Hatf SRBM ballisztikus rakéták (Pakisztán)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
Pakisztán folyamatosan fejleszti rakétaarzenálját, és ezt Pakisztán legfőbb védelmi stratégiájának tekintik hagyományos vetélytársa, India ellen. Pakisztán rakétaarzenálja főként rövid és közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákból áll, és fontos lépéseket tettek a cirkáló rakéták gyártásárára. Pakisztán jelentős technikai segítséget kapott Kínától nukleáris és rakétaprogramjaiban, és Kína mellett hasznot húzott az Iránnal és Észak-Koreával folytatott katonai együttműködésből is. Pakisztán rakétaprogramjának csúcspontját tükrözi a Shaheen 3 (Shaheen-III ) rakétaprojekt, amelyet 2021. január 20-án az Arab-tenger vizein sikeresen teszteltek, miután megváltoztatták műszaki tervét és teherbíró képességét. Pakisztánnak két kiemelkedő cirkáló rakétája van a „Babur” és „Ra'ad”. A Baburt a szárazföldről és a hadihajókról lövik ki a célpontra, a Ra'adot pedig a harci repülőgépről. Pakisztán az 1980-as évek óta épített ballisztikus rakétákat a Hatf projekt keretében, amely a mai napig változatlanul fennmaradt kormány és katonaság támogatásával, és számos célt ér el Pakisztán számára.

Pakisztán rövid hatótávolságú rakétái:
1- Hatf-1 rakéta:
Hatf-1 rövid hatótávolságú ballisztikus rakéta, amely négy típusban készül. A rakéta súlya 1500 kilogramm, 6 méter hosszú és 0,56 méter átmérőjű, a robbanófej súlya 500 kilogramm, hatótávolsága 70–100 kilométer.

2 - Abdali rakéta:
Hatf-2 vagy az Abdali rövid hatótávolságú ballisztikus rakéta (Ahmad Khan Abdali nevét viseli), a rakéta súlya 1750 kg, 9,75 méter hosszú és 0,56 méter átmérőjű, a robbanófej súlya 500 kg. Hatótávolság 280 km (500 kg terheléssel) 450 km (300 kg terheléssel) és 100 és 150 méter pontosság.

3 - Ghaznavi rakéta:
Hatf-3 vagy Ghaznavi rövid hatótávolságú ballisztikus rakéta (a Ghaznavida-dinasztia nevét viseli), a rakéta súlya 5 256 kg, 9,64 m hosszú és 0,88 m átmérőjű, 700 kg-os robbanófej-tömeggel és 290–320 km hatótávolsággal, képes nukleáris robbanófej hordozására.

4- Shaheen 1 rakéta:
A Hatf-4 vagy a Shaheen 1 rövid hatótávolságú ballisztikus rakéta (Iqbal Lahori verséből származik) egy 9,5–10 tonna tömegű, 12 méter hosszú és 1 méter átmérőjű, 1000 kg robbanófej tömegű és 750 1000 km hatótávolságú, és nagy pontossággal rendelkezik.

5- Nasr rakéta:
A Hatf-9 vagy a Nasr rövid hatótávolságú ballisztikus rakéta 1200 kg súlyú, 400 kg robbanófej súlyú, 70 km hatótávolságú és 1 méter pontosságú rakéta.

Pakisztán közepes hatótávolságú ballisztikus rakétái:

6- Ababeel rakéta:
Az Ababil közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta 21,5 méter hosszú és 1,7 méter átmérőjű, 500 kg robbanófej súlyú és 2200 km hatótávolságú rakéta, amely nukleáris robbanófej szállítására is alkalmas.

7- Ghauri rakéta:
A Hatf-5 vagy Ghauri közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta (Shahabuddin Mohammad Ghauri szultánról kapta a nevét) egy 15850 kg tömegű, 15,9 m hosszú és 1,35 m átmérőjű rakéta, amelynek hatótávolsága 1350 és 1500 km között van.

8- Ghauri 2 rakéta:
A Hatf-5A vagy Ghauri 2 közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta 17 800 kg tömegű, 18 méter hosszú és 1,35 méter átmérőjű, 1200 kilogrammos robbanófej súlyú, 1800 és 2000 kilométeres hatótávolságú rakéta, amely képes nukleáris robbanófejet szállít.

9- Ghauri 3 rakéta:
A Hatf-8 közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta vagy a Ghauri 3 egy 3000 km-es rakéta volt, amely nem érte el a gyártási fázist, és a tervezését leállították. A Ghauri 3 projekt leállítása után Pakisztán azt állította, hogy épített egy újabb ballisztikus rakétát, a Tipu rakétát, 4000 km hatótávolsággal, amelyről még nem adtak ki információt.

10- Shaheen 2 rakéta:
A Hatf-6 vagy a Shaheen 2 közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta 25 000 kg tömegű, 17,5 méter hosszú és 1,4 méter átmérőjű, 2500 km hatótávolságú rakéta, amely nukleáris robbanófejek szállítására is alkalmas.

11- Shaheen 3 rakéta:
A Shaheen 3 közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta 19,3 méter hosszú és 1,4 méter átmérőjű, 2750 kilométeres hatótávolságú rakéta.
A rakéta képes egész Indiát, beleértve a szigeteit is, valamint Izraelt is elérni, ha Beludzsisztán tartományban telepítik őket.

Pakistan-missiles-engl-2048x1448.jpg

pak-bm-cm.jpg