[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Most mennyi heli volt évekig?? 4-6db???? Lesz 12 Mi24 és 36 H.... csak én érzem az anomáliát???
Egész pontosan:
5 db Mi17 nagyjavított
8 db Mi24 nagyjavított (eredetileg 12 volt betervezve, de 8 lesz)
2 db Écureuil (volt mentőszolgálatos gépek)
20 db H145M
16 db H225M

Az utóbbi kettőnél a HForce rendszer beszerzésével kapcsolatosan érkeztek ellentmondó hírek (lesz, nem lesz, nem teljes). Egyébként a HForce rendszer nem is teljesen kiforrott még amennyire tudom. Pl. Páncéltörő rakéták esetén.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Most mennyi heli volt évekig?? 4-6db???? Lesz 12 Mi24 és 36 H.... csak én érzem az anomáliát???
Soha nincs 100% használható gép, néhány mindig ki van vonva előre betervezett karbantartási munkák miatt. Nem a 4-6 gép volt a normális mennyiség, mert rendszeresen előfordult, hogy be kellett jelenteni, az ország egyik felén nem tudtuk kiállítani, biztosítani még a normál kutató-mentő készültséget sem, nemhogy hozzá tartalékot!! :( 12 Mi-24 meg tartok tőle hogy nemigen lesz már repülőképes (hogy jó ez vagy rossz, azon mindenki gondolkozzon el magában).
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat and zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 986
113
Az Airbus full support a Honvédségnél is biztosítani fogja a 90%-os bevethetőséget mint a Bundeswehrnél, az üzemanyag meg a Honvédségen múlik... :D
Ez majd reméljük bár tervnek szép, a valóságban is így lesz.
Nem. De most hirtelen (nemhirtelen) lesz kb 50... minek?
Gyakorolni mind a pilótáknak, mind a szárazföldi csapatoknak akiket deszantolnak, akiknek terhet szállítanak.
Hforce rendszerrel célleküzdést gyakorolni.

Bőven lesz nekik feladat.
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Nem. De most hirtelen (nemhirtelen) lesz kb 50... minek?
Az ország méretéhez, lakosság számához és a multifunkciókat is tekintve egyáltalán nem sok. Kb. 10-15 db új harci helikopter is kellene még úgy lenne teljes a kép.
Ja, és békeidőben minden haditechnika "sok" meg "felesleges", de ha kell akkor éreznénk a hiányukat....
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Anno csak Mihubol volt ennyi.....Plusz a Minyok,a Mi2(csirkecomb),és a kukacbombázó Ka26 is volt az MN állományában.
Érdekes kérdés,hogy pl a szolnokiak lesznek e légimozgékonysági csapatok ujra?Anno zl szinten voltak azok.
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
Egész pontosan:
5 db Mi17 nagyjavított
8 db Mi24 nagyjavított (eredetileg 12 volt betervezve, de 8 lesz)
2 db Écureuil (volt mentőszolgálatos gépek)
20 db H145M
16 db H225M

Az utóbbi kettőnél a HForce rendszer beszerzésével kapcsolatosan érkeztek ellentmondó hírek (lesz, nem lesz, nem teljes). Egyébként a HForce rendszer nem is teljesen kiforrott még amennyire tudom. Pl. Páncéltörő rakéták esetén.
A gyártó szerint lesz méghozzá a legnagyobb csomag.
https://www.airbus.com/newsroom/pre...y-orders-16-h225m-multi-role-helicopters.html
"The HForce system, developed by Airbus Helicopters, will allow Hungary to equip and operate their aircraft with a large set of ballistic or guided air-to-ground and air-to-air weapons."
Az a kérdés, hogy hány gépen lesz rajt. A h145m-eknél nekem 10 rémlik, a h225m-eknél meg nem tudjuk, de azokhoz is lesz HForce.
https://www.airbus.com/newsroom/pre...y-orders-16-h225m-multi-role-helicopters.html
"powerful air-to-ground and air-to-surface armament"
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 569
113
Miért a légvédelmi topikban helikoptereztek már több oldalon keresztül?

Van ennek a témának is saját topikja... Helikopterbeszerzés

És minden típusnak van saját topikja is, ahol le lett írva minden részletesen, amit tudni lehet a beszerzésről....
https://forum.htka.hu/forums/helikopterek.22/

És ott van még A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai topik is, ahol szintén lement már ez a téma.

Semmi újat, nem írtok, megpróbáltok olyan dolgokat kitalálni, amit már lehet tudni. Olvassátok a megfelelő topikot. És oda írjatok.:hadonaszos:
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
A gyártó szerint lesz méghozzá a legnagyobb csomag.
https://www.airbus.com/newsroom/pre...y-orders-16-h225m-multi-role-helicopters.html
"The HForce system, developed by Airbus Helicopters, will allow Hungary to equip and operate their aircraft with a large set of ballistic or guided air-to-ground and air-to-air weapons."
Az a kérdés, hogy hány gépen lesz rajt. A h145m-eknél nekem 10 rémlik, a h225m-eknél meg nem tudjuk, de azokhoz is lesz HForce.
https://www.airbus.com/newsroom/pre...y-orders-16-h225m-multi-role-helicopters.html
"powerful air-to-ground and air-to-surface armament"
Ez új nekem, de jó hír.. kösz
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
Az biztos hogy
A gyártó szerint lesz méghozzá a legnagyobb csomag.
https://www.airbus.com/newsroom/pre...y-orders-16-h225m-multi-role-helicopters.html
"The HForce system, developed by Airbus Helicopters, will allow Hungary to equip and operate their aircraft with a large set of ballistic or guided air-to-ground and air-to-air weapons."
Az a kérdés, hogy hány gépen lesz rajt. A h145m-eknél nekem 10 rémlik, a h225m-eknél meg nem tudjuk, de azokhoz is lesz HForce.
https://www.airbus.com/newsroom/pre...y-orders-16-h225m-multi-role-helicopters.html
"powerful air-to-ground and air-to-surface armament"

A második részben van a hforce felszereltség és valahol olvastam a h225m-et is a 3 opcióval rendelték mindet.
https://www.defenceiq.com/air-force.../airbus-h145m-europes-light-helicopter-future
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and Centurio

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 174
8 012
113
A H145M-ek óta ezt teszem én is,...és a Leókat látva úgy néz ki érdemes álmodni...
Néha elkalandoztam én is a gondolattal, hogy az anno beharangozott 40 új heliből a maradék négy (eddig 20+16 ugye a felállás) talán a különlegesek speciális tűztámogató helikoptere lehet(ne) majd, egy igazán dedikált harciheli, csak ha belegondolunk, a 4db az igazából semmire sem elég. Úgyhogy ezeket a gondolatokat gyorsan elhessegettem.
Valóban, 4 minek, legalább 12 jó lenne. Azt értem, hogy nem áll a prioritási lista élén, de valamikor jó lenne.:rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti and arcas

Madár Fokker

Well-Known Member
2017. december 17.
505
1 389
93
Akkor máshogy kérdezem....

A H145M vagy a H225M lesz a kutató-mentő készültségi helikopter 7 év múlva?

Szerintem mindkét típus mellett és ellen is szólnak érvek. Ha jól tudom, a kutató-mentő szolgálatot ellátó Mi-17-en vannak műszaki mentéshez szükséges berendezések, amiket már (sajnos) használni kellett élesben is. (Emlékeim szerint a 2016. februári Cessna balesetnél.) Lehet, hogy ezek nem férnek el a H145-ben. A H225 meg jóval nagyobb és nem biztos, hogy az összes kórháznál kialakított leszállóhely alkalmas a fogadásukra.
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
826
4 199
93
A szolnoki kutatomentök azt mondták a h225 lesz az uj, legalábbis ugy tudják. rengeteg cucc van nekik kialakitva a mi17esbe, igy is parázott akivel beszéltem hogy még nem látta belülröl az uj gépet, nem tudja hogyan és mit lehet beszerelni a raktérbe, meg mennyire tágas. bár sztem részben csak a sok rossz tapasztalat bedzélt belöle.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 569
113
Szerintem mindkét típus mellett és ellen is szólnak érvek. Ha jól tudom, a kutató-mentő szolgálatot ellátó Mi-17-en vannak műszaki mentéshez szükséges berendezések, amiket már (sajnos) használni kellett élesben is. (Emlékeim szerint a 2016. februári Cessna balesetnél.) Lehet, hogy ezek nem férnek el a H145-ben. A H225 meg jóval nagyobb és nem biztos, hogy az összes kórháznál kialakított leszállóhely alkalmas a fogadásukra.

A németek nem rég rendeltek H145-ösöket SAR feladatokra az UH-1-esek leváltására.

https://www.flugrevue.de/militaerlu...ndeswehr-bestellt-h145-fuer-sar-dienst/762308

A cseheknél, lengyeleknél a Sokol a kutató-mentő.

Az olaszoknál volt egy Seaking-ről Aw139-re váltás, ott panaszkodtak kicsit, hogy nem elég nagy az új gép.

Lehet, nekik is annyi eszközük volt, mint a magyaroknak.... :)

KM-22.jpg


A forrás természetesen Szórád Tamás airbase blogja.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz