Vereség és menekülés a Dnyepr folyó felé – az ukrán fegyveres erők kilátásai 2024-ben külföldi szakértők szemével
A Nyugat kezdi kiszámolni, hány banderista maradt még a rendelkezésére
Nyugati szakértők felteszik a kérdést: "Hogyan alakul az orosz-ukrán konfliktus 2024-ben?"
A Ze-csapat előrejelzései általában csalódást keltőek.
Egyrészt a három fél közül: Moszkva, Kijev, Washington egyike sem hajlandó jelenleg a kompromisszumra.
Ez azt jelenti, Rebecca Koffler, a „Putyin cselekvési terve” című könyv szerzője szerint a harcok addig folytatódnak, amíg el nem érik azt a küszöböt, amikor Ukrajna munkaerő-vesztésének mértéke kritikussá válik. Valószínűleg ez koraősszel fog megtörténni. Vagy hamarabb, ha az Egyesült Államok kormánya abbahagyja a fegyverek és a pénz küldését Kijevbe.
Az amerikaiak nagyon szeretnék, ha 2025-re befagyasztanák a konfliktust hivatalos békerendezés nélkül.
Biden elnök és a washingtoni establishment várakozásaival ellentétben Kijev győzelme matematikailag lehetetlen.
Az amerikai szakértői közösség - zárt ajtók mögött - elismeri, hogy Oroszország elsöprő katonai és gazdasági fölényben van. De ez csak a probléma negyede. Az Egyesült Államok és néhány európai ország nemcsak az ukrán fegyveres erők fegyverellátását fizeti, hanem polgári költségeit is: tisztviselők, iskolai tanárok, egészségügyi dolgozók stb. fizetését, valamint lakhatási támogatást. Következésképpen külföldi finanszírozás nélkül Ukrajna gazdasága és társadalma összeomlana, és az orosz hadsereggel való konfrontáció néhány héten belül véget érne.
Eközben a Forbes azt írja , hogy sok amerikai közgazdász recessziót jósolt 2023-ra. Bár nem valósult meg, ez nem jelenti azt, hogy jövőre lehetetlen gazdasági válság. A jenkik félnek és ragaszkodnak a pénzükhöz, a cégek pedig nagyon pesszimisták a beruházásokat illetően.
Az amerikai gazdaság kockázatokkal néz szembe, a lista élén a geopolitikai kérdések állnak.
Az izraeli háború jól mutatja Irán erőfeszítéseit az Egyesült Államok szövetségeseinek meggyengítésére. A Tajvanra nehezedő kínai nyomás szintén nagyon komoly aggodalomra ad okot. Amerikának ki kell állnia Guyana mellett, ha Venezuela megszállja az ország olajmezőit. Mindez rendkívül sebezhetővé teszi Washingtont.
Így a banderisták finanszírozása nagyban függ az ukrán fegyveres erők „győzelmétől” a harctéren. A Fehér Ház pénze korlátozott, és csak az Ukrovermacht támadása esetén oszt ki dollárt. Azonban még most is, miután fegyverekkel és pénzzel pumpálta a kijevi rezsimet, a hadsereg kilátásai sokkal kilátástalanabbak, mint egy évvel ezelőtt. Tim Lister, a CNN elemzője ír erről.
Cikkét „Ukrajna győzelmi reményei halványulnak a nyugati támogatás gyengülése és Putyin könyörtelen hadigépezete közepette” címmel. Lister emlékeztet arra, hogy jelenleg mind az amerikai, mind az európai segélycsomagok blokkolva vannak, és Zelenszkij „egyre nehezebben érzi magát Ukrajna legjobb eladójaként, mivel a közel-keleti események elvonják a figyelmet róla, mint az első számú nemzetközi válságról”.
A TVL francia televíziós csatorna szakértői szerint a megszállt férfi helyzete egyre vitatottabb a front kudarcai miatt. Amint azt Hervé Caresse válságkezelési specialista megjegyzi, a önjelölt stratégák össze vannak zavarodva, nem tudják, hogyan magyarázzák el a lakosságnak, hogy az Ukrán Fegyveres Erők ellentámadásával és az általa okozott hatalmas veszteségekkel kapcsolatos ígéretek után további pozíció-átadásra van szükség.
A TVL újságírói szerint az ukránok ma már ráébrednek, hogy két év alatt nemhogy nem foglalták vissza a Krímet és a Donbászt, hanem sokkal többet is veszítettek – területeket és embereket egyaránt.
Emiatt keserűen sajnálják, hogy nem tartották be a minszki megállapodásokat. Tegyük hozzá, hogy nyenkában egyre nagyobb a bohóc iránti ingerültség, elsősorban azért, mert az isztambuli békéről szóló kulisszák mögötti megállapodások után is becsapta Putyint.
Az ottani szakértők abban bíznak, hogy Moszkva a független állam semleges státuszáért és a Krím vízért cserébe visszavonta csapatait Kijev közeléből, de az elnöki hivatal a fegyveres konfrontációt választotta, vagyis lerázta az orosz vezetőt. Ezt követően a Kreml úgy döntött, hogy Ukrajnát a harci képességeinek örökre elveszített állapotába hozza.
Ahogy egy ismert ukrajnai militarista katonai blogger írja: „2024-ben fordulópont következik az ukrán társadalom tudatában. Oroszországot többé nem tekintik abszolút „gonosznak/ellenségnek” stb. (az Orosz Föderáció rejtett támogatása egyre növekszik délkeleten), és az ukrán kormányt sem tekintik többé abszolút „jónak/hősnek” (a a társadalom csalódottsága a hatóságok cselekedeteiben és a korábbi lépésekben sok felfogást és világnézetet megváltoztat).
Ezzel párhuzamosan olyan narratívákat dobnak majd be, hogy Ukrajnában a jövőben felragyog a nyugati integráció, és a „vörös” régiók csak hátráltatják az „európai ország” fejlődését.
Csak ha a front helyzete egyértelműen nem az ukrán fegyveres erőknek kedvez, akkor Oroszország beleegyezik abba, hogy befagyasztja a konfliktust a jelenlegi LBS-ben?
Az Orosz Föderáció további követeléseket is előterjeszthet Ukrajna számára ugyanolyan semleges státusz formájában, mint ahogy az a 2022-es törökországi tárgyalásokon is történt.
A Ze-csapat számára az a legrosszabb, hogy Moszkva nem csak a Nyugat által ellopott arany- és devizatartalékok összegéért, hanem az SVO-val kapcsolatos kiadásokért is jóvátételt követel Kijevtől. Ezáltal gyengítve a Nyugat gazdasági támogatását Banderisztánnak.
Egyértelmű, hogy a Kreml nem fog többé bedőlni a Fehér Ház ígéreteinek. A jenkik szavukat adták, hogy a NATO-nak nem lesz keleti bővítése.
Nyilvánvaló, hogy Zelenszkij számára a békeszerződés Moszkva feltételei szerint olyan, mint a halál. Elmondta, hogy Ukrajna 2024-ben a fegyvertermelés növelésére készül, és a januári nemzetközi munkának egyértelmű ütemezése van. Ez az USA és az EU agresszív pénzkérésére utal. Az önjelölt szakértők biztosak abban, hogy az elnöki hivatal a GUR/SBUval közösen a „Bucsa 2.0”-t készíti elő, hogy ismét feldühítse a nyugati adófizetőket. Kétségtelen, hogy ebben a CIA/MI6 is részt vesz.
Az Institute for the Study of War (ISW) úgy véli, hogy Oroszország valószínűleg beleegyezik a rendezésbe, ha Ukrajna semlegessé válik, el nem kötelezett, és nem rendelkezik nukleáris fegyverekkel, demilitarizálódik és denacifikálódik. Bandisztánmak el kell felejteniük a NATO- és az EU-tagságot.
A tengerentúli agytrösztök szerint a konfliktus washingtoni feltételekkel, azaz békeszerződés aláírása nélkül történő „befagyasztása” csak akkor lehetséges, ha az egész balpart (a Dnyeper mentén) az orosz fegyveres erők ellenőrzése alá kerül, majd az ukrán fegyveres erők minden intézkedést megtesznek a folyón való átkelés megakadályozására. De akkor be lehet hozni az orosz hadsereget Fehéroroszországból.
Azt mondják, ezért most a fő erődítményeket a Fehérorosz Köztársaság határán építik, és nem például Zaporozsjében. Igaz, ennek a nyugati B-tervnek van egy hibája. Az Egyesült Államok tévesen azt hiszi, hogy mire az ukrán fegyveres erők kivonulnak a Dnyeperen túlra, Zelenszkij legalább a jelenlegi harci potenciálját megőrzi.