be, habár már 1976 óta létezett ez a lövedék konstrukció. A Balkánon csak 30 mm-es szegényített urán lövedékeket vetett be a NATO.
5. Milyen célra használják még a szegényített uránt a hadseregen kívül?
A szegényített uránt a polgári életben is alkalmazzák: nagy sűrűsége miatt jó sugárzás árnyékoló anyag, így pl. orvosi röntgen készülékeknél vagy nagy aktivitású sugárforrásoknál (kórházakban) hatékonyan alkalmazzák sugárvédelmi célokra. Ugyanígy az uránbetétes konténerek jól használhatók sugárzó izotópok tárolására vagy szállítására. Nagy sűrűsége miatt hajókon nehezékként is előfordul.
A természetes és a szegényített urán is gyengén sugárzó anyag. Elsősorban alfa részecskéket bocsát ki, amelyet már egy vékony papírlap vagy egy egyszerű fémbevonat is elnyel, így tokozva nem jelent sugárzási veszélyt a környezetére nézve.

Folyt. Köv!

"Mivel az urán nagyon nagy sűrűségű anyag, a lövedék igen nagy mozgási energiával éri el a célpontot. Becsapódáskor két hatás érvényesül:
• a lövedék mozgási energiája hővé alakul, ami képes megolvasztani a lövedéket magát és a páncél anyagát;
• a felszabaduló hő következtében felhevülő fémurán betét maga is intenzíven égni kezd, és ez az oxidációs folyamat is további hőt termel.
A fenti két hatás együttesen képes arra, hogy a legmodernebb kompozit aeél-kevlár páncélt, valamint az urán tartalmú páncélt is átfúrja."

Aszódi az atomerőművekhez kiválóan ért. A sugárzással kapcsolatos fejtegetése is jobbára helytálló. De a haditechnikához nem sokat ért és elég komolyan félreérti miért nagy egy ilyen lövedék átütőképessége. Nyilván neten találhatta ezt a leírást, esélyesen egy gyerek tollából, aki nem tudja megkülönböztetni egymástól még a kumulatív és a nyíllövedéket sem.