[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
A Lettek most vesznek négy UH-60M Black Hawk-ot 200 m$-ért ami ugyebár 50m$/db.
https://www.defensenews.com/global/europe/2018/08/03/latvia-cleared-to-buy-black-hawks/
Ezt tessék a Chinook 82 milliós árához hasonlítani….

Nyugi, ha valami Isteni csoda, 8 bolygó együttállása, meg a sámánok ráolvasásos áldása, és még ki tudja milyen földöntúli hatások miatt még is vennénk (nem fogunk... :p ) 4 db Chinook -ot, akkor sem 82 millió USD lenne a darab ár, hanem bőven 100 millió USD/db felettire jönne az ki. ;) :p
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and nyugger

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 627
5 351
113
Egyre kíváncsibb vagyok, mi lesz az az amerikai cucc, amit venni fogunk, ha a helik felejtősek az ár miatt.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Egyre kíváncsibb vagyok, mi lesz az az amerikai cucc, amit venni fogunk, ha a helik felejtősek az ár miatt.

Benkő Tibor valamelyik nap nyilatkozta, hogy a légierő, harckocsik, páncélozott technika, tüzérség területén kell fejleszteni. Itt az IFV/APC, és a tüzérség területén, meg a légierő fegyverzetében esetleg szóba jöhetnek USA cuccok. Én a tüzérségre tippelnék használt M109A5 (A6 Paladin-ról ne is álmodjunk az ára miatt) esetleg még a sima optikai célzós M777 is szóba jöhet, az M777A1 v. A2 megint olyan álom kategória lenne nálunk.
 

tindalos

Well-Known Member
2011. október 8.
1 613
5 328
113
Benkő Tibor valamelyik nap nyilatkozta, hogy a légierő, harckocsik, páncélozott technika, tüzérség területén kell fejleszteni. Itt az IFV/APC, és a tüzérség területén, meg a légierő fegyverzetében esetleg szóba jöhetnek USA cuccok. Én a tüzérségre tippelnék.

Én még mindig a Black Hawkra.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Én még mindig a Black Hawkra.

Ha a használt Bell UH-1N csomagra nem volt anno pénz, akkor mitől lenne Black Hawkra?! Szerintem is a "nyaljunk" a németeknek jegyében a közepes szállítóhelikopter is Airbus termék lesz. Főleg, hogy így a support is olcsóbbra kijöhet hosszútávon a 20+20 Airbus (Eurocopter) helikopterrel. A H225M (EC725 Caracal) számunkra teljesen jó választás lenne.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 627
5 351
113
Ha a használt Bell UH-1N csomagra nem volt anno pénz, akkor mitől lenne Black Hawkra?! Szerintem is a "nyaljunk" a németeknek jegyében a közepes szállítóhelikopter is Airbus termék lesz. Főleg, hogy így a support is olcsóbbra kijöhet hosszútávon a 20+20 Airbus (Eurocopter) helikopterrel. A H225M (EC725 Caracal) számunkra teljesen jó választás lenne.

De az UH-1N az valamikor 2012 körül volt, akkor még keróra se volt pénz, azóta Viktor lett a megváltó, dübörög a gazdaság, van pénz minden szarra :D Ha lett 100mrd könnyűhelire, akkor lesz közepesre is. Csak kérdés, hogy mondjuk 150 mrd Pumára, vagy 200mrd Blackhawkra
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Nem értem, miből gondoljátok hogy a Francia gép olcsóbb??
Kuvait most vett 24 db H225M-et - 1,1 milliárd $.
Tessék számolni...

Egy szóval nem írtam olyat, hogy olcsóbb. ;) :p
Azt írtam, hogy a 20+20 Airbus helikopter esetén hosszútávon a support olcsóbbra jöhet ki, mint ha a 20 H145M (Eurocopter EC145) mellé vennénk 20 db S-70i Black Hawk -ot, amik az áruk miatt valószínűleg fapadosságban kb. a szlovák gépek szintjén, vagy egy hajszálnyival felettük lennének.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 627
5 351
113
Nem értem, miből gondoljátok hogy a Francia gép olcsóbb??
Kuvait most vett 24 db H225M-et - 1,1 milliárd $.
Tessék számolni...

Van ahol 30 darabot írnak, 24 seregnek, 6 a nemzeti gárdânak. De korrupciós vizsgálat is volt a beszerzéssel kapcsolatban 2017 végén... :D
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
Egy szóval nem írtam olyat, hogy olcsóbb. ;) :p
Azt írtam, hogy a 20+20 Airbus helikopter esetén hosszútávon a support olcsóbbra jöhet ki, mint ha a 20 H145M (Eurocopter EC145) mellé vennénk 20 db S-70i Black Hawk -ot, amik az áruk miatt valószínűleg fapadosságban kb. a szlovák gépek szintjén, vagy egy hajszálnyival felettük lennének.
Valószínűleg lényegesen olcsóbban kapnánk meg Caracalokat mint Katar.
A Minyokat se írnám le még. Mert ha kikopnak elképzelhetőnek tartom hogy pár db al de a Minyo féle szállítókapacítást fent fogják tartanni.
Értem ez alatt hogy szerezhetnek be néhány db nagygenerál civil gépet 2024 után.
A Szlovák példát látva. Ők is megjegyezték hogy szívni fognak ha a Minyok kapacítása ki fog esni. Afganisztánban is szóvá tették a koaliciós erők hogy szükség van ilyen mindenes repülő "teherautóra"
Ilyen kapacítás kidobni.............
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 064
73 561
113
Ha a használt Bell UH-1N csomagra nem volt anno pénz, akkor mitől lenne Black Hawkra?! Szerintem is a "nyaljunk" a németeknek jegyében a közepes szállítóhelikopter is Airbus termék lesz. Főleg, hogy így a support is olcsóbbra kijöhet hosszútávon a 20+20 Airbus (Eurocopter) helikopterrel. A H225M (EC725 Caracal) számunkra teljesen jó választás lenne.

Az amerikai "ingyen helikopter" az még 2011-ben volt. A gazdasági világválság után ~2 évvel. Akkor lehet hogy tényleg nem volt pénz. De most már elég sok mindenre jut. Ahogy írtad, most inkább a "kinek nyaljunk" a kérdés.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Olyan sokat ötleteltek itt a Mi-17/8 pótlásn.
Nekem konkrétan ez a gép olyan mint a T-72. Jobb és olcsó híján csk oroszra cserélném. T72 helyett T90, Mi-17 helyett pedig az utódja Mi-százhetvenvahány. APC/IFV-t tüzérség, légvédelem, ezek mind azok amit EU-ból szereznék be, de ennek a kettőnek nem tudok jó ár-érték arány megfelelőjét. Ja, hogy tilos venni? Biztos tilos lesz mondjuk két év múlva is? Addig foglalkoznék sok mással (sajna van mivel), megvérnám az első jelét a nyugat-orosz közeledésnek, majd berendelném a két teknikából a megfelelő mennyiséget.
 
  • Tetszik
Reactions: Pista a hegyről

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 064
73 561
113
Nem értem, miből gondoljátok hogy a Francia gép olcsóbb??
Kuvait most vett 24 db H225M-et - 1,1 milliárd $.
Tessék számolni...

A lengyel ajánlatban is kb. ennyi volt az egy gépre jutó átlagos programköltség:

1. kör. Ezzel nyerték meg a tendert:

The pre-selection of the Caracal is for 60 military multirole helicopters under a contract reported to be worth some €2.5 billion (US $2.7 billion), with Warsaw requesting a large part of the aircraft to be built by local industry.

2,7 milliárd / 60 db = 45 millió / db


2.kör. A részletes tárgyalások itt szakadtak meg:

Poland on Oct. 4 knocked Airbus Helicopters out of exclusive negotiations for a deal worth 13.5 billion zloty (US $3.5 billion). The latest move indicates that Poland will most likely revise the previous cabinet’s decision from April 2015 to award a deal for 70 Caracals to Airbus Helicopters.

3,5 milliárd US / 70 db = 50 millió / db
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1586

senki

Active Member
2018. július 27.
304
229
43
Olyan sokat ötleteltek itt a Mi-17/8 pótlásn.
Nekem konkrétan ez a gép olyan mint a T-72. Jobb és olcsó híján csk oroszra cserélném. T72 helyett T90, Mi-17 helyett pedig az utódja Mi-százhetvenvahány. APC/IFV-t tüzérség, légvédelem, ezek mind azok amit EU-ból szereznék be, de ennek a kettőnek nem tudok jó ár-érték arány megfelelőjét. Ja, hogy tilos venni? Biztos tilos lesz mondjuk két év múlva is? Addig foglalkoznék sok mással (sajna van mivel), megvérnám az első jelét a nyugat-orosz közeledésnek, majd berendelném a két teknikából a megfelelő mennyiséget.
Azért ne hagyjuk ki a képletből a hírhedt orosz termékkövetést. Soha nem szállítottak időben semmilyen alkatrészt. Semmilyen javítási megrendelést nem tartottak be. Lásd MIG-29 hajtóművek vagy a jelenlegi Mi-25 nagyjavítás, amit áprilisra kellett volna elvégezniük. Az orosz az rablókapitalista.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 698
3 924
113
Soha nem szállítottak időben semmilyen alkatrészt. Semmilyen javítási megrendelést nem tartottak be.
Ha nem ingyen akartunk volna mindent, akkor biztos jobban ment volna a szekér...
Lásd MIG-29 hajtóművek vagy a jelenlegi Mi-25 nagyjavítás, amit áprilisra kellett volna elvégezniük.
He?
1. Újra : Ha dobtunk volna lóvét a rendszerbe, akkor lett volna hajtómű... (bár nem emlékszem, hogy nagy mizéria lett volna a hajtóművekkel). Tudod: 17 év vergődés egy évi gripenköltségért. ;)

2. Az áprilisi elkészülés meg ott bukik meg, hogy 10 hónapjuk volt a teljesítésre... az első kiszállítás meg november elején volt..

Tudom, hogy ingyen van hülyeséget beszélni, de azért nem kell visszaélned ezzel az alapjoggal...
(ráadásul az orosz még a svédekhez képest is csak térgyeplő ministráns a pénzáramoltatás terén)
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 161
10 900
113
Olyan sokat ötleteltek itt a Mi-17/8 pótlásn.
Nekem konkrétan ez a gép olyan mint a T-72. Jobb és olcsó híján csk oroszra cserélném. T72 helyett T90, Mi-17 helyett pedig az utódja Mi-százhetvenvahány. APC/IFV-t tüzérség, légvédelem, ezek mind azok amit EU-ból szereznék be, de ennek a kettőnek nem tudok jó ár-érték arány megfelelőjét. Ja, hogy tilos venni? Biztos tilos lesz mondjuk két év múlva is? Addig foglalkoznék sok mással (sajna van mivel), megvérnám az első jelét a nyugat-orosz közeledésnek, majd berendelném a két teknikából a megfelelő mennyiséget.

Nem tilos, csak azt hazudják. Eladni tilos.

Azért ne hagyjuk ki a képletből a hírhedt orosz termékkövetést. Soha nem szállítottak időben semmilyen alkatrészt. Semmilyen javítási megrendelést nem tartottak be. Lásd MIG-29 hajtóművek vagy a jelenlegi Mi-25 nagyjavítás, amit áprilisra kellett volna elvégezniük. Az orosz az rablókapitalista.

Mi van a hajtóművekkel?
Amúgy meg persze, hogy nem jön a ki nem fizetett alkatrész. :D
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 894
22 338
113
Olyan sokat ötleteltek itt a Mi-17/8 pótlásn.
Nekem konkrétan ez a gép olyan mint a T-72. Jobb és olcsó híján csk oroszra cserélném. T72 helyett T90, Mi-17 helyett pedig az utódja Mi-százhetvenvahány. APC/IFV-t tüzérség, légvédelem, ezek mind azok amit EU-ból szereznék be, de ennek a kettőnek nem tudok jó ár-érték arány megfelelőjét. Ja, hogy tilos venni? Biztos tilos lesz mondjuk két év múlva is? Addig foglalkoznék sok mással (sajna van mivel), megvérnám az első jelét a nyugat-orosz közeledésnek, majd berendelném a két teknikából a megfelelő mennyiséget.

Szép és jó, de a Nato-n belül az orosz technika vonalnak gyakorlatilg vége. Akárhogy is nézzük, nyugati katonai tömbe nyugati technika való. Nem kell hülyére adósodni az aranyáron mért amerikai segélyekben, inkább tényleg ésszerűen kell eu-s fegyverekhez, haditechnikához jutni. Ha ép az USA-tól érdemes venni akkor attól, ha mástól akkor meg attól. Ennyi...
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti and alfa74