[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 517
44 824
113
Fenébe,megint nekem jutott a károgás.Én nem lobogtatnák annyira zászlót örömömben.Az A145M ügyes és jó polgári gép.De katonai vonatkozásban erre kicsi,arra nagy,és még mindig nem lehet tudni semmi biztosat,hogy milyen szintű és milyen darabszámú HForce rendszer lesz hozzájuk.H225M pedig egy jol bevált,de már elavult tipus konstrukció hibás továbbfejlesztett változata.Egyfeladatos szállitó,minimális önvédelmi fegyverzettel.Árrol igazábol nemtudni semmit,tender nuku....
Ujabb magyar narancs.Kicsit sárga,kicsit savanyú,de a milenk!
Dehogy jutott neked a károgás, simán csak amikor a legnagyobb beszerzési hullám kellős közepén vagyunk a rendszer váltás óta, a többiek nem kritizálnak félinfók alapján. Most nincs itt az ideje a károgásnak...
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 879
73 252
113
A logika szerint a H225M hez nincs szükség a legmagasabb fokozatú Hforce-ra, én kb. valami csöves fegyverzetre számítok ott, semmi másra. Nem harcra van, szállítani.

Az sosem baj, de még mindig úgy gondolom, kb csöves fegyverzet, nagyon max valami NIR lesz nekik. Ami pont elég is egy ilyen feladatú gépnek.

Szénási Jenő ezredes az M1 aktuális szombat reggeli műsorában azt mondta, hogy irányított-, nemirányított fegyverek és csöves fegyverzet is lesz hozzá.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and zsolti

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 879
73 252
113
Legyen így, bár én irányított fegyverzetet inkább látnék máshol.

Szerintem lesz "Hforce3" elektronika 8-10 H145M-en és 5-8 H225M-en. Vesznek valamennyi fegyvert és utána minden függeszthető lesz mindenre, az adott feladatnak megfelelően.
A többi meg csak sima szállító lesz. Több helyen leírják, hogy a különleges műveletek támogatása is a H225M feladatai között lesz.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 879
73 252
113
@rappali_

Mindenképp hatalmas előrelépés, bár nem nagy meglepetés az is tuti. Igazából ami nekem meglepetés az a szám. 16db úgy hogy lesz 20db H145M az eddig 36 , és azt nyilatkozták hogy kb 50 helikopterre lesz szükség , ott van még a 2 kis futár heli és hát ha úgy vesszük akkor ott lesz elvileg még 12 Mihu , az már 50 de a Mihu megint más kérdés hogy e bármi is helyette, ha lesz akkor mi és ha nem akkor mivel akarják elérni az 50 helit , esetleg futár heliket beszerezni? na de 14 darabot? szerintem nem játszik, nem tudom ,igazából ez a 16db (ha pénzügyi oka van ha nem) akkor is sajnos több kérdést tesz fel mint amennyire választ ad.

Kicsit keverem már a számokat: ezt 50 helikoptert ki és hol nyilatkozta?

Volt a "nemzeti helikopterképesség" vízió, akkor még csak 40 általános helikopterről volt szó (AW139 méretű).

Utána jött a "20+20 Airbus helikopter" koncepció, amit épp megvalósítanak.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Dehogy jutott neked a károgás, simán csak amikor a legnagyobb beszerzési hullám kellős közepén vagyunk a rendszer váltás óta, a többiek nem kritizálnak félinfók alapján. Most nincs itt az ideje a károgásnak...
Én nem látom olyan fényesnek a dolgokat mint Te.Nem látom a koncepciót.Félinformációk és össze vissza ködösités van.Nem látom,hogy a HM iróasztalhuszár.melegedő jellege változna.Nem látom,hogy az MH alapvetően belbiztonsági alakulat jellege változna.A gépesitett török csendörség szintjén van,illetve lesz a fejlesztések után.Minimális tényleges honvédelmi képességekkel..Az eddigi végrehajtott,illetve bejelentett beszerzések nem változtattak ezen.A tartalékosi rendszer nagyobbrészt pótcselekvés,illetve a néhai munkásörségre emlékeztet engem.Nincsenek tenderek,a pénzügyi viszonyok átláthatatlanok.Túl sok a kérdőjel.Nem látom,hogy a beszerzések elsőrangú szempontja a hosszútávú honvédelmi képességfejlesztés lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 517
44 824
113
Én nem látom olyan fényesnek a dolgokat mint Te.Nem látom a koncepciót.Félinformációk és össze vissza ködösités van.Nem látom,hogy a HM iróasztalhuszár.melegedő jellege változna.Nem látom,hogy az MH alapvetően belbiztonsági alakulat jellege változna.A gépesitett török csendörség szintjén van,illetve lesz a fejlesztések után.Minimális tényleges honvédelmi képességekkel..Az eddigi végrehajtott,illetve bejelentett beszerzések nem változtattak ezen.A tartalékosi rendszer nagyobbrészt pótcselekvés,illetve a néhai munkásörségre emlékeztet engem.Nincsenek tenderek,a pénzügyi viszonyok átláthatatlanok.Túl sok a kérdőjel.Nem látom,hogy a beszerzések elsőrangú szempontja a hosszútávú honvédelmi képességfejlesztés lenne.
Sajnálom, mindenkinek nem lehet jót tenni, az AH60 nem fért bele.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Sajnálom, mindenkinek nem lehet jót tenni, az AH60 nem fért bele.
Bár valóban az Ah60t tartanám számunkra a legjobbnak,nem kizárolagossan csak azt.AW149M,de még izraeli/dél afrikai harccelektronikával feljavitott Mi172 is megelőzi honvédelmi alkalmassági szempontbol,szerintem,a H225Met.És a kétségeim ennél sokkal többröl szólnak,mint ez a konkrét beszerzés
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
1. Elavult? a BH nem, ugye?
2. Egyfeladatos.. wtf???
A Puma a Minyó a Sikorsky Sea King 50es évek végén született koncepciója nyomán születtek.Puma születésében konkrétan részt vett a Sikorsky.Miközben már fejlesztette a vietnami tapasztalatok nyomán a BHt.Konstrukciós elvek tekintetében a BH egy generációval korszerűbb,generációjának első tagja.Ma még ezen elvek szerint készülnek a katonai gépek,döntően.Mi38,NH90,AW139/149/189,Delfin ezt a koncepciót követik,a kinaiak meg egyenesen lemásolták a BHt.Jelenleg zajlik az amiknál a BH utódjának keresése.Sikorsky ajánlata eléggé a BH bevált koncepciójánk továbbfejlesztése.
Különben többször is leirtam,hogy kifejezetten az AH60ast preferálom,az UH60at nem.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Puma születésében konkrétan részt vett a Sikorsky.
Szerintem valamit félreértettél…
Az első Puma prototípus 1965-ben készült de a program az 1967-ben kötött Angol-Francia (Westland és Sud-Aviation) helikopter megállapodás révén kapott lendületet (egyébként ezen szerződés keretében született a Gazella és a Lynx is)
Az SA330 modell alapja a Sud-Aviation által gyártott SA321 Super Frelon volt. Az amik talán ennek a modellnek a tervezében vettek részt...
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ez érdekes infó. Hol olvastad?
Több helyen is,pl Aranysas tipustörténetében is benne volt,ha jol emlékszem.Frelon alapváltozatát a Sikorsky fejlesztette a franciknak,amiböl kifejlődött aztán megnagyobbitva a Super Frelon,manapság meg a kinai AC313.A Puma hajtáslánca lényegében ebből az alapgépböl származik,az angolokkal közösen fejlesztették hozzá a törzset.
 

Mike

Well-Known Member
2011. március 14.
776
1 973
93
A Puma a Minyó a Sikorsky Sea King 50es évek végén született koncepciója nyomán születtek.Puma születésében konkrétan részt vett a Sikorsky.Miközben már fejlesztette a vietnami tapasztalatok nyomán a BHt.Konstrukciós elvek tekintetében a BH egy generációval korszerűbb,generációjának első tagja.Ma még ezen elvek szerint készülnek a katonai gépek,döntően.Mi38,NH90,AW139/149/189,Delfin ezt a koncepciót követik,a kinaiak meg egyenesen lemásolták a BHt.Jelenleg zajlik az amiknál a BH utódjának keresése.Sikorsky ajánlata eléggé a BH bevált koncepciójánk továbbfejlesztése.
Különben többször is leirtam,hogy kifejezetten az AH60ast preferálom,az UH60at nem.

Pont annyi köze van az elődökhöz mint az AH-1Z-nek az AH-1-hez... Nem értem miért elavult, azt meg pláne nem mitől egyfeladatos. Felfegyverezhető kívül-belül. SAR/CSAR, MEDEVAC... Összevetve a BH-al a szállítható katonák, belső, külső teher, hatótáv: 29/5700kg/5000kg/850km vs 11/1200kg/4100kg/~550km
Ebben a kategóriában jobb ár/értékű helit nem lehetett volna venni.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 517
44 824
113
A Puma a Minyó a Sikorsky Sea King 50es évek végén született koncepciója nyomán születtek.Puma születésében konkrétan részt vett a Sikorsky.Miközben már fejlesztette a vietnami tapasztalatok nyomán a BHt.Konstrukciós elvek tekintetében a BH egy generációval korszerűbb,generációjának első tagja.Ma még ezen elvek szerint készülnek a katonai gépek,döntően.Mi38,NH90,AW139/149/189,Delfin ezt a koncepciót követik,a kinaiak meg egyenesen lemásolták a BHt.Jelenleg zajlik az amiknál a BH utódjának keresése.Sikorsky ajánlata eléggé a BH bevált koncepciójánk továbbfejlesztése.
Különben többször is leirtam,hogy kifejezetten az AH60ast preferálom,az UH60at nem.
Mivel tud ez az "újabb generációs" BH többet mint a folyamatosan fejlesztett SA 330->AS 332->AS 552->EC 725/H225M család?
Akárhogy forgatom, nézegetem, marhára nem egy kategória méretben a kettő, nem is igen értem hogy hasonlítod/méred őket meg egymással szemben, és mondod ki a verdiktet, hogy az egyik elavult, a másik meg nem.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 517
44 824
113
Pont annyi köze van az elődökhöz mint az AH-1Z-nek az AH-1-hez... Nem értem miért elavult, azt meg pláne nem mitől egyfeladatos. Felfegyverezhető kívül-belül. SAR/CSAR, MEDEVAC... Összevetve a BH-al a szállítható katonák, belső, külső teher, hatótáv: 29/5700kg/5000kg/850km vs 11/1200kg/4100kg/~550km
Ebben a kategóriában jobb ár/értékű helit nem lehetett volna venni.
Nekem is pont ezek fogalmazódtak meg, hogy mi az amitől egy ilyen Cougar elavult lenne? Főleg fura egy olyan embertől hallani a kritikát egy H225M ről hogy elavult elvek szerint fejlesztették, aki szerint jó választás lett volna a felajánlott ex marine UH-1N.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 694
3 882
113
Néhány észrevétel:
  1. az még hagyján, hogy ki fogja repülni a megsokasodott helikopterállományt, de ki fogja üzemeltetni?
  2. Tudunk-e ennyi gépnek feladatot adni, vagy úgy járunk, mint a Mil családdal, hogy évi 120-150 órát repülnek, a végén meg 3-4000 órával lesznek leállítva.
  3. számunkra kedvezőnek tűnik, hogy nem túlontúl sok a kompozit a nagyobbikban. Szegecset pótolni egyszerűbb, gyorsabb, mint a taknyolás.

...Ebben a kategóriában jobb ár/értékű helit nem lehetett volna venni.
Talán mégiscsak lehetett volna. mondjuk az momentán számunkra nem elérhető.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
egy jol bevált,de már elavult tipus konstrukció hibás továbbfejlesztett változata
Ezt irtam.A reduktor gyenge a teljesitményhez,ez a konstrukciós hibája.Egyébként egy igen korszerűen felszerelhető gép.Hogy mennyi és mennyire lesz felszerelve-azt nem tudhatjuk;).Többit meg már leirtam