[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 187
113
Nem az Ukrajnán kívül "várakozó" haderő minősége a "nagy ugrás", hanem a mennyisége/mérete.
És a nyugat számára a nagy baj, hogy ezt az orosz mennyiséget, amit nekik szán a muszka - a sok ukrán adakozás, na meg, hogy az utóbbi időben elfelejtettek gyártani megfelelő mennyiséggel a buta eszközökből (főleg kapacitás leépítés miatt) - nincs mivel ellensúlyozni. Nemrégen olvastam egy elemzést, ami szerint nyugat jelen idő szerint kifogyóban van pl. 155 mm-es tüzérségii lőszerből és annak nagy mennyiségű gyártására sem képes per pillanat, még az USA sem. Végkövetkeztetése a szerzőnek az volt, hogy a nyugat még nincs felkészülve egy oroszok elleni háborúra. Szoktam mondani, hogy ez a háború korán jött a nyugatnak. Kellett volna még kb. 3 év, hogy mind az ukránt mind jómagát felkészítse egy tartós háborúra. Ezt nem adta meg nekik az orosz, a korai támadással.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 845
9 665
113
Ezek a felről támadó cuccok nem minden esetben a tetőpáncélt találják el, ezt pl nagyon jól mutatja pl a Javelin röppályájának az alakja. De a fontosabb az az, hogy a tank nem csupán páncél, nem lesz jobb egy tank a másiknál csupán attól, hogy védettebb. Egy modern nyugati harckocsit pl NLAW indítási távolságra megközelíteni sokkal nehezebb mint egy bármelyik ukrajnában bevetett orosz harckocsit a T-90M-et leszámítva. Egy modern nyugati harckocsinak a nappalival tökéletesen megegyező éjszakai harcképessége van, ez talán a T-90M-re igaz egyedül.
Igen, nehezebb megközelíteni. A sivatagban, Irakban vagy Szíriában. De Ukrajnában a harcok városokban is zajlanak. Ott sokkal könnyebb a célpontra lesből lecsapni.
 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 875
5 107
113
Nyugati "modern" harckocsik közül abramsal van ezen a téren nagy "tapasztalat".Lényeg hogy ha harcképtelenné is teszik jóval nagyobb a személyzet esélye a túlélésre és a harckocsi is legtöbb esetben javítható marad ellentétben az orosz harckocsikkal
 
H

Hummen23

Guest
Érdekes párhuzam.
Szerintem a végső kudarc okát itt is az elért eredmények megtarthatatlanságában kell keresni.


Putyin akkor tud békét rákényszeríteni az ukránra, ha cserébe ad valamit.
De mi az amit Ukrajna elfogadna a Donbasszért, Krimért cserébe?
Almát körtével.
 
  • Tetszik
Reactions: paul64

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 414
6 898
113
Az 5. cikkely miatt mivel nem akarja Putyin élesben tesztelni,hogy ténylegesen működik-e.
döntéseinket az azokból származó előnyök és hátrányok összevetése alapján hozzuk meg
litvánia kapcsán mi lehet az usa számára az az előny, ami összevethető az usa nagyvárosainak egy nukleáris háborúban történő felégetésével vagy csak ennek kockázatával?
és london kapcsán?
meglehetősen nyilvánvaló hogy ha litvánia ürügyet szolgáltat az oroszoknak a beavatkozásra azzal ürügyet szolgáltat az usának is az 5. cikkely nem alkalmazására
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 506
54 459
113
A puding próbája az evés. És a nato még nem kostólt bele pudingba, igy nem lehet tudni, izlene-e nekik az orosz puding.
Nagyon olyan 2.VH érzésem van. Ott a minőség vesztett a mennyiség ellen. Most is ezt valószinüsitem. Ráadásul a nato lakósság a véráldozatokat nem nagyon viseli el már szerintem. A hájteh varázsában azt hiszik, egy háború nem jár halottakkal náluk, csak a másik oldalon.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
999
8 946
93
És a nyugat számára a nagy baj, hogy ezt az orosz mennyiséget, amit nekik szán a muszka - a sok ukrán adakozás, na meg, hogy az utóbbi időben elfelejtettek gyártani megfelelő mennyiséggel a buta eszközökből (főleg kapacitás leépítés miatt) - nincs mivel ellensúlyozni. Nemrégen olvastam egy elemzést, ami szerint nyugat jelen idő szerint kifogyóban van pl. 155 mm-es tüzérségii lőszerből és annak nagy mennyiségű gyártására sem képes per pillanat, még az USA sem. Végkövetkeztetése a szerzőnek az volt, hogy a nyugat még nincs felkészülve egy oroszok elleni háborúra. Szoktam mondani, hogy ez a háború korán jött a nyugatnak. Kellett volna még kb. 3 év, hogy mind az ukránt mind jómagát felkészítse egy tartós háborúra. Ezt nem adta meg nekik az orosz, a korai támadással.
Könnyen lehet, hogy igaz.
Ami szinte biztosan látható az elmúlt évtizedekből:
  • Kína termelési/gyártási kapacitása több területen köröket ver az USA-ra (pl. acél, alumínium, cement), ennek értelemszerűen katonai vonatkozásai is vannak
  • Az USA/Nyugat évtizedeket töltött közel-keleti és közép-ázsiai katonai akciókkal és háborúkkal, ez valamilyen szinten amortizálta a technikát és fogyasztotta a muníciót is
  • Az oroszok ugyan vívtak két mini háborút (Csecsenföld és Grúzia), de ez kerekítési hibának sem számít technikai amortizáció és muníció fogyás szempontjából, Szíria volt az első nagyobb léptékű hadműveletük és most érkezett el Ukrajna, a hidegháborúból megmaradt hatalmas készleteik és az azóta gyártott muníció bőséges hátteret sejtet (nem fognak augusztusra kifogyni a lőszerből, ahogy a nevenincs brit mesemondók ígérik)
Összességében tehát nem kizárható, hogy mostanra áll a Kelet katonai szempontból úgy, hogy az oroszok az első menetbe már bele is álltak, közben Kína "melegít" a ring mellett...
Most egyéb (gazdasági, pénzügyi, politikai, társadalmi, stb) összefüggéseket nem is néztem.
 

1valaki

Well-Known Member
2022. február 27.
438
3 310
93
Jól tartja magát az öreg.De azt még most sem értem,hogy védelmi minisztériumok élére miért neveznek ki olyan embereket,akikinek nincs katonai képesitése.Ez alól a rusz sem kivétel,információim szerint Sujgu nem katona.Attól még hogy egy Védelmi Minisztérium adminisztrációs intézmény véleményem szerint elférne az csúcsán egy jól kitanitott katona.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
4 999
13 304
113

meszike91

Well-Known Member
2016. június 3.
1 649
8 452
113
döntéseinket az azokból származó előnyök és hátrányok összevetése alapján hozzuk meg
litvánia kapcsán mi lehet az usa számára az az előny, ami összevethető az usa nagyvárosainak egy nukleáris háborúban történő felégetésével vagy csak ennek kockázatával?
és london kapcsán?
meglehetősen nyilvánvaló hogy ha litvánia ürügyet szolgáltat az oroszoknak a beavatkozásra azzal ürügyet szolgáltat az usának is az 5. cikkely nem alkalmazására
Alapvetően az oroszok se teljesen hülyék, legalábbis korábban nem voltak azok, remélem ez még mindig igaz. Kerülni szokták a nyílt konfliktust Amerikával, mint ahogy Amerika is kerüli Ukrajnában.

Ha meg is támadnák Litvániát, mivel? A környéken jelentős NATO erők vannak, a lengyelek közbelépése is nyilvánvaló volna. Az orosz erőket meg teljesen leköti Ukrajna, nem tudnak újabb frontot nyitni.

Ha meg atomhoz nyúlnak azért mert nem szállíthatnak Litvánián keresztül, akkor teljesen elment az eszük. De akkor is itt lennének az oroszbarát kommentelők akik megmondanák, hogy az oroszok az áldozatok.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 480
113
Nem kell rohanni jód tablettáért, nem lesz itt semmilyen világháború sem Kalinyingrád sem Litvánia miatt, Putyin nem hülye nem fogy neki menni egy NATO tagállamnak szépen lenyeli ezt a békát és tengeri úton eljuttatja a szállítmányokat Kalinyingrádba.
Ez az egy amiben bízhatunk, de mi van, ha a folyamatos basztatás miatt, amiről mind tudjuk, hogy ezzel az üggyel sem áll meg, már nem akarnak még egyet visszalépni? Ukrajnában már nem akartak, azt hiszem elfogyott a türelmük.
Valakinek ezt le kell írni, mert különben teljesen egyoldalúan az agresszor propagandájáról szólna ez a fórum. Engem a cinizmus dühít.

Koszovóról leírtam már a véleményemet. Ott valószínűleg sokkal többen haltak volna meg ha nem lép az USA. Itt fordítva látom, ha Oroszország nem lép akkor sokkal kevesebben haltak volna meg.

Szerintem a nyugatnak fel kell készülnie akár egy háborúra is Oroszország ellen. Nem kérdés hogy ki az erősebb, de a felkészületlenségnek nagy ára lehetne.

Ha Litvániát megtámadja Oroszország akkor az az utolsó szög lesz a putyin rendszer koporsójába, de amúgy Ukrajna mellett erre nincs is ereje.
És Irakban mennyien haltak volna meg? Afganisztánban? Guatemalában? Iránban? Fülöp-szigeteken? Vietnamban? Koreában?

Putyin rendszer koporsója a világ koporsója a jelen helyzetben. Ez a durva, hogy ennyit nem fogsz fel.
Egyébként van, de ebbe nincs értelme belemenni.
Miért? Mert kritikával kellene illetned de az agyad letilt ilyen esetekben, mert csak úgy tud működni mint ők maguk mondjuk Nürnbergben? Ja, amit mi is elkövettünk, az onnantól kezdve nem fröcsögő morállal ostorozott bűn. :D
Lehet. Én nem értek egyet feltétlen az EU-val sem. Szóval nem fogok alkalmazkodni az EU véleményéhez
Semmi mást nem teszel, mint ez EU mainstream idiótáinak a véleményét és lépéseivel való egyetértést fejezel ki.
De azok. Na?
A kétkulacsosság szerintem nem működik. Amúgy meg papíron már oldalt választottunk, NATO és EU tagként. Innen árulónak lenni nem szép dolog.
Hanem kötelező meghalni értük mindenáron, hiszen ők az alfa és omega... , meg aztán a békekeresés az bűn. Háborús retorika kell, mert az olyan píszjeles liberálisdemokratikus. :D
Háborús cselekmény? Hagyjál már! Én elégedett vagyok az orosz előrenyomulás sebességével. Még Donbasz bekerítése se megy. Kb városról városra kell mindent szétlőniük és így is hónapokig telik minden város elfoglalása, mert hiába van tűzerő, ha ember és harci morál az nincs.
Háborús cselekmény. Valószínű az oroszok sem idegesek az előrenyomulásuk sebessége miatt, ellenben a kretén gazdáid eléggé.
Ez alapvetően nem Ukrajnáról szól, hanem Oroszországról. Én nem Ukrajna miatt támogatom Ukrajnát, hanem az orosz imperializmus ellen. Ugyanígy vannak a lengyelek is, bármelyik népet támogatnák akikkel ezt csinálnák az oroszok, mert velük is ezt csinálták és tudják milyen.
Ócska öszemosása a szovjet és az orosz nemzeti államnak, mégha vannak benne igazságok is. Putyin szovjet moralizálása miatt leverném én is ha előttem tenné.
Az oroszok szerinted nem baszakodnak a világháború kirobbantásával? Ők mindig csak áldozatok? Én egyszer sem "putylereztem", bár szerintem is sok hasonlóság van a kettő között. Ott is ha időben lép a világ, akkor sokkal kevesebb áldozat lett volna.

A kgb seggéből én nem beszélnék így, inkább kussolnék szégyenemben.
Ez volt a legaljább megszólalásod eddig. Mert felháborodásnak álcázott terelő moralizálás. Milyen mindig csak áldozatok? Ebben az ügyben azonban egyértelmű lépéskényszerbe került hatalom.

Az utolsó sora meg a bizonyítványod. Ennyit tudsz. De legalább nem putylerezel. :D Ja, tudtad, hogy FSZB van? :D
Nem kell az USÁ-nak behódolni, de ha választani kell a két érdekszféra közül, akkor nem kérdés hogy az amerikai. Elég Dél és Észak Korea példáját megnézni. Nem véletlen hogy Kelet-Közép-Európa inkább nem akar visszatérni az orosz érdekszférába a lengyelekkel az élen. Pedig a lengylek a nyugatot is kritizálják, de itt meg is tehetik, az orosz érdekszférában Moszkvát nem lehet kritizálni.
Szóval nem kell az usának behódolni, de ha választani kell, akkor az usának kell behódolni. :D Hülye. Hülye.
 

BigTony

Well-Known Member
2022. március 3.
601
7 220
93
Az 5. cikkely miatt mivel nem akarja Putyin élesben tesztelni,hogy ténylegesen működik-e.
az 5. cikkelyt élesítésétől nem Putyin retteg jobban, hanem az USA.

Oroszokkal szembeni 5. cikkelyezésnél két dolog lehetséges: vagy kiderül, hogy az USA szava semmit sem ér, vagy mindmeghalunk.com
Ezért marad az az opció, hogy ha oroszok nekimennek Litvániának, akkor lesz irgum-burgum.
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 515
4 886
113
Az a baj hogy alapvető logikai képesség nincs meg a népeknek. Nem ismerik az összefüggést a szájuk a seggük és a szemük között. Aztán van a csodálkozás. Ez főleg ostoba politikusokra jellemző. Hogy vázoljam, lehet hülyeséget pofázni,meg nyilatkozgatni felelőtlenül, de aztán ne csodálkozzunk hogy a valóságban seggen rúghatnak egyeseket (esetleg országokat stb ) aztán kiugrik a szemük. Nincsen következmény néküli világ. Legalábbis akik ehhez vannak szociálódva sürgősen felejtse el. Lehet cinikusnak lenni, a csollánt a saját farkad számára tartogasd. Mert úgy nézki hogy megint sokan okosak voltak a balhét meg mi visszük el.
 

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 427
12 102
113
Lehet hogy mara xar konstrukcio, a 60-as 70 - es evekben terveztek. Akkoriban nyugaton se terveztek jobbat semmivel sem, sőt... lehetne ugye hozni a sok peldat.
Most meg az van hogy a nemet (meg gondolom meg sok mas nyugati ceg) nem tud harckocsit gyartani mert nincs alapanyag.
Moszkva meg legyart par jarmuvet mert ott van.
Sokaig velunk maradnak meg a hideghaborus vasak igy, hiaba fogynak.

A nyugati páncélos cuccok semelyike sem bizonyított még ilyen harctéren.
Szóval az, hogy hatékonyabbak és jobbak lennének csak egy vélemény, amit nem lehet alátámasztani tényekkel.

Egyedül az oroszok tudnak valós, tényszerű következtetést levonni.
Nekünk meg marad a véleménypárbaj.

Az nem mérvadó, hogy eddig olyan helyen dolgoztak a nyugatiak, ahol egy kettes létráról belátod a hadszínteret, a célpontok meg kecskepásztorok voltak.

Ami meg most ukrajnában bevetésre került, nem igazán hozta a harctéren azt amit vártak.

Pl itt van a himars. Persze dudi ezen biztos kiakad és majd leírja, amit leírtam. De a himars arra a feladatra még szar is, amire az ukránoknak kell. Kisebb szumma tűzerővel rendkezik mint egy smerch és a nemzetközi megrendelések alapján 4x annyiba került.
Civil lakóházakat lőni a jelenlegi himars megrendelés, ebben a formában csak a pénztárnál tud komolyat felmutatni. Amúgy a használt célra (városrombolás) még a szovjet bm30 színvonalat sem éri el.
Én értem, hogy van benne lehetőség, de amire valójában használják oda bármennyire is fáj egyeseknek, de kimeríti a drágán szart kategóriát.
 
W

Wilson

Guest
döntéseinket az azokból származó előnyök és hátrányok összevetése alapján hozzuk meg
litvánia kapcsán mi lehet az usa számára az az előny, ami összevethető az usa nagyvárosainak egy nukleáris háborúban történő felégetésével vagy csak ennek kockázatával?
és london kapcsán?
meglehetősen nyilvánvaló hogy ha litvánia ürügyet szolgáltat az oroszoknak a beavatkozásra azzal ürügyet szolgáltat az usának is az 5. cikkely nem alkalmazására

az 5. cikkelyt élesítésétől nem Putyin retteg jobban, hanem az USA.

Oroszokkal szembeni 5. cikkelyezésnél két dolog lehetséges: vagy kiderül, hogy az USA szava semmit sem ér, vagy mindmeghalunk.com
Ezért marad az az opció, hogy ha oroszok nekimennek Litvániának, akkor lesz irgum-burgum.

Az Egyesült Államok azonnal közbelépne, ha Oroszország megtámadná Litvániát


A NATO azonnal harcba szállna Litvánia oldalán, ha Oroszország megtámadná a balti államot. Erről az Egyesült Államok külügyi szóvivője, Ned Price beszélt keddi sajtótájékoztatóján.
Támogatjuk partnereinket az Észak-atlanti Szövetségben, a NATO 5. cikkelyének érvényessége, mely szerint ha egy tagállamot támadás ér, az a szövetség egésze elleni támadásnak minősül, megkérdőjelezhetetlen
– közölte Price.
Litvánia június 18-án jelentette be, hogy korlátozza az európai uniós szankció alá eső áruk vasúti forgalmát a kalinyingrádi orosz enkláve irányába. A döntés határozott orosz reakciókat váltott ki, a Kreml-szóvivő Dmitrj Peszkov példátlannak és törvénytelennek nevezte, majd a külügyminisztérium közölte, hogy Oroszország „fenntartja magának a jogot arra, hogy lépéseket tegyen nemzeti érdekei védelmében.”
Litvánia ennek ellenére közölte, hogy a korlátozásokat a vasúti áruforgalomra is kiterjeszti, ezután pedig meg is tette azt: a belorusz–litván határról a vámosok elkezdték visszafordítani a kamionokat.
Ez azt jelenti, hogy a kalinyingrádi térségbe csak tengeri úton tudják zavartalanul eljuttatni az árut az oroszok, amire egyelőre nincsenek felkészülve.
Az Orosz Föderáció nemzetbiztonsági tanácsának titkára, Nyikolaj Patrusev kedden este kijelentette, Moszkva válaszlépéseit a litván lakosság kétségkívül megérzi.


Ez az egy amiben bízhatunk, de mi van, ha a folyamatos basztatás miatt, amiről mind tudjuk, hogy ezzel az üggyel sem áll meg, már nem akarnak még egyet visszalépni? Ukrajnában már nem akartak, azt hiszem elfogyott a türelmük.
Volt egy nagy külömbség Ukrajna esetében Ukrajna nem volt NATO tag ráadásul az invázió előtt az USA és a Nyugati nagy hatalmak világoan elmondták, hogy nem fogják katonai erővel megvédeni Ukrajnát ezen információ birtokában "támadta meg" Putyin Ukrajnát.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 731
13 639
113
Gyermekkorom egyik szomszédos diktatúrájában telt. Soha nem felejtem el. Áramszünet, napi 1 óra meleg víz, 12-15 fokos szoba télen, üres polcok, betonykemény kenyér. Én sajnos tudom és nagyon nem kívánom vissza :(
Én átutazóban annó láttam, hogy pld Nagyáradi panellakásokban az öntöttvas radiátor végére csapot szereltek h melegvíz legyen, később már a panelek beton oldalát áttörve dugták ki a kályhacsövet h valamennyire fűteni tudjanak. Kreatív jegyrendszer volt életben, hivatalosan nem létezett, minden lakos a körzetben tartozó boltban kapta a havi fejadagot.Ha nem volt pld abban a hónapban járó 30 dkg/fő csirkeláb, az már nem járt a következő hónapban. Előszőr páros és páratlan rendszámú autók közlekedhettek hetente felváltva, akkor a családok kitalálták a közös kirándulásokat. Erre a válasz az autógumi vásárlás korlátozás lett, rendőrök kezdték büntetni az addig eltűnt "tükörradiált".Ott is évekig volt egyre mélyülő válság, a végét tudjuk..
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 651
113
dudi! Már sokadszor : Te is tudod, hogy az ellen a modern és kevésbé modern kézi és hordozható pct fegyverzet ellen amit a hoholoknál felhalmoztak, küldhetsz Te akármit IS! Mindegy hogy AbramsSEP9999, Leo2A9999, Merkava 9999 vagy IFV-ként Bradley esetleg Lynx menne oda maximum az élőerő veszteség lenne kisebb, de ugyanúgy pattogtatnák azokat is mint a kukoricát. Egy rahedli videóban látod, hogy indít az ATGM és máris szalad a harcos hogy cserélje a vetőcsövet... Még élesben tesztelt kiforrott APS-szel is igencsak meleg lenne a szitu a terepadottságok miatt.
A hőképalkotókkal kapcsolatban pedig : valóban nagy segítség lett volna különösen a harcok korai szakaszában, de a jelenlegi időjárási viszonyok mellett nappal nem sokat érne egy lesállás ellen, aminek minimális a hőkontrasztja a környezethez képest. Nem mondom hogy teljesen haszontalan, de igazi előnyt csak éjjel jelentene. Éjjel viszont leginkább a Szpecnaz és egyéb különlegesek szoktak harcászkodni momentán, egyébként elég alacsony az aktivitás. Én azt mondanám sokkal hasznosabb lenne komolyabb stabilizált televíziós és hőképalkotó kamerákkal felszerelt drónok nagy számban történő alkalmazása.
Valakinek ezt le kell írni, mert különben teljesen egyoldalúan az agresszor propagandájáról szólna ez a fórum. Engem a cinizmus dühít.

Koszovóról leírtam már a véleményemet. Ott valószínűleg sokkal többen haltak volna meg ha nem lép az USA. Itt fordítva látom, ha Oroszország nem lép akkor sokkal kevesebben haltak volna meg.

Szerintem a nyugatnak fel kell készülnie akár egy háborúra is Oroszország ellen. Nem kérdés hogy ki az erősebb, de a felkészületlenségnek nagy ára lehetne.

Ha Litvániát megtámadja Oroszország akkor az az utolsó szög lesz a putyin rendszer koporsójába, de amúgy Ukrajna mellett erre nincs is ereje.

Egyébként van, de ebbe nincs értelme belemenni.

Lehet. Én nem értek egyet feltétlen az EU-val sem. Szóval nem fogok alkalmazkodni az EU véleményéhez.

Nem azok.


A kétkulacsosság szerintem nem működik. Amúgy meg papíron már oldalt választottunk, NATO és EU tagként. Innen árulónak lenni nem szép dolog.

Háborús cselekmény? Hagyjál már! Én elégedett vagyok az orosz előrenyomulás sebességével. Még Donbasz bekerítése se megy. Kb városról városra kell mindent szétlőniük és így is hónapokig telik minden város elfoglalása, mert hiába van tűzerő, ha ember és harci morál az nincs.

Ez alapvetően nem Ukrajnáról szól, hanem Oroszországról. Én nem Ukrajna miatt támogatom Ukrajnát, hanem az orosz imperializmus ellen. Ugyanígy vannak a lengyelek is, bármelyik népet támogatnák akikkel ezt csinálnák az oroszok, mert velük is ezt csinálták és tudják milyen.

Az oroszok szerinted nem baszakodnak a világháború kirobbantásával? Ők mindig csak áldozatok? Én egyszer sem "putylereztem", bár szerintem is sok hasonlóság van a kettő között. Ott is ha időben lép a világ, akkor sokkal kevesebb áldozat lett volna.

A kgb seggéből én nem beszélnék így, inkább kussolnék szégyenemben.

Nem kell az USÁ-nak behódolni, de ha választani kell a két érdekszféra közül, akkor nem kérdés hogy az amerikai. Elég Dél és Észak Korea példáját megnézni. Nem véletlen hogy Kelet-Közép-Európa inkább nem akar visszatérni az orosz érdekszférába a lengyelekkel az élen. Pedig a lengylek a nyugatot is kritizálják, de itt meg is tehetik, az orosz érdekszférában Moszkvát nem lehet kritizálni.
Nem véletlen, hogy sokáig csajnak hittek/hittünk Téged, mert az írásaidat olvasva tipikusan olyan vagy mint egy üresfejű kis plázacica, aki a kerek seggének és női mivoltának tudatában addig rázza a pofonfát, amíg a nyakába nem szakad az egész termés, aztán meg csodálkozik, hogy ez meg hogy lehet, egy nőt nem illik megütni ;)
Bár fogalmad sincs sem a háborúról, sem annak mikéntjéről vagy akár egy hadsereg működéséről de szakmányban puffogtatod ide az ostobaságokat, a realitásokat és egyéb nagyon is megfogható, számszerű konkrétumokat viszont kerülöd mint az ördög a tömjénfüstöt.
Más szavakkal mondva, szembemész a forgalommal az autópályán, de hát a többiek mind hülyék, csak Te vagy helikopter...
Litvániával kapcsolatban ajánlanám a figyelmedbe azt az egyszerű tényt, hogy Litvánia államiságát és határait is ugyanazon dokumentumok garantálják, amik a Suwlaki folyosó használatát az oroszok számára. Már az EU is rájuk szólt...
 
W

Wilson

Guest
A nyugati páncélos cuccok semelyike sem bizonyított még ilyen harctéren.
Szóval az, hogy hatékonyabbak és jobbak lennének csak egy vélemény, amit nem lehet alátámasztani tényekkel.

Egyedül az oroszok tudnak valós, tényszerű következtetést levonni.
Nekünk meg marad a véleménypárbaj.

Az nem mérvadó, hogy eddig olyan helyen dolgoztak a nyugatiak, ahol egy kettes létráról belátod a hadszínteret, a célpontok meg kecskepásztorok voltak.

Ami meg most ukrajnában bevetésre került, nem igazán hozta a harctéren azt amit vártak.

Pl itt van a himars. Persze dudi ezen biztos kiakad és majd leírja, amit leírtam. De a himars arra a feladatra még szar is, amire az ukránoknak kell. Kisebb szumma tűzerővel rendkezik mint egy smerch és a nemzetközi megrendelések alapján 4x annyiba került.
Civil lakóházakat lőni a jelenlegi himars megrendelés, ebben a formában csak a pénztárnál tud komolyat felmutatni. Amúgy a használt célra (városrombolás) még a szovjet bm30 színvonalat sem éri el.
Én értem, hogy van benne lehetőség, de amire valójában használják oda bármennyire is fáj egyeseknek, de kimeríti a drágán szart kategóriát.
Jól láthatóan fogalmad sincs a nyugati harckocsik páncélozott harcjárművek képeségeiről és a Himars képességeivel sem vagy tisztában, és azzal sem hogyan fogják használni az ukránok.