1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Helikopterbeszerzés

Diskurzus a(z) 'Helikopterek' témában - Jeno által indítva @ 2012. december 23..

1. tindalos

tindalos Well-Known Member

Akkor még be volt tervezve a 4 mókuska.

2. pöcshuszár

pöcshuszár Well-Known Member

A már meglévő 3 mellé? Mert a 3 még 2016-ban került át a légierőhöz. A 40-es nyilatkozat meg 2018-as.

3. tindalos

2 van/volt.

vilmoci and zsolti like this.
  4. pöcshuszár

Bocs, azzal kevertem, hogy eredetileg 3 volt, de csak 2-t vett át az MH.
    A kérdésem továbbra is áll. 4 Ecureuil-t terveztek még venni a mostaniak mellé?
    Mert akkor kijönnek a számok.
    Viszont a 2 meglévőt 2018-ban nagyjavíttatták.

5. fedett_mókus

fedett_mókus Well-Known Member

Igen , plussz 4 mókust terveztek , amúgy konrkétan milyen rámpás szállítóra gondolsz? Vagy csak az lenne logikus hirtelen?

6. tindalos

Én is hallottam pletykát nehéz heliről,de egyelőre laikusok helytelen szóhasználatának vagy félreértésnek tartom.

7. krisss

krisss Well-Known Member

mi a hóhérnak kéne nehéz heli ? (egyébként szerintem is a H225M -re gondolnak)

mészi and tindalos like this.
  8. pöcshuszár

Túl sok opció nem nagyon van ebben a méretben.
    Nem tudom, hogy a CH-53E gyártásban van-e még, de az már egy kipróbált darab. Tudtommal az Airbus rendelkezik a család javítási licence-ével, a németek D-i miatt.
    A CH-53K még előszériánál jár, és problémákkal küzd. És drága is. A németek már tűkön ülnek, hogy végre leválthassák a G-jeiket. Mondjuk időnk lenne kivárni. 2025-ig van idejük a nagyjavított mi-8/17-eseknek.
    A Chinook nem tud "csak" 10t körülit emelni, bár legalább nem is lenne olyan drága. Biztos, hogy még gyártják, mert a németeknek nagyon ajánlgatják a CH-53K alternatívájaként.
    Ha minden igaz, akkor az Airbus dolgozik egy nehéz szállító helikopteren (X6). Először törölték a saját fejlesztést, majd állítólag licence-ben gyártanak az európai igényekre (valószínüleg CH-53 alapokon). Ez csak ígéret, bár lehet, hogy kellemesebb árra jönne ki, mint a K.
    A legolcsóbb megoldás a Mi-26 lenne, de annál meg kellene várni, míg az embargó tart (már ha vonatkozik rá egyáltalán, mivel nem hordoz fegyvert).
    Szerintem pár mi-26 beszerzéséből nem lenne akkora hiszti, mint az S-400 török beszerzéséből.

Alapvetően ezek (az összes) azért óriási dögök, és nem is biztos, hogy 4 kellene belőle, de azt hiszem ezek lennének leginkább kihasználva a civil világban.
    Valószínűleg a feladatok 95%-a letudható a H225-tel is.

9. ravenlord

ravenlord Well-Known Member

Egy nehéz szállító helikopter egyszerűen nem a mi kategóriánk.
    Inkább a közepest kellett volna jól eltalálni, a h225m helyett.az.aw-101-et kellett volna venni.

10. borisz

borisz Well-Known Member

Szerintem a 40 az itt nagyságrendet jelentett.

11. megazez

megazez Well-Known Member

Vagy beleszámolták valamiért az opcionális 4 mihut.

12. pöcshuszár

Érdekes, hogy az Airbus is nehéz helikopterként hivatkozik rá, de én is inkább közepesnek mondanám.
    Ugyanakkor - szerintem - amire nekünk kellettek, arra jobbak, mint az AW101.
    Ez elsősorban mindenes, és a különlegeseknek lesz műveleti helikopter. Ez utóbbiban pedig az AW101 nem nagyon tud vele versenyezni, mivel csak egyik oldalán van nagy ajtaja.
    A H225M-nek meg mindkét oldalon:

Így viszont a kirakás fele annyi idő alatt megvan, mint ha az AW-101-gyel próbálnád.
    Az AW101 hátsó rámpáját csak ejtőernyős produkciónál használható, vagy rendes leszálláskor.
    Ezen kívül nem igazán tud több súly elcipelni, de legalább üresen majdnem 2x olyan nehéz, mint a H225M
    A H-Force-ról pedig még nem is beszéltünk. (persze nem ez lesz a fő funkció!)
    Ezenkívül az ország több ponton kapcsolódik az Airbushoz, mint bármi máshoz. Elég csak a mentőhelikoptereket nézni, vagy a Mókusokat...

13. pöcshuszár

Viszont a rendes (már azóta felújított) 8-at nem? Szerintem nem ez lesz a megfejtés.
    Én inkább a költségek növekedésére tippelnék. Pl.: A SOF konfig. drágább volt, és a 20 helyett csak 16 jött ki a keretből.

14. Anti

Anti Well-Known Member

Bárcsak a többi fegyvernemnél is ilyen problémáink lennének, minél hamarabb :D

krisss, borisz and pöcshuszár like this.
  15. fedett_mókus

fedett_mókus Well-Known Member

hatalmas hülyeség lett volna az olasz vasat venni ilyen célra, többször volt már szó az AW-ről és sok jót nem mondtak róla , illetve el is volt döntve hogy Airbus lesz a nagyobb szállító heli is már mikor megrendeltük a H145M-et , de abban egyetértünk hogy a nehéz szállító heli szerintem se a mi kategóriánk , illetve ha már nem is H225M akkor valami rámpásat én is jobban vártam de felőlem nincs panasz , örülök az Airbusoknak
    pénz mindig arra van amire akarják hogy legyen :) számomra elég furcsa volt ez a mínusz négyes módosítás , ha akartunk volna simán hozzánk vágtak volna 32-t is :D ( vagy ha a lengyelekkel/csehekkel karöltve leadtunk volna egy nagyobbacska rendelést némi kedvezmény fejében , probléma hogy ez legalább 100-as nagyságrend lett volna de hát a kedvezményért mindent :D )

16. Terminator

Terminator Well-Known Member

Vagy a szövegírók elfelejtették kijavítani Benkő szövegében... ;)

(Az 1984 jut eszembe, ahogy visszamenőleg javítgatják benne a híreket, mert a "rendszer" sosem téved... )

Aki nagyon ráér, egy kis internetes keresgéléssel egy cikkben (sok linkkel) összefoglalhatná, hogyan változott a Honvédelmi Minisztérium (?) elképzelése 2010-től 2019-ig a szükséges helikopterek számával és méretével kapcsolatban. (UH-1, AW139 + AW119, Blackhawk, "nemzeti helikopterképesség", új orosz Mi-8/24 stb.) És persze zárásként összefoglalni, hogy mi lett. (2 finn Mi-8, 3 civil Mi-8, 2 Mókus, 5+8 Mi-17/24 felújítások és végül Airbus két méretben(20 +16) . És eltérő típusok a mentőknek és a rendőrségnek. (9 +10)
    Ha valakiben összekeverednének az emlékek, akkor elég lenne csak ezt az egy cikket újraolvasni a htka.hu-n :)

17. borisz

borisz Well-Known Member

Nagyon jó ötlet, támogatlak benne! :D ;)

Gaudi likes this.
  18. pöcshuszár

Én azért fűztem tovább a nehéz helikopter ötletet kicsit, mert én továbbra is nagy rajongója vagyok a Fennek-nek.
    Az biztos, hogy a felderítőknek is szükségük van új járművekre. Ezek beszerzését vagy valami könnyű (vagy ultrakönnyű), minimálisan páncélozott eszközzel (pl. Fennek), lehet megoldani, vagy valamilyen 6x6, 8x8-as járművel.
    Azt gondolom, hogy egy felderítő járműnek extra mozgékonynak kell lennie. Magyarország területén ezt az extra mozgékonyságot, vagy úszóképesen tudjuk megoldani, vagy akkor ha a jármű helikopterrel szállítható.
    Ha a németeket veszem alapul, náluk 2 jármű van a felderítőknél rendszeresítve: a Fennek, és a Fuchs. A Fuchs úszóképes, a Fennek viszont nem. Szerintem az eredeti terv az volt, hogy a Fenneket nehézhelivel fogják szállítani, csakhogy a CH-53G-nek a csökkentett teljesítménye ehhez nem elég.
    Nem véletlen, hogy a CH-53K turnéján Németországban külön ki is hangsúlyozták, hogy csak a King Stalion az az egyedüli pályázó, ami el tudja vinni a Fenneket.
    Szóval ez szerintem a Bundeswehren belül prioritás is lehet.
    Ok, hogy nem vagyunk a Bundeswehr, de valahogy az új felderítő speciális járműveket is ki kell tudjuk juttatni az első vonalba, valamint a vonalak mögé.
    Ha ez nem a Fennek lesz, az sem baj. Ha nagyobb platformokra (6x6, 8x8) rakjuk az érzékelő tornyokat, és nem gondolkozunk légi szállításban, szintén működő opció lehet. A lényeg, hogy élvonalbeli felderítő eszközeink legyenek és azokat el tudjuk juttatni a rendeltetési helyükre.
    Nem csak a felderítőknek, de a KRD-nek is lehetne segíteni egy kis létszámú nehéz helikopterrel.
    Ha azt nézem, hogy a H225M méretű helikopterrel (kb. 5,5t teherbírás függesztve) mennyire kevés olyan technikai eszköz van amit szállítani tudnánk, és amivel a légi mozgékony egységeink előbbre lennének, akkor ebből számomra egyenesen következik, hogy bár minimális mennyiségben, de igenis szükségünk lehet pár nehéz szállító helikopterre.
    Tőlünk nyugatra például sokkal kiforrottabb a technikai háttere a könnyű és légi mozgékony gyalogsági alakulatoknak. Náluk nem csak az élőerő mozog a levegőben, de vannak erre alkalmas támogató eszközeik is: pl. Wiesel 2 család, a Supacat család, a Mungo család, stb.
    Ezek igen hasznosak tudnak lenni, azonban ezeket szállítani kell, és sajnos ritkán férnek bele az 5t-ás méretbe, vagy ha bele is férnek erősen csökkentik a szállító helikopterek hatótávolságát.
    A H225M csapatszállításra, és SR feladatokra kiválló. Általános utility szerepre is alkalmas, de pl. a D20-at sem lehet megmozdítani vele, mert az már 5,7t.
    10t vagy az alatt manapság annyit jelent, hogy gyakorlatilag nincs páncél védettség a szállítandó járművön.

19. ravenlord

ravenlord Well-Known Member

A wiesel-1-nek is van felderítőváltozata és ahhoz bőven elég egy közepes heli - feltéve, ha rámpás kivitelű.

20. arcas

arcas Well-Known Member

A H225M-nek ugyebár alul középen is van egy "ajtaja", ugyanúgy lehet rajta kötélen ereszkedni...

Ezen oldal megosztása