Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
Amit én olvastam egy erről írt doktoriban, ott azt írták, hogy a kumulatív töltet a hatalmas nyomás egy pontba fókuszálásával romból. A nyomást az olvadt réz viszi át az acélra, amely a ránehezedő nyomás hatására elfolyósodik. Létre jön egy anyag áramlás ami miatt a cseppfolyós acél elindul kifelé majd "kipárolog". Közben a rézsugár halad előre.
A magas hőmérséklet a nagy nyomás eredménye.
 
T

torsen

Guest
Kedves előttem szóló! :) A nicknevedet nem akartam magyarítani!:)

Érdekelne a cikk, bár általában én is olvasom a HT-t, de a cím, "üreges töltetek", eredendően a kumulatív gránátokra utalhat. Én tarzaannak válaszoltam a pct gránát átütési módját. Ő ugyanis 155-ös lövegről beszélt ami nálam egyértelműen huzagolt csövű tüzérségi eszköz, és az ilyen gyorsan forgó lövedék esetén eléggé esélytelen kumulatív hatást létrehozni. Marad tehát a kinematikai energia amit az említett lyukasztóként lehet legjobban használni, vagy sima cső+szárnystabilizálás+ kumulatív hatás/űrméret alatti tömör lövedék. Ezek valóban hegyesek, de tömegükhöz képest rendkívül kis átmérőjűek, a hatás tehát hasonló. Más kérdés, hogy létezik-e egyáltalán 155-ös löveghez pct gránát, hiszen alapvetően nem hk-k ellen használják ezeket.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 824
113
yukapoppsimon

Elbeszélsz torsen mellett :)

Ő amikor azt írta,hogy:
A páncéltörő gránát alapvetően nem "átszúrja" a páncélt, mert az hatalmas deformációs munkát igényel, hanem egy körvonal mentén nyírja el a lemezt, kvázi kiüt egy fémpogácsát a lemezből, mert ez sokkal kisebb mértékben csökkenti a lövedék energiáját, illetve növeli az átütő képességet.
akkor nem a kumulatív hanem az APFSDS lőszerekről beszélt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 824
113
torsen

Úgy oldották meg a huzagolás okozta forgás problémát,hogy nem az egész gránát hanem csak a hátulja forog így magán a HEAT harci részen nem keletkezik centrifugális erő.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
Az űrméret alatti szárny stabilizált páncéltörő nyíllövedék működése szintén érdekes. Mert a vékony de tömör páncélnál működik a "fémpogácsázás".
Vastag vagy üreges/deformálódó páncél esetén ez nem működik, olyankor át kell "szúrja" a páncélt.
A T-90-nek a páncélzata erre lett optimalizálva.
(lásd. 2 oldallal ezelőtt a T-90 páncéljáról amit írtam)
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
taarzan mondta:

"MANPADS rendszereknél frontpáncélra szinte biztosan, de azért egy csúcsra hegyezett 155mm-es, vagy nagyobb kaliberű kumulatív töltet szerintem már hatásos lehet."

Én ebből gondoltam másra mint te. bocsánatot kívánok :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 824
113
torsen

Nem elírás!Maga a jet pár száz fok hőmérsékletű.
http://happy3friends.tym.sk/forum/viewthread.php?thread_id=35

Van forrásmegjelölés is ha nem hiszel a fórumozónak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 824
113
http://bombariado.info.hu/tudastar/tuzersegi-loszerek/
Itt is ugyan azt írják.
 
T

torsen

Guest
dudi

Amit írtál abban ellentmondás van! Ha a jet plazma, (fémplazma) akkor nem lehet 300-500 fokos! A plazma állapothoz sokkal magasabb hőmérséklet kell....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 824
113
torsen

Tudom de ettől még nem lesz melegebb a plazma állapotú jet hőmérséklete.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 824
113
A kumulatív fegyverek fizikája még nem teljesen ismert így előfordulhat,hogy szó sincs plazmáról(most okosítottam ki magam ez ügyben).
 
T

torsen

Guest
Itt valóban ezt írják. Nem állítom, hogy tévednek...:) Bár a fórumozó forrásmegjelölése nem létezik...
 

csakb

Well-Known Member
2014. március 2.
396
651
93
Itt érdekes dolgokat írnak a kumulatív jetről, pl. azt, hogy az átlaghőmérséklete 450 °C körüli lehet, vagyis szó sincs plazmáról.

http://www.globalsecurity.org/military/systems/munitions/bullets2-shaped-charge.htm

Inkább a brutálisan nagy sebesség az, ami számíthat. A jet "hegye" 40 µs alatt 10 km/s sebességet ér el. :cool:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 824
113
torsen

Valóban nem létezik a forrás(nem néztem meg)
Bár ha 5-6 különböző helyen ugyan azt a hülyeséget írják akkor lehet,hogy nem te vagy a helikopter.
 

csakb

Well-Known Member
2014. március 2.
396
651
93
Itt van az az 1998-as szakcikk, amiből a globalsecurity-n idéztek: http://cdn.preterhuman.net/texts/terrorism_and_pyrotechnics/explosives/Shaped_Charges_Penetrators/Some_metalurgical_aspects_of_shaped_charge_liners.pdf

Ez meg egy doktori disszertáció a témában, 2005-ből: http://eprints.maths.ox.ac.uk/211/1/poole.pdf

Nyilván nem olvastam el, de némi keresés alapján ebben is 500 °C körüli hőmérsékletek vannak.