Ukrán fegyveres erőkkel kapcsolatos hírek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Nem tudom milyen indíttatásból álltál bele a dologba, de igazán nem is nagyon érdekel, de mint leírtam pár napja az ukrán topikban, semmilyen személyeskedő provokáló, vádaskodó hozzászólásra nem reagálok.
Ne haragudj, de nem a Te hozzászólásodra reagáltam, bármilyen más összefüggésben hasonlóan feltett kérdés esetén ugyanezt irtam volna. Önmagában pedig szerintem az idézett felvetés nem személyeskedő, vádaskodó, max. csak provokativ,...mivel az ukrán konfliktus kiéleződése óta a témába fektettet -immár számszerűsitett- "energiád" feltételez valamiféle megszállottságot, fanatizmust ha úgy tetszik, melyet úgy látom egyre többen próbálnak megérteni.

Másrészt, ha "igazából nem érdekel" valami velem vagy a hozzászólásaimmal kapcsolatban, nem kell rá szóban reagálni és az "indokokat" keresni.

Btw. nekem már a könyökömön jön ki az ukrán téma.
Az embereken is azt látom, hogy A és B háborújához, amihez igazából semmi közünk, már nem akarunk többet adni az életünkből, sem eurót, sem forintot, sem dollárt,...de még percet sem az időnkből. Egyre nagyobb a közöny a sok-sko hazugság után, amit a szánkba tol a média innen is, onnan is. Vége. Elmúlt. Bármerre nézek, az ukrán szó hallatán már csak legyintenek az emberek és jönnek a személyes történetek, amelyek teljesen más képet festenek le, mint amiket a fősodratú média meg itt páran prezentálni próbáltok.
Úgyhogy én csak várok. Hogy elmúljon. Ukrajna. Mint fogalom, mint téma,de ha kell mint ország. Teljesen hidegen hagy a sorsa, mert számomra, az életemre, a családomnak semmi jót nem hozott. Gond. Kolonc a jövőmet illetően és ezen az sem változtatna, ha Ukrajna valamilyen formában győztesen kerülni ki ebből, mert a k@kai itt marad. Ezzel szerintem sokan igy vagyunk.

Nem Oroszországnak szurkolunk, hanem saját magunknak. Jól akarunk kijönni belőle. Mert más hülyeségéért szopunk. Konkrétan Ukrajna és az EU hülyeségéért, amiért nem találtak megoldást nyolc évig a problémára. Mert úgy fest nem is kartak. A nyugat és Ukrajna túltolta a biciklit. Ennyi.
 
W

Wilson

Guest
Ne haragudj, de nem a Te hozzászólásodra reagáltam, bármilyen más összefüggésben hasonlóan feltett kérdés esetén ugyanezt irtam volna. Önmagában pedig szerintem az idézett felvetés nem személyeskedő, vádaskodó, max. csak provokativ,...mivel az ukrán konfliktus kiéleződése óta a témába fektettet -immár számszerűsitett- "energiád" feltételez valamiféle megszállottságot, fanatizmust ha úgy tetszik, melyet úgy látom egyre többen próbálnak megérteni.

Másrészt, ha "igazából nem érdekel" valami velem vagy a hozzászólásaimmal kapcsolatban, nem kell rá szóban reagálni és az "indokokat" keresni.

Btw. nekem már a könyökömön jön ki az ukrán téma.
Az embereken is azt látom, hogy A és B háborújához, amihez igazából semmi közünk, már nem akarunk többet adni az életünkből, sem eurót, sem forintot, sem dollárt,...de még percet sem az időnkből. Egyre nagyobb a közöny a sok-sko hazugság után, amit a szánkba tol a média innen is, onnan is. Vége. Elmúlt. Bármerre nézek, az ukrán szó hallatán már csak legyintenek az emberek és jönnek a személyes történetek, amelyek teljesen más képet festenek le, mint amiket a fősodratú média meg itt páran prezentálni próbáltok.
Úgyhogy én csak várok. Hogy elmúljon. Ukrajna. Mint fogalom, mint téma,de ha kell mint ország. Teljesen hidegen hagy a sorsa, mert számomra, az életemre, a családomnak semmi jót nem hozott. Gond. Kolonc a jövőmet illetően és ezen az sem változtatna, ha Ukrajna valamilyen formában győztesen kerülni ki ebből, mert a k@kai itt marad. Ezzel szerintem sokan igy vagyunk.

Nem Oroszországnak szurkolunk, hanem saját magunknak. Jól akarunk kijönni belőle. Mert más hülyeségéért szopunk. Konkrétan Ukrajna és az EU hülyeségéért, amiért nem találtak megoldást nyolc évig a problémára. Mert úgy fest nem is kartak. A nyugat és Ukrajna túltolta a biciklit. Ennyi.
A hozzászólásod provokatív volt, így egyetlen ok miatt reagáltam a hozzászólásodra, azért mert azt írtad, pár hete, hogy hidegen hagy az orosz-ukrán háború csak azt írja meg valaki, hogy ki nyert és mivel azt is írtad,hogy nem követed az ukrán topik történéseit így nagy valószínűséggel nem láttad a pár napja odairt hozzászólásomat.

Ami pedig az okokat illeti ha tényleg érdekel téged a motivációm akkor szerintem sokkal szerencsésebb egy egyszerű kérdéssel rákérdezni erre, mint írni egy egy eljátszom a faszagyereket tartalmú hozzászólást a visszajelzések topikba.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
mivel azt is írtad,hogy nem követed az ukrán topik történéseit így nagy valószínűséggel nem láttad a pár napja odairt hozzászólásomat.
Valóban nem követem, nem láttam, elnézést, ha ezen a téren nem vagyok naprakész...
Ami pedig az okokat illeti ha tényleg érdekel téged a motivációm akkor szerintem sokkal szerencsésebb egy egyszerű kérdéssel rákérdezni erre, mint írni egy egy eljátszom a faszagyereket tartalmú hozzászólást a visszajelzések topikba.
Az avatarom egy QR-kód, a benne található idézetben benne van minden, amit ehhez gonolatodhoz még fűzni tudok, mert az igazság mindig fájdalmas.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Határőr Attila

Well-Known Member
2022. február 27.
126
928
93
ukrán rakéta vetős ugv (phantom-2)

http://defence-blog.com/army/ukraine-unveils-new-heavy-unmanned-vehicle-with-a-rocket-launcher.html

20294129_10154910804623553_5721452749413120139_n-696x436.jpg

20257997_10154910805313553_8928532433579571950_n.jpg
20258395_10154910804643553_1842225428054000954_n.jpg
20264836_10154910806713553_972443653982381104_n.jpg
Mekkora Libiai koppintás :D :D :D vagy tán az Alfa holdbázis fegyvereit koppintják. Egy nem irányított rakétakonténer és ezt új fejlesztésnek adják el. Igazi kapor tempó
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 692
13 360
113
Új ukrán sorozatvető modul, elvileg S-8-at indít:

FUWofCGWUAA3jXP


FUWoft0XoAQWnLN


"Érdekes", hogy a vetőcső vége --ha jól látom/látszk ? -- le van zárva.
Így --leegyszerűsítve-- nem rakétavetőként, hanem aknavető(/tarack-ágyú)-ként viselkedik, sokszoros nyomással az eredeti vetőcsőhöz képest! A lőszer sem erre van tervezve, gyártva.

Lerövidítve: a fentiek miatt szerintem azonnal/rövid használat után szét fog robbanni.
Az egész nem tűnik --nekem-- szakmai/szakma-közeli/gyári megvalósításnak. Ennél a husziknál is --sokkal-- jobb megoldásokat láttam!


Érdekel mások véleménye is! :) :hadonaszos:


.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Nem olyan túl jelentős hír, de kiemelem ide, mert néhány gondolat elkezdett az olvasás közben pörögni az agyamban.


Egyfelől hogy ilyen hadgyakorlat, amikor élesben megy a háború, hát az ilyen minek? Közvetlenül ezzel összefonódva, hogy hol? Aki követi az eseményeket, az egyet érthet velem, hogy ha ez a Donyeck-folyón történt, az még egy nagyon hasznos képesség az ukrán katonáknak... Ámde a sikertelen orosz átkelésekről elhíresült folyónak most közel a teljes szakasza (legalább az egyik parton) ruszki ellenőrzés alatt áll. Hol lennének rajta ezek a civilektől elkobzott hajók?
És itt hoznék az okoskodásomba egy izraeli biztonságpolitikai elemző által nagyon kedvelt hasonlatot, Robert C. Castle gyakran Mississippihez és New Orleanshoz hasonlítja a lagúnát, ahol Dnyeper és a Dél-Bug közös torkolata belefut a tengerbe. Előbbi ügye Kijev és a most oroszok által elfoglalt Herszon vize, a másik a magát hősiesen tartó Mikolajev városáé. És nem egy-egy városhoz kapcsolódnak, hanem mint egy ingyen autópálya gyakorlatilag teljes Nyugat-Ukrajnán áthaladva gyűjtötték eddig a most blokáddal zárolt tengeri kikötőkbe az olcsón odaszállítható árukat. Itt tényleg voltak mindig is nagyobb szállítási kapacitással rendelkező hajók.
Fényképről sokkal nagyobbnak is tűnt az, ahol a cikk felvételei készültek, mint az a folyó, amit az elpusztult ruszki pontonokról készült képeken és videókon láttunk. A háború menetére pedig talán sokkal nagyobb hatást is gyakorolna az ország legnagyobb vizén felállított -bármennyire is tákolt, ideiglenesen foltozott- flotta, ha már önként elsüllyesztették a tengeri nagy hadihajókat.

Láttunk már ilyet a magyar történelemben is. Nándorfehérvári-diadal egyik fontos momentuma volt, amikor egy nagyobb hadihajó és számos kisebb civilektől elkobzott csónak átszakította a folyami zárat a Dunán. És azóta is évszázadok óta ha csökevényes mértékben is, de fenntartjuk a Dunai Flottát.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 206
113
Érdekes infó:

“To date, the Ministry of Defense of Ukraine has ensured the supply of 150 artillery platforms of 155 mm caliber to the Armed Forces of Ukraine. The stockpiles of ammunition of this (155mm) caliber are already 10% larger than the stockpiles of Soviet-type large-caliber shells that existed before 24 February 2022. Moreover, these new shells are more effective than their Soviet equivalents, and hence their consumption is lower,”

további érdekes infók itt:

 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
"Érdekes", hogy a vetőcső vége --ha jól látom/látszk ? -- le van zárva.
Így --leegyszerűsítve-- nem rakétavetőként, hanem aknavető(/tarack-ágyú)-ként viselkedik, sokszoros nyomással az eredeti vetőcsőhöz képest! A lőszer sem erre van tervezve, gyártva.

Lerövidítve: a fentiek miatt szerintem azonnal/rövid használat után szét fog robbanni.
Az egész nem tűnik --nekem-- szakmai/szakma-közeli/gyári megvalósításnak. Ennél a husziknál is --sokkal-- jobb megoldásokat láttam!


Érdekel mások véleménye is! :) :hadonaszos:


.
Rosszul látod.
Töltött sorozatvető így néz ki hátulról.
Mivel elektromos indítású, muszály pára és vízvédelmet,porvédelmet biztosítani a csatlakozóknak.
Ágyúként nem tud funkcionálni olajfékek nélkül, AV-mag ilyen röppályán nem dolgozik.
Peace.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Nem olyan túl jelentős hír, de kiemelem ide, mert néhány gondolat elkezdett az olvasás közben pörögni az agyamban.


Egyfelől hogy ilyen hadgyakorlat, amikor élesben megy a háború, hát az ilyen minek? Közvetlenül ezzel összefonódva, hogy hol? Aki követi az eseményeket, az egyet érthet velem, hogy ha ez a Donyeck-folyón történt, az még egy nagyon hasznos képesség az ukrán katonáknak... Ámde a sikertelen orosz átkelésekről elhíresült folyónak most közel a teljes szakasza (legalább az egyik parton) ruszki ellenőrzés alatt áll. Hol lennének rajta ezek a civilektől elkobzott hajók?
És itt hoznék az okoskodásomba egy izraeli biztonságpolitikai elemző által nagyon kedvelt hasonlatot, Robert C. Castle gyakran Mississippihez és New Orleanshoz hasonlítja a lagúnát, ahol Dnyeper és a Dél-Bug közös torkolata belefut a tengerbe. Előbbi ügye Kijev és a most oroszok által elfoglalt Herszon vize, a másik a magát hősiesen tartó Mikolajev városáé. És nem egy-egy városhoz kapcsolódnak, hanem mint egy ingyen autópálya gyakorlatilag teljes Nyugat-Ukrajnán áthaladva gyűjtötték eddig a most blokáddal zárolt tengeri kikötőkbe az olcsón odaszállítható árukat. Itt tényleg voltak mindig is nagyobb szállítási kapacitással rendelkező hajók.
Fényképről sokkal nagyobbnak is tűnt az, ahol a cikk felvételei készültek, mint az a folyó, amit az elpusztult ruszki pontonokról készült képeken és videókon láttunk. A háború menetére pedig talán sokkal nagyobb hatást is gyakorolna az ország legnagyobb vizén felállított -bármennyire is tákolt, ideiglenesen foltozott- flotta, ha már önként elsüllyesztették a tengeri nagy hadihajókat.

Láttunk már ilyet a magyar történelemben is. Nándorfehérvári-diadal egyik fontos momentuma volt, amikor egy nagyobb hadihajó és számos kisebb civilektől elkobzott csónak átszakította a folyami zárat a Dunán. És azóta is évszázadok óta ha csökevényes mértékben is, de fenntartjuk a Dunai Flottát.
Flottillát.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell and kamm

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
4 999
13 304
113

A fegyverek, amelyek meglepték Putyint: "Musk" bombázása​

https://www.lidovky.cz/svet/ukrajin....A220630_125740_ln_zahranici_pev?zdroj=banner
Štěpán Hobza
Petr Vnouček

Az éjszakai határátlépést követő második napon diadalmasan át kellett volna haladniuk Kijev központján, de négy hónap múlva egy lövészárokháború csapdájába estek Kelet-Ukrajnában. Vlagyimir Putyin és tábornokai februári terve nem számolt azzal, hogy ellenfele több meglepetést is tartogatott. És hogy az elhúzódó konfliktus következő szakaszában olyan high-tech újításokkal áll elő, amelyek a háborús stratégák legvadabb fantáziáját is felülmúlják.

Bár hozzá kell tenni, hogy az ukrán hadsereg innovatív eljárásai és Oroszország altal nem várt modern fegyverei csak részben kompenzálják az elsöprő orosz fölényt minden mérhető szegmensben.

III. "Musk" bombázása
Az eget füst- és füstfátyol borította. A folyó mentén erdő ég, és az orosz füstkémények fehér árnyalatokat kevernek a fekete füstbe. Ebben az álarcban az orosz parancsnok parancsot ad a cselekvésre. Kelet-Ukrajnában minden kerekes és lánctalpas kezd átkelni az Észak-Donyec folyón. Egyetlen pontonhíd fekszik köztük és a Bilohorivka faluba kapaszkodó utolsó ukrán erők között.

Úgy tűnik, minden gördülékenyen megy. Az orosz zászlóalj sikeresen átkel a folyón, 50 harckocsit és gyalogsági harcjárművet, valamint közel 1000 katonát számlál. Most már semmi sem áll az útjukban. Ha elvágják a Bilohorivkát, akkor bezárják a Donbász zsebét, és végleg összeomolhat az egész ukrán védelem a Dnyeper bal partján.

De aztán elszabadul a pokol, egyik robbanás a másik után – talán még cseh gránátokból is, mert tonnányi tüzérségi lőszert küldtünk Ukrajnába.

Elsőként a pontonhíd omlik össze. Az oroszokat a déli parton elvágják. A stratégiai előny megszerzésére irányuló kísérlet hirtelen hátrányt jelent. A segélyhívások és a rádióba kiabálások hiábavalók, az orosz légierő nem ellenőrzi a harcteret – és ha így is történt, az oroszok maguk gyújtották fel a környező erdőt, hogy a füst ellepje mozgásukat. A helikopterek használhatatlanok ilyen helyzetben.

Köszönet Elon Musknak
A sikeres csapdáért az ukránok egy olyan technológiát köszönhetnek, amely végleg megváltoztathatta a jövő modern katonai konfliktusainak formáját – a meglehetősen nyájas GIS Arta (GIS a földrajzi információs rendszer rövidítése) nevű rendszerre az Uber tüzérségi kifejezést. elfogadott a médiában és az azt létrehozó ukrán fejlesztők körében. Utal a támadás "rendjének" gyorsaságára és egyszerűségére, ami semmiképpen sem hasonlítható a jól ismert alternatív taxiszolgáltatáshoz.

A GIS Arta nem nélkülözhette számos modern technológiát – kezdjük a már említett Bayraktar drónokkal, amelyek egész nap a csatatéren lógnak. A kapott adatokat az ellenség tartózkodási helyéről az Arta térinformatikai alkalmazásba küldi. A jelenlegi háborús körülmények között nem tudna működni Elon Musk milliárdos segítsége nélkül, aki a háború elején saját cége, Starlink műholdain keresztül viszonylag új internetkapcsolati rendszert biztosított Ukrajnának.

Amikor a rendszerirányítók biztosak abban, hogy pontos információkkal rendelkeznek az ellenség pozíciójáról, elküldik azt az ukrán tüzérségnek. Az Arta térinformatikai rendszere ugyanúgy megkeresi a legközelebbi tarackot vagy más tűzoltó rendszert, mint az Uber a legközelebbi szabad sofőrt. A hatás halálos.

„Az ukránok által alkotott kombónak nincs párja a hadsereg történetében. Egy napon az akadémiákon megtudja ezt” – írja Lukáš Visingr biztonsági szakértő. "A Starlink, a Bayraktar információi és a modern tüzérség kombinációja hihetetlenül hatékony" - teszi hozzá.

Hogyan működik az „Uber for Gunners”? Ez egy háborús forradalom hátterében történik Elon Musk segítségével

Egészen a közelmúltig az ukrán tüzérség fő fegyvere a tarackok voltak - hazai, nyugati és csehek. Hatékonyságuk magas, de a probléma a lőszerhiány. A 152 mm-es kaliberű gránátok, amelyeket minden szovjet és posztszovjet gyártású gép használ, az ukránok számára lényegesen vékonyabbak, és még a 155 mm-es NATO-kaliberből sem jut elegendő mennyiség.

Úgy tűnik azonban, hogy az ukránok meg tudják kerülni ezt a problémát, ha rakétavetőket alkalmaznak. A szakértők egyetértenek abban, hogy a leghatékonyabb az amerikai Himars rendszer, amelyet múlt pénteken telepítettek először Ukrajnában. Automatizált tűzvezérlő rendszert használ, és akár 80 kilométeres hatótávolsággal is büszkélkedhet. Hatékonyságát az is bizonyítja, hogy Joe Biden elnök eleinte habozott a kézbesítésével, hiszen elméletileg az ukránok eljuthatnának Oroszország területére, de végül beleegyezett, hogy elküldje a Himarokat. A szakértők arra számítanak, hogy ez a lépés megváltoztatja az erőviszonyokat a csatatéren.

A katonai elemzők a "gyilkoslánc" kifejezést használják. Leírja azt az időt, amely a cél megtalálásától a megfelelő egységek mozgósításán keresztül az ellenség semlegesítéséig eltelik. A világ legjobb hadseregei, például Amerikáé, képesek lehúzni tíz percre – ez az idő még mindig elegendő időt ad az ellenségnek, hogy biztonságba vonuljon. Az ukránoknak sikerült néhány percre, esetenként akár egy percre is csökkenteni a tank észlelésétől a tüzérségi lövedékig eltelt időt. Akkor nincs menekvés.

„Elmondható, hogy jelenleg az ukránok rendelkeznek a világ leghatékonyabb tüzérségével. Ez kényszerűségből eredő erény – megtanulták, mert muszáj volt, és a jövőben a nyugati hadsereg valószínűleg magasabb, kifinomultabb szintre visz egy hasonló rendszert. Ennek ellenére ez egyedülálló áttörés a katonaság történetében” – mondja Visingr.

Cseh nyom
Kelet-Ukrajnában, ahol az említett nehézfegyverek nagy léptékben működnek, a cseh lábnyom jelentős nyomot hagyott. Nemcsak egy régebbi típusú tüzérségi lőszernek köszönhetően, amelyet már Ukrajnába küldtünk, hanem magának a tüzérségnek is. Az ukránok bizonyítottan a csehszlovák gyártású DANA önjáró tarackot használnak.

Emellett június elején használták először a Burevij rakétakilövőt. Tátra alvázon közlekedik és az utastér is cseh eredetű. A tűzvezérlő rendszer digitális, így a legénységnek nem kell mindent kézzel irányítania, ahogy az a régebbi szovjet típusoknál történik. „Mondhatnánk, hogy mielőtt az amerikai Himars rakétakilövő megérkezett volna, Burevij volt a legjobb dolog a csatatéren” – emlékszik vissza Visingr.

Tovább rontja a helyzetet, hogy úgy tűnik, az ukránoknak még egy ütőkártyájuk van az Uber tüzérségi fejlesztésében. Egyelőre ellenőrizetlen információk szerint jelenleg azon dolgoznak, hogy az alkalmazást közvetlenül tarackba és rakétavetőbe építsék (a német Bundeswehr szerint ez már sikerült is). Az Uber tüzérsége ezért pilóta nélküli lenne – az ágyúk teljesen automatikusan céloznának és lőnének kiválasztott célpontokra.

„Ha sikerül nekik, Isten segítse az oroszokat – mert senki más nem segít rajtuk” – fejezi be Visingr.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 905
48 432
113
Jézus, micsoda nyalgep amatőr cikk. "Nincs parja a tortenelemben" annak, hogy valaki automatizal egy logikus adatfolyamot?
Meg "az ukranoke a vilag leghatékonyabb tuzersege" - ki ez a Visingr nevu "szakértő"?
Ez a cseh vagy szlovák Nogradi? :D
Ez a GIS Arta igazából egy ilyen “on-demand” tüzérségi adatbázis. Boldog-boldogtalan adhat hozzá célpontokat, amelyeket az épp ráérő tüzérek leküzdenek (sarkítva). A starlinknek annyi köze van mindehhez, hogy stabil internetes kapcsolatot igényel a dolog, és azt ezzel oldják meg.
 
Status
Not open for further replies.