Értelmezési probléma.Bocs,de forditva ülsz a lovon.
Nem az atomfegyver és a katonai potenciál hozta meg az USA expanziót,hanem a gazdasági fejlődés.Az amerikai gazdasági növekedés tette lehetővé a nagy haderő és az atomfegyverzet létrehozását.
Ráadásul az atomfegyver csak igen rövid ideig volt amerikai monopolium,utána pont gátja lett a korlátlan amerikai terjeszkedésnek.Jelen pillanatban is az atomfegyverzet gátolja meg az USAt,hogy gyorsan lerendezze akár a kinaiakat,akár az oroszokat.Nem folythatja meg egyiket se egy tengeri blokáddal,mert van atomfegyverzetük.
A 16.század óta a nagyhatalmiság legfontosabb eszköze a flotta.Az oroszok a II.vh után a flotta hiánya miatt nem tudtak mást csinálni,mint szárazföldi úton terjeszkedni.Nagy Péter vagy Sztálin pontosan látta,hogy a flotta jelenti a világhatalmi nagyság eszközét.Atomfegyverzet ezen valójában olyan drasztikusan nem változtatott.Az a képesség,hogy képesek megsemmisiteni egy területet,nem jelenti azt,hogy képessek azt ellenőrizni is azt.Főleg nem,ha az ellenérdekelt nagyhatalomnak is van atomfegyverzete.
Szóval pont forditva.Ha nem lett volna atomfegyverzet,az amerikai hegemónia sokkal nagyobb lett volna.Az oroszok nem tudták volna biztositani mondjuk Castro Kubájának fentmaradását,csak a szárazföldi haderejük hatókörében tudtak volna befolyási övezetet kialakitani.
És bár mint a csapásmérő erő,a légierő jelentősége drasztikusan megnőt,de flotta nélkül egymagában területellenörzés kiterjesztésére csak korlátozottan alkalmas.Még a többiekhez képest kolosszális USAF szállitókapacitás is kevés egy területellenörzéshez szükséges haderő mozgatásához és ellátására.
Igazábol mind az USA,mind Oo jol példázza a földrajzi lehetőségi mintát.USA gazdasága a 19.században indult fejlődésnek.De mindaddig,mig volt a határai mentén meghóditható,vagyis saját gazdaságának növekedési területévé tehető szárazföldi tér,nem érdeklődtek a flottafejlesztés iránt.Mihelyst kifogytak ebböl a könnyen elérhető expanziós térből,flottafejlesztésbe kezdtek.De ennek az alapja az a gazdasági vitalitás volt,ami indokoltá tette és finanszirozni tudta a flottaépitést-és volt haszna a flottába fektetett pénznek.Az általa a gazdaságuk számára megnyitott tér több pénzt hozott,mint amennyit a flottafejlesztésre költöttek.
A területi hóditásnál azonban sokkal fontosabb volt,hogy a "kék" vizi flotta létével megnyitott olyan gazdasági teret,amitöl a flotta nélkül az amcsi gazdaság el lett volna zárva.Itt most nem a "gyramati kizsákmányolásra" (bár volt az is,bőséggel),hanem a távolsági kereskedelemi (amerikai gazdaság elleni) védővámok leépitésére,kerekedelmi engedélyekre kell gondolni inkább.
A jelenkori geopolitikai képlet 1945 után írodott, abban pedig a legfőbb trigger a nukleáris fegyver megjelenése volt.
Mondhatni, az USA második világháború utáni gazdasági potenciáljának egyik fő mozgatórugója a kezdeti nukleáris monopóliuma volt.
Nem tartott sokáig, de 1945 és 1949-61 közötti idő pont elég volt ahhoz, hogy trend diktáló tényezővé válhasson.
Az atomfegyver ugyanis nem csak elrettentő erő, de igen komoly gazdasági kihívás is. Csak míg az USA-nak szimplán drága mulattság volt diktálni a trendet, addig a szétlőtt Szovjetúniónak horribilis összegeket jelentett, hogy felzárkózzon, pláne, hogy tartsa vele a lépést.
A kérdés úgy szólt, hogyan néznének ki a világ haderői, ha nem lett volna soha atomfegyver?
Kérdezem én, a Szovjetúnió mennyivel hamarabb zárkózott volna fel az USA-hoz, ha sem az atomfegyvert, sem a különféle hordozóeszközöket nem kellett volna kifejleszteni?
És mennyivel lett volna így alacsonyabban a léc?
És ha nem lett volna akkora erő az USA a többi államhoz képest, ráadásul a szovjet jóval hamarabb beéri, akkor is meglett volna a globális superpower? Atomfegyver nélkül mégis minek?